Skocz do zawartości

URZYWANA KOMURKA


mieczotronix

Rekomendowane odpowiedzi

No wezbrało we mnie. Muszę się "wypróżnić":

 

Rozumiem, że młódź może zlewać ortografię i pisać jak popadnie, w końcu jeszcze się uczą ortografii. Ja do egzaminów do szkoły średniej też nie zwracałem na nią uwagi. Przy okazji tego egzaminu okazało się jednak, że to czy na nią zwracam uwagę, czy nie będzie rzutowało na dalsze moje życie, na to z jakimi ludźmi (i do jakiej) szkoły będę chodził.

Ale jak tu na forum widzę, że dorośli ludzie piszą coś w stylu:

URZYWANA KOMURKA

i nie widzą w tym nic niestosownego, to mnie norrrrrrrmalnie krew zalewa!

Zwróciłem uwagę w jednym z wątków, a człowiek nie wiem udaje że nie zajarzył, czy co i sadzi tą kapuchę dalej.

 

Tutejsi administratorzy i moderatorzy też niewiele robią i nie śpieszą się z poprawianiem błędów.

 

Zobaczcie jaka dyscyplina panuje na forum elektroda. Tam ludzie są upominani za: błędy ortograficzne, interpunkcję i nie tylko (też za posty nie w tych wątkach, itd).

Administrator poprawia ich posty, przenosi je do odpowiednich działów i pisze czerwonym kolorem w poście co i dlaczego. A jak ma przez to za dużo roboty to daje ostrzeżenie. Efekt jest taki, że ludzie się bardziej starają i co najważniejsze

czytając forum ma się wrażenie, że dyskusję prowadzi się w gronie rozgarniętych ludźmi a nie z niechlujną wszystkomizwisających lamusów

 

Kurna żesz!

 

Naprawdę błędy ortograficzne na forum zaniżają, niechby tylko "optycznie" jego poziom. Wrażenie robi to straszne.

 

Nie wiem, może trzeba by zrobić porządek w stylu: podział forum na blogi/projekty - gdzie każdy pisze co chce i jak chce i sam sobie metryczkę wystawia. I część jakąś taką bardziej marmurową - oficjalną, typu porady i sztuczki, gdzie pytających i odpowiadających i piszących zmusi się do przestrzegania między innymi zasad ortografii (pod rygorem nieuzyskania pomocy, czy skasowania posta). Wtedy to forum będzie sprawiało wrażenie mającego wyższy poziom i może przyciągnie ludzi, których być może teraz odstrasza bałaganem, czy ortografią.

 

Nie wiem jak wy, ale np. na aukcjach internetowych czy w sklepach internetowych nie kupię nic, jeżeli widzę błędy ortograficzne. Taki sprzedawca jest dla mnie niewiarygodny, tak samo jak ten który przedmioty opisuje wielkimi czerwonymi literami.

Zakładam, trochę pozawerbalnie, że skoro nie chce mu się postarać, żeby napisać jedną "kartkę" tekstu poprawnie, to jest tak skupiony na sobie i przekonany o swoich racjach, że trudno mi będzie się z nim dogadać w przypadku jakichś kłopotów. Ja stosuję takie wartościowanie - szufladkę. Podejrzewam, że nie ja jeden. Ci robiący błędy od razu do niej wpadają.

 

Alleluja

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ciężko się z tobą nie zgodzić bym bardziej, że FFox w wersji 2.0.x ma już słowniki do wielu języków (na pewno są PL/EN/DE bo ich używam) więc pisanie "ortograficzne" staje się śmiesznie proste (poprawiamy aż przestanie podkreślać ).

Niemniej czasami trzeba też zrozumieć ludzi starszych, szczególnie tych co są wiele nawet po paręnaście lat na wygnaniu i polskiego używają niebyt często a czasami uczą się go ponownie (np. w takich miejscach jak tu).

To to samo co:

... Rozumiem, że młódź może zlewać ortografię i pisać jak popadnie, w końcu jeszcze się uczą ortografii. ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taddy, zrozumieć można każdego, ale faktem jest to co piszesz, że chociażby FF posiada słownik, który podkreśla wszystkie błędy. Jeżeli ktoś korzysta z Explorera, to pewnie ma jakiś edytor tekstu zainstalowany na komputerze. One też przecież mają opcję sprawdzania pisowni. Wychodzi na to, że błędy ortograficzne, które są w postach oprócz niewiedzy wynikają także z lenistwa. Poprawić podkreślone błędy nie jest trudno a nad samą interpunkcją pracować jest już łatwiej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieczotronix, ja się z Tobą zgadzam w 100%.

Mnie takie coś po prostu boli, zwłaszcza, że sam nie korzystam z programowych wspomagaczy i mam nadzieję, że popełniam coraz mniej błedów.

 

Ale już mi ręce opadają z bezsilności.

Poprawiam błędy, proszę w PW o konkretną poprawę i często dostaję zapewnienia, że będzie dobrze.

Niestety, najczęściej nic nie jest dobrze, nie ma poprawy, nie edytują błędów (czasami skutkuje postraszenie wywaleniem z forum :shock: ).

 

Dlatego mam prośbę, ignorujcie głupie wypowiedzi, gdzie ludzie pytając się o coś nie zadali sobie trudu jasno sprecyzować swojego bełkotu, który oprócz fatalnej ortografii ma normalnie pozamienianą kolejność liter i połowę z nich pogubioną :evil:

Ignorujcie nowe tematy z rażącymi błędami walącymi po oczach, jak ten przykład "komurki" albo "cheli".

Gdy ktoś podejmuje taką rozmowę, jest potem więcej roboty; trzeba poprawiać, po poprawce kasować nieaktualne już komentarze...

Po prostu, jak ktoś nas nie szanuje, nie powinien liczyć na żadną pomoc (bo najczęściej są to tematy typowo "roszczeniowe" : pomocy, mam problem itd ).

 

 

Tutejsi administratorzy i moderatorzy też niewiele robią i nie śpieszą się z poprawianiem błędów.

Tak, jak napisał qpa, system zgłaszania postów do moderacji jest w trakcie modyfikacji i niedługo powinno to już lepiej działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taddy, zrozumieć można każdego, ale faktem jest to co piszesz, że chociażby FF posiada słownik, który podkreśla wszystkie błędy. ..

A ty myślisz, że z czego korzystam :) Niemniej skoro rozumie młodych... niech zrozumie niektórych starszych gdzie bywa, że jest podobnie :)

 

Patrząc z innej strony dla mnie sprawa jest oczywista... piszemy w języku polskim, piszemy bez błędów.... WSZYSCY (młodzi też :)). Jak nauka ortografii boli to można się nauczyć obsługi komputera żeby za nas sprawdzał byki... ale jakbyście nie wiedzieli wiedza i uczenie się ostatnio jest nie w modzie :( niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieczotronix -zupełnie się z Tobą zgadzam ! Zwłaszcza z tymi błędami w sklepach/na aukcjach. Na allegro można znaleźć wiele aukcji których opis zamyka się w jednej linijce ,a w tej linijce jest kilka błędów ORT ! Dlatego kiedyś tam zrobiłem temat wytykając błąd osobie ,która podpisywała nowy dział (do dnia dzisiejszego nie wiem kto to był) ,przez co zostałem zaszczuty -przecież jak śmiałem zwrócić uwagę komuś z wielkich mentorów forumowych... :evil: :? :| Ale jeżeli ktoś zakłada dział ,który będzie oglądało 500 osób jak nie więcej to chyba powinien się przyłożyć. Moja nauczycielka od polskiego zwykła mawiać "w tych czasach ,w których panuje bylejakość...". Zgadzam się z nią ! Uważam że rygor ; głównie jeśli chodzi o ortografię ,kulturę osobistą powinien być znacznie ostrzejszy ! Rozumiem że Admini/Moderatorzy mają tutaj sporo roboty ,ale bez przesady... Jeśli się komuś nie zwróci uwagi na początku ,i jeśli się nie będzie od kogoś konsekwentnie wymagało kultury ,staranności... To potem po prostu takiej osobie to "zwisa" !! A żeby przeczytać wiele postów trzeba się mocno natrudzić ! No i nic dziwnego ! Jeśli ktoś w co drugim słowie robi błąd ortograficzny ,nie używa kropek ,przecinków ,i jeszcze wielkich liter... Trafia mnie jak muszę coś takiego czytać :(

 

Uważam że powinniście Panowie dokonać pewnych zmian ,ale to od WAS zależy jak dalej będzie.... :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instruktor! Bez jaj!

Chyba to jest mój 2-gi czy trzeci raz, kiedy zabieram głos w sprawie ortografii. Chyba inni mielili ten temat intensywniej niż ja. Wezbrało we mnie po prostu. Widać z tego, że się tym razem mocno zapieniłem.

 

Wezbrało we mnie, bo czytam sobie ostatnio elektrodę i widzę jak tam ostro się pilnuje porządku. Jest spora różnica. A przez słabą ortografię - zwłaszcza walącą po oczach w tematach topiców - to forum chłamowacieje. To tak jakby ktoś otworzył kawiarnię, przyszli do niej goście, przyszedł piesek, zrobił kupkę w drzwiach, a wszyscy by sobie stali w tej kawiarni i miło sobie gawędzili i nikt nie raczyłby sprzątnąć kupki. Przecież wszyscy, którzy przechodziliby ulicą i patrzyli na drzwi jak goście sobie dyskutują manewrując nad kupką widząc-nie-widząc jej, zobaczywszy taką scenkę popukali by się w głowy!

Zacznie się od ortografii, a potem dojdzie do obrażania prezydenta, cyklistów, czy Mahometa i będzie zadyma :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Żeby nie było że jestem gołosłowny... W "regulaminie" POWITALNI możemy przeczytać coś takiego :

 

Jako że forum nie ma sztywnego regulaminu ( i raczej mieć nei będzie) przestrzegać należy tu tylko zasad dobrego wychowania i kultury osobistej.

 

Jedynie prosimy o wstawienie obrazka do AVARTA i imienia do sygnaturki oraz miejscowości skąd jesteś.

 

 

PS. Nie doprowadzajcie do powstanie regulaminu i sztywnych zasad !!

 

 

W dziale wspólne projekty ,w zasadach działu znajdziemy :

 

Masz chęc zrobić model wspólnie z kolegami?? Masz jego plany i szukasz wspólników do cięcia laserem, CNC, toczenia itp ?? Pisz w tym dziale !!

 

Prosze ni episac że chciałbym to czy tamto. !!

 

Jak masz konkrety w postaci planów rysunków itp zakłądaj temat i czekaj na chętnych !!

 

 

 

Aż serce boli..... I nie będę mówił o postach @de_szaa ,który to nie używa w swoich postach ani jednego polskiego znaku !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieczotronix-przekonales mnie teraz tym radykalnym przykladem.

Co prawda poruszalem juz ten temat niejako zakulisowo (wsrod moderatorow) dajac pewne sugestie jak to zrobic.Odzew byl raczej neutralny.

Podjalem juz decyzje,ze w wolnej chwili ( 1-2 dni) przynajmniej RC-CAM pozbedzie sie tych potkniec.Kombinuje jeszcze nad koncepja ,jak sie ustosunkowac do notorycznych potkniec,ale chyba sobie i z tym poradze.

Byc moze sposob zastosowany przeze mnie przyjmie sie w przyszlosci w innych dzialach.

Temat poruszany n-ty raz, nie zmienia niczego,wiec nalezy podjac radykalne metody ku poprawie.Nikt tego jeszcze nigdzie nie robil,wiec na zajaca bede pierwszy :devil:

 

Przytoczona wizja , jak bedzie wygladac forum w przyszlosci,jest chyba zbyt skrajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie ma problemu jeśli chodzi o instalację :) Zrobię to dla Pana. Już kiedyś Panu proponowałem zainstalowanie FF i ABP dla pozbycia się uciążliwych reklam ,ale i częściowego zabezpieczenia Pańskiego komputera :) Oczywiście będę musiał Pana nauczyć obsługi Firefoxa. Na szczęście to nic trudnego. Wszystkim polecam (nawet adminom ,moderatorom) instalację tej przeglądarki. Mówi się że Opera jest lepsza ,może tak ,może nie. Ja używam FF gdyż obciąża procesor praktycznie w połowie tego co potrzeba Operze. Sam nie mam wolnego komputera ,na sprzęt czy łącze z internetem nie narzekam ,ale gdy włączymy 10 programów i do tego jeszcze odpalimy operę to potrafi zamulić komputer :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa TEQ ,że większość informatyków ma wstręt do polskich ogonków.

Robiłeś kiedyś odzysk dysku na którym wszystkie niemal dokumenty miały ogonki w nazwie.

Domyślasz się pewnie , ile i które udało sie odzyskać ?

Ja proponuje :

Za przecinek źle postawiony - ostrzeżenia.

Za brak dużej litery na początku zdania - ban na 1 dzień

Za 1 ortograf- ban na tydzień.

Za 3 i więcej ortografy usunięcie z forum.

 

Zostaną tylko wybitne jednostki ,u których zawsze jest czas na napisanie postu w edytorze lub tak z wrodzonego geniuszu.

 

Zapominacie panowie ,ze często ludzie piszą z pracy ,czy też podczas przerwy "kawowej".

 

A potem wywalimy wszystkich od "polepionych modeli", co zaniżają forum . :crazy:

 

Na razie rażące posty są usuwane ,poprawiane lub zgłaszane autorowi do poprawy.

Potem w zależności od tego co zrobi ze swoim postem autor cykl się powtarza .

Tylko ,że to trwa.

Opcji poprawiania błędów unikam jak ognia ,bo to nic nie daje ,autor przy najbliższej okazji napisze w ten sam lub gorszy sposób.

Ale jeśli ktoś miałby ochotę zająć się na forum właśnie pilnowaniem postów ,edytowaniem błędów itd. to możemy taką funkcję stworzyć.

 

Edit:

Mozilla też się myli . :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudo się nie zgodzić z poprzednimi wypowiedziami, zwłaszcza że żyjemy w czasach komputeryzacji, gdzie wszystkie słowniki i inne pomoce techniczne są na wyciągnięcie ręki. Przy odrobinie chęci sprawdzenie pisowni nie zajmuje więcej jak 4 kliknięcia myszką.

 

Może nie pisze za wiele, ale staram się czytać większość postów na forum. Widząc posty w których jest mnóstwo byków, po prostu je olewam. I pasuje poważnie coś z tym zrobić, bo dojdzie do tego, że forum zostanie zawładnięte przez czternastolatków którzy będą klepać co im ślina na jęzor przyniesie.

 

P.S.

TEQ, jak już poruszamy ten temat, to znaki interpuntkyjne "przykleja" się do poprzedzajacego je słowa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze bezpośredni do TEQ

Rozumiem że Admini/Moderatorzy mają tutaj sporo roboty ,ale bez przesady...

 

Zamiast pisać ile to roboty z tym jest , to proponuje abyś na tydzień lub do zgonie zajął stanowisko "naczelnego" i weźmiesz odpowiedzialność w swoje ręce ,za to jaki jest stan pisowni, ortografii i stylu wypowiedzi na forum.

Oczywiście jeśli są inni chętni ,a TEQ się nie zgodzi to dobrze by było jednak stanowisko obsadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Mozilla też się myli . :devil:

Ale to jak się myli to widać np.

Mozilla też się myli

Patrze podpowiedzi i co widze ?

Godzille

Zimoziele

Megille

Tomillar

Mozzarella

 

TEQ ja bym na twoim miejscu Ubuntu + FF ( oczywiście jest już) :twisted:

I wirusy , orty mam gdzieś no prawie .... :lol2:

 

@down a jakiego ci brakuje ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego swirus tak się składa że przez jakiś czas miałem UBUNTU i wiem że to nie taka łatwa sprawa. Wiem że nie ma wirusów ,ale za to nie ma też wielu programów :) Gdyby większość programów działała na Ubuntu to uwierz ,że Windows leżał by w śmietniku :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.