Skocz do zawartości

F18 Haoye (pierwsza przymiarka) + video


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Hubercie, można gdzieś jeszcze kupić tego f18 :?:

Szukaj w kmp.ca pod nazwą "park pilots F/A18" albo chuckshobbies.com

 

 

A co do mojego Horneta, to wyrzuciłem stare "resorowane" podwozie i założyłem zwykłe z drutu fi 4mm z dosyć dużymi kółkami - nadal się chowają.

Sprawdziłem, że się toczy po boisku, czyli jest gotowy do lotu.

Dzisiaj był zbyt silny wiatr, ale niebawem go ulotnię (mam nadzieję).

f18taxi.jpg

 

Edit:

1) z baterią 6S4400 (4 pakiety 3S2200 z Sunderlanda) waży 3,1kg

2) wyważenie tak z 7cm od zbiegu krawędzi natarcia z kadłubem (czyli mierzone jak na zdjęciu powyżej z napisem max 8,5cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

No i po kilku latach w końcu poleciał !

Z oblotu nie mam zdjęć bo byłem sam.

 

Już wcześniej zaplanowałem oblot, skombinowałem pakiet od innego modelu – parę lat minęło i nawet nie pamiętam co z tym oryginalnie planowanym.

 

Dziś o 10:30 było już po pierwszym locie.

Start na trawce, szybkie wznoszenie; kilka klików trymerem wysokości w dół i leci jak po sznurku; cały krótki locik na pół gazu i z podwoziem otworzonym… lądowanie z małą prędkością (silny wiatr) pokazało, że nie przepada.

 

Później był jeszcze drugi lot (start mniej udany) => mimo nieproporcjonalnie wysokiego podwozia śmigło chyba o coś zawadziło (wyglądało, jakby coś odpadło od modelu).

Już spokojniej, złożyłem podwozie i wypróbowałem cały zakres prędkości – szału nie ma, ale wystarczy do fajnego latania.

Koledzy nagrywali, to pewnie będzie można coś obejrzeć.

 

f18%20drugi%20lot.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert

Gratuluję udanego oblotu i wytrwałości. Nie wiesz czy jeszcze gdzieś można kupić taka niemalowaną "skorupę" F-18? Na stronie, która podawałeś w pierwszym poście, już nie ma, a ja pozazdrościłem Ci takiego "przecinaczka" i chcę kupić.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić u Jepe http://www.jepejets.com/jepeshop/f-18-hornet-fastfoam/553-f-18-fastfoam-jet-for-2x70mm-fans.html

Też dopiero w tym roku ulotnili go sobie (ale 2x70EDF i identyczna waga jak moja) => turbinki EDF są tańsze i lepsze; gdybym robił teraz to dałbym jednak EDF :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, zamówiłem :D I przeczytałem blog JePe http://www.jepejets.com/blog/?p=21 . Hubert, czy Ty też oklejałeś skrzydła tkaniną szklaną i doklejałeś balsową krawędź spływu?JePe WIchruje końcówki skrzydeł, Czy to rzeczywiście konieczne?

Wygląda na to, że JePe zastosował sterowanie tylko zmiksowanymi sterami wysokości. Sam jeszcze nie wiem co zrobię ale jakoś tak szkoda mi ciąć ta krawędź spływu i nie zastosować lotek. Ponieważ pisałeś, że z prędkością szału nie ma zastanawiam się czy nie da się wcisnąc np. turbinek 90 mm? Zobaczymy.

Jak będę robił to napiszę, mam nadzieję, że nie zajmie mi to tyle czasu co Tobie. :P

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk, dzięki za filmy.

Start to była na 99% katastrofa, ale jakoś się udało.

 

Piotrek, swojego oklejałem tkaniną na lakier - bez żadnych zmian sugerowanych przez Jepe (wtedy nie znałem jego strony, a i tak jego opis budowy powstał w grudniu 2012).

 

Jednak jego poprawki radzę zastosować (to wariat na punkcie EDF):

- poprawione profile skrzydła, stateczników i części przyskrzydłowej płata to zmniejszenie oporu;

- nieprawidłowego zwichrzenia końcówek zestawu nie naprawiałem, bo nie zauważyłem;

- stery mam płytowe => i to jest problem, bo moje usterzenie płytowe jest wiotkie i wątłe, a i jedno średnie serwo na taki mechanizm to może być mało

 

Edit:

Dlaczego nie ma szału z prędkością => model jest spory, duże wloty do tuneli i generalnie opór (podwiesia do rakiet, otwory podwozia itp);

Ponadto ledwie mieści się śmigło 10" (latał na 10x9), teraz jest 6S, silnik jest kv890 i chyba może być lepiej, gdy dam wyższe napięcie np 8S.

Tylko, czy wtedy nie odpadnie usterzenie :]

 

Edit3:

Dla akum. 6S4400:

- ciąg statyczny 10x9 to 2,8kg przy 68A, obroty 16000

- ciąg statyczny 10x10 to 2,6kg przy 76A, obroty 12500

Czyli kicha z dalszym wzrostem mocy wsadzonej, regulator jest 80A i max 6S

 

Edit2:

Pomyślałem chwilę nad 2xEDF90;

np Midifan Wemotec ma wg producenta FSA=49,4cm2 (czyli wlot/wylot tunelu dla około 80%-90% FSA powinny być w zakresie 39,5-44,5cm2

- wlot jest 95x60mm => 57cm2 - sporo za duży

- tunel w okolicy montowania EDF - ? nie wiem, bo zaklejone

- wylot jest fi 53mm => 21cm2 - 2x za mała powierzchnia

Czyli bez ostrych przeróbek odpada pomysł EDF90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk, dzięki za filmy.

Start to była na 99% katastrofa, ale jakoś się udało.

 

Piotrek, swojego oklejałem tkaniną na lakier - bez żadnych zmian sugerowanych przez Jepe (wtedy nie znałem jego strony, a i tak jego opis budowy powstał w grudniu 2012).

 

Jednak jego poprawki radzę zastosować (to wariat na punkcie EDF):

- poprawione profile skrzydła, stateczników i części przyskrzydłowej płata to zmniejszenie oporu;

- nieprawidłowego zwichrzenia końcówek zestawu nie naprawiałem, bo nie zauważyłem;

- stery mam płytowe => i to jest problem, bo moje usterzenie płytowe jest wiotkie i wątłe, a i jedno średnie serwo na taki mechanizm to może być mało

 

Edit:

Dlaczego nie ma szału z prędkością => model jest spory, duże wloty do tuneli i generalnie opór (podwiesia do rakiet, otwory podwozia itp);

Ponadto ledwie mieści się śmigło 10" (latał na 10x9), teraz jest 6S, silnik jest kv890 i chyba może być lepiej, gdy dam wyższe napięcie np 8S.

Tylko, czy wtedy nie odpadnie usterzenie :]

 

Edit3:

Dla akum. 6S4400:

- ciąg statyczny 10x9 to 2,8kg przy 68A, obroty 16000

- ciąg statyczny 10x10 to 2,6kg przy 76A, obroty 12500

Czyli kicha z dalszym wzrostem mocy wsadzonej, regulator jest 80A i max 6S

 

Edit2:

Pomyślałem chwilę nad 2xEDF90;

np Midifan Wemotec ma wg producenta FSA=49,4cm2 (czyli wlot/wylot tunelu dla około 80%-90% FSA powinny być w zakresie 39,5-44,5cm2

- wlot jest 95x60mm => 57cm2 - sporo za duży

- tunel w okolicy montowania EDF - ? nie wiem, bo zaklejone

- wylot jest fi 53mm => 21cm2 - 2x za mała powierzchnia

Czyli bez ostrych przeróbek odpada pomysł EDF90

 

Przemyśl Mini Fana - vide Mig 29 od Jepe właśnie - z silnikami 2W25 (6s) i pierścieniami (89 mm) masz 3.4 kG ciągu i ekonomię na poziomie 90 A bądź 2W23 na 5 s i 2.8 kG ciągu przy 90A (b.fajny napęd)

a jeśli cie nie przeraża 110A to 2W27 i nowy rotor EVO i 6s dający 1.85 kG/sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robert,

po udanym oblocie model traktuję jako DOBRĄ platformę do dalszych prób i z perspektywy kilku lat od zakupu pewnie zrobiłbym parę spraw inaczej.

 

Podobnie jak wspomniany w tym temacie Mirage FlyFly => zrobiłem - rozbiłem - kupiłem jeszcze raz i będę nad nim pracował żeby wycisnąć jeszcze więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert, w jednym z pierwszych postów pisałeś, że namierzyłeś instrukcję na Chuckshobbies. Niestety nie otwiera się ta stronka. Mógłbym prosić o podesłanie pliczka? (adres dam naPW jeśli się zgodzisz).

Obejrzałem kilka filmów z tym modelem i zdecydowałem się na 2 turbinki 85 mm. Martwi mnie tylko brak możliwości wpasowania elektrycznego podwozia, ale coś się da może wykombinować. Widzę , że w Twoim modelu mocowania podwozia są w tunelach, a w przypadku edfa takie rozwiązanie odpada. Czy po twoich dotychczasowych doświadczeniach miałbyś jakieś sugestie co do sposobu zamontowania podwozia do wersji EDF?

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert, w jednym z pierwszych postów pisałeś, że namierzyłeś instrukcję na Chuckshobbies. Niestety nie otwiera się ta stronka. Mógłbym prosić o podesłanie pliczka? (adres dam naPW jeśli się zgodzisz).

Obejrzałem kilka filmów z tym modelem i zdecydowałem się na 2 turbinki 89 mm. Martwi mnie tylko brak możliwości wpasowania elektrycznego podwozia, ale coś się da może wykombinować. Widzę , że w Twoim modelu mocowania podwozia są w tunelach, a w przypadku edfa takie rozwiązanie odpada. Czy po twoich dotychczasowych doświadczeniach miałbyś jakieś sugestie co do sposobu zamontowania podwozia do wersji EDF?

Pozdrawiam

Piotr

Niestety, nie mam instrukcji, ale... to tylko kilka kawałków styropianu.

Raczej sugeruj się przeróbkami Jepe.

 

Co do podwozia dla wersji EDF; ja mam teraz wszystkie koła 60mm i spore mechanizmy pneumatyczne => przód mieści się bez problemu, wiadomo.

Natomiast tył w tunelu trochę zaburzy przepływ. Miejsce jest, ale musiałbyś przymierzyć i jakoś oprofilować mechanizm => kadłub jest dzielony w poziomie, to naprawdę bardzo ułatwia kombinacje z tunelami.

 

Zamówiłeś wersję tańszą, czy droższą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert, w międzyczasie znalazłem w necie jakąś chińską instrukcję "dla idiotów". Same foty z niezbyt szczegółowymi opisami, dobrze, że chociaż po angielsku ( obok chińskich znaczków) , da się coś z niej wykorzystać. Rozdzielczość fatalna ale co zrobić , dobre i to. Niestety blog JePe jest opisem tylko części prac, choć faktycznie jest tam dużo cennych informacji Według niej można zastosować nawet 2 turbinki 90 mm umieszczone na wysokości kilkunastu do przodu cm od krawędzi spływu . Zobaczę- mam 4 szt kompletów 89 mm to 2 wykorzystam- może! No i oczywiście odpowiednią elektrownię do tego.

Zamówiłem model z dodatkowymi częściami do EDF. W sumie masz rację to tylko kilka kawałków styropianu :) , a więc w zasadzie możemy zrobić wszystko co nam przyjdzie do głowy. Również mam zamiar potraktować ten egzemplarz jako platformę do prób dla różnych wariantów napędów EDF. Zamierzam zrobić lotki i stery wysokości, nie robić pływającego steru. Jutro zrobię próby posiadanych napędów i powyważam turbinki oczywiście. Załączam jedną ze stron z zaznaczonym SC.

Pozdrawiam

Piotr

A tu napęd pushany z wektoryzacją ciągu. Robi wrażenie co ten model potrafi w rękach dobrego pilota

 

post-2373-0-58080300-1383930673_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.