Skocz do zawartości

Dobór pakietów LiPo


mnich

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak pech to pech.

W pierwszym locie połamałem śmigło. Przyszło nowe, zakładam, chcę odpalić maszynę i ... du.a!!!

Pakiet PolyQuest 2200 XP spuchnięty i bez prądu :blink:.

Więc mam dwie sprawy.

Dlaczego tak się stało? We wtorek wieczorem było wszystko OK. Po kontroli nie rozłączyłem przewodów od regulatora tylko wyłączyłem przełącznik regulatora. Czytałem, że to mogło mu zaszkodzić. To prawda? Jeżeli tak to dlaczego?

 

Druga sprawa to dobór nowego pakietu do silnika ray 3542/5 z regulatorem 40A, model to F3F 2m o wadze ok 1,4kg.

Który lepszy? Parametry podobne, pytanie jest o jakość. Może jakieś inne propozycje?

Dualsky 2300mAh 30C/5C 11.1V

3E Model Max Force 2200 mAh 11,1V 30C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym poście pytałes o brak mocy, a ja zasugerowałem, że to może za słaby pakiet...Teraz pytasz o pakiet - miałem rację ?

Jeszcze pare lat temu usłyszałem czy przeczytałem, iż lipola nie można zostawiać podłączonego do "sieci" - regulator - silnik - nawet jesli jest wyłącznik gdyż grozi to jego rozładowaniem...

Nie wiem jak teraz ale z 7-8 lat temu zaczynałem od pakietów właśnie 3E Model bo byly najtańsze - teraz nawet nie spojrze na nie mając dostep do bardzo dobrych i tanich Turnigy.

Mam silnik Ray ale nie 3542 lecz 3548 i z pomiarów wynika, że na zaleccanych smigłach pobiera wiecej prądu niż podają w specyfikacji. W Twoim może być bardzo podobnie. 30C to wystarczająco - ja stosuję najczęściej 20C ale moje pakiety to raczej 5000 3s i 4s. Jak pisałem wcześniej lub chciałem napisać - 2200 czy 2300 to chyba za mała pojemność pakietu pod ten silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym poście pytałes o brak mocy, a ja zasugerowałem, że to może za słaby pakiet...Teraz pytasz o pakiet - miałem rację ?

Wcześniej problemem nie był pakiet, tylko źle zaprogramowany regulator. Przeprogramowałem go i wszystko działało dobrze.

 

Jestem ograniczony miejscem w kadłubie, dlatego przeglądałem pakiety w takiej pojemności.

Czyli te 3E Model Max nie są dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te 3E Model Max nie są dobre?

Nie wiem jak teraz ale ja już nigdy raczej tej firmy nie kupię.

To, że inny rozmiar pakietu sie nie zmieści to nie jest dobra sugestia. Może silnik trzeba zmienić skoro nie można pakietu? Jakie max pobór podaje specyfikacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem, że idzie kolejna fama, że pakiet dołączony do regulatora przez WYŁĄCZONY przełącznik ulega rozładowaniu ??!! to nie prąd zmienny i to w przedziale KV żeby się takie cuda działy a przez samą "masę" jeszcze nikomu prąd nie popłynął, bez obrazy, ale prawo Ohma się kłania Tym co powtarzają takie głupoty ... przełącznik rozłączony - opór odłączony, prąd nie popłynie choćby tysiące modelarzy przekonywało o takich "opowieściach z krypty" ..

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper - logiczne jest to co piszesz ale cuda się czasem zdarzają :D

Artur - skoro jakies 40A poboru, a ty wkładasz pakiet 2,3A to ile polatasz - z 3 minuty?

Mam ten sam problem w motoszybowcu Ventus; siedzi w nim silnik Ray c3548, a mieszczą sie góra dwa - i to po przeróbce - pakiety 3s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym cudem jest tu wytłumaczenie się z kreta albo kiepskiego pakietu .. ;) bo niby było na wyłączonym wyłączniku 3 tygodnie, włączyłem i za minutę kret - "to na 100% ten wyłącznik !! i to jeszcze mi pakiet za 150 zł zdupcył !! " .... nie przesadzajmy bo pisanie takich opowieści odstrasza młodych modelarzy i udowadnia, że można dzielić przez zero ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wyłącznik masz na kablach prądowych , czy na jakimś kabelku wychodzącym z regla?

Wyłączniki przy reglach wyłączają bec i sterowanie tyrystorami, a napięcie z pakietu wciąż dochodzi do tyrystorów.

W takiej sytuacji może płynąć jakiś minimalny prąd. Jeżeli jest to pare godzin dom-lotnisko-dom to jest wszystko w porządku, ale nie 3 tygodnie.

 

Ostatnio taki wyłącznik miałem w skylady, i też pakiet załatwiłem.

 

Pozdrawiam

karol p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wyłącznik masz na kablach prądowych , czy na jakimś kabelku wychodzącym z regla?

 

Na prądowych nie mam wyłącznika. Ale to już nie ma znaczenia. Teraz najważniejsze jest nowy pakiet. Co sądzicie o tym:

Dualsky 3200mAh 20C 3S1P 11.1V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu w sumie załatwiłem 3 pakiety myśląc, że ywłączając regulator fm Jeti odłączam zasilanie. No cóż nauka kosztuje i to podwójnie. W tanich regulatorach oraz inych producentów włączników nie ma więc gdybym kupił inny regulator (ok wtedy tanich regulatorów nie było zbyt wiele na rynku) to bym nie załatwił aku ale też bym się nie dowiedział że można je załatwić w taki sposób.

 

Co do Dualsky to używamy pakietów 2200mAh 3s 20C i są dobre więc może 3200 drogą analogii też będą dobre... ale głowy za to nie dam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak grzecznie zapytam,kto z was stosuje wyłącznik na kablach z regla do akumulatora? Bzdety panowie piszecie.Przy tych pądach to musiałby być rozmiarów cegły.Ew.można przeciąć przewód i wstawić na zewnątrz złącze,tylko po co.

Co do upływu prądu to są dwie szkoły.Falenicka i Otwocka.Jedna twierdzi że upływa druga że nie więc takie dywagacje są bez sensu.

Ja osobiście w modelach spalinowych stosuję zasilanie lipo przez regulator bec i po wyłączeniu wyłącznikiem jakoś nic nie upływa,ale tak jak twierdzę są dwie szkoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialem takie miedzy regulator a pakiet w ofercie jednego sklepu. Z zalozenia jest to dla mnie bubel wlasnie ze wzgledu na duze prady. Zeby spelnial swoje zadanie musialby miec juz swoje wymiary i spora wage a wtedy juz sie mija z celem. Pozostalem przy rozlaczaniu pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskiej ceny????

Tyle to powinno kosztować:

http://www.hobbyking..._Lipo_Pack.html

 

Myślisz pewnie że coś gorsze, otóż nie , tylko w innym "pazłotku".

 

.....

Daj już spokój , takie głupoty wypisujesz, że aż boli. A nuż Ci ktoś uwierzy i się natnie. Raz wyłącznik masz , potem tylko o nim czytałeś, odpuść jak się na tym nie znasz.

 

W takich regulatorach wyłącznik odcina tylko i wyłącznie prąd BEC do odbiornika, dlaczego więc regulator nie miałby pobierać prądu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak grzecznie zapytam,kto z was stosuje wyłącznik na kablach z regla do akumulatora? Bzdety panowie piszecie.Przy tych pądach to musiałby być rozmiarów cegły.Ew.można przeciąć przewód i wstawić na zewnątrz złącze,tylko po co.

Co do upływu prądu to są dwie szkoły.Falenicka i Otwocka.Jedna twierdzi że upływa druga że nie więc takie dywagacje są bez sensu.

Ja osobiście w modelach spalinowych stosuję zasilanie lipo przez regulator bec i po wyłączeniu wyłącznikiem jakoś nic nie upływa,ale tak jak twierdzę są dwie szkoły.

 

Wojtek, tu nie chodzi o wyłącznik na kablach z regla do akumulatora a o wyłącznik regulatora - np. regulatory Jeti serii ECO takowy posiadają. Mam trochę akumulatorów więc przy okazji chętnie przetestuję i pokażę o co chodzi razem z fotkami połączenia i efektem końcowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie szkoła jest tylko jedna i innej być nie może. Przy wylaczniku założonym na przewodach pomiędzy pakietem a jakimkolwiek odbiornikiem (regiel,bec czy choćby żarówka) powstaje fizyczna przerwa w układzie i do upływu jakiegokolwiek prądu nijak ni dojdzie. Inna sprawa to wylacziki wyprowadzone z regulatora lub beca. Najczęściej powodują wyłączenie układu sterowania i to w dodatku w sposób bezpieczny tzn przy rozwatym wylaczniku układ działa a przy zwartym przestaje.Chroni to przed utratą zasilania przy uszkodzeniu przewodu lub wylacznika i zanikami napięcia spowodowanymi wibracjami wylacznika. Takie układy generują najczęściej prądy rzędu kilku, kilkunastu mA. i pozostawienie na dłuższy czas podłączonej baterii na bank spowoduje jej rozładowanie. Są to wylaczniki "lotniskowe" służące jedynie do zabezpieczenia modelu między lotami.A tak poza tym przydlugim wywodem to dobra szkoła modelarska mówi, że niezależnie od zastosowanego wyłącznika po lotach zawsze rozpinamy zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.