Skocz do zawartości

Kolorystyka (malowanie) modelu do latania wysoko i daleko.


bart07
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Proszę, doradźcie jakie zastosować malowanie modelu motoszybowca termicznego rozp. 2.6m

 

Założenia - rozpoznawalny kierunek lotu, położenie. W miarę proste do wykonania - folia na balsie.

 

Po oglądnięciu filmików na YT chcę zrobić coś takiego:

 

Kadłub i usterzenie ogona - czerwone

Centropłat (1m) - biały

Uszy od góry - czerwone

Uszy od dołu - czarny i biały (1/2 czarnego wewnątrz),

Lotki i klapy czerwone.

 

Napiszcie, co byście zmienili i dlaczego.

 

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim modelu miałem czarne końcówki- - wydaje mi się że tak lepiej podkreśla rozpiętość i model jest jakby większy-- częściej model jest jednak ciemniejszy w stosunku do tła- nieba. Ale z kolei biały jak najbardziej się też przyda, kiedy krążysz na tle ciemnej podstawy. Wypróbowałem też wściekły- neonowy pomarańcz ostrzegawczy w spraju- jest niezły, ale też do pewnej odległości- powyżej zachowuje się jak normalny czerwony jasny, a jeszcze dalej, to już tylko stres związany z niepewnością dokąd lecę i w jakim położeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, widziałem tę stronę kiedyś... Wynika z niej, że tylko pomarańczowy.

 

Niestety, na zdjęciach rzadko widać dół skrzydła, a te co dojrzałem, były właśnie biało-czarne. Jak by co, to mam spray pomarańczowy fluorescencyjny :D

 

Zbyszek, ja planuję dać szeroki pas w środku skrzydła.

 

 

 

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie Twój zestaw kolorów mi pasuje i podział góra/dół. Ja pomarańczowy owszem stosuję, nawet ostatnio ten fluoroscencyjny, ale jak miałem porównanie sam pomarańcz i pomarańcz z czarnymi końcówkami (spód modelu)- w wysokim locie nad głową- to drugi wariant wydawał mi się lepszy. Może to jednak indywidualna percepcja- trzeba sobie samemu dopasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie najlepiej na dole mocno kontrastowe szerokie pasy (czarny/biały, czarny/żółty, czerwony/biały lub zółty) góra jak kto lubi aczolwiek jasna i w miare jednolita jest zalecana żeby wyraźnie odróżniała się od dołu - mi biały mocno nie pasuje bo na tle chmur się gubi. Wole żółty. Stateczniki- wystarczy żeby kolor pasował do reszty. Jak latasz wysoko to i tak nie rozróżnisz koloru, ale kontrast ciemny/jasny owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ten temat był mocno wałkowany na forum.Dużo zależy jeszcze jak kto ma stary PESEL czyli zmęczony życiem wzrok i jaka jest aura. Jednak jaki by nie był pomalowany model to na wysokości zazwyczaj widzimy go w odcieniu szaro- czarnym. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam spostrzeżenia Krzyska o odcieniach szaro -czarnych na dużych wysokościach / jak bawiłem sie w termike/ najbardziej pasował mi biały kolor. Bardzo trafna sugestia o PESELU... Ja dodam ,że jak ktoś naduzywa wiagry ..może wszystko widziec ponoć na niebiesko hi..hi..nie potrzeba malowac modelu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałbym moje Ventusy 2,6 i 3 m rozp. okleić kontrastowo. Latające skrzydła zawsze oklejam czerwonym od dołu i biało-zielony od góry. Taki zestaw jest nie do pomylenia w słoneczny dzień, a były już i 980m wysokości. Dobry kontrast daje też czerwono-czarny, zółto-czarny czy biało-czarno-czerwony. Oczywiście na jednej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedzi. Moje planowane "malowanie" spełnia większość przytoczonych linków :D

 

1. kontrastowe pasy na dole, biało/żółto/czerwono - czarne

2. wysoko i tak nie ma znaczenia, kolorów nie widać.

 

Dziękuję - Bartosz

 

Co do PESEL'a - właśnie testuję kontakty do patrzenia daleko. Wszystko fajnie, ale w aucie zegarów nie widać ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. wysoko i tak nie ma znaczenia, kolorów nie widać.

I tu bardzo mylisz się chyba, że masz na myśli wysokości przekraczające podane przeze mnie. W słoneczny dzień czerwony spód modelu jest baaaardzo dobrze widoczny. Dlatego mam dół czerwony , a górę pasy biało zielone. Takie połączenie kolorów jest również bardzo dobrze widoczne. Sprawdziłem to na 3 latajacych skrzydłach.

Trochę inaczej jest gdy pogoda odbiega od słonecznej ;) wtedy już na dużo niższych pułapach - nawet 400m czasem są już kłopoty z oceną koloru bo wszystkie wydają się szare zwłaszcza dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.