Skocz do zawartości

OSmax FS-110. Pytanie o ciąg.


Pit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Koledzy zamontowałem silnik FS-110alpha do modelu Su-26 rozp.1,8m. Paliwo Contest10. Ciąg maksymalny jaki uzyskałem to 4,2kg na śmigle 15x7, na śmigle 16x6 były 4kg. Najlepszy ciąg jaki kiedykolwiek uzyskałem to ok.4,5kg ale było to w innym modelu, w którym maska dużo mniej zaburzała przepływ. Gdzieś na forum jeden z kolegów chwalił się, że na silniku OSmax FS-91 i śmigle 16x6 uzyskał aż 6kg. Chciałbym się dowiedzieć czy ciąg jaki uzyskałem jest ok czy należy jeszcze próbować z innymi śmigłami lub innym paliwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie ja pisałem. W temacie Fokker D.VIII dużo pisałem na ten temat i podawałem wyniki. 6 kg to nie było ale 5,coś tam na śmigle RAM 16x8. Jak na silnik takiej pojemności to coś słabe osiągi. Jest taki kalkulator - podobnie jak dla elektryków - dla silników spalinowych. Pamiętam, że wklepujesz wielkośc smigła i uzyskane obroty; kalkulator podaje ciąg statyczny, rozwijaną moc i jeszcze coś tam. Co do 6kg to model tego cytowanego Fokker D.VIII w pierwszym locie miał masę chyba z 6,5kg. Bez problemu napędzał go własnie OS max FS 91.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zbliżyć się do 5 kg będzie trudno. Z silnika żarowego 4-taktowego o poj. 18cm3 więcej nie wyciągniesz.

Co do 6 kg z 15cm3 to raczej błąd pomiaru lub fantazja użytkownika.

A może to Twój zupełny brak wiedzy na ten temat?

Chyba wyjaśniłem. Znaczy według Ciebie górnopłat o masie 6,5kg i rozp 190cmz silnikiem 4suwem 15cm nie ma prawa oderwać sie od ziemi nie wspominając o samym locie...Ta, to jestem cudotwórcą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to Twój zupełny brak wiedzy na ten temat?

Chyba wyjaśniłem. Znaczy według Ciebie górnopłat o masie 6,5kg i rozp 190cmz silnikiem 4suwem 15cm nie ma prawa oderwać sie od ziemi nie wspominając o samym locie...Ta, to jestem cudotwórcą...

Nie wiem czy mój brak wiedzy czy raczej twoja teoria poparta prostą obserwacją że jak model o wadze 6,5kg oderwał się od ziemi i leci to znaczy że silnik ma 6,5kg ciągu. Ja do określenia ciągu używam elektronicznej wagi z dokładnością do 0,1kg. Model ustawiam na betonie zaczepiam linkę o statecznik a drugi koniec do ucha wagi i odczytuje wynik czyli ciąg w kg. Może nie jest to super laboratoryjny pomiar ale zawsze bliższy prawdy niż to ze model poleciał na jakimś tam silniku i z tego wnioskujemy że silnik ma ciąg no właśnie tylko jaki?. Przecież żeby latać makietowo modelem o wadze 6,5kg (nie do F3A) w zupełnoci wystarczy silnik o ciągu 4kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek - nie mówimy tu o teori lotu tylko o sprawdzonych wielkościach. napisałem, że model miał masę 6,5kg ale wróciłem do mego watku o Fokkerze i odnalazłem takie zapiski: masa modelu 6,1kg, masa skrzydła 1,2kg. Oznacza to, że kompletnie wyposażony kadłub ważył co najmniej 4,9kg. Na filmie masz taką nietypową probę ciągu silnika os max fs 91. Chyba nie zaprzeczysz, że gdybym go puścił to poleciałby pionowo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pit, kolega Lech Mirkiewicz z tego forum ma ten silnik i robił pomiary o które pytasz. Napisz do niego, na pewno chętnie wymieni z Tobą swoje doświadczenia. W każdym razie, o ile pamiętam, to, Twoje pomiary są zbliżone do jego.

Jak idzie o silnik 4t 91, to ciąg statyczny nie przekracza 4kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy, że manipuluję faktami? Ciąg nie przekracza 4kg ale przedmiot ważący co najmniej 4,9kg wyrywa w pionie...

Piotrek - jakie obroty uzyskałeś?

Irku, sprawdź swój własny wpis w swoim własnym temacie "Fokker D. VIII" z dnia 9 grudnia 2006:

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/167-fokker-dviii/page__st__20

"Na max obrotach model ustawiony pionowo wystartowałby by w górę gdybym go puścił. Brakowało mu tylko skrzydła - więc to co na fotkach to jakieś ponad 3kg."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku, sprawdź swój własny wpis w swoim własnym temacie "Fokker D. VIII" z dnia 9 grudnia 2006:

http://pfmrc.eu/inde...ii/page__st__20

"Na max obrotach model ustawiony pionowo wystartowałby by w górę gdybym go puścił. Brakowało mu tylko skrzydła - więc to co na fotkach to jakieś ponad 3kg."

Marcin - ale jak byś dokładnie i więcej przeczytał to jasno wynika, że te dane były szacunkowe. podawałem też rózne wagi. To co na filmie - owe 3kg tak mi się wydawało. Czytając dalej napisałem , że masa doszła do oblotu aż do ponad 6 kg. skrzydło - 1,2kg. nie będziemy z igły robić widły ale jesli trzeba to model mogę zważyć zapisując to na filmie. Pytanie tylko po co...

Do silnika FS 110 kolega dał smigło 15', w moich typach modeli dałbym największe z przewidzianych - nie wiem czy to 17'' czy 18" ale wynik znowu byłby inny niż na 15".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moje doświadczenia z 4 taktami to.

Staram się obciążać silnik takimi śmigłami by uzyskać obroty od 9000 do 9500.

I tak silnik 10 ccm śmigło 13x6 ciąg 2.6-2,8 kg

silnik 15 ccm śmigło 14x6 , 15x4W ciąg 3,4-3,6 kg

silnik 20 ccm śmigło 16x6, 17x4W ciąg 5,6 kg

latam na paliwie 5 i 10% nitro różnicy nie da się zauważyć, ciąg mierzony elektroniczną wagą wędkarską na trawie.

Silniki 13,5 ccm i 12,5 ccm mają ciąg zbliżony do 15-ki.

Pomiary dotyczą silników asp, saito, osmax, enya.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku, Twój wątek przejrzałem i to z dużą przyjemnością. Też wolę klasyki od wszechobecnych akrobatów :)

Oj, chciałoby się je robic i robić. Parafrazując klasyka..." Tak wiele chciałoby się zrobic w tak krótkim czasie jaki jeszcze został ..."

A tak na marginesie - przyjrzałem się parametrom tego silnika i zdziwiło mnie, że zalecają śmigło maksymalne tej samej średnicy co do FS 91.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że też jestem zaskoczony parametrami podanymi przez producenta Enyi.Wynika z nich że silnik ma tylko 1,6 KM a więc mniej niż asp 91fs który to silnik ma mieć1,7 KM.Nie zmienia to faktu że dla asp 91fs śmigło 14x6 jest ostatnim przy którym ten silnik jest w stanie wykręcić 9000 obr.Natomiast Enya 120 kręci śmigłem 16x6, nie miałem okazji sprawdzić ale wydaje się że zakręciłby jeszcze większym.Ale może to tylko dzwięk tego silnika daje złudzenie mocy która w nim drzemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.