Skocz do zawartości

Guppy


Patryk Urban

Rekomendowane odpowiedzi

Model przepiękny. Tak sobie myślę, że mam na składzie 400-kę, regielek i aku... ;)

 

A jak mi się szybowiec przechyli, to kontruję kierunkiem. A po to żeby się nie przechylał są w szybowcach "uszy" i zjawisko zwane statecznością ;) Zresztą - skoro latanie bez lotek jest be, to dlaczego szkolne modele szybowców są sterowane tylko kierunkiem i wysokością? (podchwytliwe pytanie ;) )

 

A tak poza tym, sztuką nie jest wyprowadzenie modelu z trudnej sytuacji w locie, tylko nie doprowadzenie do niej :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 231
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam

Jak mnie prosił Motylasty w wątku "Jaki Szybol" postanowiłem zrobić spis materiałów bo rośnie zainteresowanie. Narazie tylko podstawowe rzeczy bo muszę dokładnie przejżeć wątek i zastanowić się.

No więc

Balsa:

-1 x 2mm miękka

-1 x 2mm twarda

-1 x 4mm średnia(lub twarda)

-5 x 1mm miękka

-2 x 6mm miękka

-2 x 3mm miękka chyba wystarczy a jak będzie średnia to lepiej

Potrzebne też będą skrawki sklejki 1mm oraz 3mm.

Na ogon rurka węglowa 6mm.

Reszta już niedługo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc lecimy dalej. Ja użyłem tylko trzech klei i może troche żywicy do laminowania ale to nie jest konieczne.

kleje.jpg

Jak widać to CA rzadki, CA średni, i coś co się nazywa Canpenter's Glue. To klej o żółtej konsystencji, wikolopodobny, rozcieńczalny wodą. Po wyschnięciu wygląda to tak

kolor.jpg

W rzeczywistości jeszcze go mniej widać, a nawet się bałem że na aparat tego nie złapie. Do CA nie używam aktywatora bo nie mam :)

 

Teraz dla tych co nie umią angielskiego. Zaczynamy od podstawy kadłuba. Robimy formę ze styro lub styroduru. Lepiej ze styroduru ale da się ze styropianu bo ja właśnie tak zrobiłem. Po wykonaniu takich form:

kalup_001_200.jpg

Wycinamy odpowiednio wielkie cztery kawałki balsy 2mm.

Smarujemy je owym lekko rozcieńczonym Carpenterem...

laminiranje_002_326.jpg

 

...wkładamy między formę...

laminiranje_004_150.jpg

 

i kładziemy coś bardzo ciężkiego na to aż klej całkowicie wyschnie.

 

I powinno nam wyjść coś takiego

img_4743_259.jpg

 

A tu już podłoga wycięta, razem z bokami z balsy 6mm img_4744_325.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybowczyk piekny, mam skrzydła od swobodnie latajacego modelu A-2 (F1A) chyba zrobie do nich taki kadłub

Tyle ze te skrzydla maja chyba ze 2 metry i cienciwa 15 cmm i zbiezne uszy

ale sa mocne i bardzo lekkie (kiedys bardzo dawno temu chciało mi sie taki model popelnic)

do tego dal bym bezszczotke i piekny model moto szybola co lata sam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patryk a gdzie sie podziała balsa 3 mm?? z której zrobione sa stateczniki + tam pare szczegółów ??

 

Dlaczego w ten sposób rozgraniczyłes balse na miękką i twarda??

 

Już 3mm dodane.

Podzieliłem to tak po to żeby pokazać jak jest w planie i jak powinno być żeby było to wszystko wytrzymałe. Jak zrobisz wszystko z miękkiej to z ci się przy ostrzejszym zakręcie wszystko rozleci.

 

Jaka szeroka jest ta forma ??

Musisz wydrukować plan, żeby zobaczyć kształt oraz szerokość. A powinno to być nieco szersze niż dół kadłuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.