Skocz do zawartości

Guppy


Patryk Urban

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 231
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No i stało sie paczka przyszła :) Pare zdjątek :

 

Tak wyglądała paczka

 

Obraz%20002.jpg

 

 

a tu zestaw nożyków :)

 

Obraz%20003.jpg

Obraz%20004.jpg

 

szpilki modelarskie

 

Obraz%20005.jpg

 

śruby nylonowe

 

Obraz%20006.jpg

 

kleje i tu jest bubel wy jak zamawiacie gdzieś indziej chyba dostajecie pojemniczek z nalepka?? tu są gołe a różnicy w konsystencji żadnej a miały by 2 rzadkie i 2 geste :/

 

Obraz%20009.jpg

 

tak była zapakowana balsa

 

Obraz%20010.jpg

 

i znowu pudło balasa miała byc twarda i miękka w mojej balsie ine ma różnicy a napis widniejący to "NORMAL"

 

Obraz%20011.jpg

 

Ogólnie jeszcze raz całośc + 2 bowdeny i rurka węglowa 6mm

 

Obraz%20012.jpg

 

 

 

Więc zaczynamy budowe :)

 

Zaczne od skrzydeł a więc kilka pytań

 

Czy żeberka musze składac tak w pęk i szlifowac wszystkierazem czy przy tak malej ilosci robic kazde osobno

 

Kiedy obrabiamy krawedz natarcia i splywu ?? po szklejeniu czy przed

 

Aha i czy na całej długości spływu i natarcia robimy takie malutkie wcięcia na żeberka (oczywście w odpowiednich miejscach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) A wiec kolejne pytania zaczołem sobie od statecznika pozoimego (wydawał sie łatwy a chciałem zapoznac sie z balsą) Wyciołem wszystkie częsci doszlifowałem troszke co by ładnie pasowało poprzypinałem wszystko do planu i tu pytanie czy jeżeli to leży tak złożone do kupy to poprostu w miejsca łączeń zaaplikowac dawke CA?? czy może każda powierzhnie łaczoną smarowa klejem i krok po kroczku ze soba łączyc??

 

Na razie wygląda to tak:

 

Obraz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia, czy grubość ma 5 a szerokość 2 czy też na odwrót. Wystarczy że popatrzysz na taka listewkę z boku i już grubość będzie szerokością, a szerokość grubością. Zobacz - wszystko jedno czy z klepki o grubości 2mm wytniesz pasek szerokości 5mm, czy z balsy o grubości 5mm wytniesz listewkę 2mm. Wystarczy jedną z nich obrócić o 90* i masz dwie takie same listewki. Oczywiście istotnej jest jak taka listewkę zamontujesz w skrzydle - umownie nazwę to "na sztorc" albo "na płask".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA

 

Great news!

 

 

For Europe, a producer of the kit in Poland encounter some problems with laser CNC cuting. It seems that cad files when converted for the CNC machine, get messed, so the laser cut one line many times (repeatedly), even when on the cad file there is only one line.

I hope that this problem will be solved.

 

Regards!

 

mitja

 

Cytat z RCgroups

Tłumacząc całość guppy prawdopodobnie będzie wycinany jako zestaw w Polsce!!!!

 

Jednak są problemy z wycinarką. Prawdopodobnie kiedy plany w CADzie zostają konwertowane pod maszyne CNC zostają naruszone, więc maszyna wycina jedną linie kilka razy nawet jak jest tylko jedna linia do wycięcia. Myślę że da się rozwiązać jakoś ten problem

 

pozdrawiam

Mitja - autor planów

 

Komuś podesłałem linka do sklepu gdzie prawdopopobnie guppy będzie wycinany. Ja go usunąłem przy formacie komputera.

 

Edit:

właśnie znalazłem linka do sklepu http://www.e-flightrc.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mają taki problem to muszą kazdy element przerysowac na nastepnej warstwie jedną linnia tak ja ma ciąć laser, wyłączyć inne warstwy, skopiować reszte do innego/nowego pola roboczego - przerabiałem ten problem ...

 

 

Ciekawe ile taki zestaw dla europejczyka bedzie kosztował - pewnie jak inne zestawy na allegro jeszcze x2 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie najważniejsza to cena. Jest już sklepik i firma w Polsce i robi modele szyboli i nietylko w postaci wycinanego laserem kitu. Ceny jednak to śmiech na sali i podejrzewam że w tym przypadku będzie podobnie.

Za modlik z balsy bez foli 1-1,5m wołają 160-200zł to poracha przecież. Parwie każdy zrobi sam podobny za 40zł więc różnica jest spora.

 

Takie modeliki z wycianej balsy żeby były atrakcyje to powinny kosztować wg.mnie koło 100zł Max , a nie koło 200zł. Bedzie drogo i nikt tego nie kupi.

POza tym są pelikany , smyki 1,5m i są one do guppego podobne budową i myśle że włąściwościami lotnymi też zbliżone , a i ich cena nawet atrakcyjna.

 

Rozwiązaniem było by wg. mnie gdyby ten modelik był sprzedawany w wersji z lotkami. Było by to konkurencyjne bo inne modele tych loteczek nie mają i może przez to oferta była by atrakcyjna :wink:

 

To takie moje przemyślenia tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześc!!!! :)

 

Już teraz rozumiem dlaczego robienie modelu od podstaw trwa tak długo i jest tak pracochłonne teraz już kończe wycina wszystkie części ale dalej mam problem z dnem kadłuba nie mam jak wyciac odpowiednio tego kształtu ale nie o tym dzisiaj chciałem. Poniżej przedstawiam przekrój skrzydełka guppy'ego. Prosze powiedzcie mi co to jest ten element zaznaczony na obrazku , w jakim momencie go sie wklej i jaka pełni funkcje

 

http://www.daminet.pl/~artexlama007/budowa%20guppy/przekroj%20skrzydla.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten element to balsowe wypełnienie pomiedzy dolnym a górnym pasem dźwigara. Zwiększa to wytrzymałość dźwigara na zginanie przy niewielkim wzroście masy. Jednocześnie zamyka keson płata ( tę część pokrytą balsą), tworząc jak gdyby "rurę" zwiększając tym samym wytrzymałość płata na skręcanie.

Kolejność montażu:

-dolne pokrycie kesonu

-dolny pas dźwigara

-żebra

-wyżej opisane wypełnienie ( ew. można razem z żebrami)

-górny pas dźwigara

-górne pokrycie kesonu

 

Powodzenia w budowie

Piękny szybowiec, a piękne szybowce pięknie lataja!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejne pytanko w guppym skrzydełka sa z podwójnym wzniosemi teraz jak sie ustala ten wznios a dokładnie jak sie to skleja żeby sie pod odpowiedim kontem trzymały i co najpierw ze soba kleimy ucho z połówka skrzydła czy połówki skrzydeł do siebie z góry dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co przyleisz pierwsze do czego to już twój wybór. Ważne by to zrobić bardzo dokładnie bo będzie to miąło istotny wpływ na właściwości lotne modelu.

 

Wznios masz podany w planach i musisz go zachować. Ja wziosy ustalam na prostym stole lub podłodze.

 

Kładziesz płacik na płasko (aby dokładnie przylegał do powierzchni stołu). Wznios ustalasz podkładając podkładki pod ucho (klocek z derwna lub cos innego twardego co się nieodkształci). Mierzysz potem wznios linijką i gdy jest idealnie ustalony kleisz to na dobre.

 

Zależy tez jakiego używasz kleju - jak żywicy to zostawiasz to nieruchomo na noc , vikol podobnie. Jesli kleisz na C.A. to klej łapie niemal natychmiast i nie musi to schnąć długo.

 

Do tego trzeba cierpliwości i dużej dokładności , ale nie jest to aż takie trudne i napewno dasz rade.

 

Cierpliwość i dokładność wykonania będzie napewno nagrodzona pięknymi własciwościami lotnymi, więc warto się starać :wink:

 

Mam na koncie już troche szyboli i powiem że nie doróby się szybko zemszczą. Doszedłem do wniosku, że warto robić POWOLI i dokładnie niż szybko i byle jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.