Skocz do zawartości

Guppy


Patryk Urban

Rekomendowane odpowiedzi

Ptawie sie zrozumielilsmy :) choc twoje rady sa bardzo cenne ale mi chodziło o to ze juz po dokładnym wymierzeniu stopni trzeba to skleic ale jezeli jest to pod katem to zostaje taka szpara u dołu na czym to ma sie trzymac?? troche namotałem ale musze isc do pracy jak jutro wróce to to narysuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 231
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Zawsze przed klejeniem takich części - nalezy je do siebie dokładnie dopasować. Żadnej szpary nie powinno być bo to strasznie osłabia klejone miejsce.

 

Ja gdy dopasowywuje dwie łączone połówki płata likwiduje pierw tą wspomnianą szparę.

 

Jeśli nie masz, to radzę sobie zrobić klocek do szlifowania. To proste , a bardzo przydatne w modelarstwie. Wręcz niezastąpione i napewno sam to docenisz jak zrobisz sobie.

 

Na klocek powiedzmy sosny o wym 10cm na 5cm na 3cm (lub inny) przyklejasz na vilkol na płasko sobie papier ścierny (z jednej strony o grubej gradacji, a z dugiej może być inny). Najlepiej z obu stron.Klocek powinien mieć wszedzie kąty 90stopni aby był prosty i umożliwiał dokładne i proste szlifowanie.

 

Jak się papier zużyje to naklejasz na vikol znów warstwe nowego na ten zurzyty. Ideałem było by za każdym razem użycie nowego drewnianego klocka. Ja jednak naklejam jeden na drugi i też jakoś działa.

 

Masz już wpaniałe narzędzie którym zlikwidujesz tą szparę.Szlifujesz tak obie sklejane połówki (pod kątem), że szpara znika całkowicie , a klejone elementy dodtykają się na możliwie dużej powierzchni, zachowując odpowiednie kąty.

 

 

Mam nadzieje, że wyjaśniłem jak tej szparki można się pozbyć , a nawet trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopy,

 

przez Was za niedługo nie bedę spał i jadł. Juz wydrukowałem plany Gupiego i sklejam je w całość. Co za piekny model.

 

Mój to bedzie Super Guppy. Bedzie miał klapy, lotki, profil RG-15 i jeszcze nie wiem jaki napęd, bo brak kasy.

 

Żona wygania bo balse widzi na półce i czuje chyba, co to będzie.

Kiedy ja to wystrugam ? Nie wiem. Ale zacząłem. Po latach odstawienia od balsy znów chce szlifować, pylić, i patrzec jak ładnie wychodzi.

 

Ostatnio Patryk powiedział, jak robić kabinkę, i butelki zbieram. Żona mi zarąbistą 2 litrową butelke od Sprite'a wyrzuciła do kosza jak byłem w pracy. A miała byc na testy metody formowania w goracej wodzie.

 

Elementy chce wyciąć na CNC gdzieś. Nie macie jakiegoś kontaktu do plotera CNC ???

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ci chodzi o frezarke albo laser CNC bo ploterCNC to jest do styropianu. Z tego co wiem to frezarka jest w gdansku a laser chyba w wawie (poszukaj na allegro zestaw wicherka wycinany laserem) ta firma tez sie zajmuje wycinaniem róznych elementów.

Ja juz wykonałem do guppego kadłub (pod rozpietosc 2m) i rdzenie skrzydeł juz wyciołem tylko czekam na balse 1mm do oklejenia rdzeni. Uszy wykonałem eliptyczne konstrukcyjne. utrzezenie tez bende miał zmnienione na V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o ploter CNC, który posiada głowicę wycinającą za pomoca lasera.

 

Dzięki za pomoc - znalazłem faktycznie źródło do tego na Allegro i gadałem już z gościem.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyyy problem jest. Chodzi o to, że gość wycina z plików typu dwg itd... a ja mam PDFa. Kurcze, przy mojej wiedzy na temat grafiki komputerowej, nijak nie wiem, jak przerobic plik w PDFie na DXFa chociaż. A jeszcze jest taki problem, że ten laser nie uwzględnia poprawki na cięcie, czyli rżnie pośrodku linii. Przy dużych elementach nie ma to znaczenia, ale np przy wycięciach na listewki, małych otworkach itd... już ma znaczenie.

 

Koszt ciecia - tną zwykle akrobatki i koszt wraz z materiałem do około 170 zeta, ale to w przypadku akrobatek (10 razy więcej roboty niz przy Guppym).

 

Koszt Guppiego - trzeba przysłac rysunki, żeby wycenili.

 

Mój status prac - ślęczę nad rysunkami i szablonami, i myslę co by tu zrobić. Znalazłem przed chwilą jednak DXFy Guppiego jakieś - jeszcze nie wiem, co to jest, bo nie jestem na swoim kompie i nie mam tu CADa. Odezwe się późnym wieczorem.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i buła, na tych DXFach nie ma kompletnych wykrojów. A może i są, ale ktoś by mi musiał to wydrukować na A0 chyba żebym się połapał :)))

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pliku assembly.pdf widać ale w dxf też nie moge znależć :(

 

P.S. Jak się rzeczywiście okaże (w co nie wierze) :wink: że nie ma tego spodu to jutro (w sumie to już dzisiaj) poprosze brata żeby narysował w cadzie. Jak będzie miał chwile czasu to pewnie narysuje ale nie jestem pewien bo jest w trakcie robienia jakiegoś projektu :/

 

To przez zmęczenie nie możemy dostrzec ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefanek masz to ?

 

http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=978149

 

trzeba kliknąć na miniaturke PDFa, potem pod wiekszą ikonką kliknąć na

 

GUPPY TEMPLATES.pdf

 

to są wszystkie wykroje 1 do 1 chyba :)

 

chyba to zeskanuje, importuje do Acada jako bitmap, połącze i obrysuje, w ten sposób będzie w DWG i posle do wycięcia na laserze

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, da sie tak zrobić, już nie jedne plany tak śmignałem ;)

 

tylko pod warunkiem, że te w PDFie są precyzyjne - trza jakąś próbe poskładania tego zrobić na jakimś detalu.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze teraz mi się przypomniało... Gdzieś był program do takich rzeczy... Wrzucało się bitmap czarno na białym, a on to zamieniał w DXFa... Ale gdzie to było ??? ...

 

Tomek

 

Edit :) mam go !!! WinTopo :) freeware :)

 

podaję link

 

http://modelarz.com/pliki.php?itp=3&w=lista&offset=40

 

jest na dole strony do darmowego ściągnięcia pełna wersja free

 

Zabieram się za niego - może coś wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.