Skocz do zawartości

Białe kruki W.Schiera w wersji elektronicznej


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szykowany jest nowy regulamin. Może ktoś podpowie zapis, aby udostępniane materiały nie spowodowały naruszenia prawa. Na pewno dział nie będzie mógł być widoczny dla niezarejestrowanych użytkowników, a reszta będzie musiała zaakceptować, że wychodząc do grona użytkowników forum, stają się znajomymi. Być może konieczne będzie dwustopniowe członkostwo na forum. Forumowicz kandydat (taki co poznaje i daje się poznać) i Forumowicz kolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie jak jest z prawami autorskimi?

 

tego nie wiem, ale myślę, że skoro ich książki nie są już drukowane, to pewnie autorzy nie mieli by nic przeciwko temu, że są choć w takiej formie propagowane, bo jak chyba nie bez racji mniemam, taki mieli cel - by ta wiedza poszła "pod strzechy" szerzyć "zarazę" modelarstwa. :)

 

"Książkowstręt" niestety jest coraz bardziej powszechny, w dodatku u ludzi coraz młodszych jak również starszych (raczej rzadziej, ale zdarza się)

 

Mam nadzieje, że nie uraziłem naszego młodego kolegi z Wrocławia, bo z pewnością nie tyczy ona wszystkich młodych ludzi (i niektórych starszych, jak słusznie zauważył), ale moja opinia opiera się niestety na obserwacji tego co się obecnie wokół dzieje. Niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam pliki PDF z zeskanowaną książką p. Janusza Wojciechowskiego "Radiomodele" (WKiŁ 1972), i choć od tamtego czasu świat poszedł naprzód, zwłaszcza w elektronice, materiałach, i technologii, to teoria jest dalej aktualna (jako ostatni plik załączam przeoczoną przy skanowaniu stronę 173 -przepraszam).

Miłej lektury..

 

pliki tymczasowe schowane

 

W niedługim czasie podeślę następną...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykowany jest nowy regulamin. Może ktoś podpowie zapis, aby udostępniane materiały nie spowodowały naruszenia prawa. Na pewno dział nie będzie mógł być widoczny ....

Możesz to uściślić.

Naruszenie prawa nia ma związku z ilością osób mających dostęp do takich materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ma. Nie możesz udostępniać komu popadnie, natomiast wolno udostępniać rodzinie i znajomym w ramach "dozwolonego użytku prywatnego". Książki są chronione w taki sam sposób jak muzyka i filmy.

 

Nasze forum moim zdaniem jak najbardziej skupia znajomych. Tym bardziej, że wielu z nas zna się również w realu, lub nie ma oporów przed udostępnieniem swoich zasobów sprzętowych innym :D

 

 

Mam przy okazji prośbę do osób skanujących. Skanujcie tak, jak książka została wydrukowana. Skanowanie książki Cz-B w kolorze zupełnie niepotrzebnie zwiększa pliki. Należy ustawić odcienie szarości, lub cz-b. Skanując w trybie cz-b trzeba sprawdzić czy nie tracimy zbyt wiele informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem co prawda prawnikiem, ale myślę iż przywołany "dozwolony użytek prywatny" nie znajdzie zastosowania do skanowania książek.

Okres ochrony praw autorskich trwa do 50 lat od śmierci autora o ile prawa autorskie nie zostały przeniesione.

Myślę, że pomysł Kuby odnośnie skontaktowania się z wydawnictwem jest bardzo dobry.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Wujek google jest odmiennego zdania.

 

Piszesz o powszechnym udostępnieniu, czyli takim jakie robimy teraz. To jest faktycznie nielegalne. Jak ten katalog zostanie ukryty przed niezarejestrowanymi użytkownikami, wówczas będzie legalne. Tak jest na wielu forach.

 

Na wszelki wypadek do czasu wyjaśnienia spraw prawnych nie umieszczałbym plików na serwerze forum, a gdzieś w sieci. Wówczas nie zrobimy Kubie krzywdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i prawda, na wielu forach, nie tylko polskich stosują taką zależność, np w elektroda.pl do plików się nie dobierzesz, żąda zalogowania, podobnie np chipmaker.ru, Widocznie to taki uznany wytrych, Może dałoby się zrobić tak, że taki dział, powiedzmy "Biblioteka", gdzie byłyby te nasze (i inne) skany publikacji, otwierałby się tylko zalogowanym?

Tak wiec by nie robić problemów prawnych, do czasu rozwiązania sprawy może niech mod schowa gdzieś te pliki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrych, tylko zgodność z przepisami. Nie chcę usuwać Twoich plików, bo zrobi się dym i ci co nie zdążyli głowę mi urwą. Sam możesz usunąć twój post. Proponuję do czasu decyzji Kuby wstrzymać się z umieszczaniem skanów na forum. Linki jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można coś takiego zrobić bez problemu, zadzwonię do wydawnictwa i zapytam o kilka tytułów.

To najlepsze rozwiązanie - sam mam kilka starych pozycji które - o ile będzie zainteresowanie - mógłbym zeskanować i udostępnić.

Poniżej lista:

 

W.Niestoj Profile modeli Latających (Wyd. MON 1954)

W.Niestoj Profile Modeli Latających (Wyd. WKŁ 1980)

W.Niestoj Zdalnie Sterowane modele Szybowców (Wyd. WKł 1985)

A.Rachwał Lotnicze Modele Wyczynowe na Uwięzi (Wyd. WKŁ 1978)

W.Jakubowski Sekrety Modeli Latających z Napędem Elektrycznym (Wyd. WKŁ 1985)

A.Sztorc, H.Werycho Projektowanie i Konstrukcja Modeli Szybowców (Wyd. WKŁ 1977)

W.Schier Uniwersalny Szybowiec "Drlfin 500" +plany (Wyd. WKŁ 1989) - ksążka z dedykacją Autora ;)

W.Schier Warunki i technika Lotów (Wyd. WKŁ. 1989)

J.Wojciechowski Budowa i Pilotaż Radiomodeli (Wyd. WKŁ 1972)

K.Łapiński Sekrety Modeli z Napędem Gumowym (Wyd, WKŁ 1986)

J.Kapkowski Latające skrzydła klasy F1A (Wyd. WKŁ 1981)

J.Staszek Aerodynamika Modeli Latających (Wyd. WKŁ 1983)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie jak jest z prawami autorskimi? Mam sporo książek w lat 70-80 które mógłbym zeskanować.

 

 

70 lat od śmierci autora, po takim czasie wygasają prawa autorskie

 

Zadzwonię do wydawnictwa z tym pytaniem.

 

Dobry pomysł, jak będziesz miał zgodę wydawnictwa, to warto zapytać jak wygląda sytuacja z prawami autorskimi, czy są jacyś spadkobiercy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję do czasu decyzji Kuby wstrzymać się z umieszczaniem skanów na forum. Linki jak najbardziej.

 

Jakby sie lepiej przyjrzec, w tym zdaniu tkwi niejako rozwiazanie problemu. Link prowadzi do jakiegos zagranicznego serwera hostujacego, natomiast za to, kto tam anonimowo umiescil jakies skany, nikt na Forum nie musi byc pociagany do odpowiedzialnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.