Skocz do zawartości

Bec ze stabilizatora 7805 (i nie tylko), pare pytań (+ uszkodzony pakiet)


Tomek.S
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Zrobiłem ostatnio układ bec ze stabilizatora 7805 i dwóch kondensatorów 100nF.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/7805_748.png tutaj schemat

 

Niby działa poprawnie. Podpiąłem baterię 9v i na wyjsciu dawał 4.98v z zakładanych 5v więc jest dobrze.

Podpiąłem działający układ pod odbiornik, zbindowałem i gra. Przy podpiętym jednym serwie zauważyłem, że dioda na turnigowskim odbiorniku mryga. Zmierzyłem napięcie i jak się okazało przy ruchach drążkiem spadało o prawie cały volt.

Na dwóch serwomechanizmach bez ruszania drążkiem, wręcz agonalnie drgały.

Napięcie również skakało od 4.9 do 3.9 przy czym drążkiem wgl nie ruszałem, więc pewnie też poboru prądu maksymalnego nie było.

 

Czy możliwe jest że coś jednak zrobiłem źle skoro układ działał ( bez obciążenia jest te zakładane 5v)?

 

Może napięcie na wejsciu było zbyt małe i dlatego na wyjsciu było niestabilne ?

Docelowo ma być mały pakiecik 2s 250mAh więc teoretycznie będzie jeszcze gorzej.., Czy jest jeszcze szansa, żeby wykorzystać ten pakiecik ?

 

Druga rzecz.. A mianowicie uszkodzony pakiecik. Chciałem zmierzyć na nim napięcie i zdziwiłem się, że wskazuje zero, a dzien wczesniej mierzyłem.

Na wtyczce do balansera widać tylko jedną celę, a na drugiej wtyczce nie ma napięcia. Na gwarancję raczej tego nie oddam bo sam zepsułem więc pewnie nie uznają. Nwm też jak to wygląda w środku, ale to chyba tylko parę kabelków. Jak sądzicie ? gdzieś musiał puścić kabelek po prostu. Wystarczy cyna żeby to zlutować? Nie mam żadnego kwasu do lutowania itp.

 

Pozdrawiam T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do budowy BEC-a potrzebny jest stabilizator LDO a nie 7805. Typowym LDO jest LM2940-5 , pamiętaj że te układy mają określoną wydajność prądową, 7805 coś koło 1A a LM2940-5 chyba z 1,5A. Na wyjściu scalaka warto dać jakiś kondensator ze 100uF/10V. LM2940-5 w wersji SMD jest stosowany w fabrycznych regulatorach, ja używałem ich z powodzeniem w wytwarzanych na własne potrzeby modelarskich regulatorach do szczotkowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ten 7805 ma 1,5A na wyjsciu, Panie Sławku, a serwa razem chyba pobierają 1A. Rozumiem, że ten LM2940-5 to też jakiś stabilizator ? Niezbyt się znam na tym wszystkim i dlatego tyle pytań :/

 

A tak przy okazji. Regulatory do szczotkowców - układy projektował Pan sam, czy są dostępne na internecie ? ( tak z ciekawości pytam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg kart katalogowych 7805 ma 1A, żeby poprawnie stabilizować napięcie potrzebne jest kilka woltów więcej na wejściu niż na wyjściu, nie pamiętam już dokładnie ile dla 7805 ale coś około 4-5V. Jeżeli różnica jest mniejsza dzieją się takie akcje jak u Ciebie. LDO 2940-5 jest stabilizatorem Low Drop Out czyli takim gdzie napięcie wejściowe musi być niewiele większe od stabilizowanego, też dokładnie nie pamiętam ale coś około 0.5-1V. Dokładne dane znajdziesz w notach katalogowych. 2940-5 kosztuje śmiesznie mało i dostępny jest w w TME.pl.

Regulatory do szczotkowców opisane były na kanadyjskiej stronie Stefana , niestety ale chyba ta strona jest już niedostępna. Układ opierał się o dwa wzmacniacze operacyjne, mosfet IRL2203 i BEC zbudowanego własnie na LM2940-5. Układ działał bardzo dobrze. Cut-Off był realizowany na diodzie zenera.

 

Znalazłem stronę http://www.stefanv.com/rcstuff/escbec.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7905 to stabilizator napięcia ujemnego. Być może to literówka ale jeszcze raz napiszę że może się okazać że napięcie na wejściu jest za małe do poprawnej pracy stabilizatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilizator do zasilania modelu należy zrobic z układu LM1084 IT-5.o .ma on na wyjściu 5V i wydajność 5 A .Do zasilania używam akumlatorów li-jon.Mała uwaga -należy zrócić uwagę na kolejność nóżek ,poniewaz różnią się od LM 7805

A przy okazji ukłony dla Sławka :):):)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

literówka (pisane z telefonu). Ja w swoich becach też używam LDO (bo korzystam z LiFe) i uważam to za jedyne rozsądne rozwiązanie, ale skoro kolega ma 7805 to niech pomęczy go do końca. W modelach Alula czy DLG zasilanych z LiPo powinien jako tako działać-tam są raczej słabe serwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz za odzew :) sprawdzę wszystko co tylko będę miał na miejscu w sklepie, a jeśli nie to zrobi się zamówienie z internetów :P

 

+++++++

Jeszcze takie pytanko:

Czy serwa nie będą się wychylać odczuwalnie wolniej ? Przecież odbiornik działa do 6.5V.

Te 2940 od Pana Sławka jednak mają 1A ( chyba, że źle szukam) (edit: jednak są mające 1.5A. Przepraszam za zamieszanie)

 

I jeszcze jedna sprawa bo nie wiem czy napisałem. Akumulatorek z którego miałbym to zasilać ma tylko ćwierć ampera pojemności. To coś zmienia w pracy takiego układu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak na szybko spytam. Na jakiej zasadzie dobiera sie kondensatory do takich układów? Przy tym 2940 Pan Sławek podpowiedział żeby dac 100uF na wyjściu, a wejście? Też coś dac?Miałbym okazję kupić jak znajdę taki stabilizator w Krośnie, akurat jadę po miesięczny.Wysłane z mojego WT19i przy użyciu Tapatalk----------Edit: Czy dla dwóch serw sg90wystarczy 1A? Z dostępnych stabilizatorów LDO są tylko te 1Amperowe :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobiera sie na podstawie zaleceń producenta z karty katalogowej lub doświadczenia. Do 2940 na wyjściu musi być dobry kondensator min 22uF (dane producenta), na wejściu zależy od odległości od filtra zasilacza. Jako że u nas takowego nie ma to może być bez. Ja daje 100-470nF dla zasady.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.