Skocz do zawartości

Przekładki międzydzwigarowe


Jacek Walenciak

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
dwumetrowe skrzydło na holu nie ma prawa wytrzymać dynamicznego startu :(

Dlatego też piszę, że "działa jakoś tam", a nie po prostu "działa". Może już skończmy ten temat, bo sie za bardzo narazimy Mistrzom Europy i na następnych zawodach wystartują w barwach nie Polski, a Galicji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może już skończmy ten temat, bo sie za bardzo narazimy Mistrzom Europy i na następnych zawodach wystartują w barwach nie Polski, a Galicji

 

Dobrze Panie Cezary, że umie się Pan tak dobrze posłużyć w życiu aluzją i sarkazmem. Ale niestety nie tylko to się liczy w życiu. Trzeba umieć przedstawić swoje zdanie mimo krytyki innych. Wieczu swojego zdania nie zmieni, Panowie swojego zdania nie zmienicie. Osobiście bym bardzo chętnie wykonał test pokazujący prawdę, ale z racji deficytu materiałowego nie jestem po prostu w stanie tego zrobić. Nie chcę zabierać głosu, bo moje zdanie może zostać skrytykowane przez niektóre osoby. Osobiście po prostu uważam że jeżeli włókna balsy biegną równolegle do dźwigara, to wzmacniają go w mniejszym stopniu. Ale to nie ważne. Uważam że ta dyskusja już DAWNO powinna zostać przeniesiona przez moderatorów w inne miejsce, ale widać mają Panowie swoje powody aby tego nie przenosić. Uważam ten cały spór (właściwie to można to zakwalifikować do kłótni :wink: ) jest wart oddzielnego tematu, gdyż jest to bardzo ważna sprawa w czasie budowania modeli szybowców. Dziwi mnie że Pan Motylasty- moderator tego działu, modelarz z wieloletnim doświadczeniem modelarskim nie zabrał zdania w tej dyskusji. Uważam że na forum mamy więcej znawców szybowców, i dziwi mnie to że oni nie chcieli zabrać głosu.

 

Przecież to forum jest min. od tego, aby rozwiązywać spory w sprawach konstrukcyjnych ! Dlatego dziwi mnie, że tak mało osób uczestniczy w tej dyskusji. Boicie się może krytyki ? Uważam że każdy kto ma o tym jakieś pojęcie, w miarę możliwości powinien wypowiedzieć się. Może wtedy ktoś by zmienił swoje zdanie, a może nie. Wydaje mi się po prostu że ta dyskusja, to dowód że wiele osób nie chce (boi się ?) przedstawiać swojego zdania, mimo wielkiego doświadczenia modelarskiego. Mogę nad tym tylko ubolewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja TEQ ubolewam, że nic albo prawie nic nie zrozumiałeś z tej dyskusji. Nie rozumiesz oczywistych faktów. Nie twierdzę, że gorzej przyswajasz wiedzę i doświadczenie. No właśnie doświadczenie....

Zapewne wielu modelarzy nie brało udziału w tej dyskusji nie dlatego, że bała sie zabrać głos lecz dlatego( w tym również i ja), iż dyskutowanie w tym przypadku całkowicie mija sie z celem. Każdy z nas dorosłych czytał i był nauczany do wklejania wkładek w taki sposób w jaki Wieczu - i zapewne Ty negujecie. Tak więc jaki jest sens obrony sprawdzonych faktów przed mało doświadczonymi nastolatkami? Nie chę Was - czyli tych mniej doświadczonych obrażać i naigrywać się, każdy z nas kiedyś zdobywał wiedzę i umiejętności. Mnie byłoby poprostu wstyd mając lat naście powiedzieć doświadczonemu modelarzowi, iż to co robi i jak to robi jest błędne.... Bez komentarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na szybowcach sie nie znam,a juz tym bardziej na fizyce/mechanice.

Po mojemu,drewno wdluz powinno miec wieksza wytrzymalosc na zginanie/lamanie, ale jesli praktycy pisza ze jest inaczej,to pewnie tak jest.Juz nie raz potwierdzilo sie powiedzenie ze ksiazki sobie , a zycie sobie.

Chcialbym tylko przeczytac na koniec , w prostym jezyku , opis jak zachowuja sie wlokna w pozycji pion i poziom.Moze nie na poziomie rozprawki naukowej,ale wytlumaczenie mechaniki zjawiska i podanie maksymy -dlaczego i w ktorym miejscu byloby ok..Bedzie to z pozytkiem dla innych.

Takie stwierdzenie ,ze tak sie robi od zawsze ,moze nie przekonywac mlodszej wiekowo grupy, a i ja tez mam pewne watpliwosci.Na szczescie nie buduje sybowcow,ale np. deski do prasowania nie ucial bym w poprzek slojow,wiedzac ze kobita potrafi-czyli polamie slaba raczka taki dyletancki wynalazek.Tudziez luki nawet jaskiniowcy w swojej niewiedzy popelniali wzdluz wlokien,ale wtedy jeszcze nie bylo neta i szybowcow :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie byłoby poprostu wstyd mając lat naście powiedzieć doświadczonemu modelarzowi, iż to co robi i jak to robi jest błędne....

 

I to też mnie boli. Z racji iż lubię oglądać programy naukowe, uwielbiam Discovery. Już widziałem wypadki lotnicze których dało by się zapobiec, gdyby młody pilot sprzeciwił się nie mającemu racji kapitanowi. I tu często jest problem. Nawet w szkołach uczniowie boją się mówić, nawet jeśli wiedzą że nauczyciel nie ma racji. Niestety to taki stereotyp że starszy ma zawsze rację. Ale tak w życiu nie jest ! Nikt nie jest nieomylny ! Każdy ma prawo do błędu !

A ja TEQ ubolewam, że nic albo prawie nic nie zrozumiałeś z tej dyskusji.

 

Przykro mi że Pan tak myśli. Ale ma Pan oczywiście prawo do swojego zdania. Uważam że prześledziłem dość dokładnie cały wątek. Mam swoje zdanie na temat tego wszystkiego. Uważam że powinny zostać przeprowadzone 3 testy. W jednym użyć do wypełnienia balsy 2mm pionowo, w jednym 2mm poziomo, a w jednym skleić (nie wielką ilością rozcieńczonego wikolu) 2 warstwy balsy 1mm aby słoje były na krzyż. Z jednej strony poziomo, z jednej pionowo. Myślę że to by rozwiało wszelkie wątpliwości na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEQ z fizyką sie nie dyskutuje. Hubert świetnie pokazał rozkład naprężeń w zginanym pręcie/listwie. I chyba komentarz jest zbyteczny.

 

 

ps. Poszukaj gdzieś książki "Mechanika techniczna" autor: Siuta chyba Władysław, nie pamiętam dokładnie i tam dużo ciekawych informacji znajdziesz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

TEQ - jeśli tak wygląda Wasza racja, to milcząc w szkole wykazujecie jeszcze resztki jakiegoś instynktu samozachowawczego. W przeciwnym wypadku powinieneś zarobić pałę ! Nie za odmienne zdanie lecz za lenistwo... Jeśli Tobie nie chce się zajrzeć do podręcznika bo wolisz oglądać Discovery a ktoś ma robić doświadczenie żeby Cię przekonać że podręcznik ma rację... Ilu Was tam jeszcze w tym Krakowie podobnie myśli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko spokoj nas moze uratowac.Forum ma charakter poznawczo-rozwojowy.

Jeden odcinek Dicovery mini juz mamy.Jak wiadomo,1000 slow nie zastapi jednej fotki czy filmu .

To moze zamiast ganic TEQ-a i wysylac go do biblioteki ktos pokaze mu ( i nie tylko :lol2: )gdzie jest blad

pion vs poziom-wlokna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

Po co dalsze kłutnie??? Kraków robi tak, reszta świata robi inaczej. i koniec

To że należycie do Aeroklubu krakowskiego chyba jeszcze nie pozwala mówić w imieniu całego Krakowa ? ;) Tak robi Aeroklub Krakowski a opinie o nim są różne. Ja osobiście nie chciałbym w nim być... Nawet jest mi trochę wstyd, że tak duże miasto ma taki aeroklub z taką władzą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy się nad tym nie zastanawiałem (nie miałem okazji budować takiego skrzydła) lecz czytam uważnie :)

 

Po tym co pokazał Hubert, co wyjaśnił Printer na poprzedniej stronie no chyba już nikt nie powinien mieć wątpliwości jak powinny być te słoje ułożone. ;D

 

Najprościej chyba to zrozumieć porównując ten element konstrukcyjny skrzydła do kratownicy:

 

pomalowana_kratownica_podpory_gotowe_do_tokretowania.jpg

 

Jakoś nie trudno sobie wyobrazić co by się stało z tą konstrukcją gdyby wszystkie słupki stężające (słoje w przekładkach) biegły równolegle do dźwigarów głównych :) Nietrudno też sobie wyobrazić że pionowy układ słojów w przekładkach nie jest rozwiązaniem idealnym (chodź znacznie lepszym od ustawienia równoległego). Najlepszym lecz najtrudniejszym rozwiązaniem byłoby ułożenie słojów pod kątem i to jeszcze odpowiednio w odpowiednim miejscu :)

 

Co ważne przecież ludzie nauczyli się budować kratownice spooooro wcześniej niż zaczęli latać. Wasze spory to nie tylko która modelarnia czy kto ma racje ale także jest to spór o prawidłowość i sens budowy kratownic w różnych dziedzina życia. Tak mi się wydaje :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że powinny zostać przeprowadzone 3 testy. W jednym użyć do wypełnienia balsy 2mm pionowo, w jednym 2mm poziomo, a w jednym skleić (nie wielką ilością rozcieńczonego wikolu) 2 warstwy balsy 1mm aby słoje były na krzyż. Z jednej strony poziomo, z jednej pionowo.

Nie ma sensu wyważać drzwi otwartych na oścież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin !! coś ty narobił tą fotką??!! Dałeś młodym niezbity argument, że gdy słupki na tej fotce byłyby równolegle , a nie pionowo to most ten byłby bardziej wytzymalszy bo wspołpracowałby z ruchami tektonicznymi skorupy ziemskiej. A tak to jest na sztywno :devil: :lol2: :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przyklad wyjasnia wszystko :lol2:

Tylko czy aby na pewno przekona wątpiących :?: :wink: .

Nie ma sensu wyważać drzwi otwartych na oścież.

Jak ktoś koniecznie chce spróbować trzaskania obrotowymi drzwiami to nic na to nie poradzisz :mrgreen: :devil: .

 

Zanosi się na to, że wszystkie do tej pory wydane książki modelarskie trzeba będzie spalić na stosie, a ich autorów ogłosić heretykami ;D .

Dziwnym trafem gdzie nie spojrzeć- w książkach, planach, opisach budowy modeli z "kitów"- z dużym naciskiem podkreślane jest, że stójki dźwigarów muszą mieć słoje prostopadle do pasów dźwigara. Widać dotąd wszyscy byli w błędzie :crazy: :shock: :mrgreen: :devil: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Tobie nie chce się zajrzeć do podręcznika bo wolisz oglądać Discovery a ktoś ma robić doświadczenie żeby Cię przekonać że podręcznik ma rację... Ilu Was tam jeszcze w tym Krakowie podobnie myśli ?

 

A to mnie zarzuca się że nie czytam uważnie… Tu Pan wykazał że to Pan nie czyta. Przynajmniej moich postów. Kilka postów wcześniej napisałem że uważam iż Rafał B ma rację. Natomiast Pan nie doczytał. I to nie mi trzeba udowadniać że tak jest dobrze. Według logicznego myślenia wypełnienia powinny być prostopadle do dźwigarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.