Skocz do zawartości

JAK 12M - pierwsza konstrukcja balsowa


mgr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

klapolotki bardziej przypominają w działaniu hamulce aerodynamiczne niż klapy, zatem gdzie tu realizm makiety to nie wiem :P

Jak model uda się zbudować lekko to klapolotki nie będą mu do niczego potrzebne ale zawsze jest to jakaś wartość dodana i można podszkolić się w programowaniu nadajnika.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dziś postępów brak, w tygodniu niestety mam mało czasu, wyczekuje na weekend.

 

Wracając do lotek, aby było zbliżone do oryginału musiała by być to linia czerwona, na zdjęciu poniżej.

Choć mam wrażenie iż powierzchnia będzie zbyt mała. Obstawiałbym na linię pomarańczową.

post-13655-0-93415200-1395780222_thumb.jpg

 

Półki na serwa, chcę zrobić gdy dostanę już serwomechanizmy. Zamówiłem jakiś czas temu, Corona CS-239MG,4kg/cm wydaje się aż nadto - jak sądzicie? Ostatecznie mogę je wykorzystać w innym modelu w przyszłości :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj masz linka do planow tego modelu (w wersji R), proponuje przyjac wielkosc jak tam

 

http://www.rcgroups.....php?p=22868156

 

Dzięki za link, zrobię lotki proporcjonalnie jak w tamtych planach.

 

Ogólnie dzięki wszystkim za komentarze, rady i podpowiedzi ;). Mam nadzieję iż w weekend uda mi się wygospodarować chwilę wolnego czasu i podziałam przy modelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć budowałem Jaka z tych planów. Mam zrobione żeberka pod laser z gotowymi nacięciami na klapy i lotki. Po złożeniu skrzydła wystarczy nad ciąć odłamać. Kolejna sprawa to robiłem większe powierzchnie sterowe wysokości i kierunku. Tak żeby było bardziej makietowo i mniejszy skrzydeł bo ten jest za duży .

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/20756-jak-12m-sp-aag-budowaloty-nocne/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć budowałem Jaka z tych planów. Mam zrobione żeberka pod laser z gotowymi nacięciami na klapy i lotki. Po złożeniu skrzydła wystarczy nad ciąć odłamać. Kolejna sprawa to robiłem większe powierzchnie sterowe wysokości i kierunku. Tak żeby było bardziej makietowo i mniejszy skrzydeł bo ten jest za duży .

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/20756-jak-12m-sp-aag-budowaloty-nocne/

Oglądałem ten temat.  JAK, świetnie Ci wyszedł. 

 

U mnie postęp prac nie wielki.

Kończę prawy płat. Wklejony dolny i górny keson, górny dźwigar. Dźwigary są zamknięte balsą 3mm (zgodnie z planami).

Zrobiłem też kieszeń na bagnet który będzie łączył obie połówki. Lotka wycięta zgodnie z proporcjami z modelu R.

post-13655-0-38063400-1396645493_thumb.jpg

 

Kadłub też nabrał kształtów:

 

post-13655-0-98353700-1396645884_thumb.jpg

 

post-13655-0-12835200-1396645892_thumb.jpg

 

Dotarły do mnie serwa dla lotek. Ich montaż będzie kolejnym krokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Budowa posuwa się do przodu niestety małymi kroczkami.

 

W między czasie musiałem w mojej depronowej Cessnie 150,odbudować skrzydło. Stare z powodu wielu kretów, straciło swój profil. Zrobiłem je z balsy i okleiłem folią z HK. Wyszło 80g cięższe od swojego poprzednika. Dziś odbył się oblot - udany choć krótki. Model znów jak za swych początków latał prosto, niestety wiatr go mocno znosił. Po średnio długiej walce Cessna wylądowała na drzewach :). 5 minut latania i 30 minut szukania modelu. Na szczęście udało mi się go znaleźć - był cały. 

 

Wracając do JAK-a. Kończę drugi płat - muszę jeszcze wyciąć lotkę i osadzić mocowanie serwa. 

Przy kadłubie próbuję zrobić okienko które to JAK ma jakby na grzbiecie. Mocno zastanawiam się jak rozmieścić wyposażenie oraz jak zbudować klapkę ułatwiającą dostęp. 

 

Na chwilę obecną waga modelu ma się tak:

Obie połówki skrzydeł: 195g

Statecznik poziomy, pionowy, stery wysokości: 59g

Kadłub: 169g.

 

Zastanawiam się czy kadłub należało by jeszcze wzmocnić. Wklejać  trójkąty ? Jeśli tak to gdzie? - każde połączenie?

Czy od spodu kadłuba lepiej dać na całości balsę 3mm.?

A może wzmocnić tylko połączenie w środku kadłuba (część środkowa wraz z ogonową) np. żywicą. 

 

poniżej fotki z postępu prac.

post-13655-0-02843000-1398613346_thumb.jpg

post-13655-0-97347100-1398613346_thumb.jpg

post-13655-0-01645400-1398613348_thumb.jpg

post-13655-0-86390900-1398613348_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch dni próbuję obrobić łącznik skrzydeł. Jest on wykonywany z duraluminium 3mm. Po wycięciu szlifowałem papierem ściernym - nie jest to dobra metoda można się zajechać. Będę musiał zaopatrzyć się w pilniki do metalu. Jeszcze nie wszystko jest dobrze spasowane, poniżej przymiarka. :) JAK coraz bardziej mi się podoba. 

post-13655-0-53136400-1398878093_thumb.jpg

post-13655-0-43939400-1398878094_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch dni próbuję obrobić łącznik skrzydeł. Jest on wykonywany z duraluminium 3mm. Po wycięciu szlifowałem papierem ściernym - nie jest to dobra metoda można się zajechać. Będę musiał zaopatrzyć się w pilniki do metalu. Jeszcze nie wszystko jest dobrze spasowane, poniżej przymiarka. :) JAK coraz bardziej mi się podoba. 

 

Pracochłonne, wymagające myślenia i twórczego podejścia tradycyjne modelarstwo. Bardzo mi się podoba. Model i samolot też.

Mam słabość do tych szerokich tępo ściętych ryjków z silnikami gwiazdowymi. Kibicuję w budowie.

 

P.S.

Przy takim podejściu proste, ale dobrej jakości narzędzia kapitalnie podnoszą komfort pracy. Inaczej faktycznie można się zajechać.

Kupuj te pilniki. I pomyśl o czymś a la dremel. A najlepiej dremel lub proxxon. Potrafią "chodzić" w promocjach w bardzo atrakcyjnych cenach. Must have modelarza, zwłaszcza jak się pozostałe oprzyrządowanie ma dość skromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Przy takim podejściu proste, ale dobrej jakości narzędzia kapitalnie podnoszą komfort pracy. Inaczej faktycznie można się zajechać.

Kupuj te pilniki. I pomyśl o czymś a la dremel. A najlepiej dremel lub proxxon. Potrafią "chodzić" w promocjach w bardzo atrakcyjnych cenach. Must have modelarza, zwłaszcza jak się pozostałe oprzyrządowanie ma dość skromne.

Staram się szukać okazji, bo ceny producenta powalają... :(.

 

Stateczniki oklejone i wklejone do kadłuba. Serwa sterów wysokości i kierunku, idąc za wcześniejszymi radami dałem HiTec HS81.

Jeden płat skrzydła jest już gotowy do ostatecznego szlifowania i oklejania. Muszę tam tylko uzupełnić malutkie ubytki. 

Jaką szpachlę do balsy polecacie ?

 

W drugim płacie montuję serwo i będę wklejał nakładki na żebra. Aktualnie zabrałem się za pracę nad maską silnika.

Będę chciał je wykonać metodą traconego styropianu.Ponieważ zalega mi trochę podkładów, postanowiłem je do tego celu wykorzystać.

Posklejałem je ze sobą i staram się wyciąć / szlifować do docelowego wymiaru.

 

Żywicę jaką chciałem zastosować to Epidian 53. Nada się - czy polecacie coś lepszego ?

post-13655-0-02767000-1399310401_thumb.jpg

post-13655-0-58536500-1399310402_thumb.jpg

post-13655-0-80770900-1399310403_thumb.jpg

post-13655-0-91684100-1399310404_thumb.jpg

post-13655-0-86798900-1399310405_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się szukać okazji, bo ceny producenta powalają... :(.

Ceny producentów zazwyczaj powalają, dlatego tam szukałbym na końcu. Na poczatek hipermarkety i narzędziowe sklepy w necie. Ostatnio "ustrzeliłem" wałek giętki za 99 PLN (normalna cena to 130-170 PLN).

 

Jaką szpachlę do balsy polecacie ?

Hobbylite filler firmy Hobbico. Schnie dość szybko, ładnie się szlifuje. Dla utwardzenia można nasączać CA.

Prostu z pudełka jest dość sucha, jednak nie ma problemu z ładnym nałożeniem gładkiej warstwy. W razie czego można rozcieńczyć wodą, wtedy schnąc nieco bardziej się kurczy. Bardzo lekka. Dobrze jest zwilżyć narzędzie, którym nakładamy (palec :P ), ale nie ma musu.

 

Żywicę jaką chciałem zastosować to Epidian 53. Nada się - czy polecacie coś lepszego ?

Kupiłem ostatnio Epidian. Smród jest demonizowany, ja ten zapach nawet lubię. Schnie dość długo, nie próbowałem jeszcze szlifować.

Jako zdecydowanie lepszą alternatywę proponowano mi L-285. Podobno szlifowanie bajka, schnie też szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do twojego kadluba to wg planow na boczki kadluba przychodzi chyba balsa albo sklejka?

Tak, w planach jest balsa i tylko listwy wzdłużne. Niemniej jednak chcąc oszczędzać na wadze, na początku projektu zdecydowałem się aby zrezygnować z tego i zrobić kratownicę. Kratownice chciałem po prostu pokryć folią. Na chwilę obecną nie wiem czy była to dobra decyzja, oblot pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.