Jump to content

Dylemat - który model na start przygody?


adrian1515
 Share

Recommended Posts

1. Co jest lepsze dla początkującego do jak najlepszej nauki latania?:

a ) PIONEER (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/R-PLANES-PIONEER-24-GHz-RTF-Mode-2.html )

b ) ORION (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/RPL-ORION-RTF-MODE-2.html )

c ) ASW-28 (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/ASW-28-24-GHz-RTF-Mode-2.html )

d ) PIONEER XL (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/RPL-Pioneer-XL-RTF-Mode-2.html )

 

2. Czy ten ORION (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/RPL-ORION-RTF-MODE-2.html ) ma jakieś koła (podwozie) ? na zdjęciu wygląda, że tak, ale wole spytać może ktoś z was wie?

 

3. Czy PIONEER (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/R-PLANES-PIONEER-24-GHz-RTF-Mode-2.html ) ma jakieś podwozie? czy ląduje się na kadłubie tylko ; / ?

 

4. Wiecie czy ASW-28 (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/ASW-28-24-GHz-RTF-Mode-2.html ) ma podwozie?

 

5. Co lepsze do nauki latania takie mniejsze modele jak PIONEER(rozpiętość skrzydeł 1,4m)? czy takie coś jak ASW-28 (którego skrzydła mają, aż 2 metry)? czy takie coś pośredniego jak ORION (skrzydła u niego mają 1,7m)?

Myślę, że pewnie PIONEER jest najlepszy do nauki latania?, ponieważ ma mniejsze skrzydła i jest bardziej czulszy co nie?, bynajmniej ja tak to rozumuje - czy się mylę i lepszy jest szybowiec? ; p

 

6. Jaki najlepszy klej do klejenia EPP?

znam te:

 

a ) Klej UHU Por (podobno najlepszy do EPP, ale ja się nie znam, więc pytam) (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/MATERIALY-DO-BUDOWY-MODELI/Kleje-wypelniacze-i-inna-chemia-modelarska/Klej-UHU-Por-42g-do-pianek-i-styropianu.html )

 

b ) Klej UHU Power ciepłoodporny (podobno jest to coś lepszego od podpunktu a ) czyli ''Klej UHU Por'' ponieważ jego tolerancja na temperaturę wynosi aż 125 stopni Celsjusza, czy to prawda, że jest lepszy? (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/MATERIALY-DO-BUDOWY-MODELI/Kleje-wypelniacze-i-inna-chemia-modelarska/Klej-UHU-Power-cieploodporny-42g.html )

 

nie wiem, może złe kleje podałem, więc proszę o poprawę mnie i odpowiedź na pytanie b ) czy ten Klej UHU Power jest lepszy od UHU Por?

 

7.

a ) Czy klej cyjanoakrylowy jest najlepszy do klejenia EPP?

b ) Jak skleję coś cyjanoakrylowym klejem to chyba już nie rozłączę? np. połamie mi się skrzydło to już go nie wyjmę, tych sklejonych części(nie oderwę)?

c ) Jak klej cyjanoakrylowy polecacie do EPP? linki do sklepów, by się przydały.

d ) Jaki przyspieszacz polecacie? linki do sklepów, by się przydały.

e ) Co w ogóle przyspieszacz daje? chyba mogę też bez niego skleić nie? Czy dzięki przyspieszaczowi lepiej się sklei?

 

 

8. Z czego wykonany jest ASW-28 (http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Kompletne-zestawy/ASW-28-24-GHz-RTF-Mode-2.html ) ?, bo jak oglądam na przykład taki filmik:

to powierzchnia samolotu, aż się błyszczy, to chyba EPP nie jest? tylko coś lepszego?

 

 

Za pomoc dziękuje ; )

Link to comment
Share on other sites

Na twoim miejscu zakupił bym easy glider pro jest to model firmy multiplex bardzo łatwy w budowie i pilotażu dla początkujących stabilny w locie i świetnie szybuje, ale z tych co wymieniłes kupił bym pioniera nie posiada no podwozia  ale to nie przeszkadza w niczym. Natomiast co do kleju UHU por jest klejem bardzo plastycznym  i trzeba nauczyć się nim kleić, przydaje się wtedy jak lotka oderwie się od skrzydła na zawiasie bo jest plastyczny i bardzo wytrzymały na rozciąganie lecz do klejenia kadłuba zastosuj klej cjanoakrylowy tak zawny cjak jest kilka rodzai tego kleju ( rzadki,średni, gęsty) oraz aktywator inaczej przyspieszacz do cjaka ,Taki klej nadaje się do klejenia wszystkich stałych połączeń  takich jak kadłub oraz całe usterzenie ogonowe.A co najbardziej istotne jest kilkadziesia razy lrzejszy od UHU pora co jest akurat bardzo istotne przy budowie modelu bo musi być on jak naj lrzejszy. ;)

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Na początek napęd pchający ja kupiłem sky surfera z abc-rc.pl w wersji kit klejony cały uhu klej z zestawu spojiny wytrzymały 1000 kretow, ca zastosowany został jedynie do orczykow, klejenie pierwszego kadłuba za pomocą ala uhu pozwoliło na poprawne spasowanie obu części kadłuba. Pamiętaj ze wyposażenie do pionierów itp. Będzie tańsze i mniej narażone na uszkodzenia niż modele ze smigłem z przodu.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pioniera XL odradzam. Kolega z lotniska go ma. Musiałbyś zmienić silnik, bo jest słaby, a śmigło to totalna porażka... ale po zmianie silnika i śmigła lata aż miło  ;)

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

EG Pro, fakt bardzo fajny model mam, latam, świetnie wozi się po niebie, ale lądowanie nim to nie jest taka przyjemna sprawa. Wręcz ten model nie chce lądować, takie mam wrażenie, do tego trzeba pilnować by nie wytracić za bardzo prędkości przy lądowaniu bo przewali się przez skrzydło. No i do tego silnik z przodu to nei jest dobry pomysł dla początkującego.

 

Dużo osób się uczy latać na modelu Beta 1400(http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p4413,beta-1400-rtf-2-4-ghz-zestaw-rc) z reszą dość popularny model, silnik pchający, dość żwawo to lata co widać na filmie http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lJXT8_zKnm8

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Luko pisze 100% prawdy. EG nie lubi lądować. Przy szybkim podejściu potrafi przelecieć kilkadziesiąt metrów na wysokości 1m. Polecam Bete 1400. Tylko trzeba zwrócić uwagę przy montażu żeby śmigło dobrze pchało. Bo tak to robi dużo hałasu a nie chce latac..

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Odnośnie zaczynania przygody z samolotami itd, to cały czas jestem zdania, że najlepiej zacząć od budowy delty w 120 minut albo fun bata, tłuc o ziemie ile wlezie i tak się nauczyć. Delte odbudowywałem co weekend, bo szkoda było naprawiać, ale przynajmniej czegoś się przez to nauczyłem, w kwestii budowania, regulacji itd. No i najważniejsza kwestia, konstrukcja nie wymagająca dużego nakładu finanoswego.

 

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie zaczynania przygody z samolotami itd, to cały czas jestem zdania, że najlepiej zacząć od budowy delty w 120 minut albo fun bata, tłuc o ziemie ile wlezie i tak się nauczyć. Delte odbudowywałem co weekend, bo szkoda było naprawiać, ale przynajmniej czegoś się przez to nauczyłem, w kwestii budowania, regulacji itd. No i najważniejsza kwestia, konstrukcja nie wymagająca dużego nakładu finanoswego.

 

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

chyba coś na górze powiedziałem tak?, że chciałbym odpowiedzi na wszystkie pytania, ludzie no :( Dziękuje za doradzenie, ale nie takiej odpowiedzi chciałem :(  tylko konkretnej na konkretne pytania no proszę Was, zalezy mi na tym. Budować modelu raczej nie będę, bo nie umiem, proszę o odpowiedź na wszystkie pytania, a nie takie rady, że zbuduj sam, przecież jak ktoś jest z Was doświadczony to chyba te pytania nie są takie trudne, nie? mam tylko 8 pytań do was, no .. :(

Link to comment
Share on other sites

Może tak po kolei nie ale:

Każdy z tych modeli ląduje na brzuchu. Bez obaw, wystarczy kilka pasków taśmy samoprzylepnej dać na brzuch co by sie za bardzo nie uszkodził. Miliony tak latają.

Każdy z wymienionych modeli jest zrobiony z pianki EPO lub EPP

Różnica w uhu porach w co do znośności temperatury nie jest ci do niczego potrzebna. Uhu por jest dobry do pianek ale trzeba umieć nim kleić. Do EPP też dobry jest CA. Ja używam średniego.

Co do podwoziach w modelach na początek, nie polecam. Łatwo wyrwać przy lądowaniu i niepotrzebne nerwy z powodu uszkodzenia modelu.

Wielkość modelu ma znaczenie. Jest takie modelarskie przysłowie "Po co budować małe modele skoro duże lepiej latają" i to jest 100% prawdy. Ale miałem w rękach Bete1400 i polecam, mimo wielkości świetnie się prowadzi, jest samostateczny i ładnie ląduje nawet do ręki.

ASW z filmu może być konstrukcyjny  i chyba jest, do tego kryty folią, ale skrzydełko z pianki można ładnie przygotować i wypastować. Czasy były że model przed lotami polerowało sie Sidoluxem.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

chyba coś na górze powiedziałem tak?, że chciałbym odpowiedzi na wszystkie pytania, ludzie no :( budować raczej nie będę, bo nie umiem, proszę o odpowiedź na wszystkie pytania, a nie takie rady, że zbuduj sam, przecież jak ktoś jest doświadczony z Was to chyba te pytania nie są takie trudne, nie? mam tylko 7 pytań do was, no .. :(

Mówiąc szczerze mam już dość twoich tematów, po pierwsze są wyjątkowo drażniące, po drugie to nie jest jakaś tajemna wiedza, wystarczy posiedzieć trochę przed kompem i wszystko znajdziesz. Po trzecie, jak kupisz to co też walniesz liste z setką pytań jak to dokupy poskładać? Po czwarte i chyba najważniejsze, delta w 120 minut to projekt który małpa poskłada do kupy ...

 

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Mówiąc szczerze mam już dość twoich tematów, po pierwsze są wyjątkowo drażniące, po drugie to nie jest jakaś tajemna wiedza, wystarczy posiedzieć trochę przed kompem i wszystko znajdziesz. Po trzecie, jak kupisz to co też walniesz liste z setką pytań jak to dokupy poskładać?

Skoro Cie tak bardzo drażnią nie musisz na nie odpowiadać, tak?..., dla doświadczonych ludzi to chyba nie są trudne pytania, tak? na niektóre trzeba odpowiedzieć tak lub nie. Chce się po prostu doradzić, rozwiać swoje wątpliwości i skoro Ci to przeszkadza to po co tu odpowiadasz nie na temat? to jest dział przeznaczony dla takich jak ja sam opis opisuje:

Dział specjalnie dla nowicjuszy w tematach modelarstwa RC. Nie wiesz od czego zacząć przygodę z RC?? Tu możesz zadawać nawet najdziwniejsze pytania 

Więc jak ci przeszkadza nie musisz tu wchodzić

Link to comment
Share on other sites

Adrian ale też zauważ to że zadajesz masę pytań które już były wałkowane na forum. Jestem na tym forum kilka lat i uwierz że znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Poza tym google...

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adrian ale też zauważ to że zadajesz masę pytań które już były wałkowane na forum. Jestem na tym forum kilka lat i uwierz że znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Poza tym google...

Rozumiem, myślisz, że nie szukałem? szukałem i opinie są podzielone, ale czy te pytania są dla was doświadczonych trudne? myślę, że nie, w pierwszym chodzi mi tylko o polecenie(wybranie z tych 4 modeli, którego wy byście wzięli i polecacie), w pytaniach 2,3,4 starczy napisać tak/nie jak ktoś z was wie itd. Nie mam w swoim mieście modelarni RC, więc radze się w necie. Ty w sumie jako jedyny odpowiedziałeś jak na razie lekko konkretnie, bo nie na wszystkie pytania, no nic szkoda. Odpowiedziałeś załóżmy na 5., że im większy model (rozpiętość skrzydeł na przykład) to łatwiej się prowadzi, bardziej stabilniej i bardzo dziękuje Ci za odpowiedź jestem Ci bardzo wdzięczny, jak minie mi limit dzienny ''lubie to'' dam ci kilka w sumie jak każdemu w ramach podziękowania. Teraz czekam, aż może ktoś się na de mną zlituje i mi pomoże :( i odpowie na wszystkie pytania

bo posty się kurcze tutaj mnożą, a ja zaledwie dostałem odpowiedź może na 3 pytania i to nie do końca i nadal mam wątpliwości, a chyba tych pytań dużo nie zadałem ; (

Link to comment
Share on other sites

Skoro Cie tak bardzo drażnią nie musisz na nie odpowiadać, tak?..., dla doświadczonych ludzi to chyba nie są trudne pytania, tak? na niektóre trzeba odpowiedzieć tak lub nie. Chce się po prostu doradzić, rozwiać swoje wątpliwości i skoro Ci to przeszkadza to po co tu odpowiadasz nie na temat? to jest dział przeznaczony dla takich jak ja sam opis opisuje:

Dział specjalnie dla nowicjuszy w tematach modelarstwa RC. Nie wiesz od czego zacząć przygodę z RC?? Tu możesz zadawać nawet najdziwniejsze pytania
Więc jak ci przeszkadza nie musisz tu wchodzić

Jakieś strasznie pretensjonalne masz podejście, z resztą to już trzeci temat w którym jest to samo. Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania są na tym forum, a jak nie ma to na pewno są gdzieś na googlach.

 

Ty nie prosisz o pomoc czy poradę tylko wręcz w pretensjonalny sposób oczekujesz podania całej wiedzy na tacy. Zawsze tak będzie, że z byle pierdołą będziesz zakładał nowy temat, w którym będą setki pytań które są wałkowane w kółko jak nie tu to gdzieś indziej?

 

 

 

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Praktycznie moja odpowiedź zawiera wszystko o co pytałeś. No poza przyspieszaczem bo każdy działa tak samo. A co daje? EPP nie rozpuszcza ale stosując do styropianu czy innych pianek żeby nie zeżarło materiału. CA już ma takie właściwości...

A tak ci sie pochwale że od ostatnich dwuch lat grono modelarzy sie u mnie powiększa. a tak to przez ponad 6 lat latałem sam mając tylko dostęp do internetu i dzieki pfmrc umiem coś zbudować i latać. Dużo czytałem  mało pytałem...

Link to comment
Share on other sites

Jakieś strasznie pretensjonalne masz podejście, z resztą to już trzeci temat w którym jest to samo. Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania są na tym forum, a jak nie ma to na pewno są gdzieś na googlach.

 

Nie mam pretensji... Mam najzwyklejsze pytania, to, że ci się nie spodobało, że zadaje pytania i to TY masz do mnie pretensje, że nie powinienem ich zadawać tylko poszukać, ale tak czy siak idealnych odpowiedzi nie znajdę do swoich wszystkich pytań.

 

Widać jak czytasz, temat nie jest taki sam tu pytam konkretnie o modele i o klej, bo nadal nie wiem czy użyć CA(nie wiem czy nie rozpuści) czy tego UHU Por i chciałbym linków, bo mówicie, że mam użyć CA . Są to myślę nie trudne pytania i przestań mi tu zaśmiecać temat ja chciałbym odpowiedzi nie pretensji. Tam pytałem o balanser, co robi łądowarka mikroprocesorowa, o łądowanie, czy moge łądowac od 50 %, czy moge używac bateri jak jest -5 stopni to był całkowicie inne pytania...

 

Ty nie prosisz o pomoc czy poradę tylko wręcz w pretensjonalny sposób oczekujesz podania całej wiedzy na tacy. Zawsze tak będzie, że z byle pierdołą będziesz zakładał nowy temat, w którym będą setki pytań które są wałkowane w kółko jak nie tu to gdzieś indziej?

Ja nie proszę? Przeczytaj dokładnie, pisze tam, że: ''proszę o odpowiedź [..]'' to do Ciebie mam pretensje, nic nie pomagasz prawie, tylko wchodzisz i zaśmiecasz mi temat nic nie wnoszącymi wypowiedziami. Ja tyko pytam i nadal czekam na odpowiedzi, ty pewnie jesteś doświadczony i zamiast coś dopomóc to tylko: idź i sobie sam poszukaj, ty nie prosisz o pomoc, tylko pretensjonalnie(tak jak to ty określiłeś) czekasz na odpowiedzi.

Nie wcale nie proszę... Wiesz co normalnie wymuszam od Was wypowiedzi... Co moge robić? ja tylko proszę i może ktoś pomoże.

i teraz tylko Ciebie prośba: proszę Cie przestań mi zaśmiecać temat :(

 

Czekam na odpowiedź, z góry dziekuje

Link to comment
Share on other sites

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.