Skocz do zawartości

Dylemat - który model na start przygody?


adrian1515
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Lotki masz zrobione. Są wykonane metodą podcięcia pianki. Na tym etapie powinieneś rozruszać stery (przed zamontowaniem orczyków) tak, aby ruszały się b. lekko. Jak naderwiesz (teraz lub później) to przerobisz na "klejone UHUpor" lub "klejone taśmą"

2. Polecam epoxyd (np poxipol)

3. Ja dałem na rzepa na boku kadłuba za serwami SW i SK. Tak aby dało się docisnąć paluchem :D Rzepy daję na model (haczyki) a włókninę na elementy ruchome. W skrzynce nic się do nich nie przyczepia.

3c - tak

3d - zwora do bindowania. Jak po podłączeniu nie zadziała, to może być potrzebna :D Na razie sobie nią głowy nie zawracaj.

4a - rewersy. Jak jakiś ster będzie chodził odwrotnie to przełączasz

4b - nie wiem,,,

5. W zależności od chwili wciśnięcia wchodzi w tryb bindowania (parowania) z odbiornikiem, lub ogranicza moc nadajnika do 1/100 (może 1/1000) tak aby sprawdzić zasięg. Musisz doczytać w instrukcji.

6 UHUpor jest klejem kontaktowym. Jeżeli pozostawisz powierzchnie do przeschnięcia (5-7 min) to po dotknięciu i dociśnięciu jest gotowe. Do dociskania, wg mnie, najlepsza jest taśma malarska.

 

Zanim cokolwiek zamontujesz to wywal podkładki z dziobu. Są wklejone na hotgluta. Puści, jak nalejesz wrzątku do dzioba. Przygotuj sobie haczyk ze szprychy do wyciągnięcia. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę nikt mnie nie wyprzedził to odpowiem na tyle na ile sam wiem 

3. Tak to jest odbiornik

a) Najlepiej parę cm od dziobu zamontuj tak aby wszystkie kable od serw sięgały do niego 

B) Najlepiej na rzepy, żeby można go było swobodnie wyczepiać z modelu w razie czego...

c)tak to antena

d)tego to już nie wiem  :lol:

4.

a) To jak się nie mylę są reversy kanałów  czyli odwracają pracę serw (zmieniają kierunek wychylania się orczyka)

 

5. Przycisk bindowania nadajnika z odbiornikiem inaczej.... zgrywanie nadajnika z odbiornikiem aby ten odbierał sygnał 

 

6. nie wiem jak się zachowuje UHU-por najlepiej jakbyś używał cyjanoakrylu i przyśpieszacza do niego.

 

A te śrubki na końcu służą do mocowania dźwigni sterów do popychaczy czyli tych drutów w rurkach na burtach kadłuba

 

 

 

 

Jeżeli popełniłem jakieś błędy to z góry przepraszam  ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Polecam epoxyd (np poxipol)

Są jakieś rodzaje poxipol? w sensie jaki wziąć?

 

 

Musisz doczytać w instrukcji.

 

 

taa instrukcja ma 6 stron i nic w niej prawie nie ma.... :(

 

Zanim cokolwiek zamontujesz to wywal podkładki z dziobu. Są wklejone na hotgluta. Puści, jak nalejesz wrzątku do dzioba. Przygotuj sobie haczyk ze szprychy do wyciągnięcia. 

a w czym to przeszkadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 nie wiem, używam przeźroczysty.

2 oj tam, oj tam, jak nie ma to popróbujesz.

3. w wyważeniu modelu/ jak odkleisz, to będziesz mógł spokojnie latać z pakietem 2200, a do pakietu 1300 przykleisz podkładki. Moim zdaniem fabryczny SC jest zły (65mm) Lepiej mi się lata z SC 80-85mm. Moje zdanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian,  Ty jesteś kompletnie zielony, więc najlepiej gdybyś poszukał w swojej okolicy modelarni albo miejsca gdzie chłopaki lataja i pooglądał i popytał, ogarniesz to o co pytasz w jeden dzień.

Nie jest zielony tylko ma więcej pytań i oczekuje precyzyjnych odpowiedzi :np czerwone to czerwone zielone to zielone ,nie może być czerwone to karmazynowe lub zielone to seledynowe.

 

3 d kabelek do bindowania odbiornika  z nadajnikiem (jak się to robi?) http://rc.susco.pl/bindowanie-aparatury-arttech-24-ghz.html

 

Lub bardziej obrazowo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Adrian woli zadać 100 pytań o każdy szczegół niż przypadkiem coś źle połączyć/skleić/odciąć itp.  ;) A przynajmniej ja tak uważam czytając ten temat 

 

Adrian,  Ty jesteś kompletnie zielony, więc najlepiej gdybyś poszukał w swojej okolicy modelarni albo miejsca gdzie chłopaki lataja i pooglądał i popytał, ogarniesz to o co pytasz w jeden dzień.

Nazwa działu: "Od Czego zacząć ?" i opis "Dział specjalnie dla nowicjuszy w tematach modelarstwa RC. Nie wiesz od czego zacząć przygodę z RC?? Tu możesz zadawać nawet najdziwniejsze pytania :)

 

Więc ma prawo zadawać każde pytanie  :P 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko obawiam o następne zestawy pytań bo na razie zaczyna sklejać potem będzie dlaczego sinik nie chodzi ,czemu skręca aparaturą w prawo a model w lewo.jak rzucać model  -z górki czy lepiej pod górkę ,czy z wiatrem ,czy pod wiatr i dlaczego tak a nie inaczej ,a potem już normalnie jak naprawić i czemu się rozpadł zachaczył tylko skrzydłem o drzewo .itd ,itp

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian, musisz zacząć szukać informacji sam i przede wszystkim jak najwięcej czytać. Coraz mniej osób będzie odpowiadać na Twoje pytania, bo po prostu są irytujące. A jak się dowiesz czegoś am, to będziesz miał jakąś satysfakcję (o wiedzy nie wspominam  :P )

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu woli dostać rybę niż wędkę.

... a może by tak rybą, albo wędką, albo najlepiej jednym i drugim.

 

Jakoś aż mi się ciśnie na usta "a nie mówiłem", które trzeba by uzupełnić o jakieś wulgaryzmy. Nie zdawałem sobie do dziś sprawy, że poskładanie pionieera do kupy to takie wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie:

1. Czy zginać te lotki tak na sucho, czy polać jakimś wrzątkiem lub coś? nie wiem tak mi się nasunęło te pytanie, gdyż kolega napisał, żeby oderwać podkładki wrzątkiem, więc może też się lepiej lotki rozruszają pod wrzątkiem?

Zanim cokolwiek zamontujesz to wywal podkładki z dziobu. Są wklejone na hotgluta. Puści, jak nalejesz wrzątku do dzioba. Przygotuj sobie haczyk ze szprychy do wyciągnięcia. 

 

a ) wrzątek nie rozpuści EPP?

 

3.

d )

3 d kabelek do bindowania odbiornika  z nadajnikiem (jak się to robi?) http://rc.susco.pl/bindowanie-aparatury-arttech-24-ghz.html

nie wiem czy jest w tym różnica czy nie, ale co to za różnica wcisnąć przycisk ''bind'' i włączyć nadajnik (pilot) czy najpierw włączyć pilot, a potem wcisnąć przycisk ''bind''?, ale dobra nie polemizuje ; d

 

e ) Czy te bindowanie jest przymusowe, czy jak podłącze wszystko i włączę pilota i jak będzie się porozumiewać to jest to potrzebne te bindowanie czy nie?

f ) antenkę tą małą też czymś przymocować?

 

 

4. b )Odnośnie pytania 4 b ): wiecie co ten przełącznik robi:

MIX

A-NOR

zdjęcie jest na drugiej stronie tego tematu

?

 

7.


Zanim cokolwiek zamontujesz to wywal podkładki z dziobu. Są wklejone na hotgluta. Puści, jak nalejesz wrzątku do dzioba. Przygotuj sobie haczyk ze szprychy do wyciągnięcia. 

Ale wtedy mój model będzie źle wyważony, a na razie nie zamierzam kupować nowej baterii, więc chyba nie odlepiać tego czy odlepiać?

 

8.


3. w wyważeniu modelu/ jak odkleisz, to będziesz mógł spokojnie latać z pakietem 2200, a do pakietu 1300 przykleisz podkładki. Moim zdaniem fabryczny SC jest zły (65mm) Lepiej mi się lata z SC 80-85mm. Moje zdanie.

Co to za odległość 65mm? to są te odważniki jak daleko od płatów leżą czy jak?

co to SC?

 

9.

Teraz ostro głupie pytanie, ale wiecie taki to ja jestem... sam sobie nie wieże, zawsze, a to zawsze jak coś robię sprawdzam tysiąc razy czy obyyy dobrze zrobiłem, no nic taki jestem ; p

Jak przykleić orczyk:

a ) tak?:

32509215588978940570_thumb.jpg

b )czy tak?:

00862123585914541548_thumb.jpg

taaa wiem pewnie teraz ręce się wam załamią ; d jestem w 99,9% pewny, że jak w a ), ale ja to ja! i muszę się upewnić, gdyż nigdzie tego w instrukcji nie ma, wybaczcie! taki charakter ; D

 

10.

a ) Na którym poziomie zainstalować popychacza w lotkach i ta śrubkę (w sterze kierunku,wysokości)?:

post-13574-0-72233900-1397597896_thumb.jpg

na którym poziomie od dołu(tego co się przykleja do lotki)?

b ) im wyżej zainstaluje tym większy kąt lotki będzie? czy im niżej zainstaluje tym większy kąt lotki będzie?

pytam, bo myślę, że jak zainstaluje już ten popychacz do orczyka to, że już nie wyjmę:

76788055699793795839_thumb.jpg

c ) jak zainstaluje na 3 poziomie od dołu to wszystko tak samo do każdego orczyka(na lotkach, sterze wysokości, kierunku) instalować tak samo? na tym samym poziomie najlepiej? czy nie?

 

11. Czy taki odstęp powinien być?:

post-13574-0-72713500-1397598096_thumb.jpg

myślałem, że ta śrubka ma dociskać, a nie to, że ma odstęp to jeszcze lekko się rusza ta śruba (się obraca mimo przykręcenia do orczyka) tak ma być? (jeżeli ma tak być, to tą śrubę tak zrobić, by się obracała łatwiej w tym orczyku?, bo mimo wszytko nie obraca się dobrze, a to ster kierunku, a tu mimo wszystko mocno ten drut się ugina stąd moje pytanie 12. niżej

 

12. Czy ten drut powinien być taki wygięty. Nie wiem moim zdaniem jest on strasznie wygięty, a myślałem, że jakoś prosto on będzie. To dobrze, czy źle?

(na zdjęciu słabo widać wygięcie, ale mimo wszystko jest całkiem mocne [myślę, że widać]):

post-13574-0-49586500-1397598386_thumb.jpg

 

13. Mogę chyba CA skleić orczyk do EPP czy lepiej UHU Por do tego użyć? tak wiem, pytam drugi raz, ale tam mi odpowiedzieliście, że poxipol, a poxipola jest dużo rodzaji, więc sam nie wiem którego wziąć, dlatego mam pytanie CA czy UHU Por do orczyków?

 

14.

 

[...]za serwami SW i SK. [...]

Co to SW i SK? ta pewnie servo jakieś tam, ale nie wiem, więc pytam ; /

 

15. Baterie w kadłubie też przymocować, by nie latała tam w nim ?

 

 

Ja się tylko obawiam o następne zestawy pytań bo na razie zaczyna sklejać potem będzie dlaczego sinik nie chodzi ,czemu skręca aparaturą w prawo a model w lewo.jak rzucać model  -z górki czy lepiej pod górkę ,czy z wiatrem ,czy pod wiatr i dlaczego tak a nie inaczej ,a potem już normalnie jak naprawić i czemu się rozpadł zachaczył tylko skrzydłem o drzewo .itd ,itp

Nie ma obaw chłopaki już wszystko wiem odnośnie złożenia modelu jak odpowiecie mi na to.

Odnośnie lotu to nieee możesz być spokojny nie będę niczego się pytał ; ) bo wszystko jest oczywiste, widziałem tu niektóre filmy na forum jak ludzie się pytają: ''co źle zrobiłem? czemu model tuz po starcie spadł na lewe skrzydło?'' - to ja mimo wszystko wiem dlaczego, więc spokojnie to już ostatnie pytania, jedynie jeszcze może się spytam o ładowanie(ładowanie już ogarnięte, czytałem wątki rożne itp.) jedynie napisze o mojej konfiguracji i się spytam czy oby dobrze ustawiłem ładowarkę na daną baterie

 

Według mnie Adrian woli zadać 100 pytań o każdy szczegół niż przypadkiem coś źle połączyć/skleić/odciąć itp.  ;) A przynajmniej ja tak uważam czytając ten temat 

Dokładnie taki już to jestem ;)

 

Czekam na odpowiedzi - z góry dzięki i już nękać Was nie będę tymi pytaniami odnośnie modelu, więc spokojnie ;d

 

 

Adrian,  Ty jesteś kompletnie zielony, więc najlepiej gdybyś poszukał w swojej okolicy modelarni albo miejsca gdzie chłopaki lataja i pooglądał i popytał, ogarniesz to o co pytasz w jeden dzień.

W mojej okolicy nic nie ma odnośnie RC - mało co kto tym się interesuje(w sumie?- nie znam nikogo), ja wole się upewniać o pewne sprawy, by nie zjebać po prostu (sory za słowo), od dziecka chciałem mieć model RC, teraz się uzbierało i mam, a jak bym coś zwalił to już raczej na drugiego bym nie znalazł - no możeeee kiedyś, dlatego kupowałem ładowarkę, bo przyda się na kiedyśś raczej. Takie to już zadupie w którym mieszkam (zadupie odnośnie RC :( nie ma tu nic odnośnie tego), ale spokojnie to już ostatnie pytania odnośnie modelu

Wiem, że bym ogarnał w jeden dzień, bo to są takie błahostki, że głowa mała, ale każdy nowy(tak myśle) ma pytania o każde błahostki. Nie wiem na przykład: nie znasz się na czymś i widzisz, że coś leży to pytasz się drugiego: a co to, a do czego to itp. i wiesz, a ja niestety pytam się przez neta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Lotki rozruszać bez podgrzewania, przeginając wielokrotnie.

- Wrzątek nie rozpuści EPP, koledzy zalecają wyjęcie fabrycznego obciążenia, bo jak kiedyś będziesz chciał włożyć większą baterię, to będziesz miał problem. Na razie możesz dziób wypełnić plasteliną, łatwą do wydłubania.

- SC to środek ciężkości, zalecany fabrycznie 65 mm do tyłu od krawędzi natarcia skrzydła. Rysujesz na dole skrzydeł  kreskę równoległą do krawędzi natarcia w odległości 65mm od natarcia, tak po 5 cm od kadłuba w każdą stronę i tam podpierasz na 2 ołówkach. Dobrze wyważony model ma być idealnie poziomo.

- Dźwignię napędu steru kierunku przyklejać jak na zdjęciu A. Zasada jest taka, aby dziurka wypadła na linii prostopadłej do osi obrotu steru

- SK = Ster Kierunku, SW = Ster Wysokości

- dziurki wybiera się eksperymentalnie, możesz zacząć od najbardziej zewnętrznej

- tego luzu jak na zdjęciu nie powinno być. Fabryka wymyśliła sobie, że ta śrubka ma być obrotowa, żeby popychacz się nie wyginał. Możesz zastosować podkładki (od strony nakrętki), aby zmniejszyć ten luz do minimum, ale tak, aby śrubka nadal się obracała. Ja to wywaliłem i zastosowałem snapy kulowe.

- Dźwignie do sterów i lotek wklejaj na CA.

- Popychacz druciany do SK ma być wygięty.

- Baterię w kadłubie należy przymocować. Najlepiej na rzepie. Najlepiej na dnie kadłuba wkleić dość długiego rzepa, aby można było znaleźć odpowiednie dla wyważenia miejsce dla akumulatora. Rzepa do pianki przyklej na UHU (smaruj tylko piankę, odczekaj i przyklej). Druga strona rzepa oczywiście do baterii ;-) Tak samo zamocuj odbiornik i regulator, najlepiej po bokach kadłuba.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt:

10.

a ) Na którym poziomie zainstalować popychacza w lotkach i ta śrubkę (w sterze kierunku,wysokości)?:

 

Ustaw tak, żeby wychylenia były jak najmniejsze ( na początek ).

Warto by było te szczegółowe pytania i odpowiedzi gdzieś przykleić dla potomnych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy nic nie ma odnośnie RC - mało co kto tym się interesuje(w sumie?- nie znam nikogo),Takie to już zadupie w którym mieszkam (zadupie odnośnie RC :( nie ma tu nic odnośnie tego),

Jeeeezu chłopie. Ja rozumiem, że to dział dla początkujących, ale są pewne granice.

Tutaj masz informacje odnośnie modelarni w Suwałkach  http://lotniczapolska.pl/Modelarnia-lotnicza-przy-Osrodku-Sportu-i-Rekreacji--w-Suwalkach,11630 . Prowadzi ją mój dobry znajomy Stasiek Skibicki, który ma modelarstwie zęby zjadł (na modelach RC również), więc bardzo Ciebie proszę - nie pie.....dol głupot tylko idź tam z modelem , a na pewno Ci pomogą - i to na miejscu!

P.S.

Mam nadzieję, że adres OSiR-u w Suwałkach znajdziesz sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, ja Adriana po części rozumiem. Jeździłem przez pół roku na lotnisko, zanim odkryłem, że modelarze spotykają się na drugim jego końcu :D

 

My (ci starsi, zarabiający) mamy kilka zł na nasze hobby, i jak nie trafimy z zakupem to świat się nie wali. Natomiast jak ktoś nie ma kasy to lepiej niech się zapyta nawet 3x za dużo i podejmie właściwą decyzję. Adrian kupił właściwy model, pomimo pierwszych pomysłów :D Tak więc się uczy.

 

Dzisiejsza młodzież ma problemy z przyswojeniem tekstu dłuższego niż 3 linijki. Za dużo zbyt łatwo dostępnej informacji wokoło. Takie czasy. Dlatego rozumiem numerację pytań i osobiście uważam, że wątek jest akceptowalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę przesadzasz z tą wyrozumiałością. Z poskładaniem pioniera spokojnie dałaby sobie radę małpa, a na pewno by nie zadawała przy okazji głupich pytań.

 

Ciężko jest sobie wejść na youtuba i poszukać filmiku jak ktoś składa pioniera czy bete krok po kroku i robić to samo? Szukanie informacji boli, gryzie, czy może ma bana na google?

 

Teraz się szykujcie na kolejne pytania, jeszcze chwila i będzie, a gdzie wtyknąć kabelek od serwa, a jak go wtyknąć bo można na dwa sposoby, ale w sumie tych pinów w odbiorniku jest na tyle że mozliwosci wtykania sa calmiem spore, a w ktora silnik ma sie krecic, a jak smiglo zalozyc itd ... juz mozecie z gory szykowac odpowiedzi na te i inne glupie pytania jakie przyjda wam do glowy, ponumerowac i podziwiac.

 

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.