Skocz do zawartości

RWD-5 by Skazoo... trochę inaczej


Piotrek_SGM

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu nastał ten dzień:

 

14.04.2008 - odbył się oblot RWD!

 

Dzień dosyć wietrzny, pierwsze loty w sezonie, na rozgrzewkę poszła GWS Formosa II.

 

Później dwie fotki RWD na trawce, aby w razie niepowodzenia została jakaś pamiątka:

 

dsc00004ti0.th.jpg

 

dsc00005qt0.th.jpg

 

I w górę:

 

http://pl.youtube.com/watch?v=UlOTGrxGWTc

 

Ogólne wrażenia- pozostało sporo do poprawienia w zakresie wyważnia/maksymalnych wychyleń sterów/wychylenia silnika.... ale....

 

TO LATA! :jupi:

 

Teraz czekam na bezwietrzną pogodę i zaczną się prawdziwe testy niczym w F1 :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 334
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No to gratulacje :wink:

Widzę że ciągle go na silniku ciągnąłeś, spróbuj go wywindować na parędziesiąt metrów i wyłączyć silnik, szybowanie to świetna zabawa. Ja latając w ten sposób na pakiecie 1250 mAh potrafię 25 min latać nie przeciążając baterii.

Zresztą dobrą pomysłem jest wytrymowanie modelu do ładnego lotu szybowcowego, a potem dopiero zrobienie wykłonu silnika w dół. Jak tylko dojdzie mi silniczek do modelu (poprzedni ubiłem :oops: ) spróbuję wykorzystać inny patent: zmiksować kanał gazu z kanałem SW, tak aby dodając gazu SW pochylał się delikatnie w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że ciągle go na silniku ciągnąłeś, spróbuj go wywindować na parędziesiąt metrów i wyłączyć silnik, szybowanie to świetna zabawa

 

Nie dokońca, to co jest na filmie to tylko wycinki, żeby nie było za nudno :)

 

Aczkolwiek był spory wiatr, do tego podejrzewam problem z wyważeniem (chociaż niekoniecznie, za dużo tu "zmiennych")- z szybowaniem było kiepsko.

 

Poczekam do bezwietrznej pogody i wtedy się pobawię.

 

zmiksować kanał gazu z kanałem SW, tak aby dodając gazu SW pochylał się delikatnie w dół

 

Nie bardzo przepadam za mikserami :roll:

 

Chyba, że byłoby to konieczne wtedy i takie rozwiązanie sprawdzę (jak będzie jeszcze na czym sprawdzać- czytaj model cały :mrgreen: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po 3 wypadach na lotnisko z RWD, zmianie śmigła na GWS 9x5 i lekkim wychleniu silnika w dół (w prawo już był) stwierdzam, że model całkiem przyjemnie lata :)

 

Jedyne co mi się jeszcze nie podoba to tendencja do zwalania się na prawe skrzydło przy dość wolnym locie (ciężko mi wyczuć ten moment) i jak określił to mój kolega nieco "kacze ruchy" :rotfl: (chyba przez dość krótki kadłub i stosunkowo niewielki statecznik).

 

Poniżej kilka fotek autorstwa Pana Bogumiła Wrzoska:

 

001ag8.jpg

 

002wf0.jpg

 

003ov0.jpg

 

004gg5.jpg

 

005an5.jpg

 

006pm5.jpg

 

008gl5.jpg

 

009to9.jpg

 

010ai1.jpg

 

011zx6.jpg

 

012ae0.jpg

 

013fc2.jpg

 

oraz filmik z lotów:

 

http://pl.youtube.com/watch?v=YeKlywUz53o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
jaki jest kąt zaklinowania statecznika (w/g planu na jednej połówce jest 0st., a na drugiej ok. +2st.)

 

Ehem..??? Nie rozumiem, niby z czego to wynika? Dwa boki kadłuba nie są identyczne? Wydawało mi się że są, nie sprawdzę bo pożyczyłem wykroje Wujaszkowi, żeby też sobie zrobił RWD.... możesz to rozwinąć?

 

silnika

 

Co do silnika to muszę pomierzyć i policzyć. Robiłem na oko- nie mam doświadczenia. Silnik jest lekko wychylony w prawo i w dół. Jak policzę - dam znać... [edit] w sumie, to się zastanowiłem i nawet nie wiem jak to policzyć, wręga silnika jest zgodnie z planami (kadłub sam z siebie nadaje wychylenie lekkie w dół) - co najwyżej zajrzę jak będę w domu, i podam rozstaw śrub krzyżaka silnika i jak grube są podkładki, które umieściłem pod odpowiednimi śrubami.... [+foto]

 

Z innych rzeczy, które mierzyłem- wznios skrzydła wyszedł 2,64st - więc chyba jest za mały, przynajmniej teoretycznie - co do lotu jednak - nie jest tak źle (subiektywnie)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tam na bokach kadłuba są inne kąty statecznika poziomego. (chyba że mam coś z oczami?

 

Rzeczywiście na oko w tym PDFie, wygląda tak jak mówisz, ale - wydrukowałem stąd:

 

http://forumrc.alexba.eu/users/skazoo/rwd/rwd5.pdf (plany pocięte na A4)

 

odpowiedni fragment i wydaje mi się, że boki są identyczne (przynajmniej część tylna kadłuba)...

 

Co do pomierzenia z gotowego modelu to się nie podejmuję :oops:

 

W każdym razie, nie zauważyłem tego preblemu i wkleiłem statecznik równo tak jak mi pasowało, na pewno jest w całości równoległy do skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biore się do budowy

 

Biorę się do roboty

 

Cieszy mnie, że kolejne 2 osoby nabrały chęci do budowy RWD :D

 

Jeszcze raz dzięki dla Skazoo za robotę, którą włożył w opracowanie modelu :!:

 

na pewno jest w całości równoległy do skrzydła.

 

Trochę się dziwnie wyraziłem, mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi- w każdym razie obydwie połówki statecznika wklejone są pod tym samym kątem :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ktoś go jeszcz buduje dodam jeszcze 3(2?) grosze od (niekoniecznie) siebie:

 

1) jeśli wybierzecie opcję bez lotek warto pomyśleć o większym wzniosie płata,

 

2) przydał by się większy statecznik pionowy i/lub wydłużona tylna część kadłuba.

 

 

Powodzenia :)

 

ps. podrzucajcie Panowie jakieś fotki i swoje uwagi :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
wrzuce kilka fotek z budowy

 

No, teraz widać :)

 

Pokazałem właśnie 10-letniemu synkowi szwagra, co robisz, on na to cyt."to NIEREALNE, żeby chłopiec 12-lat robił takie super samoloty" :D:D:D

 

Od siebie dodam- przy pracy którą wykonałeś, szkoda, że nie zrobiłeś wręgi silnika i łączników skrzydeł ze sklejki - to bardzo ważne. Jeśli sam nie potrafisz możesz zawsze poprosić o pomoc kogoś starszego lub bardziej doświadczonego.

 

Wręgę można łatwo wymienić - zrób to. Łącznik - jeżeli skrzydło jest sklejone to gorszy problem. Jakbyś próbował ulotnić ten model w takim stanie nie próbuj nim chociaż robić pętli bo skrzydła złożą się na 99%

 

Druga sprawa- jakoś dziwnie wąskie wyszły końcówki płatów czy mi się wydaje? :twisted:

 

Gratuluję zacięcia,

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem końcówki skrzydeł są b. wąskie ponieważ nie są to skrzydła z planów tylko z głowy. Będę musiał i tak zrobić nowe skrzydła ponieważ tamte nie były dokładnie oklejone a pomalowałem je spray'em i trochę je podgryzło (duże troche). :devil:

I bardzo dziękuję za pochwałę bo tak naprawdę to mój pierwszy model :jupi: . Poprzedni to rzutek "Free"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.