Skocz do zawartości

"Spitjet", czyli koncepcja Spitfire'a z napędem odrzutowym


Afgan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Pewnego dnia przyszedł mi do głowy pomysł przerobienia Spitfire'a na odrzutowiec. Po wpisaniu w Google "Spitfire z napędem odrzutowym" nie znalazłem nic na ten temat, więc myślę, że nikt mnie jeszcze nie uprzedził. Niektórzy mogli by powiedzieć, że to głupi pomysł, ale jeszcze bardziej motywuje mnie fakt, iż Rosjanie, kiedy konstruowali odrzutowego Jaka-15, dokonali przy tym niewielkich zmian w sylwetce jego poprzedników. Do dyspozycji mam model Spitfire Mk IX firmy Parkzone o rozpiętości około 1100mm, który jest aktualnie w fazie naprawy.

post-12884-0-53639000-1398778248.jpg

Uprzedzam, że jest to orientacyjny rysunek, a nie dokładny. Zamiast kabiny w wersjach Mk I-IX możnaby też zrobić taką, jaka jest w wersji Mk XVI, tak samo jak i skrzydła.

Kolorem czarnym jest zarysowana osłona silnika (podobna jak w Jaku-15). Kolorem czerwonym zaznaczyłem prawdopodobne miejsce umiejscowienia silnika elektrycznego. Proszę o opinie na ten temat i ewentualne wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi też o to, że u nas jest trawiaste lotnisko i na tych małych kółkach każde lądowanie kończy się kapotażem. Po wymontowaniu podwozia byłby problem ze śmigłem przy lądowaniu, a nie chcę go szpecić śmigłem z motoszybowca. W wypadku jeta nie miałbym obawy, że mogę połamać śmigło i mógłbym wymyślić coś ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Myślę, że turbinkę należałoby umieścić na plecach, za kabiną. Przy napędzie pod skrzydłem samolot będzie zadzierał w górę. Przykład:  http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SAMOLOT-ZDALNIE-STEROWANY/Samoloty-elektryczne-ARF/ELECTRIFLY-SYNCRO-EDF.html?pa=5

Albo - jak napisał TeBe - dwie przymocowane do skrzydel, ale ja dałbym je nie pod, a na skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.