Skocz do zawartości

Szybowiec dla najmłodszych - jaki?


Irek M

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie polecić zestaw kit konstrukcyjnego szybowca dla zupełnie zielonych? W czasie wakacji będę prowadził przez dwa tygodnie zajęcia - nazwijamy to modelarskie - dla uczniów klas III - VI. Nie mam koncepcji na dzień dzisiejszy ale myślałem by prace odbywały się w małych grupkach. Dobrze byłoby gdyby zbudowanymi szybowcami można było polatać na boisku szkolnym - chodzi o lot po prostej. Ponieważ mam na to 2 tyg. dlatego odpadają wszelkie pianki typu Fox składające się z 4-5 elementów. Oczywiście cena też gra rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemało zabawy daje klasa F1N bo pomimo prostoty budowy ulotnienie i dobre wyniki to sporo pracy ,prób i ćwiczeń .

Dochodzi do tego element rywalizacji

Obserwowałem to coś w Grodkowie (bylyśmy tam polatać ESĄ na hali) i całe dorosłe towarzystwo zaraziło się od dzieciaków takimi modelami.

Można je robić samemu lub kupić zestawy.

Typowyt okaz to np.ten 

http://www.modelarnia.sau.civ.pl/plany2/plan%20skala.pdf

Bywają też odmiany ze skrzydłem z balsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dobry to bym proponował coś w tym stylu. Na rozbudzenie apetytów

post-9571-0-84868200-1400320804.jpg

 

A później jak wyżej, lub nieśmiertelna jaskółka.

http://awiatikforum.ok1.pl/viewforum.php?f=20

 

Tak długa budowa może się nudzić, a tym maleństwem możesz pokazać jak działają powierzchnie sterowe.

Jakieś szybkie konkursy, czyj model dalej zaleci, celność lądowania, albo ile kółek zrobi

Dwa tygodnie to i dużo i mało.

Z pewnością jak pokarzesz swoje modele to dzieciakom się oczy zaświecą. Niech mają świadomość, że teraz zaczynają od takich rzutków a potem, może zbudują takiego samego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj relację z Wilczych Lasek 2013 http://pfmrc.eu/index.php?/topic/37116-ogolnopolski-zlot-modelarski-%E2%80%9Elatac-kazdy-moze%E2%80%9D-wilcze-laski-2013/page-7&do=findComment&comment=453301 . Konrad wymyślił budowanie modeli przez dzieciaki. Im większa grupa tym lepiej. Jak masz kilka dni, to i tak buduj z nimi proste modele. Pamiętaj, że rywalizujesz z tabletami, a tam wszystko jest łatwe i szybkie.

 

To co wyszło na pikniku - dzieciaki były zdziwione, że rozbicie modelu nie kończy zabawy. Taśma i dalej - niewyobrażalne.

 

jedna uwaga - model musi latać. Nasze prząśniczki nie bardzo... 

 

Na zajęciach zbuduj rakietę, którą później wspólnie odpalicie. Oczywiście silnik ze sklepu :D. Kadłub na kiju od szczotki, dalej sam wiesz. Taki projekt długoterminowy, niejako przy okazji.

 

To na szybko, ze swojego doświadczenia :D

 

Jak chcesz latać z radiem, to moje dzieciaki bez problemu opanowały MIG-29 by Tomhe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo opracuj własny projekt jakiegoś rzutka, kadłub z listewki sosnowej, stateczniki depron, skrzydła też depron z balsowym natarciem i do wyważenia ołów na przód :)

Jak prowadziliśmy takie zajęcia to właśnie coś takiego robiliśmy, innym razem młodzi sklejali bibułę na balony, a jeszcze innym uczyli się latać na symulatorze. 

Z doświadczenia jeszcze powiem, że jeżeli praca ma być w grupach, to każda osoba musi coś w danej chwili robić, nie tak, że jedna np. coś szlifuje a reszta patrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek dokładnie tak jak napisał Bartosz.

W zeszłym roku dzieciaki miały niesamowitą radochę budując Prząśniczkę ze styropianu. Hitem okazały się flamastry :)  którymi dzieciaki mogły sobie pomalować indywidualnie swoje modele. 

No i jakie było zdziwienie maluchów jak się okazało że złamane skrzydło czy oderwany statecznik to nie problem. Zaraz była burza mózgów - Tata, Mama pomóż. Rodzice tak się zaangażowali w pewnym momencie, że myślałem, że do zawodów to dorośli staną a nie dzieciaki. 

A dla czego tak, bo były treningi w rzucaniu. W czasie tych treningów rodzice i dzieci szlifowali technikę rzutów co by model poleciał jak najdalej. No i tu się przytrafiały wypadki i uszkodzenia modeli. 

Ja jestem innego zdania niż Bartosz, uważam że Prząśniczka sprawdziła się bardzo. 

No przecież nie o to chodziło żeby model poleciał na 50 m. Chodzi o to żeby poleciał a Prząśniczka ładnie szybowała.

No i jeszcze jedna zaleta Prząśniczki to tani model.

 

Lekcję dzieci odebrały wspaniałą. Jak się coś popsuło to można to naprawić. No i te emocje podczas zawodów. Rodzice dostawali - apokalipsy :)  czy jakoś tak - serca.

W tym roku organizacja imprezy idzie mi jak po grudzie, ale na rzęsach muszę stanąć żeby zorganizować podobną imprezę dla dzieciaków i rodziców.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, mi nie chodzi o większe skomplikowanie modelu. Widziałem filmy z lotów Smyka (ta sama idea). To lata poprawnie, natomiast nasza Prząśniczka była bardzo trudna w wyważeniu, wrażliwa na sposób rzutu itp. Wyeksploatowaliśmy obie koło domu i nie udało się wykonać powtarzalnych lotów. Jeżeli dzieciakom model nie wyjdzie (nie będzie latał) to się zniechęcą, a przecież Irek nie będzie miał do pomocy po 3 modelarzy na dziecko :D

 

Na piknik czekam(y) z niecierpliwością. Mam nadzieję, że nie zostanie przesunięty za bardzo na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, mi nie chodzi o większe skomplikowanie modelu. Widziałem filmy z lotów Smyka (ta sama idea). To lata poprawnie, natomiast nasza Prząśniczka była bardzo trudna w wyważeniu, wrażliwa na sposób rzutu itp. Wyeksploatowaliśmy obie koło domu i nie udało się wykonać powtarzalnych lotów. Jeżeli dzieciakom model nie wyjdzie (nie będzie latał) to się zniechęcą, a przecież Irek nie będzie miał do pomocy po 3 modelarzy na dziecko :D

 

Na piknik czekam(y) z niecierpliwością. Mam nadzieję, że nie zostanie przesunięty za bardzo na południe.

Tak to prawda Prząśniczka był bardzo wrażliwa na wyważenie. Smyk to fajny model i można się nim zainteresować.

A co do Pikniku to albo będzie bardziej na zachód od poprzedniego (parafia Czaplinek :) ) albo Toruń.

Prace trwają tylko czasu jak zawsze brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.