Skocz do zawartości

Platforma Pawla X


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

 

Celem tego projektu jest budowa platformy-płatowca, a przedewszystkim budowa systemu sterowania i systemu wizji do tego płatowca.

Jaki jest cel?

 

Platforma: Samolot w układzie dwusilnikowego myśliwca o rekinowatym kształcie kadłuba z silnikami umieszczonymi w gondolach pod skrzydłami, czyli klasyczne rozwiązanie. Długość kadłuba 2713mm, Rozpiętość 3400mm.

A dlaczego akurat myśliwca? IMHO warbird'y nadają się raczej do polatania tradycyjnego. Lądowania też nie są łatwe patrząc na model z ziemi. O lądowaniu z kamerą już nie wspominając.

 

Dodatkowe wyposażenie 4kg na zaczepach pod skrzydłami po 2kg na stronę. Mogą to być dodatkowe zbiorniki z paliwem albo zasobniki z dodatkową elektroniką.

 

Jakiego dodatkowego wyposażenia o wadze 4kg. Podzielonego po 2kg równo?

 

W związku z możliwością przenoszenia dodatkowego wyposażenia i ciężaru przerobionej elektroniki parametr wagi może sięgnąć 26kg

 

To mi pachnie szmuglem jakiejś kontrabandy :P Może konkretniej. Co ma przenosić?

 

 

Napęd będą stanowić dwa benzynowe silniki z doładowaniem i zmiennym skokiem śmigła.

Możesz objaśnić to zdanie.

 

 

Założenia podstawowe dla platformy: Start z punktu A do punktu B pozostanie tam w określonym czasie i powrót do miejsca startu. W czasie lotu przekaz wizji w czasie rzeczywistym do stanowiska na ziemi, jak również przekaz podstawowych parametrów lotu takich jak np. wysokość, prędkość, i odległość jaką samolot przebył od miejsca startu. Start i lądowanie ma się odbywać bez użycia katapulty, czyli w normalny sposób.

Podaj odległość z punktu A od B. IMO Jeżeli będzie to odległość rzędu max 600m to może uda się ponownie wystartować. Zasięg RC na ziemi jest niewielki. Do tego przeszkody terenowe. Rozumiem że na pokładzie będzie zamontowany automatyczny rozruch silników. Jeżeli tak to potrzebne Ci hamulce podwozia głównego. Ale nie do chamowania na dobiegu tylko do rozruchu silników. Jak spróbujesz zachamować na dobiegu patrząc w gogle to czeka na Ciebie niespodzianka w postaci kapotarzu.

 

Planuje również montaż aparatu fotograficznego do robienia zdjęć z powietrza. Przewidywany czas przebywania w powietrzu 2-4 godzin.

 

Jakiego aparatu? Jeżeli myślisz o cyfrowej idiotce to wystarczy Ci poczciwy Easy Star. Chybaże chcesz zrobić profesjonalne zdjęcie lotnicze. Ale Ja nie zapakowałbym swojego sprzętu o wartości 25kPLN do modelu. Wole wsiąść do samolotu. Godzina lotu Cessny to 400PLN

 

 

System sterowania: Do budowy systemu sterowania planuję wykorzystać dwie aparatury RC Royal Evo 12. Będą potrzebne dwie takie aparatury, ponieważ będę potrzebował 24 kan do sterowania samą maszyną, i do obsługi różnych funkcji na jej pokładzie. Trzeba będzie również przedłużyć zasięg obu aparatur.

 

Rozwiązaniem Twojego problemu jest

2 x http://tienda.dmd.es/epages/ea0697.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/ea0697/Products/Kit869Mhz_1

 

Kosztów nawet nie zauważysz w całym projekcie :wink:

 

Zasięg obu systemów chciałbym uzyzkać nie mniejszy niż 30km, Jak z tym założeniem wyjdzie zobaczymy. Generalnie chodzi mi o pilotaż tej maszyny jakbym to ja sam siedział w jej kabinie, czyli tak zwany pilotaż na kamery.

 

Zasięg RC na 35MHz na 30km jest raczej nie do uzyskania bacząc na przepisy polskiego prawa. Trzeba szukać alternatywnych rozwiązań.

Ponad to parametry z GPS wystarczą do latania ESem. Do makiety potrzebne będą prawdziwe informacje, czyli prędkość IAS i ciśnienie QNH. Przydałby się też zakrętomierz bo jak wylecisz z zakrętu to się zwiniesz w kierunku matki ziemi. To już nie jest zabawka. W ubiegłym roku kolega wylądował P47 o rozpiętości 2.1 m na dachu domku jednorodzinnego. Do wymiany 12m2 blachy. Szęście że nikomu nic się nie stało.

 

Proszę kolegów zainteresowanych tym tematem o szczere opinje dotyczące tego projektu.

Na ewentualne pytania postaram się w miarę możliwości dopowiedzieć.

 

Starałem się szczerze.

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam.

 

Widzę, że kolega nie wiele zrozumiał z moich założeń fabrycznych, trudno się mówi. Nie zamierzam jeszcze raz wyjaśniać, i każdemu z osobna wszystkich zagadnień dotyczących projektu. Takie rozwodzenie się nad tematem do niczego nie prowadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Widzę, że kolega nie wiele zrozumiał z moich założeń fabrycznych, trudno się mówi. Nie zamierzam jeszcze raz wyjaśniać, i każdemu z osobna wszystkich zagadnień dotyczących projektu. Takie rozwodzenie się nad tematem do niczego nie prowadzi.

 

Sorry, ale poza dyskusją na temat spadochronu, hamulców i PA2 nie ma konkretnego wyjaśnienia podjętych przeze mnie zagadnień.

Jeżeli toczy się na te tematy osobna dyskusja to podaj przynajmniej linka, a nie wycofuj się stwierdzeniem że nie chce Ci się tłumaczyć każdemu z osobna.

Bez urazy ale temat również mnie interesuje dlatego pytam.

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uporządkowaniu i przygotowaniu wstawie zdjęcia z okresu budowy, wszystko w swoim czasie. W tej chwili waga razem z paliwem w głównych zbiornikach i wyposażeniem RC oraz inną elektroniką to 20kg. Natomiast po zrobieniu pełnej instalacji CAM jeszcze przytyje także waga ulegnie zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

madrian nie myślałem o takim rozwiązaniu, z racji że jestem zespołem jednoosobowym. Ergonomię stanowiska muszę tak rozplanować żebym mógł sam wszystko ogarnąć.

 

 

armand jeszcze nie przeprowadzałem tego typu pomiarów w powietrzu, z dwóch powodów:

 

1. Pierwsze loty były wykonane na nie docelowych jednostkach napędowych (słabsze).

2. Jeszcze nie mam zainstalowanego kompletnego- docelowego wyposażenia, co zmieni parametry.

 

Generalnie w pierwszych lotach chciałem sprawdzić poprawność zbudowanej konstrukcji (czy w ogóle poleci), jak również poprawność działania instalacji RC jak i mojej, która już jest na pokładzie. Pozatym sam nie jestem w stanie wykonać wszystkich testów na raz, to wymaga czasu i już się z tym pogodziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Witam wszystkich.

 

Przedstawiam kilka zdjęć z pierwszej fazy budowy.

 

Przypasowane na sucho elementy kadłuba, celem sprawdzenia ich prawidłowego ustawienia.

 

97267048.jpg

 

Kompozytowe elementy poszycia kadłuba.

 

91754062.jpg

 

Poszycie narazie jeszcze przypasowane na sucho do kadłuba.

 

55323859.jpg

 

23109349.jpg

 

Główna półka elektroniki RC.

 

88303708.jpg

 

 

Główna półka elektroniki wizji.

 

88034164.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wzbijając się taką bestią w powietrze, trzeba mieć łączność radiową z wieżą kontroli lotów :?:

W mojej mieścinie pewnie musiałbym prosić o zgodę Staż Graniczną i przed lotem udostępnić samolot do kontroli czy przypadkiem czegoś nie przemycam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.