Skocz do zawartości

Co wybrać, Futaba T14SG, czy Graupner MX 16/20?


samolocik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i zamówiłem MZ-18. Dla moich potrzeb wystarczy. Ciężko było zdecydować po zebraniu wszystkich ZA i PRZECIW tym bardziej że cenowo nie ma aż tak dużych różnic jak się wszystko dokładnie policzy. Różnice w kosztach są widoczne w większych w sensie ilości serw i czujników telemetrycznych modelach więc tak naprawdę wybór pomiędzy Futabą T14SG a konkretnym nadajnikiem Graupnera zależał wyłącznie od typu modeli którymi latam i od Waszych opinii na temat jakości, osprzętu itd.

 

Dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik dotarł.

 

Zestaw MZ-18 + odbiornik 12 kanałowy + 2 odbiorniki 6 kanałowe + dodatkowy akumulator do nadajnika LiPo 6000mAh + przesyłka wyniosło razem 1710pln. Za tą kwotę mogę mieć jedynie czysty nadajnik Futaba T14SG z akumulatorem i niczym więcej i to zamówiony w Austrii bo w kraju najniżej to 1850 pln.

 

Z pierwszych wrażeń:

- plastiki wyglądają ok,

- przełączniki w zasadzie również są ok choć mam wrażenie, że w Futabie są lepszej jakości ale może być to tylko wrażenie,

- mode nadajnika nie jest ustawione - wszystkie drążki w neutrum więc musze sobie doczytać i ustawić,

- gumy antypoślizgowe do trzymania nadajnika wyglądają ok, czuje się w rękach że nadajnik nie wyleci przy byle okazji, ale... grube gumy powodują to, że boczne potencjometry obrotowe - te z dołu obudowy są słabo wyczuwalne po ich obróceniu w kierunku gumowych uchwytów, duże gorzej niż w Futabie. Na szczęście nie są to krytyczne potencjometry,

- drążki dla osób kierujących tylko kciukami są tak ułożone, że jest to rzeczywiście komfortowe. Ani za nisko, ani za wysoko, rąk też nie muszę nadwyrężać, drążki sa po prostu tam gdzie trzeba,

ciekawą sprawą dla mnie jest fakt, że potencjometry obrotowe - te na górze nadajnika nie wydają pojedynczego dźwięku po obrocie do pozycji neutrum ale wydają dźwięki w dwóch pozycjach, tj. jak potencjometr jest prawie w neutrum i leciutko za neutrum (w Futabie odgłos jest wyłącznie jeżeli jest to dokładnie neutrum). Nie wiem, czy to dobrze, czy źle. W praktyce się okaże. Dolne, obrotowe potencjometry "slidery" wydają pojedynczy dźwięk tylko w pozycji neutrum,

- mam zastrzeżenia do położenia bocznych przycisków menu zlokalizowanych po obu stronach ekranu LCD. Gdyby były bliżej ekranu - tam gdzie są naklejki to byłoby super. W obecnej pozycji łatwo je nacisnąć trzymając nadajnik oburącz. Mam nadzieję, że jest jakaś funkcja blokująca przyciski podczas lotu tak samo jak w Futabie jest blokada automatyczna i ręczna sensora poruszania się po menu,

- nadajnik po wpięciu w smycz nie jest dobrze wyważony, lekko się przechyla w kierunku ciała ale da się jakoś z tym żyć. Zauważyłem w internecie że wersja MZ-24 ma uchwyt do wyważania, wersja moja MZ-18 takiego uchwytu nie posiada,    

- miłe jest to, że mogłem zakupić pakiet 6000mAh do nadajnika - 1 celowe lipo, powinien wejść do komory baterii bez większych problemów. Z kolorowym ekranem dla mnie taki pakiet zapewni pracę nadajnika o porównywalnej długości do standardowego akumulatora i ekranu dwukolorowego, czyli mam nadzieję do 6h. 

 

Generalnie wygląda wszystko ok. reszta wyjdzie w praniu, czyli podczas programowania i użytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "niecentrowanie" górnych potencjometrów występowało też w MX-20. 

 

Blokujesz ekran jednoczesnym przytrzymaniem skrajnych dolnych przycisków ESC i ENT. Tak samo go odblokowujesz.

 

Żeby radio dobrze leżało balanser do smyczy faktycznie jest potrzebny.

 

MZ-24 na lipolku 4Ah pracuje tak długo jak MX. Ty na 6Ah będziesz latał i latał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za życzenia. I nie mogę się oderwać i instrukcja do przeczytania choć najwięcej w niej obrazków. Na razie obowiązki rodzinne więc jedyne co się udało to podłączyć pakiet LiPo do ładowania (fajna sprawa ma wyprowadzone 2 dwa kabelki więc jeden może być na stałe podłączony do nadajnika a drugim można go ładować). Wieczorem powinienem znaleźć więcej czasu i wtedy postaram się zaprogramować DLG; dobrze że jest długi weekend to do środy dam radę ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pierwszy problem. Lipo 6000mAh jest dosłownie o 2 milimetry za szerokie i nie wejdzie do komory nadajnika. A miało być do nadajników Hott. Jeżeli ktoś ma nadajnik MZ-24 lub inny i zmieści mu się moje LiPo to chętnie wymienię moje 6000mAh na używane 4000mA jeżeli jego wymiary są o 2-3mm mniejsze na szerokości lub pakiet jest krótszy. Dane mojego pakietu: http://www.graupner.de/en/products/33000.1/product.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miłe, tylko że ja jestem klientem a w opisie artykułu było że do nadajnika Hott więc zakupiłem. Wkurzyłem się. Akumulatorek został pozbawiony koszulki, jeden róg został delikatnie przygięty o 1mm a następnie akumulator został włożony na wcisk. Klapka może nie zamyka się tak super jak przy pakiecie NiMh ale zamyka się więc w końcu mam te 6000mAh... 

 

Przyznam, że instrukcja programowania nadajnika jest nad wyraz oszczędna, więc i owszem po małych bojach zaprogramowałem DLG ale na razie bez faz lotu. fazy zaprogramuję jak się pozbieram po szoku jakiego doznałem. W instrukcji menu "Function" ma więcej ikonek niż ja w nadajniku więc pewnie będę musiał uaktualnić jego oprogramowanie, o czym chyba nie ma za dużo w instrukcji jak zauważyłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://m.youtube.com/watch?v=jfkeU-jD8B0 - akurat te radia warto upgradowac. Niwe funkcje wciąż sie pojawiają.

Fazy lotu jakos tam inaczej sie nazywają. Zapytaj Rafała lub Kamyczka.

Dlatego ja jako człowiek starej daty wole mx20 niz obrazkowe MZ ;) ale jak je opanujesz to bedziesz zadowolony. Instrukcje masz z netu jak rozumiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzięki wskazówkom Kamila jestem już w trakcie aktualizacji oprogramowania nadajnika a potem wgram sobie komunikaty w innym języku bo Czeskiego ni w ząb nie rozumiem  :D i ściągnę sobie z netu instrukcję od MX20 bo do mojego MZ-18 jest dużo obrazków a mało słów wyjaśniających używane funkcje. Liczę że w starszej instrukcji będzie lepiej. Sama aktualizacja najlepiej jest przedstawiona chyba tutaj: 

 

 

aczkolwiek na początku nawet miałem problemy z ustawieniem Mode 2 ponieważ jest w instrukcji o śrubkach ale nie jest napisane na jaką głębokość można śrubkę wkręcić i podczas wkręcania działy się różne rzeczy, no ale przeszedłem ten etap gry i jestem w następnym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po analizie instrukcji do mz24 zdecydowałem sie na MX20. Niestety nie przebrnąłem przez gąszcz ikon. Może to już wiek nie ten, młodze pokolenie łatwiej przyswaja obrazki niż wyrazy i zdania, nie wiem. Decyzja o wyborze apki zaczęła sie właśnie od tego czy mozna opanować software bez konieczności wydania kasy na hadware.

Oczywiście sa i tacy co na obrazkach zaprogramowali mz w piec minut. Tylko po co sie męczyć, jak mozna mieć sprzęt który już na początku nie stresuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programowanie za pomocą obrazków to nowa rzecz w nadajnikach tej klasy. Postanowiłem zaryzykować. Czy obrazki i ekran dotykowy są lepsze? Nie wiem. Na pewno chciałbym mieć ekran o takie rozdzielczości w normalnym nadajniku, wtedy sterowanie przyciskami byłoby wystarczająco wygodne gdybym mógł widzieć więcej informacji na jednym ekranie. Odwrotu od ekranów dotykowych/kolorowych w nadajnikach raczej nie ma. Ceny ekranów dotykowych są coraz niższe a technologia coraz modniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojów ciąg dalszy. Nie znalazłem funkcji umożliwiającej ustawienie płynnego hamowania na drążku gazu więc zabrałem się za dowolnie programowane miksery których jest 8 i po przypisaniu drążka gazu do wolnego kanału nr 6 musiałem po kolei domiksować obie lotki i wysokość. Zużyłem 3 miksery, zostało 5 wolnych więc da się z tym żyć.

 

Następne będą fazy lotu.

 

[edit]

Ustawiłem sobie na razie jedna fazę lotu, na szczęście okazało się, że to prosta sprawa. Czyli na razie instrukcji do MX-20 nie ściągam. Mam już przepracowane do baterii LiPo i włączonym module nadajnika 3 godziny i na razie nadajnik wskazuje 3,9V. Jest dobrze. Co do samej instalacji odbiornika w kadłubie Virgosa to rozmiarowo odbiornik mieści się bez problemu w miejsce krótko zasięgowego Futaby. Jedyne co musiałem zrobić to zeszlifować dwie wtyczki od przedłużaczy lotek ponieważ były w standardzie Futaby, czyli z "płetwą" z jednej strony wtyczki, co uniemożliwia nieprawidłowe włożenie wtyczki do gniazda odbiornika bądź gniazda zasilania nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.