Skocz do zawartości

Równoległe połaczenie pakietów 3s


Goju
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bezpieczniej będzie ładować pakiety osobno i użytkować je razem łącząc je równolegle kablem na zasilaniu.

Dokłądnie biega o to co Arek napisał

3S2P – oznacza baterie złożona z 3 cel szeregowych + 3 równolegle każda po 3.7V co daje również napięcie 11.1V na baterii ale dwukrotnie wyższy prąd niż w przypadku 3S1P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście czegoś nie rozumiem ;(. Kolega chce połączyć 2 x 3S czyli na regulatorze wyjdzie 3S2P Bo napięcie się nie zmieni ale wzrośnie pojemność.

 

3S1P – oznacza baterie złożona z 3 cel połączonych szeregowo każda po 3.7V co daje napięcie 11.1V na baterii.

3S2P – oznacza baterie złożona z 3 cel szeregowych + 3 równolegle każda po 3.7V co daje również napięcie 11.1V na baterii ale dwukrotnie wyższy prąd niż w przypadku 3S1P.

 

Żeby naładowac je razem to muszę połączyć kable prądowe razem i kable balancera razem? Przynajmniej tak to rozumiem. Nie widze innej opcji naładowania. Chyba że połączyć szeregowo i lądować jako 6S1P przy czym trzeba by połączyć wtedy jeszcze balancer.

 

Przemku wydaje mi się że nawet jesli zrobisz łacznik na balancer zeby sie równo rozładowywały podczas lotu to i tak jeden pakiet dostanie po dupie bo rzadko się zdarza żeby pakiety były kropka w kropkę takie same, żeby cele miały taką samą rezystancje. Zaryzykuje nawet stwierdzeniem ze znaleźć 2 idealnie takie same pakiety graniczy z cudem w tanich ogniwach. A chyba to jest warunek żeby takie coś miało sens.

 

 

 

 

No to lanszafcik, bo akurat  jestem a trakcie doboru paliwa do Ufolota

 

post-10282-0-44970800-1416504238_thumb.jpg

 

Na foto 2x3s2p a żeby było 3s4p musi być jeden kabel balansera,  reszt danych jest taka sama

Te po półgodzinnym locie przyjmują 3500mAh i 4000mAh i dlatego chcę złączyć kable balansera i spróbować jak to wyjdzie w "praniu" bo nasze rozważania są czysto teoretyczne.

Masz rację nie ma dwóch równych pakietów i w przypadku połączenia 2x3s jak to chce zrobić kolega to okaże się szybko że jeden jest gorszy, ale przy połączeniu 3s2p mogą chodzić w miarę równo i to chcę sprawdzić

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latałem łącząc po 2 pakiety 3S równolegle - 3S2P (dla bezpieczeństwa i zrównoważenia ciągu, pakiety były dodatkowo połączone kabelkami balancera - dwusilnikowiec o dużym rozstawie silników - P82), ale ładowanie pakietów oddzielnie.

 

Jakoś ostatnio latam też w układzie 6S2P i ładuje to wszystko razem bez problemu, bez balancera (na razie).

Wszystko zależy chyba od pakietu, warto przyglądać się jak konkretnie celki trzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tworzę taki składany pakiet dopiero w modelu. Wybieram dwa pakiety z tej samej dostawy (mam je opisane) i spinam rozgałęźnikiem równoległym XT60. Ciągnę prąd 60A bez problemu.Ładuję równolegle przez płytkę rozgałęźnik z hobby-king z podpięciem złącza balansującego.

Sprawdzam tez ich kondycję po locie i ładowaniu czy "równo chodzą"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatecznie, doświadczalnie, dedukcją i odrobiną szczęścia wyszło że połączenie pakietów balanserami załatwia sprawę nawet przy łączeniu baterii o różnych pojemnościach. Z czego się niezmiernie cieszę :D

Na foto rozładowały się równiutko po 3,6 na celę

 

post-10282-0-42276800-1417603596_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie:

 

Mamy zwarcie jednej celi - przy połączeniu wtyków balancera zabijamy równoległą. Bez połączenia nawet przy napięciu 6V (2 rozładowane, pracujące cele) pozostaje po 2V na sprawną baterię. Jest to wartość krytyczna, ale nie śmiertelna. Dlatego uważam, że łączenie na stałe baterii nie ma sensu. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, ja te doświadczenia już robiłem i czasami wychodziły takie kwiatki jak tu http://pfmrc.eu/index.php?/topic/49404-nowe-zasilanie-czyli-tanio-d%C5%82ugo-i-daleko/ post#12 a ze złączami powtórzyłem dzisiaj ten numer i było równiutko po 3,60-3,65 na celę.

Bartosz, mam jeden pakiet w którym jest słabsze ogniwo więc jutro sprawdzimy w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dwa loty na połączonych pakietach o rożnych pojemnościach, w pierwszym balansery połączone i wyszło 3,65-3,66 więc idealnie w drugim nie połączone i wyszło 3,65-3,71 co ciekawe to walnięte ogniwo pracowało równo z pozostałymi w obu przypadkach :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.