Skocz do zawartości

Turnigy 9X brak neutrum, drgania (film)


polpakpol

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, drążek ELEVATOR nie wraca do swojej pozycji neutralnej, czy przyczyną może być zużyty potencjometr ?

Potencjometr był wydmuchiwany sprężonym powietrzem, i psiukany WD-40 nic nie pomogło dalej to samo.

Macie pomysł jak to naprawić bez rozbierania/ wymiany potencjomatru ??

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjometry w 9x z czasem tak mają. Zwykle nie AŻ tak ale 1-2% potrafią uciekać.

Sprawdz połączenia i luty przy tym potencjometrze. Najlepiej ponaciskać na miejsca lutowania i złączki czymś niemetalowym na włączonej otwartej aparaturze. Oczywiście obserwując co się dzieje na wyświetlaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Potencjometr był wydmuchiwany sprężonym powietrzem, i psiukany WD-40 nic nie pomogło dalej to samo.

Macie pomysł jak to naprawić bez rozbierania/ wymiany potencjomatru ??

(...)

 

WD-40 ? Gratulacje, równie dobrze mogłeś przetrzeć to papierem ściernym.

Do czyszczenia i konserwacji potencjometrów używa się np. tego http://elkom-serwis.com.pl/lakiery-sr-czyszczace-inne/240--cleanser-pr-60ml-preparat-do-czyszczenia-i-konserwacji-potencjometrow.html

 

Z tego co widać na filmiku, masz już wytartą powierzchnię potencjometru. Wyłącznie wymiana pomoże.

Potencjometr jest łatwo rozebrać, więc przyjżyj się dokładnie powierzchni czy nie jest już zmasakrowana rysami.

 

Edit.

Jeśli zobaczysz takie rysy jak poniżej - potencjometr jest do wymiany.

9x9omKS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że żaden z kolegów nie miał takiej przypadłości w tych aparaturkach - ja spotkałem się z tą usterką już w trzech aparaturach. Problem leży w połączeniu płytki potencjometru z jego metalowymi końcówkami. Wystarczy zacisnąć dokładnie nity trzymające owe nóżki. Nie mam teraz dostępu ani do aparatu ani do aparatury więc pokazuje na przykładzie innego potencjometru w czym najprawdopodobniej tkwi problem.

 

http://zapodaj.net/c052475d4bf57.jpg.html

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by pasowały z 9XR, to możesz kupić takie coś i go wymontować.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__39506__Transmitter_Gimbal_Set_Right_Turnigy_9XR_Transmitter_Mode_2.html?strSearch=9x%20gim

 

Potencjometr w 9XR opisany jest jako B502 800

 

W mojej pierwszej T9 miałem 900, ale 800 także będzie pasował. Należało będzie zrobić zapas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczny soft 9x ma menu serwisowe z funkcją kalibracji osi, nie wiem jak to dokładnie działa, nie bawiłem się bo u mnie było i jest od 3 lat ok ale jednak może warto spróbować jako choćby doraźną pomoc. Jest o tym na epheli, teraz tego nie znajdę niestety. Choć i tak trzeba wymienić potencjometr, nie pasują te od 9xr? Na pewno jakieś będą odpowiednie, nie pierwszy raz się spotykam z tym problemem u kogoś i zawsze znajdowano odpowiednie zamienniki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykły potencjometr, myślę że nie będzie pasował,prawdopodobnie to potencjometr liniowy z napyleniem ścieżki cermetem ,nie węglem.Sam kiedyś dawno robiłem apkę i takie stosowałem.Myślę że dobrze by było wymontować go , iść do punktu napraw lub samemu przy pomocy przyrządu sprawdzić rezystancję. Może ci ta stronka coś pomorze

http://www.tme.eu/pl/katalog/potencjometry-jednoobrotowe-cermetowe_112330/#id_category=112330&s_field=artykul&s_order=ASC&page=4%2C20

Dobrze by było go pomierzyć i zadzwonić do nich ,może coś się dopasuje.

Skąd taki pomysł z czyszczeniem potencjometru WD40!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skąd taki pomysł z czyszczeniem potencjometru WD40!. 

Cytat ze stronki podanej wyżej:

 

 

Na koniec trochę WD40 albo innego przeznaczonego do potencjometrów środka smarnego i po -> rekalibracji wreszcie wszystko wróciło do normy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Któryś raz z rzędu widzę oburzenie zastosowania WD-40 jako środka do czyszczenia potencjometrów. Co prawda nie jestem zwolennikiem stosowania tego typu substancji akurat do tego celu, ale też nie zauważyłem aby stosowanie tego specyfiku, bezpośrednio wpływało na awaryjność potencjometrów. Można oczywiście doszukiwać się olejów i innych środków lepkich w składzie WD co oczywiście powoduje bardzo dobre przyleganie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń do spryskanej powierzchni, itd.

Tym bardziej dziwi mnie fakt krytyki zwłaszacza od osób, które kilka "wiosen" mają już za sobą. Przecież każdy z Was doskonale pamięta czasy kiedy potencjometry czyściło się wszystkim co było pod ręką, dezodorantami, wodami kolońskimi, gazem do zapalniczek. Tylko nieliczni mieli dostęp do izopropanolu, spirytusu technicznego (a spożywczego było żal :D ) i innych specyfików przeznaczonych do elektroniki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/WD-40

Jeśli wierzyć wikipedii to poza substancjami lepkimi nie ma tam nic co wpływałoby negatywnie na powierzchnie oporowe potencjometrów.

Należy także zaznaczyć, że WD-40 jest silnie higroskopijny i przy niskich temperaturach oraz odpowiedniej ilości wilgoci tworzą się miniaturowe ziarenka lodu... co działa zdecydowanie jak papier ścierny (o czym chyba wspomniał ktoś wcześniej)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, potencjometr najzwyczajniej w świecie nie był w swoim swoistym położeniu, poluzował się i raz się klinował tu a raz tam i stąd te kwiatki :)

Zamocowałem spowrotem i dla pewności kropelkę kleju na gorąco dałem co by było pewniej :) Wszystko działą i centruje się co do jednego piksela na lcd jak w nowej :) 

WD-40 nie miało wpływu na nic i niczemu nie zaszkodziło :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.