Skocz do zawartości

Moc nadajników FPV


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli ktoś dużo jeździ i używa cb radia na pewno spotkał się z ruskim "rzężeniem". Teoretycznie zasięg CB radia to kilka kilometrów. Dlaczego więc słychać kolegów zza wschodniej granicy? Cały trik polega na propagacji fali od jonosfery. Fala radiowa wędrując w eterze (teoretycznie przy ziemi) odbija się od warstwy jonosfery i leci na tysiące kilometrów w zależności od warunków atmosferycznych, wilgotności jak ktoś wcześniej wspomniał i innych czynników, czasem nawet redukcja szumów przykręcona na maksa nie pomaga. To samo się dzieje przy naszych nadajnikach, fala elektromagnetyczna to dalej fala elektromagnetyczna i nic tego nie zmieni. Raz się odbije, raz się zakłóci, raz zaniknie. Taki urok tego sportu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś dużo jeździ i używa cb radia na pewno spotkał się z ruskim "rzężeniem". Teoretycznie zasięg CB radia to kilka kilometrów. Dlaczego więc słychać kolegów zza wschodniej granicy? Cały trik polega na propagacji fali od jonosfery. Fala radiowa wędrując w eterze (teoretycznie przy ziemi) odbija się od warstwy jonosfery i leci na tysiące kilometrów w zależności od warunków atmosferycznych, wilgotności jak ktoś wcześniej wspomniał i innych czynników, czasem nawet redukcja szumów przykręcona na maksa nie pomaga. To samo się dzieje przy naszych nadajnikach, fala elektromagnetyczna to dalej fala elektromagnetyczna i nic tego nie zmieni. Raz się odbije, raz się zakłóci, raz zaniknie. Taki urok tego sportu.

To o czym piszesz tyczy sie fal długich i średnich,od UKF  i powyżej fala nie odbija sie od warstw w atmosferze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uogólniając im większa częstotliwość tym fala radiowa zaczyna przypominać wiązkę lasera i łatwiej ją zakłócić. (Znowu upraszczam bo za dużo pisać). 

 

Cechą osoby która WIE i ROZUMIE jest umiejętność przekazania tej wiedzy w zrozumiały sposób. O to chodzi. Jak w ten sposób spojrzymy na nasze GHz to od razu będzie łatwiej.

 

Do tego jak sobie wyobrazimy tą wiązkę grubości strefy Fresnela (dla 1km 6m dla 2,4GHz i 4m dla 5,4GHz),  i jeszcze jak zrozumiemy charakterystykę promieniowania anten i znaczenie polaryzacji to sukces murowany. 

Czy można zatem podsumować wątek, że jeśli nie chcę bić rekordów odległości lub wysokości to 200mW powinno wystarczyć? Trzeba tylko wyposażenie dobrze rozłożyć w samolocie i nie ma co pchać sie w większe moce?

 

I przemyśleć stację bazową. 

 

1. Wpływ nadajnika na odbiornik (to samo jak w modelu)

2. Możliwość zasłonięcia anten

3. Zabezpieczyć wszystkie urządzenia, kable, złączki przed osobami postronnymi !!!

4. Zrobić bilans elektryczny - szczególnie jak używamy 60' telewizora plazmowego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda FPV nie latam, ale transmisję z płatowca własnie buduję, więc zeznam, że też zamierzam na 5,4GHz działać. Zamierzam używać anten o polaryzacji kołowej.

Do samolotu taką:

http://www.getfpv.com/5-8-ghz-spironet-antenna-set-sma.html

A do bazy taką:

http://www.getfpv.com/5-8-ghz-spironet-cp-patch-antenna.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego kupna? 

 

Koniczynki pięknie można polutować i ślicznie działają. Do tego są ładne.

Na bazę można ładną heli kierunkową zmajstrować. 

 

Na początku powrotu do modelarstwa byłem bardzo napalony na FPV, mam cały tor video 5.4GHz zmontowany, testowany. Później przyszło opamiętanie, może za start jestem :D, zbyt asekuracyjny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta antena ma 35 stopni w pionie i 35 stopni w poziomie. Zamierzam ją podnieść o około 10 stopni do góry. A 35 stopni w poziomie mi wystarczy. Nie będę latał dookoła, jak mam zrobić zdjęcia lotnicze konkretnego miejsca, no nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oddalić, ale odpowiednio skierować. Przy stacji bazowej, nawet jak polecisz za antenę, to jakoś będzie pracować. 

 

Charakterystyka promieniowania anteny - przykładowa stąd http://www.cyberbajt.pl/dat/wykresy/h-19.jpg:

h-19.jpg

 

W kierunku w jakim jest zaprojektowana jest minimum 10x sprawniejsza niż w innych. 

 

Tutaj charakterystyka anten 3dB (http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=3)  bardzo zbliżona do naszych 2dB. Nasze 8 są mniej spłaszczone

2007618162355854.gif

 

 

Widać, że jak skierujemy czubkiem anteny w kierunku modelu, to on spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie,  zauważ że to nie będzie lot FPV. Link video jest mi potrzebny tylko do "wycelowania" modelem aparatu foto. Będę latał w zasięgu wzroku, więc przerwy przy starcie i lądowaniu mi nie przeszkadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.