Skocz do zawartości

Dwa w Jednym :)


papuga
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie ma nic bardziej inspirującego niż potrzeba chwili  :angry:.  Zastosowany bowdenowy napęd steru wysokości chodził niepoprawnie - zacina się i nie wracał do neutrum  :angry: . A usterzenie miało być w miarę lekkie bo przód modelu krótki...   :angry:. A u trzeba ratować sytuację w wstawiać serwo i to nie lekkie ale takie o uciągu z 1.8-2,5 kg. Jakby nie było to przecież myśliwiec, a i profil skrzydła z tych cieńszych. Słabsze mogą nie stanąć na wysokości zadania próbując wyciągnąć model z ostrego nurkowania, a co to za myśliwiec, którym ostro nie pozamiatamy na niebie :). Po 24 godzinnej męce pracy umysłowej, analizy układu nowego napędu, mas i sił uciągu serw prawie podałem się. HS 81/82, corona ds928  lub może cos pewniejszego np. graupner. I przyszło olśnienie ^_^  A jeżeli 2 lekkie ale silne serwa napędzą oddzielnie lotki steru wysokości. Dodatkowo odchodzi masa stalowego łącznika lotek. Więc bierzemy dwa lekko używane e-sky 0155 i mamy w sumie 2kg na sterze. Jeszcze lutownica, klej

20150209_180106.jpg20150209_183913.jpg

 

i mamy "combo" servo  :)   I to sterowane z oddzielnych kanałów w aparaturze czyli nie bedzie potrzeby zgrywania mechnicznego, i strata na masie po usunieciu kabli zasilania jednego z serw.

 

20150209_185801.jpg

 

Masa zestawu to 14g a corona ważyła raptem 3g mniej. Masy lepszych serw zaczunały się od 18g no i trzeba byłoby dodać masę łącznika stateczników.

Może ten opis zaoszczedzi komuś, kiedyś bólu głowy. A tak przy okazji pamiętajmy że do grupy serw nie musi iść wiącha 3 żyłowych kabli. Można to rozwiazać jedą parą przewodów +- (o odpowiedniej grubości) i samymi kablami sygnałowymi. Zabawa warta świeczki tylko tam gdzie koniecznie potrzebujemy redukować masę.

 

pozdrawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tyle że ten układ możesz wsadzić w buty.Długość popychaczy będzie różna i połówki nie będą pracować równo.Ot mechanika się kłania.

 

post-8981-0-27216400-1425377378_thumb.jpg

 

mówisz o tych max 0,07°?

 

Bardziej martwiłbym się jakością potencjometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tyle że ten układ możesz wsadzić w buty.Długość popychaczy będzie różna i połówki nie będą pracować równo.Ot mechanika się kłania.

 Rozumiem że kolega lewą nóżką wstał i stąd ten kategoryczny osąd. A czy wyrównać drogi przebyte przez orczyk może elektronika zawart a w radiu? Może, Robię tak od wielu lat ustawiając mechanikę skrzydeł szybowców. Jeżeli szanowny kolega tego rozwiązania nie ma w swojej aparaturze to proponuję ją włożyć w buty i na pawlacz.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstałem prawą nogą.Jak wstałbym lewą napisałbym bardziej dosadnie.

No cóż mój nadajnik od Lamy nie ma takich możliwości.Poza tym jak wiecie ja się nie znam na modelarstwie.

PS.

Sprawdźcie sobie prędkość kątową i drogę kątową końcówki steru.O ile drogę jako tako ograniczysz to prędkości twoja wyczesana aparatura już nie skoryguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Wstałem prawą nogą.Jak wstałbym lewą napisałbym bardziej dosadnie.

No cóż mój nadajnik od Lamy nie ma takich możliwości.Poza tym jak wiecie ja się nie znam na modelarstwie.

PS.

Sprawdźcie sobie prędkość kątową i drogę kątową końcówki steru.O ile drogę jako tako ograniczysz to prędkości twoja wyczesana aparatura już nie skoryguje.

 

A kolega wie jakiej aparatury używam? Bo ta na zdjęciu to nie moja... ups.... Zabrałem dzieciakowi nadajnik z odbiornikiem żeby na szybko sprawdzić jakość lutowania i zrobiłem fotki. Nie zawsze to co widzą oczy jest prawdą. Czy multiplex MC 4000 lub futaba Fx-30 dadzą radę z tym skomplikowanym problemem?

Jesteśmy rówieśnikami ale chyba nie w ten sam sposób korzystamy ze zdobyczy techniki. Przeważająca część użytkowników naszych aparatur nie wykorzystuje wszystkich ich możliwości. I jest to rzecz zrozumiała, nie jest to im potrzebne. Ale niech nie mówią że czegoś nie ma lub nie można bo Oni tego nie Używają! To może tylko świadczyć o ignorancji lub o zbyt rozdętym ego. Ponad 2000 postów nie świadczy, że jesteśmy Guru Forumowym. I bez kategorycznych opinii, bo jak uczy historia, to co niemożliwe stawało się pewnikiem wywracając świat do góry nogami.

Licytacja.... hm, a to mogło by być zabawne dla forumowiczów, frekwencja na temacie zapewniona.

 

Westland Whirlwind   ?  :)

 

Tak to jest westland whirlwind. Prace na ukończeniu, jestem na etapie szpachlowanie. Model wykonany metodą "low cost" czyli pianka i balsowe ścinki.  Zdjęcie z wcześniejszego etapu budowy. Porządny materiał tylko w miejscach gdzie konieczna jest duża wytrzymałość. A wszystko przez to, że trzeba pokazać dzieciakom, że nawet z byle jakiego materiału można zrobić fajny model. Niestety na modelarnię przyszły czasy podobne do tych z PRL-u: Oszczędzaj balsę to materiał strategiczny!

 

20150207_173720.jpg

 

 pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.

Sprawdźcie sobie prędkość kątową i drogę kątową końcówki steru.O ile drogę jako tako ograniczysz to prędkości twoja wyczesana aparatura już nie skoryguje.

Wojtek, ja zrobiłem rysunek pokazujący moje zobrazowanie problemu (a właściwie jego braku) Pokaż o co Ci chodzi, bo coś mi się wydaje, że wszystkie latadła ze SW połączonym drucikiem wg Twojej teorii powinny spadać...

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Model , który sprowokował całe zamieszanie prawie gotowy do lotu. Czekam na regulator i lipo.

 

whirlwind%2Bint.jpg

 

Do sterowania uzyta została Futaba fx-30. Komisja nie zaobserwowała różnicowych wychyleń połówek steu wysokości.

 

Dla niedowiarków z Krakowa: skontaktujcie się z studentami AGH w waszym mieście. Oni was zapoznają z problemem korygowania "niedociągnieć" mechaniki przez użycie urządzeń mechatronicznych. Link do ich FB :  https://www.facebook.com/AEROTEAMAGH?pnref=story

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Fajny modelik - masz gdzies opis tej konstrukcji - wymiary, waga, wyposazenie, materialy uzyte do budowy? Tutaj kolega buduje Westlanda Whirwind z laminatu: http://www.aircombat.pl/ACES/forum/viewtopic.php?t=1176

a ja sam robilem podejscie do Westlanda Welkin:  http://www.aircombat.pl/ACES/forum/viewtopic.php?t=716

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.