Jump to content
sławek

Skrzydełko "BAD PIXEL"

Recommended Posts

W życiu nie brałem udziału w konkursach -jest okazja a sądząc po ilości zgłoszeń mam już na starcie szanse  na "brąz" :)

CEL-z powodu remontu w firmie siedzę w niej po godzinach  by dopilnować dobytku (czyli robię za ciecia :\ )  .

Naturalnie nie mam tu żadnego warsztatu a z narzędzi tylko nóż i linijkę więc z czarami nad modelem będzie krucho ale zamiast psuć oczy przed monitorem lepiej coś potworzyć , przynajmniej tak prostego .

Założenia - są zdeprymowane warunkami , a właściwie ich brakiem- do budowy modelu

Czyli cóż można najprościej zrobić - skrzydełko EPP !

Mam skrzydła /rdzenie z epp o rozpiętości 1.2m  a że nie podobają mi się tego typu konstrukcje gdzie wyposażenie jest "naklejone" na skrzydło i wygląda to jak jeż   pomyślałem o uatrakcyjnieniu takich klasyków jakimś kadłubem, może i kabinką

post-1427-0-39591100-1432673674_thumb.jpg

Wstępny koncept

W sumie to będzie taki "odpadowiec"  : ścinki i inne pozostałości  -wszystko z EPP 

Myślę że płatowiec będzie  przyjazny szerokiej skali napędów -od popularnych Emaxów CF  po bardziej agresywny napęd.

Ja planuje wstawić starego TP 2409-12 -zobaczymy czy coś jeszcze potrafi ...

PS nie mówcie nikomu że w pracy kleje model ;)

• Upvote 1

Będę pierwszy który podpierdzieli ;-) fajny pomysł na zagospodarowanie teoretycznie " wolnego " czasu. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zasiadam na widowni ;-)

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Jedyne na co bym zwrócił uwage to te pionowe stery, przy lądowaniu skrzydłem mogą się odłamać

Dobrze Mateusz zauważył - wrażliwe na uszkodzenie stateczniki w części POD skrzydłem , bo to miałeś na myśli?.

Naszkicowałem tak z premedytacją - dolna część będzie odpowiednio wzmocniona i będzie stanowić swego rodzaju mix  :   -zabezpieczenie śmigła / szczątkowe podwozie  .

Była by wtedy możliwość lądowania choćby na betonie bez "drapania brzucha"

Ale  ten fragment to na razie idea a wszelkie wzmocnienia i usztywnienia mogą wpłynąć na wagę i wygląd  a czy będzie to można zrobić sensownie w spartańskich warunkach "warsztatowych"  i materiałowych -  zobaczymy .

No to "jadziem"  po mału ;

Po sklejeniu polówek skrzydła trzeba było zaznaczyć linie cięcia szpar na węgle 

post-1427-0-11678400-1432835569_thumb.jpg

Usztywniłem szpilkami pręt by można było nadać mu wygięcie i je odrysować ,

Można było narysować to   odręcznie ale wolałem zrobić to zgodnie z  wygięciem węgla- w ten sposób mam tylko niezbędne prężenie  dźwigaru  bez zbędnej walki  np ze byt ostrym łukiem  wycięcia ...

post-1427-0-23863900-1432835942_thumb.jpg

post-1427-0-29152300-1432835961_thumb.jpg

Identycznie postąpiłem na spodzie  z tym że tu już trzeba uważać ze wzniosami ,wygięciem  skrzydła przed wpuszczeniem  CA  -po tej operacji niema już możliwości tego poprawienia .

W miarę gruby profil i dobre- ścisłe  EPP pozwala mi  na odpuszczenie sobie kolejnych wzmocnień w płacie .

Znalazłem akurat odpowiedni klocek drewna na kopyto kabiny - wycięta jej sylwetka a kolorek rzucony tylko dla lepszej obserwacji powierzchni szlifowania  - cały kadłub będzie utrzymany w tym tonie -pudełko z zaokrąglonymi brzegami  .

post-1427-0-25254000-1432836251_thumb.jpg

Koniecznie muszę  zmienić telefon ,aktualny robi zdjęcia żenująco  ...

Małe postępy (chwilowo nie było siedzenia w pracy ;)  )

Stateczniki pionowe

post-1427-0-70234300-1433169306_thumb.jpg

Jak pisałem na wstępie -model ze ścinek -oba stateczniki  wykonane z 3 kawałków EPP każdy  ,cześć górna ,dolna i "ster"  miedzy tę ostatnią cześć a resztę wkleiłem płaskownik węglowy.

Kadłub będzie już sklejany z większych kawałków.

A co do wzmocnienia dolnej części stateczników - pomysł nr1

post-1427-0-91840400-1433170297.jpg

Drut stal powiedzmy 1.5mm  częściowo wklejony w skrzydło , (możliwe że wpuszczony w plastikowe lub węglowe rurki by zwiększyć powierzchnie klejenia )  reszta  obok usterzenia  tworzy sprężyste "podwozie" - ślizg  .

Przygotowuję "kalki"  -prawdopodobnie druk będzie na zwykłym papierze a "naklejki" nakleję na mokro  Wikolem.

post-1427-0-14398900-1433169808_thumb.jpg

Zbieranina  :kokpit z A-10  , grafik z netu i  naklejek z PERKJETS / 6MMFLYRC :)

OJ!! byle nie zrobić pstrokacizny na modelu.......

Kobitki do przeskalowania w dół  i do wyboru  lub wstawię jakieś szczęki zamiast nich... ...dekoracje dopracuję po pomalowaniu modelu  .

Prace remontowe w pracy ruszyły po nie oczekiwanych przerwach ,więc ruszyłem i ja

post-1427-0-23720400-1433514257_thumb.jpg

post-1427-0-62377100-1433514515_thumb.jpg

Kadłub (przede wszystkim burty)   to istny Frankenstein -posklejany z rożnych kawałków  wiec skrzętnie ominę ich fotografie :)

Szpary wentylujące będą dwie- jedna widać na spodzie -dla regulatora  , a druga będzie w dziobie dla pakietu 

Dodatkowo blisko silnika będzie szpara wylotowa.

Wzmocnieniem przodu (swego rodzaju -sejf dla pakietu) są wstawki ze  skrzynki/owocówki  -brak możliwości wycięcia w pracy  otworów ulgowych   zrekompensowałem istniejącymi otworami w skrzynce  . więcej nie potrzeba -nie jest ciężka ale i nie grzeszy wytrzymałością .

Na koniec dnia małe ważenie aktualnego stanu -nie jest źle : półtorej tony nie waży :)

post-1427-0-74526100-1433515023_thumb.jpg

Niedawno trafiłem na takie skrzydło, może się przyda...  ;)

post-17179-0-07930400-1433879503.jpg

Lubię Cole z biedronki -  zawsze to mówię gdy ktoś się spiera na temat wyższości Coca Coli nad Pepsi Colą :)

post-1427-0-67652100-1434731763_thumb.jpg

Kadłub zamknięty , mogłem dzięki temu rozpocząć malowanie ; gąbką wyciętą w kwadracik  - Kostki nie wyszły idealnie (się poprawi )  .

post-1427-0-57943500-1434731921_thumb.jpg

Model wylądował w domu - po tym poście zdjęcia będą już lepsze .

Panowie sklejajcie coś!!  te skrzydełko z odpadów i kiepską relacja i jeszcze gorszymi zdjęciami jest jedynym sklejanym na razie modelem w konkursie !!??

• Upvote 1

Te malowanie  to była tylko baza do dalszego domalowywania "kostek"  - ręczna radosna twórczość  - poszedłem na żywioł

Poniżej ostateczny  efekt malowania góry modelu

post-1427-0-58476300-1434801470_thumb.jpg

"Wnętrze" kokpitu  będzie czarne więc  by optycznie podkreślić oszklenie prowizorycznie je obramowałem .

Ten żółty plus drobne dekoracje/naklejki  powinny troszkę ożywić całość.

post-1427-0-04107000-1434801682_thumb.jpg

Serwa wstawiłem w pogrubione dolne części stateczników pionowych  .

Stateczniki są tam teraz na tyle szerokie by serwa były ładnie schowane a same stateczniki na tyle sztywne by mogły spełnić namiastkę podwozia/podpór  przy lądowaniu 

post-1427-0-62626000-1434801841_thumb.jpg

Pozostało pomalować spód ,nakleić drobne grafiki  ,dorobić lotki , oszklenie przygotować jako "klapkę" dla pakietu i to by było na tyle .

Modelu jeszcze nie ważyłem ale przy śmigle 7x5 i pakiecie 1500mAh ciąg grubo przekracza wagę modelu

Ale ciąg dalszy prawdopodobnie za 3 tygodnie -w końcu wakacje .

PS zastanawiam się nad malowaniem lotek - albo kontynuacja malowania reszty  albo lotki białe  z TYLKO kontynuacją czarnych kostek  ... a może jeszcze coś innego

Poniżej symulacja pomysłu białych lotek

post-1427-0-29795000-1434803208_thumb.jpg

Skoro efekt komputerowy to i nazwa też taka musi być :)    - "BAD PIXEL"   mam nadzieję że nie będzie taki bardzo "bad"  .....

Drobne posunięcia w budowie

post-1427-0-78432100-1439041377_thumb.jpg

Lotki - planowałem je z balsy ale skoro miał to być model z odpadków skleiłem je z dwóch warstw "cezara" 3mm  i okleiłem papierem drukarkowym na wikol -wyszło bardzo sztywno i lekko .

post-1427-0-92065800-1439041844_thumb.jpg

post-1427-0-77440000-1439042223_thumb.jpg

"Naklejki" wydrukowane na zwykłym papierze i  naklejone na mokro wikolem

Pilot a właściwie jego głowa to kulka styroduru oklejona aquakitem  na którym uformowałem detale hełmu..

Pinezka tymczasowo-zaznaczyłem SC :)

post-1427-0-76637600-1439042058_thumb.jpg

Kabina jeszcze ma nie odcięty lub pomalowany  tył - jeszcze nie wymyśliłem sposobu zaczepiania kabiny /klapki

post-1427-0-15012100-1439041702_thumb.jpg

Napęd lotek -popychacze i orczyki też  z "odzysku" po rozbitym modelu .

Widać też węglowe wzmocnienie natarcia dolnej części stateczników pionowych.

• Upvote 1

Sławek

ze względu na zaawansowanie projektów oraz niesprzyjającą pogodę obowiązuje nowy kalendarz konkursu:

Kalendarz konkursu:

1. Zgłaszanie modeli: do 31 lipca 2015. Rozpoczęcie relacji z budowy modelu pod tematem Konkursowym jest traktowane jako zgłoszenie się do konkursu i akceptację jego warunków.

2. Zakończenie konkursu: przedłużono do 30 października

3. Ogłoszenie wyników: do 9 listopada

Termin mija a model nie oblatany ....

Może przynajmniej podsumuje temat  :)

-skrzydło wykonałem  z rdzenia EPP o profilu zbliżonym lub identycznym z Zagi

-natarcie oklejone zbrojoną taśmą klejącą

-pozostałe elementy z odpadów epp o grubości 1cm

-malowany emaliami akrylowymi

-rozpiętość 120cm

-silnik TP 2409-12 (ciąg znacznie przekracza masę modelu)

-regulator 30A

-2szt serw 9g

-waga do lotu ~580g przy lipolu 1300mAh

-długi przód kadłuba pozwala na swobodne przesuwanie pakietu -w sensie dużej rozpiętości regulacji SC i przede wszystkim  korzystania z rożnych pojemnościowo  pakietów

Koszt modelu był dla mnie praktycznie żaden  -rdzenie otrzymałem gratis (posiadały łatwe do usunięcia wady) 

a reszta materiałów  a nawet wyposażenia z szuflady o nazwie:     "kiedyś się przyda   /  szkoda wyrzucić "

Niestety chęci nie idą w parze z czasem i mimo że model był prozaicznie prosty w budowie nie zdążyłem z finałem czyli oblotem .

Poniżej zdjęcia gotowego ,czekającego na oblot "Bad-Pixel'a"

post-1427-0-13791400-1446299229_thumb.jpg

post-1427-0-22503300-1446299244_thumb.jpg

I stało się -Pixel poleciał, na pierwszym pakiecie latał jak widać na filmie    brakło mocy z pakietu wiec było to "dziadkowe" latanie .

Zmiana pakietu do drugiego lotu (nie sfilmowane  )  pokazała pazury.... na tyle że skończyło się małą kraksą (już naprawione)

Lata wyśmienicie.

Film złożony na szybko .

EDIT zapomniałem podziękować Robertowi za pracę operatora kamery-DZIĘKI

• Upvote 2

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.