Skocz do zawartości

Epidian 53 nie zastyga?


pyton
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co do wilgotności nie mam pojęcia jaka jest :P wczoraj zalaminowałem kawałek tkaniny dziś sprawdziłem jest lepiej niz ostatnio ale to jeszcze nie to ;/ mieszałem ok 15-20min po tych powiedzmy 16h laminat(jeśli można tak to nazwać) nie lepił się do palców, ale mimo wszystko to jeszcze nie było to. Chyba będę musiał kupic nową żywice i utwardzacz. Tylko nie wiem czy bawic się dalej w epidiany czy może L285? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czas żelowania dla systemu L285 - warstwa o grubości 1 mm w różnych temperaturach

 

 

Utwardzacz

285

Utwardzacz

286

Utwardzacz

287

20 - 25 °C

około 2 – 3 godz.

około 3 - 4 godz.

około 5 - 6 godz.

40 - 45 °C

około 45-60 min.

około 60-90 min.

około 80-120 min.

 

źródło : karta techniczna żywicy L285

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla używających L 285 pierwszy raz.

Jeśli w temperaturze pokojowej laminujemy większe ale skomplikowane powierzchnie wymagające czasu do przesączania tkaniny (układanie, formowanie) to lepiej jest dorabiać żywicę  mniejszymi porcjami niż całą porcję na raz.  Podany czas żelowania jest jakby to powiedzieć zero-jedynkowy i nie uwzględnia stopniowego gęstnienia żywicy zarówno w naczyniu jak i na narzędziu a to skutecznie utrudnia rozprowadzanie i przesączanie tkaniny. Po dwóch godzinach żywica praktycznie jest już jak ciasto więc dorabianie mniejszymi porcjami ułatwia jej nakładanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do proporcji mieszania Epidianu 53 z utwardzaczem Z1. Wagowo to 10:1. Mi łatwiej posługiwać się objętościami i kiedyś znalazłem w sieci ciężary właściwe. Po przeliczeniach wyszła mi proporcja objętościowa 100:14 do 100:15. Wczoraj stosowałem żywicę kupioną z 5 lat temu i dziś mam suchy laminat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epidian 53 i Z1 - Z1  to pewien specyfik chemiczny który ma tendencję do starzenia się - jego trwałość podawana jest w okolicach 6 miesięcy (oczywiście szczelnie zamknięty wytrzymuje dłużej). Kup nowy utwardzacz powinno pomóc. Pewnym pomysłem jest zwiększenie udziału utwardzacza nawet o 100% - ale to półśrodek. Wygrzewanie też powinno porawić sytuację

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.