Jump to content

P-51D Mustang 1:96 RC electric 8ch - FILM Z LOTÓW!!!


ssuchy
 Share

Recommended Posts

Długo czekałem na ten film, ale w końcu jest - świeżutki materiał z 08-12-2016! Warto zobaczyć - tej wielkości model o wadze 3 gramów (!!!) - jego fotki/filmy przedstawiające model krążyły już w necie od jakiegoś czasu:

 

Microwarbird Interview with Martin Newell

P-51D Mustang 1:96 8 Channels

P-51D 1:96 Retract Mechanism

 

... ale brakowało filmu z oblotu - tak mały, LATAJĄCY, 8 KANAŁOWY R/C - to kunszt najwyższej klasy w wykonaniu mojego idola w budowie mini / micro Martina Newella (strona autora: TUTAJ)!PS Materiał filmowany dobrej jakości kamerą, tak, że mimo małego modelu wszystko widać idealnie! Taki materiał motywuje człeka do dalszej intensywnej pracy przy mini / mikro.  :D

 

[edit: 20-06-2018] Poprawiłem link do strony autora. Strona jest dostępna z archiwum: WaybackMachine  Jak widać istniała w necie od 2004 do 2017 r - jej ostatni ślad pochodzi z 3-01-2017. Adresu nowej strony Martina Newella (o ile istnieje) nie znam.

 

Biography of MARTIN NEWELL

Link to comment
Share on other sites

Budowa R/C w skali mini / mikro nie jest prosta, świadczy o tym chociażby odsetek zakończonych powodzeniem tematów, poruszanych w tym dziale! :) Szkoda, że u nas w kraju budowa małych modeli jest mało popularna i traktowana niepoważnie.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj znajdziecie interesujące materiały na temat budowy silników, bo silniki do takich małych modeli, rzecz jasna trzeba robić samemu:

 

Brushless motors in the mg range

 

... a tutaj o budowie małych modeli R/C (ze strony autora) - pliki pdf:

 

 
Aparatura to zmodyfikowany przez Martina Newella nadajnik f-my Plantraco (900MHz), który autor prezentuje od 4 minuty 35 sekundy tego: FILMU
... a Rx to: Hip Hop II Rabbit o wymiarach 5 x 5 x 2,5 mm i wadze 115 mg !!! :o - takiego samego używa również w modelu B-25 1:48

 

[edit: 20-06-2018] Poprawiłem linki. Dostępne są tylko z web.archive.org (czytaj wyżej).

Link to comment
Share on other sites

Ładny koliber ;)  a szybki że hej .

 

 oj, szybki, szybki. Z tego co autor opublikował w necie wynika, że ten mały model osiąga w locie prędkość 14mph, czyli po przetransponowaniu do realu Mustang latałby z prędkością: Mach 2! :D

 

Dla ciekawych fotki małych silników DIY (30mg):

 

a1076071-83-BL30mg.jpg

 

a1076072-240-BL30mg2.jpg

 

... oraz FILM z pracy takiego motorka.

 

Mają ludziska cierpliwość i "dryg" w dłoniach!

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Wracając jednak do modelu Mustanga 1:96, nie wiem, czy zwróciliście uwagę na to co Martin Newell pisze w komentarzu do filmu. Model początkowo był trudny w pilotażu (ulegał częstym awariom), dlatego nie powstały wcześniej na tyle udane filmy z oblotów, aby nadawały się do publikacji. W związku z tym autor rozbudował odbiornik Hip Hop II Rabbit o dodatkową 3-osiową stabilizację żyroskopową! A niech mnie   ;)   , w takim małym modelu poza wszystkimi bajerami jakie już ma, jeszcze na dodatek żyroskop!!   :o  Dzięki temu można było w końcu zapanować nad modelem, co widać na filmie. Materiał był filmowany iPhonem6.

Tak pisał Martin Newell w 2013 roku w opisie konstrukcji modelu (tłumaczenie google):

 

 

Podjęto wiele prób, aby P-51 latał. Korzystając z doświadczenia ze Spitfire, okazało się, że od samego początku był dobrze strymowany do startu. Jednak brakowało mu mocy. Dopracowałem silnik i śmigło, co nieco poprawiło długość lotu. Ale tylko przez zmianę baterii na 20mAH, 20C i silnik 6,5 oma, obracający dwułopatowym śmigłem piątej generacji, model osiągnął trwały lot z mniej niż pełnym ciągiem silnika. Lata stosunkowo szybko, ze względu na wysokie obciążenie powierzchni skrzydła, ale jest dość sterowalny w powietrzu. Kontrolowane kołowanie, ładne, proste ROG-y, strzelanie z kanoników podczas lotu i lądowanie z opuszczonymi klapami, a następnie kołowanie z powrotem do linii startu, zostały wykonane. Po całkowitym opuszczeniu klap, pozwala on nieco wolniej latać, pozostając pod kontrolą. Aby uzyskać stabilny lot, należy pozwolić mu na długą próbę startu, aby przyspieszyć lot, a następnie szybko lecieć. Loty ręczne są bardziej spójne niż loty ROG. Świetnie wygląda w powietrzu, zwłaszcza przy włączonych światłach nawigacyjnych i strzelających armatkach.

 

PS Być może (jest nadzieja) autor uzupełni OPIS MODELU  w związku z dodaniem żyroskopu.

 

Martin Newell odpowiedział:

 

Not really. Nick Liechty makes and sells Rabbit receivers under license, but not the 8 channel version, nor the gyro-stabilized version. I really should write up something.[edit: 20-06-2018] Niestety, chyba się nie doczekamy tych rewelacji z żyroskopem w tak małym modelu, bo strona Martina Newella zniknęła z netu 3 stycznia 2017! :( Link do opisu modelu poprawiłem (dostępny z web.archive.org)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

P-51 1/96 wykonany jest techniką skorupową z pianki Durobatic o grubości tylko 0,5 mm (3 arkusze 300x320 mm i grubości ok. 0,2 mm kosztują 20 dolców, a więc niemało i to nieaktywowana do wydruków!) , która mimo to posiada wyjątkową sztywność i zachowuje znacznie lepszą elastyczność do wyginania/kształtowania w porównaniu do typowego Depronu. Nadruki na tej piance robi się zwykłą drukarka atramentową (powierzchnia pianki musi być aktywowana pod plujkę), po czym elementy wycina, kształtuje i klei skorupy poszczególnych elementów poszycia na depronowych wręgach. Przykład podobnych planów P-51, które niegdyś były do pobrania ze strony Martina Newella, tylko modelu 2x większego:

 

P-51_plans.pdf

 

... czyli takiego:

 

post-18069-0-14998400-1529593436_thumb.jpg

 

a opis jest TUTAJ.

 

... i 18 fotek obrazujących szczegóły konstrukcji:

 

P-51_foto_szczeg.zip

 

PS Ciekawe, czy taka pianka jest gdzieś u nas dostępna - ze względu na cenę, pewnie NIE?

Link to comment
Share on other sites

 • 10 months later...

No właśnie, nie mogę trafić na nową stronę Martina Newella (pewnie nie ma, a stara nieaktywna). Nawet w jego profilu (nick: Martin SJ) na rcgroup jest tylko odnośnik do starej (nieaktywnej) strony internetowej! :rolleyes: Na szczęście "ważne" dla mnie pliki mam już u siebie na kompie. :P

Link to comment
Share on other sites

Wiesław, ale to na jedno wychodzi, ;)  chyba, że wydrukujesz co ważniejsze dane na papier lub przegrasz na CD/DVD (kikadziesiąt lat wytrzymają, dobrze przechowywane).  :D  Średnia trwałość dysku magnetycznego to ok. 5 lat max. (niektórzy podają jeszcze mniej - najgorsza trwałość ze wszystkich popularnych nośników danych)!:

 

post-18069-0-34427600-1518377970_thumb.jpg

 

Jak się okazuje, najlepsze co człowiek dotychczas wymyślił, to wypalane, gliniane tablice do rycia rylcem, które po wielu tysiącach lat można jeszcze odczytać! :P

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze nie wszystko stracone, można skorzystać ze strony https://web.archive.org/  . Krótką instrukcję z korzystania wrzuciłem tutaj: LINK

 

Mam nadzieję że nie będziecie mieli za złe, ale pozwoliłem sobie zacytować posty z linkami i poprawić je na takie które na ten moment działają korzystając z wyżej wymienionej strony, myślę że będzie wygodniej dla przeglądających :).

 

Tutaj znajdziecie interesujące materiały na temat budowy silników, bo silniki do takich małych modeli, rzecz jasna trzeba robić samemu:

 

Brushless motors in the mg range

 

... a tutaj o budowie małych modeli R/C (ze strony autora) - pliki pdf:

 

 
Aparatura to zmodyfikowany przez Martina Newella nadajnik f-my Plantraco (900MHz), który autor prezentuje od 4 minuty 35 sekundy tego: FILMU
... a Rx to: Hip Hop II Rabbit o wymiarach 5 x 5 x 2,5 mm i wadze 115 mg !!! :o - takiego samego używa również w modelu B-25 1:48

 

 

 

Wracając jednak do modelu Mustanga 1:96, nie wiem, czy zwróciliście uwagę na to co Martin Newell pisze w komentarzu do filmu. Model początkowo był trudny w pilotażu (ulegał częstym awariom), dlatego nie powstały wcześniej na tyle udane filmy z oblotów, aby nadawały się do publikacji. W związku z tym autor rozbudował odbiornik Hip Hop II Rabbit o dodatkową 3-osiową stabilizację żyroskopową! A niech mnie   ;)   , w takim małym modelu poza wszystkimi bajerami jakie ma, jeszcze na dodatek żyroskop!!   :o  Dzięki temu można było w końcu zapanować nad modelem, co widać na filmie. Materiał był filmowany iPhonem6.

 

PS Być może (jest nadzieja) autor uzupełni OPIS MODELU  w związku z dodaniem żyroskopu.

 

Martin Newell odpowiedział:

  

 

P-51 1/96 wykonany jest techniką skorupową z pianki Durobatic (tutaj oczywiście zakupów się już nie zrobi ale przynajmniej widać o co chodzi :)) o grubości tylko 0,5 mm, która mimo to posiada wyjątkową sztywność i zachowuje znacznie lepszą elastyczność do wyginania/kształtowania w porównaniu do typowego Depronu. Nadruki na tej piance robi się zwykłą drukarka atramentową, po czym elementy wycina i kształtuje skorupy poszczególnych elementów. Przykład podobnych planów P-51 ze strony Martina Newella, tylko modelu 2x większego: TUTAJ (ten niestety nie jest zarchiwizowany w tym serwisie) a opis jest TUTAJ.

 

PS Ciekawe, czy taka pianka jest gdzieś u nas dostępna?

 

Oczywiście Jerzy możesz edytować swoje posty z poprawionymi linkami, a mój post ewentualnie usunę.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Dzięki Czarkowi poprawiłem (powyżej) wszystkie linki do tematów ze strony web Martina Newella. Strona zniknęła z netu po 3-01-2017 roku i niektóre materiały są jeszcze dostępne na web.archive.org.

 

Jeśli ktoś interesuje się małymi modelami RC i osprzętem elektronicznym do tychże (lub zamierza to uczynić :P  ), to warto sobie ściągnąć od Martina Newella (póki materiały dostępne są jeszcze z archiwum):

 

YAAP - Yet Another PIC Program  (źródło plus hexy w zipie: YAPP - Yet Another PIC Program.zip, żródło w pdf: YAPP.pdf)

 

Fajny dekoder PPM (na małym 8-mio pinowym PICu) do sterowania w małych modelach mikromotorkiem i aktuatorami.

 

Oryginalna specyfikacja Martina Newella:

 

 

YAPP - Yet Another PIC Program

for Motor and two Actuators

Martin Newell

June 2005

Updated: December 2005
- Added servo-style PWM motor output option
- Added doubled rudder outputs
 

YAPP is a program for driving motor and two actuators from a PIC chip. It is a little different from previously published programs. The main difference is that the output is up to 50 times higher frequency than most PICs currently used, but there are other differences too.
 

Summary
 • Written in C
 • For PIC12F629/675 (4 MHz) and PIC12F635/683 (8 MHz), 12F635 recommended, about 80 mg
 • Adapts automatically to both positive- and negative-going input
 • Adapts automatically to different transmitter channel assignments
 • High frequency Pulse Frequency Modulation, PFM, output in the range 5.26 KHz to 52.6 KHz (26.3 KHz for 4 MHz parts)
 • Resolution 20 positions for each of Left, Right, Up, Down and Throttle (10 for 4 MHz parts)
 • Supports modes that are programmable from the transmitter at start up
  • Aileron-Elevator or Elevon mode
  • Linear or negative-exponential mode
  • Automatic calibration to transmitter's center sticks
  • Modes remembered in EEPROM and restored on next power up
 • Goes through progressive standby if signal lost, until found again
  • Control surfaces to 1/5 left rudder, neutral elevator
  • Throttle gradually reduced to zero
 • Decodes 4 channels, easy to make 4th channel chip
 • Very stable output - no jitter if input pulse stream is stable
 • And most important - Plays a tune on startup
Link to comment
Share on other sites

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.