CHBO Opublikowano 7 Stycznia 2017 Opublikowano 7 Stycznia 2017 Witam wszystkich. Stałem się posiadaczem zestawu Balsa USA Morane-Saulnier A1. http://shop.balsausa.com/product_p/462.htm Zamierzam zbudować go w polskiej wersji MS-30. W sieci jest sporo rysunków tego samolotu w polskim malowaniu, ale zdjęcie znalazłem tylko jedno. Czy ktoś dysponuje jakimiś innymi zdjęciami tego samolotu w polskim malowaniu? Michał
pacek Opublikowano 7 Stycznia 2017 Opublikowano 7 Stycznia 2017 Fajny wybór, piękny samolot. i dodatkowo w Polskim malowaniu Kupiłeś go w USA czy gdzieś w Europie ? Jeśli w USA to jakie były koszty przesyłki i cła ?
TeBe Opublikowano 7 Stycznia 2017 Opublikowano 7 Stycznia 2017 Tu jeszcze we francuskim malowaniu, Bydgoszcz 1923... A poniżej zdjęcie MS35 w gratisie :-)
CHBO Opublikowano 7 Stycznia 2017 Autor Opublikowano 7 Stycznia 2017 Tomasz, dzięki za zdjęcia. Przynajmniej wiem, że rysunek tego białego to nie fikcja. Jest piękny, ale ciężko się lata jasnym modelem. Dlatego chcę go zrobić w ciemnej tonacji. Idealny byłby ten "21", ale rysunki z netu są rozbieżne... Pogrzebałem trochę w pudełku i rozłożylem plany. Duuuże to, ale takie miało być Arek, przesyłki z USA nie było, ponieważ tymczasowo tam (tu?) mieszkam. Wykorzystuję więc modelarsko lokalne możliwości.
pacek Opublikowano 7 Stycznia 2017 Opublikowano 7 Stycznia 2017 Arek, przesyłki z USA nie było, ponieważ tymczasowo tam (tu?) mieszkam. Wykorzystuję więc modelarsko lokalne możliwości. obawiam się, że raczej nie biały a srebrny
Jan Podkanowicz Opublikowano 7 Stycznia 2017 Opublikowano 7 Stycznia 2017 Witam i pytam jesli moge to znacz gdzie jestes w usa???
CHBO Opublikowano 8 Stycznia 2017 Autor Opublikowano 8 Stycznia 2017 Tomasz, o motorku już myślę od pewnego czasu, ale raczej nie gwiazda. Wogóle to planuję półmakietę, może ćwierć, zależy jak będzie mi szło, więc odwzorowanie silnika raczej poza zasięgiem.Na razie wziąłem się za stateczniki. Kolejność działania "inna niż wszyscy" - zaczynam od rzeczy drobnych, bo na te na ogól nie starcza mi cierpliwości na końcu.Więc: stateczniki, skrzydła, na końcu kadłub.Początek dość łatwy. Po prostu cięcie i klejenie listewek na planie. Plan zabezpieczyłem folią, żeby mieć go na kiedyś tam. A może ktoś będzie chciał pożyczyć, to mogę udostępnić.Na razie idzie to dość szybko:Dźwigary są klejone z dwóch listewek:Przez weekend powinienem dokończyć statecznik poziomy.Szkoda, że nikt nie dysponuje zdjęciami samolotu w polskich barwach, ale w ciemnej tonacji.
awiator Opublikowano 8 Stycznia 2017 Opublikowano 8 Stycznia 2017 Witam.Tomek zamieścił zdięcie orginału jako wzór do wykonania makietki . Samolot super.
CHBO Opublikowano 9 Stycznia 2017 Autor Opublikowano 9 Stycznia 2017 No i statecznik zrobiony. To było łatwe. Dalej będzie trochę trudniej. Generalnie jak ktoś już zakosztował wycinanki laserowej to "dajkaty" (takie słowo wymysliłem od die-cut) trochę rozczarowują. Na warsztat poszło prawe skrzydło. Jest trochę szlifowania wycinanych elementów, ale jakość balsy bardzo dobra. W sumie przyjemnie się przy tym pracuje. Mam nadzieję, że uda mi się zrobić coś w tygodniu...
pacek Opublikowano 9 Stycznia 2017 Opublikowano 9 Stycznia 2017 Generalnie jak ktoś już zakosztował wycinanki laserowej to "dajkaty" (takie słowo wymysliłem od die-cut) trochę rozczarowują. w jakim sensie rozczarowują ? bo sam mam chęć na zestaw balsausa.
Grabcio Opublikowano 9 Stycznia 2017 Opublikowano 9 Stycznia 2017 Bo to nie są modele, które składają się jak klocki Lego. Tu trzeba samemu dużo docinać, szlifować i dopasowywać. To może bardziej przypominać zestaw materiałów do budowy modelu niż puzzli 3D jak w wycinance laserowej. Jeśli ktoś do tej pory składał tylko modele cięte laserem to może być trochę zdziwiony, że tak też może być przygotowany zestaw.
pacek Opublikowano 9 Stycznia 2017 Opublikowano 9 Stycznia 2017 Bo to nie są modele, które składają się jak klocki Lego. Tu trzeba samemu dużo docinać, szlifować i dopasowywać. To może bardziej przypominać zestaw materiałów do budowy modelu niż puzzli 3D jak w wycinance laserowej. Jeśli ktoś do tej pory składał tylko modele cięte laserem to może być trochę zdziwiony, że tak też może być przygotowany zestaw. to to ja wiem , ale myśałem raczej o zastrzeżeniach co do jakości materiałów lub ciecia.
Irek M Opublikowano 9 Stycznia 2017 Opublikowano 9 Stycznia 2017 Mnie też się wydawało, że w modelu tej wielkości i za takie pieniądze - jak dla nas to raczej wszystkie listewki przygotowane są na wymiar. Arek, a jaki Ciebie interesuje zestaw? Może byśmy zamówili coś na spółkę jeśli przesyłka byłaby tańsza w tym wypadku.
CHBO Opublikowano 9 Stycznia 2017 Autor Opublikowano 9 Stycznia 2017 Jeśli chodzi o jakość/cenę zestawu to moja opinia jest taka, że jest to niezły produkt. Złożyłem wcześniej jeden "dajkat" marki Svenson. W tamtym cięcie było gorsze niż w obecnym BALSA USA. Później złożyłem kilka wycinanek laserowych. Oczywiście przyzwyczaiłem się do tego, że elementów nie trzeba docinać czy szlifować. W tym zestawie trzeba to robić. Jeśli uwzględnimy, że zestaw zawiera jednak "tony" balsy, która przecież tania nie jest, cały hardware, aluminiową osłonę silnika, to myślę, że cena jest umiarkowana. Kupić te elementy osobno, myślę, że wyjdzie ze dwa razy drożej. Irek, listewki oczywiście trzeba przycinać. Wycięte są żebra, wręgi, półwręgi, jakieś zakładki, podkladki, Ale listewki i arkusze sklejki trzeba przycinać. Jakość samego cięcia bardzo dobra, ale niektóre kąty do poprawki. Później wrzucę zdjęcia i powiem, co trzeba było przycinać.
Irek M Opublikowano 9 Stycznia 2017 Opublikowano 9 Stycznia 2017 To znaczy, że elementy płaskie sklejki nawet nie są wstępnie nacięte? Michał - mimo wszystko nie możesz porównywać Balsa USA ze Svensonem. Mam Vicomte i Duk'a Sv jednak Balsa...w porównaniu ze Sv to dużo wyższa półka.
CHBO Opublikowano 10 Stycznia 2017 Autor Opublikowano 10 Stycznia 2017 Wycięte są wręgi ze sklejki. Płaskie arkusze cienkiej sklejki do pokrycia kadłuba nie. Ale tego nie jest aż tak dużo. Jeśli chodzi o "półki" kitów, to myślę, że D&B oraz Arizona Models stoją wyżej niż Balsa USA, ale też i cena... Dwa razy więcej dla Arizona Models. Modele z Balsy USA są zrobione tak, żeby się w miarę łatwo składało (sporo uproszczeń), ale najważniejsze, żeby model dobrze latał, i był funkcjonalny - tzn. szybkie składanie na lotnisku, etc. Jednym słowem max. frajdy min. wysiłku. A jak ktoś chce się pobawić w detale, to może zrobić coś na kształt makiety. Błąd w przycięciu elementów dotyczy żeberek lotki. Kąt natarcia jest inny niż przedni dźwigar lotki ma od spodu. Miałem wybór - albo przycinać wszystkie żeberka lotki, albo doszlifować balsowy dźwigar. Wybrałem to drugie, kosztem wychylenia lotki w dół. Zobaczymy jak to wyjdzie. Przyszedł silnik. Na razie niech to będzie niespodzianka.
pacek Opublikowano 10 Stycznia 2017 Opublikowano 10 Stycznia 2017 Wybrałem to drugie, kosztem wychylenia lotki w dół. Zobaczymy jak to wyjdzie. jeśli mógłbym coś doradzić to jak masz możliwość to nie ograniczaj wychyleń lotki, ja zrobiłem ten błąd w Sopwith Pupie i teraz żałuję, brakuje mi tego wychylenia, mimo że latam na wychyleniach różnicowych to kilka stopni w dół mi brakuje.
Irek M Opublikowano 10 Stycznia 2017 Opublikowano 10 Stycznia 2017 Skrzydła będą dzielone? na zdjęciach nie widać ani miejsca na łącznik skrzydeł - jeśli niedzielone, ani miejsca na solidniejszy bagnet jeśli dzielone mają być.
pacek Opublikowano 10 Stycznia 2017 Opublikowano 10 Stycznia 2017 Nie wiem czy jesteś zarejestrowany na tym forum ? http://www.rcscalebuilder.com/forum/forum_posts.asp?TID=24943&PN=1&TPN=1 fajna relacja z budowy tego samego zestawu.
Rekomendowane odpowiedzi