Skocz do zawartości

Katana 2,12m


Rekomendowane odpowiedzi

No to trzeba będzie koniecznie to zrobić. Dziś robota stoi w miejscu, brak czasu. Jutro muszę dać trochę po robocie, wykończenie domku, wręgi dolne i wycięcie szablonów z metalu pod wycięcie styropianu na górę kadłuba. Myślę, że może w niedzielę gotowe będą wstępnie już garby. Dziś rozwiązała się następna niepewność, a dokładnie menager. Będzie nim ACCUSW 4 - kupiony od naszego forumowego kolegi - DJDITa. A jeszcze jedna sprawa, będę inny i zrobię skrzydła z tego drugiego profilu, już przedtem wydrukowałem profile do skrzydeł. Zdj menagera:

63a7400ef0d3dcf0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dziś podwoiłem ilość wręg na dole kadłuba i widać, że jest o wiele sztywniejszy. Ponadto wyciąłem garby kadłuba ze styropianu - ręcznie, na zdjęciach są jeszcze przed szlifowaniem, nie obejdzie sie pewnie też bez podszpachlowania w niektórych miejscach. Do jutra szpachlówka akrylowa powinna wyschnąć, więc okleję od razu garby balsą.

8fcf668990e625fa.jpg

wspomniane wręgi

6b51fdb1dbcd0e9e.jpg

a tu już wstępnie przypasowane garby... Może jak się zmobilizuję to pod wieczór powstanie wykończenie domku.

No i domek już na wykończeniu, jutro ustawię kąty żeby wszystko było ok

b83ad64d00ccf9b9.jpg

3e54ce2657c996f7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postęp prac do przodu, garby oklejone balsą, wyszlifowane i przyklejone do kadłuba. Trochę mi to zajęło, bo praca wymagała staranności. Ale ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony z efektu. Miałem dokończyć w końcu ostatecznie ten nieszczęsny domek, ale niespodziewanie przyjechała dostawa mebli do mojego pomieszczenia modelarskiego i trochę czasu zajęło ich ustawienie. W końcu mam gdzie wszystko pochować i jest porządek, co do tej pory było rzadkością! Ale teraz obiecałem sobie, że to się zmieni. Fotki modelu:

0cb57ba98b0fa406.jpg

a06f57fc98410be2.jpg

b09c78d84f0bb062.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokończyłem w końcu domek... Trochę to potrwało, bo od razu mam ustawione kąty zaklinowania silnika, 1 stopień w dół i 3 stopnie w bok. Zrobiłem też mocowanie kabiny: przód dwa bolce i tył na 2 śrubki po bokach - zgodnie z planami. Mam takie pytanie myślicie, że ta sklejeczka do której będzie mocowany silnik zda egzamin(6-ciowarstwowa brzozowa 3mm)? Czy lepiej podwoić taką ilość i dokleić jeszcze jedną do tego co jest?

0f2e4487e5ca44da.jpg

tu widoczne kąty zaklinowania...

5c8b283bdafac28c.jpg

a tu widok od przodu mego domku ;) (wycinanie dremelem daje efekt zwęglenia taki jak po laserze :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nie było czasu na robienie modelu, ale dziś zabrałem się do roboty. Jako, że w naszym mieście odbywał się dziś w końcu anulowany odcinek "Tour de Pologne" to nie miałem zajęć w szkole. Powstał dziś statecznik, wydrukowałem profile i zabrałem się do pracy. Wykorzystałem też balsę 1,5mm na kesony, która miała być użyta na kesony w skrzydłach. Myślę, że w tym elemencie to wystarczy. w Piątek mam nadzieje mieć już zrobione stery wysokości. Oto efekt tego co powstało:

f56a5bdf8d06d195.jpg

300cbb05942ac5b4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam całe pokrył balsą.Kurcze, zastanawiam sie czy jeszcze nie zrobić do Katany usterzenia z profilem.Chyba przestanę zaglądać do Twojego tematu bo głupie myśli mi przychodzą do głowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ja uważam, że w takim modelu stateczniki z profilem to rzecz musowa... Czyli, że głupio myślę?? :P Specjalnie całych nie kryłem balsą, gdybym tak zrobił to rurka węglowa byłaby zbędna. Wybrałem takie rozwiązanie, bo dół statecznika, dół skrzydeł, brzuch i tylna kratownica kadłuba będą oklejone transparentem. Co do koloru to zastanawiam się nad kolorem czerwonym, fioletowym albo pomarańczowym. Całą reszta będzie pokryta już zwykłą, białą folią. Widziałem na necie podobnie oklejony model i nie ukrywam, że bardzo mi się spodobał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to że głupio myślisz tylko ja mogłem zrobić profil na usterzeniu.Teraz już nie będę przerabiał.Jaki profil zastosowałeś na usterzeniu ? Może to któryś z NACA 00XX ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież żartuję ;) Szczerze to Ci nie powiem, jaki dokładnie to profil... Po prostu poszedłem na łatwiznę, obliczyłem rozmiary profilu(grubość i długość) i skopiowałem jeden który jest w planach (W3 z tych profili, z których wycinałeś skrzydła), w corelu powiększyłem go do pożądanych rozmiarów. Następne zgodnie z tym, resztę zmniejszałem procentowo. I w taki sposób otrzymałem swoje profile ;) A u Ciebie rzeczywiście nie ma już sensu przeróbek skoro masz już stery gotowe i oklejone, następny Twój model będzie najwyżej z usterzeniem z profilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katana powoli do przodu. Wczoraj udało mi się zrobić część steru wysokości, trzeba jeszcze pokryć go balsą i oszlifować. Dziś wieczorem powinienem to zrobić. Powoli będę musiał też rozrysować ster kierunku no i zabierać się za szlifowanie styropianu na kształt kabiny. Bryłę mam już zlepioną z kilku kawałków, zastanawiam się czy nie obciosać jej z grubsza drutem oporowym, bo nożem nigdy tak idealnie nie wytnę. Fotki z wczorajszych prac:

92b4f157b08a0adb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie myślicie, że ta sklejeczka do której będzie mocowany silnik zda egzamin(6-ciowarstwowa brzozowa 3mm)? Czy lepiej podwoić taką ilość i dokleić jeszcze jedną do tego co jest?

 

Szczerze mówiąc to nie znam się na budowaniu dużych benzyniaków, ale w instrukcji do mojego pierwszego OS MAXa 15FP 2,5 cm3 podane było, że wręga silnikowa nie powinna być cieńsza od 4 mm. Tak więc 3mm tutaj przy benzynie to chyba ciut za mało. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie myślicie, że ta sklejeczka do której będzie mocowany silnik zda egzamin(6-ciowarstwowa brzozowa 3mm)? Czy lepiej podwoić taką ilość i dokleić jeszcze jedną do tego co jest?

 

Szczerze mówiąc to nie znam się na budowaniu dużych benzyniaków, ale w instrukcji do mojego pierwszego OS MAXa 15FP 2,5 cm3 podane było, że wręga silnikowa nie powinna być cieńsza od 4 mm. Tak więc 3mm tutaj przy benzynie to chyba ciut za mało. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

 

W pelni sie z Toba zgadzam. Nie zauwazylem tego postu wczesniej. ale moge polecic sklejke 6mm na wrege silnikowa. Oczywiscie sklejka wielowarstwowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3mm to jest bardzo mało. Ostatnio saito 100 wręgę z 5mm sklejki 4 warstwowej mi porostu wyrwał z kadłuba mimo tego ze była wzmacniana od wewnątrz sosna 10x10mm. Ja byłbym nawet skłonny dać sklejkę 8mm wielowarstwowa.

 

No ale wlasnie-4 warstwowa. W duzych modelach z silnikami 100cm3 rowniez stosuja sklejke 6mm (1/4") WIELOWARSTWOWA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi ;) No zrobienie jeszcze jednej warstwy sklejki nie będzie problemem, dokleję jeszcze jedną trójkę do tej która jest. Będę wtedy miał te 6 mm i 12 warstw. Tyle, że będę musiał ją jakoś chyba mocniej przytwierdzić, bo ta która jest w domku jest wpasowana w poprzednie jak puzzle i już wklejona. Myślę, że klej piankowy na całej powierzchni zda egzamin. Co do stateczników to akurat skończyłem ster wysokości, okleiłem tak samo jak podejrzałem gdzieś na czeskiej stronce w necie. Nie sądziłem, że będzie aż tak sztywny. Niestety jest też katastrofa :o Skończył się CA i prawdopodobnie robotka trochę zwolni... Będę robił te elementy, które można robić bez CA. Sławku, oczywiście przewidziałem te mocowania dzwigienek, na razie nie jest to jeszcze zrobione ale na rogach będą trójkąciki ze sklejeczki 1mm. Okleiłem to i tak kesonem, bo keson ma 1,5mm a sklejka 1mm a chcę zrobić, żeby poziom był równy. Wystarczy teraz tylko podszlifować i przykleić. O zawiaskach też pomyślałem, wkleiłem przy każdej wrędze pod kesonem klocki balsy w które wejdzie zawias walcowy. Fotki:

 

9fa51daccf1db206.jpg

widok złożonego statecznika i steru...

 

 

 

c07984f806134c1a.jpg

tu maksymalne wychylenie(myślę, że takie wystarczy - myślicie że warto robić większe?)

 

 

 

ec6fea6b2bcf6a92.jpg

a tu widok mojej "kruszynki" ze złożonymi na sucho sterami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.