Skocz do zawartości

Katana 2,12m


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro przewidziałeś mocowanie dźwigni to ok.Wklej sklejkę od wewnątrz domku, może sie jeszcze uda.Ja tak wymyśliłem że rozwiercę dziurki w bokach domku aż do wręgi silnikowej i powkręcam na żywicę małe blachowkręty.Potem zalaminuję ze 2 warstwy na domek tkaniny 100g/m2.Jak wyjdzie zbyt ciężko to wytnę ażurowanie.

Spotkała mnie przykra niespodzianka ze strony Modelmaking.Nie doszły listwy na moje skrzydła.A myślałem że rury to największy problem.Pomyliłem się chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

cf8e9085ff51d8fd.jpg

Sklejka pójdzie w zaznaczonych miejscach od dołu i od góry. A o balsie powiem szczerze, że nie pomyślałem :oops: . No to będę wiedział już jak to zrobić dokładnie :P Dzięki za podpowiedź. A co do Sławka to spróbuję zrobić to od wewnątrz. myślę, że da się to zrobić. A Ty zamierzasz zalaminować to od zewnątrz czy od wewnątrz?

PS Widzę Sławku, że coś Ci te sklepy modelarskie chcą mocno spowolnić prace nad kataną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi ;) No zrobienie jeszcze jednej warstwy sklejki nie będzie problemem, dokleję jeszcze jedną trójkę do tej która jest. Będę wtedy miał te 6 mm i 12 warstw. Tyle, że będę musiał ją jakoś chyba mocniej przytwierdzić, bo ta która jest w domku jest wpasowana w poprzednie jak puzzle i już wklejona. Myślę, że klej piankowy na całej powierzchni zda egzamin.

 

Grubość wręgi to jedno (żeby np wkręty miały oparcie), ale problematyczne może być to, żeby Ci silnik nie wymaszerował do przodu razem z wręgą. Jeżeli będziesz doklejał drugą 3mm to lepiej od środka. Wtedy będzie miała lepszy kontakt z boczkami domku. Do tego oczywiście listwy na krawędziach. Jeżeli się nie da i musisz koniecznie na wierzchu to zalaminuj to. Nawet paskami 2cm tak żeby laminat trzymał przód wręgi z kawałkiem boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zrobione co miało być. Tak jak powiedział japim, wkleiłem jeszcze jedną warstwę sklejki od środka domku. Niestety nie mam listew, ale na razie niech zostanie jak jest. Wzmocniłem też stery wysokości sklejką z obydwu stron, pomiędzy którą dałem pełną balsę. Wyszlifowałem również kabinę i okleiłem ją taśmą, trzeba będzie niedługo położyć laminat. Niestety jakość zdjęć wyszła jakaś słaba ale pokaże co jest:

6399bea28a591652.jpg

wspomniany statecznik...

 

 

693e3bd0abce1847.jpg

i kabina wstępne przypasowana do kadłuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zalaminowana została kabina. Tworzy ją jedna warstwa 80 i 40. Na razie jest wiotkie, ale po dodaniu szpachlówki i oszlifowaniu powinno się usztywnić, jeżeli i to nie pomoże to dam od środka rowing węglowy, zrobię z niego coś w stylu wręg. Zamówiłem też folię na oklejenie i CA, jutro według tego co dostałem w mailu powinienem mieć przesyłkę. To już pewne, że barwami kadłuba będzie fiolet i biel. Fotki:

12f558a2c6482490.jpg

kabina na kopycie...

PS te wypuklenia to nie nierówność a lekkie załamania które powstały podczas zdelmowania

 

d6a216c98776f5ca.jpg

405a22da7edd2398.jpg

a tu wstępnie przyłożona, nieobciosana kabina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

Podziwiam Cię za zapał do budowania tego "maleństwa". Ładna i czysta budowa.

W sumie masz już silnik, czyli motywacja jest !

Mimo wszystko hyle czoła. Nauka, modelarstwo ... wszystko razem.

Ja w Twoim wieku tez na maksa gospodarowałem czas na modelarstwo (początek lat 80 tych) ale zapewniam Cię że o modelarstwie przez duże "M" mogliśmy pomarzyć.

Powodzenia w dalszej budowie

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzięki bardzo ;) No wiem, tata też modelarz, opowiadał mi jak to kiedyś było z dostaniem modelów. Tyle że on zajmuje się kartonowymi to może trochę jest łatwiej. No ale cóż mamy czasy jakie mamy i teraz nie ma żadnego problemu, na co potwierdzeniem jest mój silnik ściągnięty z Chin. Długo nie odwiedzałem tematu bo... nie było internetu. Skrzydła są gotowe, oklejone(bez lotek), kadłub też cały oklejony. Całość w tej chwili waży 2860g. Pod wieczór postaram się wstawić jakieś fotki na potwierdzenie. Ktoś do mnie pisał na mail z prośbą o plany? Usunąłem wiadomości a wydaje mi się, że takowa wiadomość była.

Edit: wspomniane zdjęcia

Kabinka...

641c9fddba61c008med.jpg

 

Żebra złożone na sucho...

0cf5ec87f93a4a1dmed.jpg

 

Skrzydło podczas budowy...

6d6fe0d274d3e74cmed.jpg

 

9f482e3bd3ae2918med.jpg

 

84e7e2f03b761fc2med.jpg

 

Oklejone skrzydło...

92f52c275b27aa0amed.jpg

 

261a8fa43fe5a86cmed.jpg

 

 

A tu ja z moim "maleństwem"

f08522d4557ba2ae.jpg

 

d50392053428b208med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest to mój pierwszy model, ale nic nie budowałem, jedynie przerabiałem.

 

Rozpiętość : 1600 mm

długość : 1170 mm

powierzchnia nośna skrzydeł : 42 dm?

powierzchnia nośna stateczników: 8,2 dm?

powierzchnia nośna całkowita : 50,2 dm?

waga : 4000g do lotu

 

problem w tym ze mam kabinę tylko pewnie długo leżała (jest odkształcona) i jest chyba z pleksy ok 3mm. Chcialbym zrobić nowa albo naprawić stara, ale jak? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To potwierdzam. Ale niedługo 18-nastka to na pewno cyfrówka będzie i wtedy porobię bo tu naprawdę mało widać, a oklejenie transparentem naprawdę super wyszło i fajny efekt jest. Co do skrzydła MironRC, to zarzucę Ci linka ze stronki Dariusza Mulara, dokładnie wszystko opisuje.

http://www.dariuszmular.mserwis.pl/budowa%20skrzydla%201.html

 

tutaj masz opis robienia kabiny...

http://strony.aster.pl/robertg/index_akr.htm

 

a kadłub proponowałbym zrobić tak jak masz w planach, czyli identycznie jak Sławek robi swoją katanę 2m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model jest już gotowy (taki kupiłem) - kabina jest troche nietypowa ze względu na wymiary, wydaje mi się ze nie znajdę takiej wielkiej butelki:) albo ja po postu zmniejszę!

 

długość 47cm

szerokość 17cm

wysokość 9 cm

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi Ci o taką kabinę jak u mnie to ja zrobiłem to na kopycie ze styropianu, które okleiłem taśmą a na to zalaminowałem tkaninę. Później wszystko wyszpachlowałem i pomalowałem i efekt jest taki jak widać. Tamten opis jest do robienia kabiny przeźroczystej, ale wiadomo, że taka jest zawsze lepsza od takiej jak ja zrobiłem. Myślę, że jeżeli mój model okaże się dobry pod względem właściwości lotnych to zrobię kabinę przeźroczystą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapytam o mocowanie serw w lotkach czy w planach nie jest przewidziane mocowanie serwa na płasko ?I dlaczego jest umieszczone tak daleko w sumie az w połowie skrzydła?Najwieksza siła działa w 1/3 gdzie lotka ma jeszcze bardzo dużą powierzchnie

 

PS Nie żebym sie czepiał, ale akurat to mnie zainteresowało przy okazji chciałbym sie dowiedziec co mysla inni o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie serwa jest identyczne jak w planach. Potwierdzeniem są dwa żebra w których były przewidziane dwie poprzeczki na serwo, ja jeszcze dałem sklejeczkę od góry i na listewkach od dołu, żeby wkręt nie siedział tylko w balsie(widać na zdj). Wyszło może 3-4cm dalej od kadłuba bo dałem jeszcze jedno żebro, w planach było 10, ja zrobiłem 11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.