Jump to content

Bolt Free Flight Glider


majula7
 Share

Recommended Posts

Czas na naukę latania mojej mlodzieży, w związku z czym dziś nabyliśmy rzutka o rozpiętości 1200mm i dlugości 740mm

Założenia wstępne:

Sterowanie ster kierunku + wysokość + silnik

Wychylenia sterów minimalne

post-903-0-56834800-1505390504_thumb.jpg

post-903-0-17768800-1505390524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stan na dziś

Wręga z silnikiem już w miejscu, połączyłem powierzchnie sterowe od wysokości, wzmocniłem węglem skrzydła, połączyłem skrzydło prętami węglowymi.

Problemem jest sztywność zawiasów od wysokości i od kierunku, serwa 5g i 9g nie dadzą rady tego wychylić

post-903-0-79033700-1505487838_thumb.jpg

post-903-0-41738900-1505487857_thumb.jpg

post-903-0-70632300-1505487877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

No to ja już czekam na oblot. Też miałem ochotę go zrobić w RC.

W moich doświadczeniach z podobnymi, wolno latającymi rzutkami wychodzi, że niewiele wychylenia sterów to problem. Model leci zwykle powolutku i zmiana kierunku przychodzi opornie. Ostatnio rzutek z Lidla na wychyleniach dobranych na oko miał problem z wyjściem z delikatnego rotorka za krzakami. Tzn pilot miał problem.

Model kusi aby zrobić pływający statecznik poziomy i dołożyć solidną "płetwę" steru kierunku.

Link to comment
Share on other sites

Witaj Patryk!

Nie zostawiaj tego tak problemu.Lotki i stery muszą chodzić lużno aby serwo chodziło lekko.Poodcinaj elementy ruchome i zawiaski możesz zrobić z pasków 25x20m/m z dyskietki wpuszczając je na Uchu-por lub też zawiaski z Uchu-por.Wpierw w lotce musisz podszlifować pod kątem miejsce łączenia na całej jej długości aby lotka się wychylała o jakiś kąt.Przykładasz lotkę do płata zostawiając małą szczelinkę.Taśmą przylepną z obu końców unieruchamiasz ją, potem wklejasz taśmę  na całej długości lotki po 1cm od szczeliny na lotce i płacie.Teraz możesz nałożyć  Uchu-por na szczelinę rozprowadzając między taśmami cienką warstwę.Jak wyschnie pozbywasz się taśm i otrzymujesz mocny miękki zawias.Albo też zastosuj modelarską taśmę klejącą zbrojoną, jest lekka z mocnym klejem.Najpierw od góry, potem wyginasz lotkę na wierzch płata i naklejasz znowóż taśmę dokładnie dociskając, ale i bez tego zabiegu będzie OK. Ja w Su-37 zawiasy robiłem z taśmy przylepcowej papierowej z Apteki i jest bd. ! Nawet 5gramowe serwa sobie poradzą.

Jeśli nie chcesz odcinać lotek, możesz  grotem lutownicy lub nożykiem ponacinać miejsce zginania pozostawiając trzy niby zawiasy wg uznania.Tak zrobiłem w Pionierze 1400 i 9-cio gramowe serwo radzi sobie swobodnie.

Acha,dopiero teraz zauważyłem że będzie ster kierunku i wysokości

Link to comment
Share on other sites

Już uporałem się z tym problemem, zawiasy steru kierunku i wysokości parę razy przeciągnąłem końcówką cyrkla pocieniając epp, ruch sterów ma być minimalny bo to 6 letni syn dokona oblotu oraz będzie głównym użytkownikiem.

Zrobiłem straszny błąd i nie sprawdziłem jak latał jako rzutek.

Link to comment
Share on other sites

Moja córka jeszcze za mała na naukę pilotażu (ma 3 miesiące) ale interesują ja dźwięki jakie wydaje model. I czy cokolwiek może być odporne na dzieci?

Osobiście ustawił bym model tak aby latał jak należy a wszystkie zmiany jak lekki lot po okręgu zmienił bym na aparaturze. W ten sposób z czasem (jak się nie rozwali) można zmniejszyć wychylenia sterów do właściwych bez ponownego przerabiania modelu a i Ty będziesz miał frajdę z latania, bez konieczności pilnowania że sam model sobie skręca. To tylko moje zdanie :) i trzymam mocno kciuki aby syn wkręcił się w tą nieuleczalna chorobę jaka jest modelarstwo.

Link to comment
Share on other sites

...

Same wklejenie wręgi do epp byłoby słabym rozwiązaniem więc wręga będzie przyklejona do trzech dźwigarów wklejonych w kadłub na zdjęciu jw.

Patryk, takie listwy w kadłubie nazywają się podłużnice.

Ten model ma być odporny na dzieci więc np. zamierzam wprowadzać w nim możliwość lotu po okręgu bez ingerencji pilota poprzez korekcję ustawienia skrzydła

Nie rób tak, model powinien latać prawidłowo, a lot po okręgu ustaw trymowaniem.

Link to comment
Share on other sites

Stema - tak sobie nazwałem ruchomą część steru - na potrzeby tej konkretnej wypowiedzi. Tak aby jednym słowem przekazać, że według mnie ma być pokaźnych rozmiarów aby dobrze działał. Dodałem cudzysłów, aby Cię to niezgodne z terminologią lotniczą słowo nie raziło.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.