Skocz do zawartości

Katana X-lite 1,4 m-(budowa )-wspólny temat.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybym budował samoloty zarobkowo, to pewnie bym wycinał laserowo. W pracy, i owszem, każda minuta jest przeliczana na zyski, ale w domu jedynie na przyjemności i... obowiązki. To tak, jakbym powiedział synkowi - po co będziesz jeździł rowerkiem, choć, zrobimy rundkę samochodem, to będzie szybciej :)

Jeden lubi wspinać się na szczyty, inny wjedzie sobie kolejką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 446
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Jak mam czas to wycinam ręcznie ale jak jest dużo elementów to zlecam wycięcie.Ogólnie rzecz biorąc dobrymi piłkami tnie się jak laserem ale z braku czasu coraz rzadziej mi się to zdarza.

 

Witam

Wiem wiem, to taka odskocznia od codzienności. Dla mnie wycinanie części na model to nie potrzebna strata czasu. Wole dostać gotowe wycinki z dokładnością do 0.012 (czy jakoś tak) z pod lasera i kleić model usprawniając (dzięki pomocy Pana instruktora i innych doświadczonych modelarzy) konstrukcje. To nie wynika z mojego lenistwa, pewnie kiedyś budowa od 0 sprawi mi większą frajdę niż sklejanie z zestawu. A tak na temat, w przyszłym roku (wiosna) spróbuję zbudować tą katankę i mam kilka pytań: czy zamiast węgielka na łącznik połówek steru wysokości można użyć rurki tytanowej? Czy da się malować po foli (overclover?). Z góry dziękuję za odpowiedz.

 

 

Wygląda na to że nie wycinasz modeli ręcznie ponieważ nie potrafisz zrobić tego piłką włosową a takich umiejętności właśnie powinien nauczyć Cie instruktor.Być może sie mylę ale nie bardzo wierzę że potrafisz opracować pliki pod laser w związku z tym jesteś osobą która bazuje na kitach lub opracowanych plikach.Wnioskuję z Twojej wypowiedzi że ogólnie nie jesteś zorientowany w samodzielnej budowie modeli oraz w rozwiązywaniu problemów napotkanych podczas samej budowy i oblotu.W temacie poruszamy zagadnienia odnośnie samej budowy i błędów popełnionych przeze mnie a nie techniki wycinania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeleciałem wszystkie fotki od góry do dołu i jakoś nie trafiłem na sterowanie obiema połówkami steru wysokości. Czy są one ze sobą połączone, bo nie wydaje mi się żeby przez kadłub coś przechodziło. Pomyślałem, że może umieścić serwo blisko SC i poprowadzić dwa bowdeny do każdej z połówek. Przynajmniej wychylałyby się w takim samym stopniu. To samo oczywiście zrobiłbym z kierunkiem, czyli dwa bowdeny i dźwignie z obu stron. Jeśli coś mi umknęło, proszę o wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, zgadza się, u mnie połówki były połączone drutem stalowym.U siebie zrób napęd oddzielnymi bowdenami ze sztywniejszym rdzeniem a serw SW przenieś w okolice SC , serwo SK też przenieś w okolice SC.Ja miałem serwa Digital Hyperion Atlas, lekkie , bardzo mocne i szybkie serwa ale jak przeniesiesz je w okolice środka ciężkości to mogą być większe i cięższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuje: A KATANA 1400 (również relacja na forum) kosztuje 151 zł – materiał, cięcie, przesyłka. to nie jest strasznie duża cena. Tyle kosztuje rozrusznik do silnika (firmowy) a akurat na warsztacie leży silnik od qadowskiej wciągarki. Wychodzi na 0. A tak na temat, nie lepiej użyć jako popychaczy rurek węglowych? Widziałem takie rozwiązanie chyba w jakiejś firmowej extrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katana kosztowała 151zł na tamten moment.Teraz proponuję się zorientować co do cen.Nawet niech kosztuje te 151zł , dla jednych to za dużo a dla innych do zaakceptowania.Jest jeszcze jedna zaleta wycinania ręcznego-mozna wprowadzać zmiany na bieżąco i ingerować w konstrukcję w każdym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie zastanawiaj się nad popychaczami i dźwigarami, tylko pokaż cokolwiek.

 

Gold Lizard, zróbmy tak: zaczniesz budować to będziesz zadawał pytania.W tym momencie to nabijanie bezsensownych postów.

 

Właśnie to chciałem powiedzieć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że prace nad modelem ruszyły dzisiaj delikatnie do przodu,

f3e4767617c95b9cm.jpg

mam pytanie:

czy krawędzie natarcia obrabiać na okrągło, czy zostawiać na ostro? Nie wiem, czy w tej klasie modeli ma to wpływ na właściwości lotne.

Waga tego co na zdjęciu wyniosła 80 gram. To dużo, czy w normie? Balsa standard, lecz zmierzająca w kierunku twardej. Właśnie z racji tego, pomyślałem, że gdyby było za ciężko, mógłbym odjąć miejscami trochę materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Muszę Cię Piotrze zmartwić że ten układ łoża nie ma szans na przeżycie.Zostało to udowodnione przez Krzyśka o ile dobrze pamiętam.Wyłamało się przy normalnym lądowaniu.To jeden ze słabych punktów w oryginalnych planach i ja to przerobiłem odrazu na wstępie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoże i półwręgę za nim wykonałem z twardej sklejki 3mm i oparłem na listwach sosnowych 3x3mm. Od góry są jeszcze trójkątne wzmocnienia z 6mm balsosklejki. Podejrzewam, że prędzej urwą się nylonowe śruby lub złamie podwozie. Widziałem Twoją konstrukcję i nie przypadła mi do gustu, więc postanowiłem zrobić to po swojemu. Po pierwszych lotach okaże się czy była to mądra decyzja :) Pod pakiet również dałem twardą sklejkę, więc w ostateczności mogę je połączyć a wtedy to już będzie pancerna Katana :) Trochę to obciążyło mi przód kadłuba, ale skoro musiałeś doważyć swoją 100g, to te 25g różnicy pomiędzy twardą sklejką a balsosklejką nie będzie odgrywało wielkiej roli. No i wykonując domek ze słabszej sklejki, będę miał pewnego rodzaju strefę zgniotu przy, odpukać, czołowym krecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ukończyłem swoją drugą Katanę X-Lite . Wyszła trochę ciężej bo 1200 gram . No i przy okazji wyszło , że mam wydrukowany plan dający model o rozpiętości 136 cm , a nie 140 cm . U mnie jak zwykle Katana pod napęd elektro .

katana2001.th.jpg

 

 

A tak wygląda od dołu :

katana2003.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.