Skocz do zawartości

Katana X-lite 1,4 m-(budowa )-wspólny temat.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czy silnik Os max FS 91 Surpass byłby mocno przesadzony do tego modelu?Tak się składa że przymierzam się do budowy akrobatki,zanabyłem niedawno taki silniczek a chciałbym w końcu spróbować składania modelu laser cut.Silnik wazy ze śmigłem 680 gram.Za duże bydle,no nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 446
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość Anonymous

Z tego co wiem to Krzysztof od nas z forum wsadził do swojej Katany XLite silnik ASP 91, i miał start po 2 metrach rozbiegu :) Jeśli chodzi o ten silnik, to ktoś mi kiedyś tłumaczył, że 91 ma te same gabaryty co 70 i 80, co za tym idzie ich wagi także są podobne. Z tego co kojarzę to Sławek miał w swojej Katanie właśnie ASP 70 FS, także 90 jak najbardziej się nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Witam

Dla ciekawych katana oblatana w dniu dzisiejszym dużo stresu adrenalina na ful bo to mój pierwszy model spalinowy tej wielkości. Silnik jaki założyłem to ASP FS91AR start po 4 metrach i co najważniejsze zero trymowania model idzie jak po sznurku. Tak że kto buduje ten modelik może być pewny że nie wyrzucił pieniędzy katanka lata po prostu rewelacyjnie.

 

Niestety waga nie najlepsza dokładnie z pełnym zbiornikiem paliwa 2710 zbiornik 400 ml ,z drugiej strony sam napęd silnik łoże ,śmigło i kołpak to ponad 840g . Pomimo tej wagi model wcale nie jest szybki przy lądowaniu ,faktem jest że ze zbiornikiem trochę przesadziłem długość lotu to 20 min ze znacznym zapasem .

 

Ogólnie to ja się nie znam :) Ale jak widać da się założyć do tego modelu silnik 91. Gdyby ktoś chciał poczytać dokładniej o modelu z tym silnikiem to strona 19 w tym temacie, i lekkie sprostowanie, Sławek miał jednak ASP 61 FS w swoim modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon to nie kwestia co się model wytrzyma , tylko co jest potrzebne .

Do większości modeli pod 50cc da się założyć 85 (na DA ) tylko po co?

 

Skoro model Katany można zrobić w okolicach 1200-1300 g, to dawanie do niego 91 silnika, to morderstwo na modelu, będzie latał ciężko i nadmiar mocy niewiele tu pomoże.

Ale wszystko można za laminować , wsadzić dural 5mm podwozie i benzynę DLE -30 , też się da, ale kto by tym chciał latać? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to ja się nie znam :) Ale jak widać da się założyć do tego modelu silnik 91.

 

Tak więc nie za bardzo tak duży silnik do małego modelu a insynuacje typu słyszałem , widziałem itp. nie na wiele się tu zdadzą i trzeba iść za oznaczeniem klasy modeli np. .40 i wiesz że do takiego modelu trzeba dopasować silnik .40 minimum do powiedzmy .51 o dwusuwach oczywiście mowa a ekwiwalentny silnik 4-T to .51 do .70 i to jest odpowiedni wybór. Są oczywiście modele, które wymagają większych silników no ale Katana to jest typowy model latający niczym liść więc ładowanie do niego potwora 15ccm. nie ma najmniejszego sensu.

 

Od Rob Mc Fly

Mała poprawka, żeby cytat był cytatem :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecią Katanę zrobię już super lekko . Myślę , że 1000 gram można uzyskać bez problemu przy zachowaniu tej samej wytrzymałości modelu . Obok rozpiętości modelu należy brać pod uwagę powierzchnię skrzydła . Katana Artexu przy swojej rozpiętości 125 cm wygląda przy mojej 136 cm jak większa zabawka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nie każdy lubi model latający jak liść. Poza tym, dla mnie 200 czy 300 gram więcej w modelu to i tak lepsza perspektywa niż kupno nowego silnika za kupę kasy. Poza tym jeszcze raz dopiszę

 

Witam

Dla ciekawych katana oblatana w dniu dzisiejszym dużo stresu adrenalina na ful bo to mój pierwszy model spalinowy tej wielkości. Silnik jaki założyłem to ASP FS91AR start po 4 metrach i co najważniejsze zero trymowania model idzie jak po sznurku. Tak że kto buduje ten modelik może być pewny że nie wyrzucił pieniędzy katanka lata po prostu rewelacyjnie.

Jeśli Krzysztof był zadowolony, to nie widzę powodu dla którego Konrad miałby być nie zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Z moich doświadczeń z katankami wynika że: FS70 to minimum do akrobacji, FS61 raczej nie dał by rady.Katankę musiałem doważyć 100g na mordzie żeby SC był we właściwym miejscu.Silnik FS91 jest jak najbardziej na miejscu w tym modelu ponieważ waga jest większa tylko o 10 g .Konstrukcja katanki jest na tyle mocna że 91 nie roztrzęsie jej w drzazgi.To nie Katanka PL gdzie zaczepienie skrzydłem o trawę powodowało masakrę w konstrukcji.Pomimo że model jest z wagą raczej w standardzie dla tej rozpiętości to powierzchnia skrzydeł powoduje że dość fajnie szybuje a podejście do lądowania jest dość płaskie , poprostu ciężko ten model posadzić na ziemi bo nie chce lądować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko zależy jak kto chce latać.

Dla mnie 300g w 50CC modelu to dużo ,a w takim maleństwie to już przerażająco dużo ,ale do podstawowej akrobacji , będzie o.k.

Trochę będzie szarpać od silnika w locie ,ale tylko przy małej prędkości i nagłym dodaniu gazu.

 

Spoko, nie ma co kopi kruszyć ,każdy lata jak chce i czym chce .

A latanie "gazetą" jeszcze kiedyś Szymon docenisz. :D

Nie od razu Kraków zbudowano. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
A latanie "gazetą" jeszcze kiedyś Szymon docenisz.
Nie twierdzę że nie :) Ale na razie staram się delektować każda chwilą spędzoną w powietrzu, a takich chwil jest na tyle mało, że nawet gdyby to była cegła w powietrzu, i tak bym się delektował ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Niejako zostałem wywołany do tablicy ,chyba nie potrzebnie wywołujecie dyskusje o wszystkim wiadomej rzeczy że im lżej tym lepiej , jak już wcześniej napisałem a zacytował moja wypowiedź strejla_u model na silniku ASP 91 sprawuje się rewelacyjnie . Próbowałem założyć ASP 61 jednak jest on stanowczo za słaby , oczywiście zaraz odezwa się glosy bo model zrobiłeś za ciężki , zapewne tak zrobiłem model dość masywnie co nie zmienia faktu że z modelu jestem bardzo zadowolony.

Zastanawiam się czasami czy w tych zażartych dyskusjach nie dochodzi do mierzenia zawartości cukru w cukrze a prawda leży zazwyczaj po środku .

Podsumowując spokojnie można złożyć ASP 91 do katany ,a tak na marginesie ciekawy jestem reakcji niektórych kolegów jak założę temat z budowy Pittsa 12 rozpiętość 175 cm i myślę do niego włożyć silnik 50 cm3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panie slawekmod mam pytanie spodobało mi się oklejenie tego modelu jeśli sie pan nie pogniewa to chciałbym skopiować je na extrima tylko mam pytanie ta fioletowa flolia to http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=2565 czy ta http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=2561 . myśle że ta pierwsz ale dla pewności spytam.

 

Naprawde piękny model ta katana ale ja na katane do tego sezonu nie uzbieram może za rok. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak wcześniej już pisałem, zacząłem budowę katany 1400mm, z lekkim opóźnieniem :lol: hehe ale wcześniej się nie udało. Zrobiłem na sucho przymiarkę, doszlifowałem. Na razie, kadłub jest bez listewek sosnowych, dopiero dzisiaj złożyłem zamówienie. Sorki za jakość zdjęć, robione tel.

dsc08871x.jpg

W mojej katanie będzie silnik spalinowy 61 MDS nie wiem jak się będzie sprawdzał w tym modelu, wiem że jest go ciężko wyregulować, może znajdę coś innego. NIe ma co wybiegać w przyszłość, tylko zacząć się interesować tym dniem i tym co robię w danej chwili.

fgh2w.jpg

Do tego zdjęcia mam dwa pytania.

1. Ta część, która znajduje się na pierwszym planie, zwana firewall'em są dwie części takie same. Rozumiem, że do silnika spalinowego, mam te dwie części złożyć do "kupy" i skleić :?:

2. Wręgi w kadłubie wystają ponad obrys boczków ze sklejki i lekko nad balsę dosłownie 1mm. Do tego dojdzie jeszcze z góry kadłuba część zamykająca z planu FT-1. I czy ta część ma się zrównać z boczkiem z balsy :?: Bo jak tak, to muszę spiłować trochę wręgi z góry i wszystko będzie miodzio. Pozdrawiam wszystkich szczęśliwych posiadaczy katany ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.