Skocz do zawartości

me 109 z 3d lab


pacek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wszyscy coś drukują  :D pomyślałem, ze i ja spróbuję

 

wybór padł na me 109 z 3d lab, otrzymałem pliki wersji F i H. Na pierwszy ogień poszła mniejsza wersja.

 

Czekam na drobne pierdołki żeby móc skończyć montaż

 

 

post-235-0-04676500-1543931281_thumb.jpg

post-235-0-17586300-1543931365_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

w niedzielę model poleciał, pogoda na oblot nie za bardzo, ale chęć  sprawdzenia czy to lata zwyciężyła  :D

 

lata :D , a w zasadzie latał, bo w drugim locie odbył się crash test, ale już kolejny egzemplarz się drukuje  :)

 

filmik z pierwszego lotu

https://youtu.be/wn5usIbM1Nc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy jak mi pójdzie z drugim egzemplarzem, ale wydaje mi się, że jest to jakaś alternatywa dla tych którzy by chcieli spróbować powalczyć w kombacie a nie chce im się lub nie mają warunków na budowę modeli a gotowce są zbyt drogie. koszt budowy modelu to około 50 zł za filament, silnik, regulator, serwa i pakiety też można kupić nie drogo. 

Wiadomo koszt wejściowy to drukarka 3d ale dzisiaj można ją kupić za całkiem rozsądne pieniądze, ja za swoją w zeszłym roku zapłaciłem coś około 1300 zł i jestem z niej dość zadowolony.

Po wydrukowaniu 5-6 modeli jej zakup się zamortyzuje. Aha jeszcze koszt projektu ja korzystam z gotowców z 3dlab koszt około 20USD.

 

Tak więc nawet po kraksie, co w kombacie jestr dość powszechne tracimy 30-70 zł, chyba, że mamy pecha i pakiety pójdą z dymem wtedy trochę więcej. :D

 

generalnie można taki model, przy odrobinie checi wydrukować i zmontować na gotowo w tydzień.

 

powstaje kolejny me109 tym razem wersja H

 

 

post-235-0-35096900-1544535520_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

..... "bo będzie na mnie, że źle wypuściłem" ..... urocze są takie komentarze z drugiego planu ;):)

Takie modele już startowały w zawodach, dobrze latają i zawsze są bardzo szybkie bo są lekkie. Niestety chyba taka jest właśnie przyszłość aircombatu :(

Z modelarstwem ma to coraz mniej wspólnego ale nikt przecież nie powiedział, że startować może tylko taki upaprany klejem czy żywicą .... ech, ta nowoczesność.

 

Gratuluję projektu i chetnie zobaczę kolejne wersje drukowanego modelu,

  w oczekiwaniu, idę do piwnicy zalaminować kolejną warstwę tkaniny na styropianie :D

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie do Autora wątku - jakich farb używałeś do malowania?

PLA daje sie malować prawie wszystkim, może to być spray jak i artystyczne farbki akrylowe, powłoka dość dobrze trzyma się powierzchni modelu i nie wchodzi z nią w żadną reakcję. malowałem też bazami akrylowymi do malowania samochodów.

 

 

 

całe nasze życie to ewolucja, czasem zdarza się rewolucja.

 

Drukowanie 3d zaliczyłbym to takich zjawisk, tak jak laser i cnc. Za kilka lat ktoś wymyśli coś nowego i znowu bedzie dyskusja czy to jeszcze modelarstwo  :D

 

Żeby nie było tak prosto to wydruk modelu w 3d to nie jest takie chop siup, przynajmniej  dla mnie. Ilość zmarnowanego filamentu i spiep....ch wydruków, no cóż nauka kosztuje. Najgorsze jest w tym, że już czasem wydaje się, że znalazłem odpowiednie ustawienia i teraz tylko drukować i drukować a za chwilę znów dupa i wielogodzinne drukowanie ląduje w jedynym słusznym miejscu, czyli w koszu.

 

Traktuję to jako zabawę, a sprzęt jaki posiadam nie należy do górnej półki i co jakiś czas potrafi zrobić niespodziankę.

 

Czasem zastanawiam się czy jak bym kupił lepszą, czytaj droższą drukarkę np oryginalną Prusa czy było by lepiej i łatwiej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czasem zastanawiam się czy jak bym kupił lepszą, czytaj droższą drukarkę np oryginalną Prusa czy było by lepiej i łatwiej.

 

Być może ale ile mniej by było zabawy.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kupuje się gotowe zestawy zamiast strugać w drewnie...

.... kto kupuje gotowe modele jest jedynie posiadaczem a kto je buduje jest modelarzem.

Nie zamierzam jednak toczyc akademickiej dyskusji o wyższości świąt WN nad BN bo to ciekawy wątek o drukowaniu modelu i szkoda go zaśmiecać.

 

Nowych technologii nie da się zatrzymać i wcale nie uważam, że prawdziwy model to taki który zostanie wycięty z drewna przy założeniu, że wcześniej własnoręcznie wykonamy piłę :P

Model do walk powietrznych powinien być jak najprostszy i taki właśnie jest model drukowany - drukuje się tydzień ale potem w kilka godzin jest uzbrojony do lotu. Szybko to jedno kryterium ale chyba bardziej istotne, że bardzo powtarzalnie co ma ogromne znaczenie dla modelarza - zawodnika.

Do walk powietrznych wg. ACES zostały dopuszczone modele elektryczne i to już była olbrzymia rewolucja bo napęd lżejszy i bardzo skuteczny a lekka drukowana skorupa to kolejny krok w tej ewolucji. Za kilka lat pojawi się pewnie jeszcze inna technologia a model będzie jeszcze lżejszy i jeszcze szybszy co czyni tą zabawę jeszcze bardziej atrakcyjną.

 

Powodzenia w budowie i do zobaczenia na zawodach gdzie sprawdzę "trwałość" tej konstrukcji :P :P :P

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... kto kupuje gotowe modele jest jedynie posiadaczem a kto je buduje jest modelarzem.

 

 

Zatem to już nie są modele?

 

http://pfmrc.eu/index.php/topic/77706-%C5%82a-5fn-zvezda-148/

http://pfmrc.eu/index.php/topic/77203-lockheed-vega-floatplane-amt-148/

 

A może już to są modele, bo trzeba je złożyć do kupy? Od ilu elementów, które trzeba ze sobą połączyć definiujesz wydruk jako model? Spójrz na ten plan PZL P11. TO model do wydrukowania, latający, ale plastikowy. Model, czy nie model?

 

post-13206-0-44702000-1545948808_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki. Dajcie spokój. Ja przechodziłem przez jedną i druga fazę. Punkt widzenia zależy od ilości posiadanego czasu. Kiedyś miałem go dużo i uważałem ze prawdziwe modelarstwo = struganie. Teraz mam go jak na lekarstwo i nie pogardze ARFem albo drukowanka. Nie ma co się spinać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

te modele latają na 6 celach silnik to 4008/620

 

tu masz setup jaki proponuje producent:

 

  • Powerplant
    Propeller: aeronaut ELP 9/6 or APC 9/6 – 9/7.5
    Motor: AX-4008Q/620KV, 22pole brushless HE electric motor
    ESC: Castle Creations TALON 25
    Battery: Turnigy nanotech 1300 mAh/6s/22.2V, 206g, 25C

Niestety w HK nie ma już tych silników  :( 4008 620kV

 

więcej informacji znajdziesz tu: 

 

https://3dlabprint.com/shop/messerschmitt-bf-109-hf/

 

Dodam tylko od siebie, że ten setup podyktowany jest regulaminem Aircombat ACES.

 

 

po małym tuningu drukarki zacząłem drukować kolejny model  :)

 

post-235-0-99143600-1547499002_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile Watt musi mieć silnik el aby latało się tak jak Ty na filmie ?

OK 320-350W ciągłej mocy. 7 i pół minuty pełnego gwizdka z pakietu o pojemności 40Wh (zależnie od rozmiaru modelu - 40Wh to odpowiednik dla silnika 2.5cm3). Za wyładowania pakietu przed końcem walki grozi utrata wszystkich punktów w danej turze. Wiec nie ma co szaleć.

po małym tuningu drukarki zacząłem drukować kolejny model :)

attachicon.gif50048271_383000705609218_3840345188107026432_n (1).jpg

A ja zamiast drukować samoloty drukuje elementy do nowej ramy mojego syna:

post-386-0-85241600-1547505250_thumb.jpg

 

A w miedzy czasie drukuje nowa drukarkę - tym razem na walkach 20mm :) a co!

post-386-0-32872600-1547505277_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.