Skocz do zawartości

Gimzi FPV


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Troche mnie nie bylo, bo albo wieje albo pada albo wieje i pada albo robota...

 

Dzisiaj wykorzystalem przeblysk slonca miedzy ulewami i przetestowalem nieszczesny re-arming w powietrzu. Jeszcze wczesniej zmienilem tylko "small angle" i jak mozna bylo sie spodziewac nie pomoglo, bo niby dlaczego mialoby pomoc...

 Teraz zmienilem "extra arming  safety" na wylaczony plus to co Pan w video kazal zrobic. No i poszlo bezbolesnie??. Moge sobie rozbrajac i uzbrajac w locie do woli.

 

Przy okazji przetestowalem kupiony jakis czas temu zestaw vtx/rtx od Matek-a. Latalem blisko i na oryginalnych antenach. Odsunalem tylko vtx jakies pol metra dalej od anteny nadajnika RC w modelu.

 Na razie moge powiedziec tylko, ze dziala. Ciekawe, bo po polgodzinnym locie nadajnik video zjadl tylko 138 mAh z osobnej baterii 3S. Latalem blisko, wiec obraz byl ale zdarzaly sie zalkocenia, jakies glicze itp...

 

 Ktoregos dnia polece dalej, to sie okaze, ale spektakularnego sukcesu sie nie spodziewam...

IMG_20201011_153022.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo sie wczoraj wczesniej wrocic z pracy, wiec spakowalem model i pojechalem zrobic obiecane testy. Ogolnie tego wypadu nie moge zaliczyc do najbardziej udanych. Wialo dosyc silnie na zbocze (lepiej zrobilbym biarac jakis szybowiec?).

 Najpierw GPS nie mogl odnalezc satelit. Nie chcialo mi sie czekac wiec odpalilem bez. Przy wyrzucie jakims dziwym trafem zaczepilem o pstryczek i rozbroilem samolot??. Na szczescie zmienione wczesniej parametry FC pozwolily na ponowne wlaczenie silnika.

 No i teraz moj system video...  Cos to 1,2 GHz jakos po grudzie... Juz wiem, ze przynajmniej na oryginalnych antenach daleko nie dolece. Do tego strasznie te V-dipole kaprysne jesli chodzi o pozycjonowanie. Kazdy maly ruch glowa i tym samym zmiana ulozenia anteny, wplywal na jakosc obrazu.

 

 Nie wiem, sprobuje to przetestowac jeszcze w innym modelu, innej konfiguracji z roznymi antenami, ale troche stracilem wiare...

 

Przegladalem nagranie z DVR. Chcialem przeprowadzic wnikliwa analize? ale na razie mi sie nie chce...

ps:

skrecilem filmik na okrase; nagranie z DVR Fatsharka. Porazka jakas...

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pogoda pod psem ostatnio. Mialem troche czasu i checi i wytyralem nastepny model. Niestety nie na konkurs, bo sie nie nadaje i prace byly juz dosyc zaawansowane...

 

...Byl taki plan i nadzieja, ze aerodynamice sie przyjrzy ktos kto ma pojecie; ale jakos nie wyszlo?. Pomyslalem, ze moze sam policze ale tez nie wyszlo?. W koncu powstala nastepna wersja na bazie intuicji i wieloletniego modelarskiego doswiadczenia??.

 

Predator, bo o nim mowa? jest kolejnym latajacym skrzydlem. Postanowilem, ze bedzie mniejszy od Explorera. 1.2 m rozpietosci. Troche zmieniona geometria w stosunku do poprzednikow i inny profil, ktory sam w sobie jest dobry,  tylko nie wiem jeszcze czy akurat w tym przypadku...

 Jest jednak kilka ciekawostek i zmian:

Zdecydowalem zalaminowac skrzydla w worku. Kadlub jest tez wzmocniony tkanina, czyli dorobilem sie full laminata ?. W kadlubie jak zwykle nie za duzo miejsca, dlatego odbiornik rc i gps umiescilem w koncowkach skrzydel. Troche to moze dziwny pomysl ale zobaczymy... Przede wszystkim bede mial miejsce na kombinowaniem z video.

No i postanowilem zadebiutowac z Lionami. Zmontowalem pakiecik 4S z Samsungow INR 18650 3000 mAh. Jak to bedzie dzialac, to jest plan, zeby podwoic pojemnosc...

Silnik  RaceStar 1400 kV, moj ulubiony ze wzgledu na cene?... Mam taki, troche mniejszy w Gimzi 2 Evo i sie sprawdza nadzwyczaj dobrze

Kontroler lotu  Matek F411 WSE

 

Video jest kwestia otwarta. Na pewno bede sie jeszcze bil z tym nieszczesnym setupem 1.2 GHz... Jak nic z tego nie bedzie, to jest nadzieja moze jeszcze w FatSharku?

 

Tak czy tak oblot bez gratow video. W razie draki mniej szukania i zbierania...Napisze jak poszlo.

 

IMG_20201115_140800.jpg

IMG_20201115_140633.jpg

IMG_20201115_140926.jpg

IMG_20201115_140643.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po poludniu, w okolicznosciach mokrej, belgijskiej pogody oblatalem Predatora. Na razie VLOS. Wszystko odbylo sie bezbolesnie i bez przykrych niespodzianek. Dwa kilkuminutowe loty. Dwa starty. Jeden normalny, jeden auto  Dwa ladowania na trzy punkty??.

 

Model bez osprzetu FPV wazy gotowy do lotu 630g. Mocy mu nie brakuje, chociaz nie bylem zszokowany predkoscia. Na pelnym gazie lata dosyc szybko ale do rakiety mu brakuje. W/g motocalca do moich zalozen powinienem zastosowac smiglo 6x3. Mam pol szuflaty roznych ale w tym rozmiarze znalazlem tylko jakies stare Graupnera do spaliny. W  dodatku musialem wywazac i jakos troche swiszczy w locie... Bedzie trzeba cos podobnego APC dokupic, bo na stanie tylko wieksze albo mniejsze kwadratowe.

 

Ogolnie nadzieja jest. Czekam na kamere i gps, ktore utknely gdzies na francusko-belgijskiej granicy. Jak dojda, zamontuje wszystko i sprobujemy dluzej polatac, odczytac testy, porobic analizy i wyciagnac wnioski..

 

...Moje lotnisko znowu zamkniete. Do Holandii moge albo nie (nikt tak naprawde nie wie) wiec wybralem sie na wycieczke po okolicy i odkrylem fajny placyk na terenie budowy nowego kompleksu przemyslowo-spedycydyjnego. Hangary powstaja jak grzyby po deszczu ale moze jeszcze ze dwa lata jakas przestrzen sie uchowa..?

 

 

Predator FPV maiden f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To znowu ja?

 

Wczoraj pojechalem do modelarskiego po smigielko. Oczywiscie, troche glupio jechac 40km po kawalek plastiku za 3 euro, wiec kupilem jeszcze kilka rezerwowych, dwa tanie serwa, akumulator, jakis drucik, klej i cos tam jeszcze. Wynioslem ze sklepu mala siateczke, ledwo wypelniona na dnie i wyliczylem, ze wydalem 3.8 % z poborow??. Na szczescie nie przekroczylem cienkiej czewonej, piecioprocentowej granicy przyzwoitosci?. Ale do rzeczy...

 

Pogoda nawet w miare. Zabralem dwa modele.

IMG_20201206_135428.thumb.jpg.f4e49937e1062417403291733dd8608a.jpg

 

Na rozgrzewke poszedl Evo2 z nowa wieksza o 0.4Ah bateria. Niesmialym celem bylo pobicie wlasnego rekordu przelotu. Niestety wiatr sie jak na zlosc zerwal wiekszy niz bylo przewidziane i troche ciezko nam szlo (zawsze staram sie wracac z wiatrem). Do tego nie bylem pewny co do pojemnosci nowego akumulatora, wiec po 11 km zawrocilem. Po wyladowaniu okazalo sie, ze zostal  mi duzy zapas energii i moglbym spokojnie powalczyc, bo video mialem nawet dobre. No ale troche zabraklo jaj. Poza tym mam jeszcze traume po ostatnim niedoleceniu...

 

Predatora wzialem, zeby sprawdzic kalibracje sensora poboru pradu i mozliwosci przelotowych. No i wiadomo. Zasiegu wizji.

Model wyposazony w kamerke Ratel, nieszczesny system video 1.2 i antenki, strojone oczywiscie od QLRS.

 

Co do video. Potwierdzilo sie, ze chyba nic z tego nie bedzie. Chce jeszcze sprobowac z obiema antenami kierunkowymi. Ale to bedzie juz taka ostateczna zniewaga...Ten VTX pobiera dwa razy mniej pradu niz tej samej mocy inny, ktory mam od dawna i testowalem wczesniej..? Zreszta na tamtym zasieg byl nie wiele wiekszy...

 

Z innych dzisiejszych niespodzianek: cos mi gogle zaczely w pewnym momencie pikac i pikac. Moze akumulator? Dziwne, bo za duzo nie latalem. Zobacze po naladowaniu.

Do tego Crossfire jakos szybko przechodzil na pelna moc. Wczesniej nie zwrocilem na to uwagi. Problemow zadnych nie mialem ale sprawa do zweryfikowania. Za to pierwszy lot z R9M bez problemow. RSSI sobie spada powoli ale zadnych przykrych niespodzianek.

 

Jesli chodzi o Predatora. W sumie jestem zadowolony. Lata duzo szybciej. Zuzycie energii porownywalne a moze troche mniejsze ( w Evo mam video z osobnego accu). Czujnik poboru pradu/zuzycia energii  oszukuje  o ok 100 mAh, wiec wyniki sa miarodajne. Wystarczy drobna korekta.

 

Zrobilem ponad 40 km i zostalo mi jeszcze, przynajmniej teoretycznie 650 mAh w baterii. Moze tak jak planowalem, podwoje mu kiedys pojemnosc akumulatorow (+ ok 200g). Ciekawe czy zwieksze zasieg dwa razy. Ciezko bedzie...

To tylko takie rozwazania teoretyczne, bo raz, ze nie wolno, dwa, ze z takim kiepskim video, latac tyle kolo nogi nie ma troche sensu...

 

 

Na okrase jak zwykle maly filmik.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

...Tak bardziej dla rozruszania forum niz merytorycznie??.

 

Wklejam zdjecie zwlok Explorera w bagazniku.

 

explorer.thumb.jpg.de91a85b18f4d138537f619bdae44905.jpg

 

Hmmm. Byl sen zeby latac wysoko i daleko ale w obecnej rzeczywistosci prawnej nie ma za bardzo jak i jestem zmuszony do latania nisko i blisko.

No i sie narobilo. Zahaczylem o galaz (bardziej lozy niz brzozy) i sie troche polamalem.

 

Ale zeby nie bylo tak smutno, dodam ze nowa platforemka do latania przy nodze juz jest na ukonczeniu. 

Odezwe sie po oblotach...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegos juz czasu  przeszedlem na Crossfire, ale mam jeszcze jeden model w czynnej sluzbie na R9 i nie narzekam.

 

Odbiorniki R9 sa w cenie  nano Crossfire, dlatego przestalem je kupowac, zeby zostac przy jednym systemie (nie liczac Hott Graupnera na ktorym latam od lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak poradziłeś sobie z wgraniem oprogramowania do odbiornika FPV od Eachine jestem pewien że lubisz takie tematy.

A temat to open-source-owe oprogramowanie Express LRS które można wgrać do modułu R9M i odbiorników. Jest ponoć lepsze (szybsze) od Crossfire.

Sam posiadam moduł R9M ten z przed 2019 i 3 odbiorniki (dwa drony i skrzydełko) i kusi mnie zmiana oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dokonalem powtornego i udanego oblotu najnowszego skrzydelka.

 

Pierwsza proba  odbyla sie kilka dni temu, z tym ze skonczylo sie malym krecikiem. Latalem sobie nad lotniskiem, krecilem kolka i inne zeby sprawdzic na co moge sobie pozwolic.Wygladalo, ze wszystko OK Juz konczylem baterie i nagle model spadl. Radio na pewno dzialalo do konca, bo Pani z nadajnika nic nie krzyczala. Lecialem z wiatrem, wcale nie tak wolno jak mi sie zdawalo ale  najprowdopodobniej samolot sie zwyczajnie zwalil. Naprawilem faldy na placie, przykleilem odlamany statecznik, dodrukowalem czub i po sprawie.

 

Dzisial Lascar wyszedl z testow bez szwanku. Przesunalem troche CG do przodu, bo pierwsza proba byla z tylnym ( w granicach widelek oczywiscie). Zmniejszylem wychylenia sterow (jeszcze sa za duze). Model jest dosyc, nazwijmy to, zywy i szybki. Ma tylko 78 cm rozpietosci przy masie 365 g do lotu. Skrzydlo jest zalaminowane w worku. Silnik jest troche za duzy, ale mniejszego akurat nie mialem w szufladzie. RacerStar 2208 2600 kV. Ze smiglem 5x4.5 (najmniejsze jakie mialem) trzeba latac na 1/3 gazu, bo inaczej rwie, ze ciezko za modelem wzrokiem (latajac VLOS) nadazyc.

 

Co do lotow FPV. Hmmm. Model szykowalem do latania po krzakach, ale z obecnie zamontowana kameka Eachine TX 02, ktora przewalala sie w szyfladzie,  nie da sie za bardzo. Ta kamera ma ekstremalnie szeroki kat widzenia i oddala strasznie. Wysoko jeszcze jako tako, ale lecac przy ziemi nie czuje ani odleglosci ani wysokosci. Bede zmuszony cos innego na jej miejsce zamontowac. Do tego jeszcze latajac wczesniej "range" przyzwyczailem sie do latania w Angle i tym podobnych. A tu maly, nerwowy modelik w manualu i troche strach w oczach. Moze z czasem sie wczuje jak wczesniej nie rozbije...

 

Z tego stresu nie wlaczylem DVR. Filmik nastepnym razem.

1618253850833.thumb.jpg.d7c961480fb7032e1dc2bb696ace776c.jpg

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak kolaga Atomizer, tez zrobilem mojemu Lascarowi male kuku. Ale od poczatku...

 

Wymontowalem combo TX 02 i zalozylem stara kamere FlyCamOne Eco HD i osobny VTX.  Chcialem nagrac cos w lepszej jakosci, ale ktorys raz z kolei nie wyszlo.

Prawie od poczatku mialem z nia klopot. Czasami nagrywala, czasami nie. Niedawno testowalem w domu i nagrywala, a na polu znowu sie zbuntowala i po kilkunastu sekundach przerywala recording.

Ponizej zdjecie nowej instalacji.

Prosze panstwa o wstrzymanie sie z uszczypliwymi komentarzami. Wiem, ze to nie wyglada.. Jedynie z czego jestem dumny to moj  dizajn suportu kamery. Wyglada prawie jak fabryczny...

 

1618651516052.thumb.jpg.0fe96cff2bd3039d06a930c41c414e69.jpg

.

 

Latalo mi sie tego dnia calkiem dobrze, tylko troche z przygodami. W pierwszym locie antena odbiornika RC wkrecila sie w smiglo... Wyprostowalem i latalem dalej. Nastepny lot bez wiekszych niespodzianek (z wyjatkiem walki z wiatrem). Az tu nagle pod koniec, na niskiej wysokosci, samolot wywinal figla... Zdmuchniety czy jak, odbil w bok i jakby bez kontroli, przywalil.

 

Nic sie wielkiego nie stalo. Szkoda mi tylko anteny video, ktora wystrzelila przy zderzeniu i  lezy gdzies w trawie. Szukalem chyba z pol godziny i nie znalazlem. 

W sumie mialem troche szczescia, bo wlaczylem DVR i dzieki temu szybko znalazlem model. Ponizej zdjecie z miejsca katastrofy i filmik z ostatnich sekund lotu...

 

1618775834335.thumb.jpg.2bac553c5938fb53995ce99b04d51463.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2021 o 11:37, a2j napisał:

Antenki wkładam w koszulkę termokurczliwą do niej wsuwam tretytke i zgrzewam.

 

 

Tak powinno byc jak mowisz. Montujac pomyslales sobie, no ze przeciez sie nie wkreci ale sie wkrecilo?.

 

Tymczasem Lascar dorobil sie nowej, tak samo dyskusyjnej instalacji.

Wlozylem odbiornik Graupnera ze skroconym bacikiem. Odzyskalem ze wczesniej spalonego vtx antene 5.8 GHz i dolutowalem przewod z wtyczka ipex z uszkodzonego Crossfire i tak powstal zamiennik zgubionej w wypadku antenki video.

 Zmienilem tez kamere na Caddx Kangaroo.  Zwiekszylem moc vtx z 25 na 200 mW. Nameczylem sie, bo kanal i power w tym nadajniku mozna zmienic tylko przez smart audio podlaczajac do jakiegos kontrolera. Cale szczescie, ze mialem wolny w spadku po Explorerze...Troche przekladania, lutowania i sie zrobilo.

 

Jutro wieczorem jak pogoda pozwoli, bedziemy testowac...

 

40708456_lascarnouvelleinstallation.thumb.jpg.82ed455bc888ca231ee38321d5db8402.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecalem tak polatalem. Dacie wiare albo nie, ale tym razem sie nie rozbilem?.

Pogoda dopisala, tylko ten zimny i rwacy wiatr troche przeszkadzal. Balem sie pojsc na calosc?.

 

Co do obserwacji i wnioskow:

 

Samolocik sie w sumie sprawdzil. Daje rade. Wiatr mu nie straszny. Powoli sie poznajemy...

Co do wyposazenia, to troche jestem zawiedziony. Obraz jest daleki od tego co by sie chcialo. Gorszy niz w pierwszej wersji. Nie wiem czy to kamera czy moja antena-bida? Kamera zreszta juz mi sie nie podoba. Zbyt szeroki kat, jak dla mnie (chociaz w/g specyfikacji podobny do Ratela, ktory jest o niebo lepszy, jak sie zdaje). Posprawdzam z inna antena a potem z inna kamea i dopiero sie ostatecznie wypowiem.

 

Na okrase krotki DVR z dzisiejszego fristajla...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po robocie wylatalem cztery lipole. Skrzydlo lata coraz lepiej (albo pilot mniej zestresowany)... Do tego jest szybkie jak strzala. W nagrode dostalo nowy, bardziej aerodynamiczny czubek pod kolor.

Wczesniej w domu przelozylem na chwile Ratela z Predatora zeby zrobic porownanie i potwierdzilo sie, ze ta nowa kamerka jest gorsza od "starego" Ratela. Cos tam kombinowalem z ustawieniami parametrow ale chyba niewiele pomoglo. Latac sie da ale widac co widac...

 

Zdjecie z nowym czubkiem i sklejony DVRek z dzisiejszych zmagan:

1042644109_nowynosek.thumb.jpg.9d019608080df4b7c2cac2cbbb9395a4.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj po pracy, w przerwie miedzy opadami odkurzylem Gimziego II, bo juz dawno nie widzial nieba. Lata z kamera Runcam Eagle.

 

Pod spodem krotki DVR z googli Eachine EV 100 dla porownania z Fatszarkiem. Siedzialem na pace i mialem troche gliczy jak wylatywalem za siebie. Poza tym zaraz po wyladowaniu i rozbrojeniu siadlo mi video. Okazalo sie, ze wyladowalem osobna baterie zasilajaca vtx do konca...

1620331561885.thumb.jpg.80d021b8336d25c6558ba284eb2e3c7b.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci z Panstwa, ktorzy uwaznie sledza topic, przypominaja sobie pewnie, ze w Predatorze mam zainstalowany system video nadajacy na 1.2 GHz. Uzytkuje go do dzis, latajac nad lotniskiem,  chociaz inne byly plany i nie o to chodzilo...

 

Odpuscilem w sumie temat tracac wiare... Jakis czas temu zaczalem jednak znowu cos w tym grzebac i zmajstrowalem nowa, obrotowa antene nadawcza typu Moxon, zainstalowana na serwie 180°. Antena jest spod kalkulatora, liczona na moja czestotliwosc, tylko nie sprawdzona. Nie robie anten codziennie ani nawet raz w miesiacu i jakos mi szkoda wylozyc 150 euro na kolejny aparacik zalegajacy na dnie szuflady...

 

Dzisiaj wieczorem wyskoczylem zeby ja wyprobowac. Niestety nie na moje odludzie ale na lotnisko, wiec nie poszedlem na maksa. W odbiorniku wkrecilem zwyklego dipola, zestrojonego na ta sama czestotliwosc oczywiscie.

 

Moze kiedys zabiore w teren  odbiorczego biquada i sprobuje wycisnac co sie da z tego zestawu, ale nawet dzisiaj, musze powiedziec, ze jest duzy postep. Latajac na przepisowej wysokosci polecialem o wiele dalej niz z nadawczym dipolem. W sumie jestem zadowolony. Malymi krokami do przodu?.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.