Jump to content

Ansaldo Ballila z Cyber-fly


Lech Mirkiewicz

Recommended Posts

Witam. Troche to trwało choć model kupiłem zeszłej zimy ale jakoś nie było jak się nim zająć.Dopiero niedawno prace ruszyły i powiem tak, model z zestawu ale pracy przy nim sporo i jak na kombata to będzie za ładny.Chyba będzie mi szkoda przypiąć do niego taśmę, przynajmniej przez jakiś czas. Na dzień dzisiejszy model wygląda tak

10a4e080110fbb7e.jpg

Niebawem dorobię drugi płat.

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

no to i ja zacząłem montować swoją Ballile, :D

zgodnie z sugestją Janka wyażurowałem stateczniki, w sumie ubyło im 6-7g ale skoro są problemy z za lekkim nosem to każdy gram z tyłu na wagę złota.

 

Oczywiście nie obyło się bez skuchy, niedoczytałem w instrukcji i górny płat skleiłem i oblaminowałem bez wzniosu :oops: a powinno być po 5mm, zastanawiam się czy coś z tym robić, czy dać sobie spokój.

 

No i jeszcze dolny płat na gumkę czy jak w instukcji na śrubki?

Link to comment
Share on other sites

Daj spokój i zostaw ten górny jak jest, najwyżej będziesz musiał bardziej go wracać do poziomu lotkami.

Co do mocowania, ja dolny zrobiłem na gumy chociaż wypięcie w razie kraksy graniczy z cudem, bo jest zaklinowany w kadłubie i dodatkowo przytrzymywany stójkami z górnym płatem. Przy montażu, na gumy jest chyba łatwiej zaglądać do środka, na śruby eleganciej i można podłożyć pod nie tylne mocowanie kółek.

Co do kiosku, mam zamiar przerobić druciany na kołki wystające z kadłuba.

 

Inna sprawa że mimo kilku kraks (dość mocnych) skrzydła w mojej Balilli nie doznały uszczerbku (kołki mocowania stójek i kiosku wylatywały ale to małe piwo). Kadłub się mocno rozwalił z przodu, ale trochę rzadkiego CA i jest spowrotem w kawałku.

Co do odelżania tyłu to warto, sterowanie SK można zrobić na linki.

Pamientajcie o skłonie, ja dawałem dwie pokładki pod tylne 'śruby w silniku', przy uprzednim montażu silnika na prosto z przodem modelu.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem ,dolny płat koniecznie na śrubki bo w zasadzie tylko one usztywniają mocowanie obu płatów do kadłuba.No moze jeszcze olinowanie w tym będzie pomocne. Guma jak to guma, będzie wszystko "pływać". Górny płat po prostu przetnij laminat w miejscu łączenia połówek skrzydła w górnej części odpowiedniej grubości piłką aby po ściśnięciu powstał odpowiedni wznios i zalaminuj górę. Ze wzniosem będzie stabilniejszy poprzecznie. Spodziewam sie,że Ballilla będzie dość "nerwowym" modelem. Jaki silnik przewidujesz co niej? Może jakieś foto? Dobrze Arek, że robisz ten model, zmobilizuje mnie to szybszej pracy bo przyznam się,że z tym modelem idzie mi bardzo wolno.Pozdrawiam Lech

Link to comment
Share on other sites

silnik to OS30.

linki to raczej dla bajeru i dla regulaminu IWS wg mnie za dużo nie usztywnią. Mi nie podoba się kiosk do mocowania górnego szkrzydła (ten z instrukcji),

być może spróbuje wymyślić coś innego.

I jeszcze jedno położenie gónego płata, czy powinien być dokładnie nad dolnym czy do przodu a jeśli tak to ile do przodu?

Link to comment
Share on other sites

Lechu:

 

Mam ten model od roku i latałem nim sporo. W czasie ostatnich zawodów miałem zderzenie czołowe z Se5, w rezultacie przód został pogruchotany więc postanowiłem model trochę przebudować.

Dolny płat może być z powodzeniem na gumy, wylatałem tak cały sezon i absolutnie nic się nie rozłaziło, wręcz było za sztywne. Jak się da kołek z przodu do nie ma siły nic się nie przesunie tym bardziej że to skrzydło się blokuje w kadłubie samo. Im bardziej model jest modułowo-samo-rozczepialny tym lepiej. Stójek łączących skrzydła nie kleiłem, tylko wtykałem, ewentualnie przylałem CA jak się wyczepiały w locie.

Silnik to oczywiście os30, można coś innego, ale na tym silniku lata idealnie.

Co do wzniosu to myślę że szkoda sobie głowę zawracać, te Balille są aż za stabilne, małe lotki powodują wolną beczkę. Nowa wersja skrzydeł (które prawie skończyłem) ma cieńszy profil 10% i trochę większą cięciwę na lotkach (zmiany które zostały wprowadzone po roku bojów, mające na celu zmiejszyć dystans w manewrowości pomiędzy Nieuportem Marka a właśnie Balillą Piotrka :) ) Niestety nie da się ominąć różnicy w masie...

 

Arek

Co do kiosku to tak zaczęłem kombinować aby zrobić z laminatu, albo węgla.

 

Górny płat na bank wyprzedza dolny, sprawdzę o ile mniej więcej, bo mam górne skrzydło z przykręconymi drutami pod ręką.

 

hej

Link to comment
Share on other sites

Janku kiedyś zadałem pytanie Ecikowi o położenie skrzydeł i odpisał mi: cytat Płaty w Balilli powinny znajdować się równo jeden nad drugim, a zdjęcia trochę przekłamują

 

a pytanie zadałem bo otwory w kadlubie sugerują to co u ciebie z tym że dokumentacja oryginału potwierdza słowa Ecika :?: :roll:

Link to comment
Share on other sites

Hmm faktycznie oryginał miał dokładnie jedno nad drugim, ale nawet na zdjęciach u Piotrka wyraźnie widać przesunięcie w przód.

Np tu http://prolot.pl/img/Zd%20ins%20Bal/c.jpg

 

Może nie jest to 45mm tak ja było u mnie (chociaż być może po crashu trochę się przestwiło), ale przesunięcie jest.

 

Można zrobić bez przesunięcia, ciekawe jak wpłynie to na środek ciężkości?

 

Na pewno musi być zachowana 'równoległość' płatów, aby kąt natarcia górnego płata był taki sam jak dolnego.

 

Jak teraz będę robił kiosk i otwory w skrzydle to zrobię na równo. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Link to comment
Share on other sites

Oryginał jak już zauważyliście nie miał przesunięcia górnego skrzydła, ani wzniosu jego.

Czy mój model Nieuporta 11 o rozp. 107cm zaliczany byłby do kombatów mimo iż "trzyma" rozpiętosc w cm ale jest w skali 1:7, a nie 1:8 ?

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak jest w regulaminie:

"....Model musi być półmakietą rzeczywistego samolotu wojskowego, wyprodukowanego do roku 1918 w podziałce 1:8. Rozpiętość skrzydeł i długość kadłuba +/- 5% a pozostałe wymiary nie mogą się różnić więcej niż o 2cm Grubość profilu min. 10%. Profile tylko wklęsło-wypukłe ewentualnie płasko-wypukłe. Na skrzydłach musi być widoczny zarys żeber (jeżeli był widoczny w oryginale)."

 

Zweryfikuj pod tym kątem Twój model, jeśli się zgadza to jest ok. Nieuportem 11 lata Marek i nas permanentnie ogrywa.

Link to comment
Share on other sites

W takim razie nie ma co weryfikować: mój nieuport jest w skali 1/7 ma rozp dokładnie 109cm z groszami. Znaczy, że ma ponad 2cm więcej niż wymagane (doliczając 5% z przepisów). Ale i tak nie zamierzałem latać tym po kombatancku :devil: Jako elektryk z ciężkimi aku A123 waży do lutu ponad 1700g. Ze spaliną 3,5cm zakładając podobną masę latałby OK czy ledwo?

nieuport11062td3.jpg

w640.png

 

nieuport11060tv9.jpg

w640.png

Link to comment
Share on other sites

No faktycznie sporo waży. Zobacz ile ten napęd w całości waży.

 

Nieuport 11 do kombatu o rozpiętości ~1m waży ~1.1kg i ma silnik 4t 0,30 (5ccm). Lata z nim znakomicie. Masa napędu 260+30+100+5+10=~400g.

 

Nie wiem czy pytasz o 3,5ccm dwusuwa - jeśli tak to pewnie, by latał ale mało realistycznie.

 

Raczej jakiś 4t by się nadawał, powiedzmy 5-6ccm, ale trzeba by pomyśleć o redukcji wagi. Moja Balilla o rozpiętości koło 1m przy wadze ok 1400g startuje dość mozolnie, chyba że z ręki , poza tym nie wznosi się pionowo (tzn w końcu zawisa i zawraca). Jednak można wolno latać (nie wiem jak będzie na tych nowych cieńszych skrzydłach) no i dość szybko też można (jak na taki model).

Link to comment
Share on other sites

no chyba masz rację, tym bardziej że mamy zamiar z Andrzejem (nad Rafałem ciągle pracujemy) nadchodzący sezon potraktować, ze wszech miar poważnie :D czytaj szykuje się totalna rozwalanka

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.