Skocz do zawartości

Ki-61 - projekt do druku 3D


spYchu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w ostatnim czasie zacząłem projektować model samolotu Ki-61 z myślą o wytworzeniu go na drukarce 3D. Wzorowałem się na rzutach z tej strony

Parametry:
rozpiętość - 86cm
długość - 62cm (nie licząc kołpaka)
prognozowana masa do lotu - około 0,5 - 0,6kg.

materiał - PLA
Obecny stan widoczny poniżej.
 

ki-61.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia w pracy .... nie wiem czy jest sens wyważać otwarte drzwi bo chyba taki model drukowany juz na zawodach widziałem ale może z Twojego projektu wyjdzie coś mniej jednorazowego niż inne latające drukowanki.

Na czym opierasz swoje założenie, że masa do lotu wyjdzie 0,5-0,6kg ??

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł,ale byłby jeszcze fajniejszy gdybyś go zrobił w skali 1:12 ,bo wtedy paru kolegów mogło by u Ciebie zamówić taki model-w Polsce chyba go jeszcze nie ma.Mam pytanie,co Ty rozumiesz pod pojęciem gotowy do lotu,bo mój drukowany Bf-109 o rozpiętości 92 cm z serwami,,odbiornikiem,regulatorem ,silnikiem i pakietem a bez malowania waży 977 g. i jest wydrukowany z PLA.

Pzdr. Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przeskalowanie modelu nie będzie problemem, wcześniejszy model miał 93,9 cm rozpiętości i w pełni wyposażony ważył około 700 g bez malowania, najcięższe okazało się skrzydło, w tym modelu zamierzam to poprawić przez ustawienie różnych szerokości linii dla wypełnienia i poszycia oraz zamontować lżejszy odbiornik (3 kanałowy). Największym problemem prawdopodobnie będzie właśnie balansowanie pomiędzy wytrzymałością, a wagą.
Wypełnienie skrzydła mam już zamodelowane (wycięcie na środku to miejsce na serwo), po wydrukowaniu sprawdzę ile waży i dodam zdjęcie.

wypelnienie-skrzydla.jpg

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AQUARIUS_ML napisał:

W takim razie to nie kombat.

 

Bez przesady. Jeżeli spełnia regulamin to może być kombatem. Trochę jak technologia dual use :) mozmoże ktoś zamiast me109 lub spita będzie chciał ki61 to polata w zawodach. Kupiłem partie silników 3515 - podroby emaxa. Będą jak znalazł do lekkiej klasy 2.5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udział i przetrwanie .... moim zdaniem ?

Nie o terminologie chodzi a skalę i regulaminową zgodność z oryginałem - tu raczej nie ma wątpliwości, że Ki z pokazanego rzutu to rasowy model w klasie kombat.

Mnie ta waga najbardziej ciekawi bo zwykle wszystkie małe tzn. wg starych zasad kombaty pod silnik 2,5cm ważą w okolicy 800g-900g.

Gdyby udała sie waga poniżej 700g a model latał sprawnie i wytrzymał regulaminowy czas lotu, to moim zdaniem byłaby rewolucja.

 

Nie mam żadnych doświadczeń w druku ale od dłuższego czasu podglądam na zawodach takie modele. Są piękne,  dokładnie wykonane (wydrukowane) i byłbym ich wielkim zwolennikiem gdyby były trwałe. Niestety są zwykle niewiele lżejsze od klasycznego laminatu i skrzydeł styro-fornir a potrafią się rozpaść w powietrzu lub przy mniej pewnym lądowaniu. Dlatego wciąż mam dystans do tej technologii ale życzę udanych prób bo technologia się doskonali i pewnie z czasem zastąpi "tradycję".

 

ms

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.