Skocz do zawartości

Nowe oprogramowanie do analiz


jarek_aviatik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Firma Andre tego od XFLR5 opublikowała jakiś czas temu nowy soft do analiz. https://flow5.tech/

Na razie to wersja beta i to płatna. Jarek jako szajbus zakupił (powiedzmy na walentynki) 

Co to ma:

- moim zdaniem trochę lepszy: Direct Foil Design;

- możliwość analizy wielopłatów;

- analiza wpływu kadłuba i połączeń kadłuba z powierzchniami nośnymi. Tu trzeba być dobrym w programach CAD. Dobrze działa z plikami STP (STEP), trochę gorzej z STL, ale jest warunek - kadłub musi być "skórką" - wewnętrzne elementy przeszkadzają. No i nie za dużo trójkątów.

- trochę "bug'ów" jak to wersja beta.

 

Czego nie ma:

- analizy profili, gdyż Andre twierdzi, że XFLR5 robi to dobrze.

 

 

Trochę się bawiłem. (Ten nowy edytor mnie przerasta - nie wiem jak dodać obrazki, aby to było w jakiś kolejności.

Krzywe czerwone dla analiz z kadłubem, niebieskie bez kadłuba.

 

Dla wielopłata - pokazuje wykresy wzdłuż rozpiętości dla wszystkich powierzchni.

 

Czy warto? Poczekam, mam rok wersji nie-beta.

 

Myślę, że warto dla:

- makiet wielopłatów;

- makiet modeli z kadłubami nośnymi i takimi, które wytwarzają moment zadzierający;

- doskonalenia szybowców - połączenia pow. nośnych z kadłubem (opory interferencyjne)

- ułatwi przygotowanie form - w kadłubie STP można wycinać obrysy skrzydeł, stateczników, eksportować do STL (ale tu wymiękam, za cienki jestem z CAD 3D)

 

Będę się bawił i od czasu do czasu coś wrzucę.

 

 

 

 

 

 

 

fokk_02.png

Zrzut ekranu 2020-02-10 o 01.48.07.png

Zrzut ekranu 2020-02-10 o 01.19.24.png

Zrzut ekranu 2020-02-10 o 01.04.21.png

Zrzut ekranu 2020-02-10 o 01.25.59.png

Zrzut ekranu 2020-02-10 o 01.27.42.png

fokk_01.png

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, Jarek.

Jestem przekonany, ze bugs zostana z czasem usuniete - tak bylo w XFLR5, ktorego ostatnie wersje funkcjonuja plynnie, no i doczekalem sie w nich implementacji jezyka niemieckiego.

A czy w ustawieniach Flow5 mozna tez wybrac jezyk niemiecki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I cool, akurat mi się parę dni urlopu szykuje :)

 

O ile do tego z czym ja pracuje to XFLR5 wystarczył (nie bawię się w wielopłaty, czy rzeczy gdzie wpływ kadłuba jest znaczący), tak przejścia skrzydło-kadłub, stateczniki-kadłub i wpływ anten to coś czego mi mocno brakuje do analizy.

 

Zakupię ten program, choćby po to aby wesprzeć Andree, bo zwyczajnie warto.

A czy kupię licencję biznesową...  A to się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jako początkującego użytkownika XFLR5 zainteresowało, co dalej z tym programem.

No i jest i źle i dobrze...

Bo jak wyczytałem:

"Following the release of flow5, there will be no new additional functionality in xflr5, with the possible exception of the implementation of a scripting capability for foil analysis.

I will continue however to fix bugs and to ensure that there is forward compatibility for data files with flow5."

 

Czyli jest źle - bo na nową funkcjonalność w XFLR5 nie ma co liczyć.

No ale z drugiej strony, ponieważ XFLR5 cały czas będzie backendem do obliczeń profili we Flow5, to nie zostanie porzucony na pastwę losu.

 

(Płatna beta... roczna subskrypcja za solidne pieniądze..  jako bidnemu, polskiemu hobbyście nie podoba mi się to...  no ale być może po prostu jestem sknerą?  ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XFLR5 ciężko liczyć na nowe ficzery, tak ogólnie.

Pytanie też jakie w sumie potrzebujesz, bo tam jest więcej niż w pracy używam.

 

XFLR5 jest limitowany przez swoje założenia - tzn. analiza opiera się o ekstrapolację danych z XFoila. Czyli bez zmiany silnika obliczeniowego nie szło z tym wiele więcej zrobić, bo zwyczajnie wymagało to gruntownego przemodelowania podejścia.

 

I koniec, końców Andree to zrobił.

Tak po prawdzie to ja jestem i tak mocno zaskoczony, że coś takiego jak XFL5 istnieje, wszelka konkurencja jest płatna grube, grube pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Patryk Sokol napisał:

W XFLR5 ciężko liczyć na nowe ficzery, tak ogólnie.

Pytanie też jakie w sumie potrzebujesz, bo tam jest więcej niż w pracy używam.

 

XFLR5 jest limitowany przez swoje założenia - tzn. analiza opiera się o ekstrapolację danych z XFoila. Czyli bez zmiany silnika obliczeniowego nie szło z tym wiele więcej zrobić, bo zwyczajnie wymagało to gruntownego przemodelowania podejścia.

 

I koniec, końców Andree to zrobił.

Tak po prawdzie to ja jestem i tak mocno zaskoczony, że coś takiego jak XFL5 istnieje, wszelka konkurencja jest płatna grube, grube pieniądze.

 

XFLR5 już nie będzie rozwijał, tylko poprawa bugów i jakieś updaty do nowych wersji systemów.

Kupiłem na rok z czystej ciekawości, ale fakt do prywatnego użytku cena nie jest mała, może w odniesieniu do konkurencji jest niska.

Osobiście uważam, że XFLR5 jest jak najbardziej OK, jak ze wszystkim trzeba uważać i weryfikować wyniki.

Jak napisałem - zrobiłem sobie prezent i zamierzam się nim pobawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jarek_aviatik napisał:

Firma Andre tego od XFLR5 opublikowała jakiś czas temu nowy soft do analiz. https://flow5.tech/

 

Dzięki Jarek!

Program rozwija się w świetnym kierunku. Zobaczcie - krzywe sklejanie i NURBS-y, bogactwo metod i zjawisk dla przybliżania Cp, optymalizacja MKS (obiekt 20k paneli powinien liczyć się ok kilka-kilkanaście sec).

Z opisu wynika, że nareszcie w symulacjach są podświetlenia z legendą na wykresach... niby taki drobiazg...:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka słów, po kilku dniach zabawy.

trochę jeszcze nauki przede mną w modelowaniu 3d.

Zrobiłem kadłub we Flow5, ale nie udało mi się połączyć statecznika poziomego z kadłubem. ?

 

To co mnie pozytywnie zaskoczyło to analiza typu "control" - super sprawa, duża oszczędność czasu w analizach układów np z klapami (ustawiam profil z klap 0 st) a potem tylko zadaję odpowiednie wielkości wychyleń.

 

No i w końcu udało mi się potwierdzić analizy Hortena - po zmianie profilu na bardziej makietowy, ostatnie wersje XFLR5 wywalały błędy. Analiza 3d potwierdziła moje wyniki liczone w excelu.

Z tą szybkością obliczeń jest różnie - ale to chyba moja nieudolność w modelowaniu jest problemem.

 

 

Zrzut ekranu 2020-02-20 o 12.19.12.png

Zrzut ekranu 2020-02-20 o 18.21.57.png

Zrzut ekranu 2020-02-20 o 18.30.53.png

Zrzut ekranu 2020-02-20 o 19.01.37.png

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.