toretto1995 Opublikowano 15 Marca 2020 Opublikowano 15 Marca 2020 Panowie szukam spłaszczonego od góry profilu który idealnie łapie termikę. Istnieje coś takiego ?
Patryk Sokol Opublikowano 15 Marca 2020 Opublikowano 15 Marca 2020 Hmm... Solarki na skrzydłach chcesz montować? Najbliżej tego co szukasz są profile seri AG 34-35-36-37-28, bo są to profile typowo termiczne, a za dźwigarem składają się z prostych odcinków Tak typowo z płaską górą to raczej trzeba by coś samemu zrobić, ale żeby to dobrze działało, to wymaga to nieco pracy. Musisz też więcej o projekcie powiedzieć, bo mam przeczucie, ze możesz wcale nie chcieć profilu do termiki. Na szybko moja pierwsza próba ma takie efekty: Oczywiście ma to jakieś artefakty obliczeniowe, bo jak coś jest płaskie, albo kanciate to w XFoilu zawsze ma artefakty. Jak mówiłem - dokładnie powiedz co i po co robisz, to można zrobić coś lepiej. A jeśli chcesz mieć to zrobione naprawdę dobrze, to zapraszam na priv 1
Patryk Sokol Opublikowano 15 Marca 2020 Opublikowano 15 Marca 2020 Come on... MacCredy Solar Challenger miał 8,8m rozpiętości. Polecanie tego komukolwiek do modelu nie ma żadnego sensu. A nawet jak już pominiemy liczbę Re, to tamta konstrukcja była liczona pod maksymalny współczynnik Cz^3/Cx^2 co absolutnie nie nadaje się do szybowców termicznych (i co widać po prędkości maksymalnej równej 64km/h. Tyle to robią depronowe delty).
Patryk Sokol Opublikowano 16 Marca 2020 Opublikowano 16 Marca 2020 Tyle, ze liczba Re nie zależy tylko od prędkości lotu, ale też od cięciwy. Ile byś nie nadrabiał prędkością, to profil z dużego lotnictwa nie nadaje się do modelu, bo właśnei liczba Re go zje. Drugą kwestią jest współczynnik siły nośnej, o czym Ty mówisz przez prędkość - ten profil nigdy nie wejdzie w modelu na swój preferowany współczynnik siły nośnej, bo nie pozwoli ani na to liczba Re, ani wydłużenie skrzydła. Jakbyś się nie obrócił, to polecenie profilu z dużego lotnictwa, nigdy nie będzie miało sensu w modelu, a szczególnie w szybowcu. No i poza tym panele słoneczne nie są jakieś szczególnie ciężkie, więc nawet od tej strony porada się nie klei. 1
Andrzej Klos Opublikowano 16 Marca 2020 Opublikowano 16 Marca 2020 9 godzin temu, Patryk Sokol napisał: ... Tak typowo z płaską górą to raczej trzeba by coś samemu zrobić, ale żeby to dobrze działało, to wymaga to nieco pracy. Na szybko moja pierwsza próba ma takie efekty: Oczywiście ma to jakieś artefakty obliczeniowe, bo jak coś jest płaskie, albo kanciate to w XFoilu zawsze ma artefakty. No a jak moglo byc inaczej?
Marcin K. Opublikowano 16 Marca 2020 Opublikowano 16 Marca 2020 Jak chcesz zastosować panele słoneczne to daj je wewnątrz skrzydła i od góry folia bezbarwna. Możesz zastosować wtedy normalny profil;)
Patryk Sokol Opublikowano 16 Marca 2020 Opublikowano 16 Marca 2020 To trzeba bylo pisac, ze nie polecasz, anie brnąć w tłumaczenia, jak to jednak może być ok... A reszta... Cóż ignorancją od Ciebie bije (jak zwykle zresztą). Powiedzieć, ze użycie tego samego programu powoduje, że modele są takie same, bo program jest ten sam, to jak powiedzieć, że wynika to z takich samych wzorów. I tym tylko program jest - robi dokładnie to samo co wzory. Z jednej strony wchodzą dane, z drugiej wychodzi wynik. Więcej - jeśli nie wiesz na jakich wzorach program operuje, to nie możesz, go używać, bo zwyczajnie nie będziesz miał pojęcia co się dzieje i dlaczego się dzieje. Podsumowując - wypowiadaj się o tym o czym masz jakiekolwiek pojęcie, bo później muszę to prostować. A to nie jest moje hobby, wolę w tym czasie napisać coś bardziej produktywnego, niż Twoje błędy tłumaczyć.
Rekomendowane odpowiedzi