Skocz do zawartości

Quad 250 pod gimbala + gopro


sebamor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam świadomość, że pytań o budowę quada 250 było sporo. Ja jednak chciałbym temat ugryźć od trochę innej strony. Mianowicie chciałbym zbudować rzeczonego quada ale jego główne przeznaczenie będzie zgoła inne niż standardowej 250.

 

Na początku chciałbym zaznaczyć, że modelarstwem zajmuję się od przeszło 10 lat. Ostatnio przesiadłem się na modele redukcyjne samochodów 1/24, ale przez 7 lat były to modele samolotów (głównie ESA) więc sprzętu trochę mam :)

 

Do rzeczy. 

Chciałbym zbudować quadrocopter FPV spełniający poniższe założenia. 

 

1. Zależy mi na tym aby był on możliwie mały aby cały zestaw móc zabrać na wakacje/wyjazdy weekendowe, stąd spojrzenie ku 250

 

2.Jego głównym przeznaczeniem o ile nie jedynym będzie rekreacyjne latanie umożliwiające nagrywanie płynnych filmów i robienie zdjęć z tych właśnie wyjazdów.

 

3. W nawiązaniu do powyższego chciałbym aby był on w stanie latać z gimbalem na którym będzie zamontowana kamerka gopro, więc musi mieć adekwatny ciąg silników. 

zainspirowałem się tym wideo

 

4.Chciałbym aby kontroler lotu umożliwiał takie ustawienie parametrów lotu aby był on możliwie płynny i łatwy do sterowania, tak aby osoba, która nigdy nie latała niczym też była w stanie poprzestawiać go po niebie (pełnoprawnym lotem tego wtedy pewnie nazwać nie będzie można, ale o co innego tu chodzi ?) Ewentualny barometr i funkcja zawiśnięcia w bezruchu mile widziana.

 

5. Kwestia gimbala. Co wybrać aby po prostu dobrze się sprawdziło do tego typu konstrukcji.

 

6.I na koniec aby całość była możliwie budżetowa (mogę zamówić z Chin i poczekać trochę, to nie problem) ze względu na to iż najprawdopodobniej zadania jakie ten sprzęt ma realizować nie ulegną zmianie, ze względu na przekonanie, że szybsze latanie zostawię dla maszyn wyposażonych w skrzydła :D

 

Sprzęt którym dysponuję i może się przydać to:

Aparatura: Turnigy 9x  do której mam takie odbiorniki: 

https://hobbyking.com/en_us/hobby-king-2-4ghz-receiver-6ch-v2.html?queryID=cc4773fe65ff2d7765f700d95fbf3287&objectID=38501&indexName=hbk_live_magento_en_us_products

i

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-9x-2-4ghz-8ch-receiver-v2.html?queryID=a5b5497025208923ab92d4d9e62e32d4&objectID=33489&indexName=hbk_live_magento_en_us_products

 

Do tego pakiety 3s 1000, 1300 i 2200mAh

 

Wiem, że tu na forum jest kilka osób które na tej dyscyplinie zjadły już zęby i są na bieżąco, co warto kupować a czego nie i byłbym wdzięczny gdyby zechciały rzucić okiem na moje założenia i dobrać coś optymalnego (rama, silniki, regle, kontroler, FPV: kamera, nadajnik, odbiornik)?

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o quada - skopiuj specyfikacje z tego wątku:

Co do kwestii gimbalowych - to Ci nie pomogę, bo się nie znam

 

Odbiorniki które pokazałeś nie wyprowadzają sygnału po jednym kablu (ani klasycznego PPM, ani SBUSa IBUSa, exBUSa itp). Ktoś musi inny CI poradzić, czy ten system ma odbiorniki wyprowadzające sygnał po jednym kablu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gimbal i 250? Zapomnij - takich jak Ty było wielu (na rcfpv) ale chyba nikt tego nie ogarnął aby miało to sens.

 

Polecam Mavica: Air, Mini - coś tej serii. Nie jesteś w stanie zrobić układu gimbal/kamera rozmiar/możliwości, który dorównałby temu co robi DJI.

Tzn pewnie byś mógł - ale kosztować to będzie tyle co DJI a narobisz się jak głupi.

Mamy profesjonalne 250 zarówno freeslyle jak i race. Do najlepszych ujęć stosujemy GH7 lub 8 z włączoną stabilizacją.

Ale do nagrań gimbalowych pozostaje Mavic. Po prostu szkoda zachodu i wysiłku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian chcesz czegoś z dwóch różnych światów, dronów fpv i dronów do filmowania.

Dron z filmiku to typowy racer fpv a dokładniej Wizard x220 z gimbalem Quanum FY Mini 3D PROS.

Jak chcesz polatać fpv zbuduj lub kup racera, chcesz nagrać film ze swoich lotów przyklej mu kamerę.

Natomiast jeśli chcesz spełnić założenie z punktu 3 i 4, dron musi być z: GPS, barometrem i kompasem więc lepiej coś ala DJI mavic mini.

Pewnie powiesz że zaproponowany dron to spory koszt ale w miarę dobry racer to koszt ok 1k zł, do tego jeszcze trzeba doliczyć koszt gogli, aparatury, ładowarki, akumulatorów co w sumie da podobną kwotę jak nie większą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, japim napisał:

Gimbal i 250? Zapomnij - takich jak Ty było wielu (na rcfpv) ale chyba nikt tego nie ogarnął aby miało to sens.

 

Polecam Mavica: Air, Mini - coś tej serii. Nie jesteś w stanie zrobić układu gimbal/kamera rozmiar/możliwości, który dorównałby temu co robi DJI.

Tzn pewnie byś mógł - ale kosztować to będzie tyle co DJI a narobisz się jak głupi.

Mamy profesjonalne 250 zarówno freeslyle jak i race. Do najlepszych ujęć stosujemy GH7 lub 8 z włączoną stabilizacją.

Ale do nagrań gimbalowych pozostaje Mavic. Po prostu szkoda zachodu i wysiłku.

Ok, czyli rozumiem, że zwiększenie rozmiaru do np 330/450, co pozwoliło by na swobodny montaż gimbala, dalej będzie nieopłacalne względem mavica air, który kosztuje 2800?

 

@a2j aparaturę i pakiety mam stąd więc pomysł na zrobienie tego samemu w celu redukcji kosztów. Dodatkowo wolę zrobić coś samemu, daje później więcej satysfakcji, ale skoro uważacie, że nie ma sensu to jak najbardziej rozumiem i nie będę próbował udowodnić sobie i wszystkim naokoło, że jest inaczej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz C w posiadanych pakietach? Do tego typu dronów potrzeba pakietów z wysokim prądem rozładowania. Jedno ESC w Wizzardzie ma 20A a jest ich 4. Łatwo policzyć że może być potrzeby prąd ok 80A

Powiedz czy miałeś możliwość latania dronem FPV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pójdziesz w większego quada to zje Cię jello na kamerze. Wiem, bo sam poległem przy usuwaniu jello z większych quadów.

Oczywiście nie miały one gimballa, bo to czysto freestyle'owe quady było, ale jak coś mialo większe śmigla niż 6" to drgania wychodziły zawsze.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sebamor napisał:

Ok, czyli rozumiem, że zwiększenie rozmiaru do np 330/450, co pozwoliło by na swobodny montaż gimbala, dalej będzie nieopłacalne względem mavica air, który kosztuje 2800?

 

@a2j aparaturę i pakiety mam stąd więc pomysł na zrobienie tego samemu w celu redukcji kosztów. Dodatkowo wolę zrobić coś samemu, daje później więcej satysfakcji, ale skoro uważacie, że nie ma sensu to jak najbardziej rozumiem i nie będę próbował udowodnić sobie i wszystkim naokoło, że jest inaczej ;)

 

Redukcja kosztów - owszem. Uda się. Ale pod warunkiem, że Twój czas jest darmowy. Złożenie konkretnej platformy, która da akceptowalny efekt zajmie Ci dziesiątki godzin. Jeżeli robisz to for fun - tylko po to aby zobaczyć czy umiesz i czy coś z tego wyjdzie - to spoko. Ale jeżeli chcesz mieć poręczny sprzęt na wakacje - to zapomnij. Zanim osiągniesz akceptowalny efekt to minie dużo czasu. A jak dasz dużego quada - 450/550 to nie będzie to już poręczne i wymagać będzie walizki do transportu i na wakacje przestanie się opłacać - chyba że lubisz podróżować z cegłówką. Mavic pod tym względem jest bezkonkurencyjny.

 

Robienie quada zaczyna sie od "tyłu".

Ile ma podnieść i jak długo ma wisieć/latać.

To wymiaruje Ci silniki i pakiet oraz "rozmiar ramion" bo on zależy od śmigieł. Im większe śmigła tym lepsza efektywność ciąg/Wh.

 

Poniżej gratisowy wykres moich pomiarów ciągu statycznego różnych silników na śmigle 6x4.5 - co pozwoli Ci mniej więcej policzyć ile prądu potrzebujesz do zawisu...

Pomiary1.JPG

EDIT: Teraz obejrzałem filmik - muszę przyznać, że faktycznie da się. Ale z poręcznością to nadal daleko do Mavica.

 

Widzę tylko jedną przeszkodę. Latając FPV widok jest analogowy. Daaaaaleko od tego co widać na nagraniu.

Możesz na to nałozyć sobie OSD z info o GPS itd itp. Ale nie masz podglądu na to na co patrzy kamera HD. Można latać na kamerze HD - ale to będzie raczej killer i sporo dronów poległo z tego powodu, bo oddzielnie będziesz musiał sterować dronem a oddzielnie gimbalem. I latając na stabilizowanym obrazie nie masz bladego pojęcia w jakim położeniu akurat jest quad a to oznacza problemy, chyba że dodasz jakiegoś konkretnego autopilota. Krzywa nauki właśnie zwiększyła swoje nachylenie 2 krotnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, japim napisał:

Widzę tylko jedną przeszkodę. Latając FPV widok jest analogowy. Daaaaaleko od tego co widać na nagraniu.

Możesz na to nałozyć sobie OSD z info o GPS itd itp. Ale nie masz podglądu na to na co patrzy kamera HD. Można latać na kamerze HD - ale to będzie raczej killer i sporo dronów poległo z tego powodu, bo oddzielnie będziesz musiał sterować dronem a oddzielnie gimbalem. I latając na stabilizowanym obrazie nie masz bladego pojęcia w jakim położeniu akurat jest quad a to oznacza problemy, chyba że dodasz jakiegoś konkretnego autopilota. Krzywa nauki właśnie zwiększyła swoje nachylenie 2 krotnie...

 

Jasne, wiadomo, że kamera fpv daje tylko pogląd gdzie mniej więcej znajduje się quad i na co mniej więcej patrzy kamera HD. Myślisz, że obraz analogowy nie wystarczy mi do odpowiedniego ustawienia quada w locie, abym nagrywał to co chcę kamerą HD? 

Znalazłem takiego gimbala tak na prawdę za grosze. Co prawda 2 osiowego, ale quad chyba nie obraca się wokół własnej osi pionowej (poprawcie mnie jeśli się mylę):

https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-brushless-actioncam-gimbal-with-2208-motors-and-3k-carbon-construction.html?queryID=183e25607df9518912a3fd79270ecefc&objectID=6625&indexName=hbk_live_magento_en_us_products_hbk_price_stock_7_group_0_asc

 

Pozostaje pytanie związane z aparaturą Turnigy 9x i odbiornikami dedykowanymi do niej, na ile jestem w stanie z nich skorzystać...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowany gimbal to tylko rama z silnikami musisz jeszcze dokupić sterownik.

 

Zobacz całą serie filmów od Joshua Bardwell gdzie buduje drona Eachine Tyro119 (6 cali) - budżetowy dron za ok. 540 zł. Co ciekawe z prostym GPS (funkcja RTH Return to home - powrót nad miejsce startu) ale w ostatnich filmach serii wymienia GPS na taki z kompasem i barometrem oraz będzie konfigurował w nim inav. Inav to oprogramowanie obsługujące kontroler lotu z wieloma funkcjami autonomicznymi. Droniarze FPV używają Betaflight.

 

Link do całej serii filmów jest ich 20, seria jeszcze nie skończona.

Link gdzie można kupić drona

 

To chyba jedyne rozwiązanie które może pokryć choć część Twoich założeń. O gimbal musisz jeszcze dopytać innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam od kilku lat latam wyścigówką 5" i ten sprzęt nie nadaje się do takich projektów. Jak chcesz ładne filmiki z wakacji i poręcznego drona to kup mavic mini, ostatnio go kupiłem, latanie nim jest nudne jak flaki z olejem ale robi bardzo ładne filmiki, lata ponad 25min, masz wszystko co taki dron powinien miec i jest bardzo poręczny, taki smartfon z rozkladanymi ramionami. Jak jednak chciałbyś bardziej dynamiczne filmy to racer 5" plus gopro 7-8 black z włączoną funkcją hyper smooth, ale to jeszcze musisz nauczyć się płynnego latania w acro i o stabilnym zawisie bez gps zapomnij. Wtedy tez polecałbym wymienić link na crossfire albo frsky r9m i pakiety które będą w stanie oddać przynajmniej 100A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podany gimbal jest gigantyczny. Na Allegro go jest gimbal Feyutech 3d mini, który użyty jest w przytoczonym na samym początku filmie. Kosztuje 350zl i akurat jego to bym wziął - ale nie tą przestarzała konstrukcje.

 

Podsumujmy : Dron 540, gimbal 350, runcam 5, 350zl,  pakiet 100zl/szt, ładowarka 80zl, gogle 350zl,  radio 350zl (zakładam absolutnie najtańsze sensowne rozwiazanie). 2000zl i efekt taki sobie. Mavic air fly more combo 3600zl i efekt gwarantowany, a porecznosc 5 razy lepsza - bo wszystko mieści się do malutkiej torby. No i Mavic lata sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.