Skocz do zawartości

Jak wymienić serwo wklejone klejem na gorąco


kuba r.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

muszę wymienić serwo steru wysokości (właściwie 2 szt., po jednej na połówkę statecznika) w makiecie szybowca, które zostało wklejone w statecznik najprawdopodobniej klejem na gorąco. Statecznik jest konstrukcyjny, pokryty termokurczliwą imitacją płótna, więc np. opalarka odpada. Myślałem o podgrzewaniu kleju lutownicą, ale może macie na to jakieś lepsze patenty?

 

,20200627_131209.thumb.jpg.575dd6188914ff4b96c769de23be11ff.jpg

 

Pozdrawiam

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym spróbował przeciąć tą taśmę którą serwo jest oklejone i zobaczył czy nie wyjdzie. Tragedii z miejscem też nie ma więc może dobry nożyk i da się bez wielkiego ryzyka odinstalować?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież serwo jest w koszulce-folii. Przetnij koszulkę wyjmij serwo a tą folie w której było serwo powinieneś spokojnie oderwać bez grzania. To jest balsa (chyba) a do niej aż tak mocno hot glut nie trzyma się. Można delikatnie pomóc sobie przy odrywaniu skalpelem żeby ewentualnie za dużo balsy nie odeszło.

Jeśli gdzieś będzie trzymać mocno i się będziesz bał, że wyrwiesz coś jeszcze, to lutownica transformatorowa, odpowiednio wygięty drut miedziany i po problemie.

 

 

EDIT

Pisaliśmy z Piotrkiem w tym samym czasie i pomysły dokładnie te same.:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwa wyjęte - ostatecznie przykryłem statecznik spożywczą folią aluminiową (błyszcząca/odbijająca strona od góry), wyciąłem w niej tylko otwór na serwo i podgrzałem ostrożnie opalarką. Po chwili grzania klej zmiękł i serwa dało się wyjąć :)

Teraz zastanawiam się, czy nowe zamontować w ten sam sposób - na pewno tak będzie najszybciej, ale chyba nie będzie to najpewniejsze rozwiązanie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy, jak duzy ten szybowiec i czy bedziesz go w locie mocno przeciazal.

A przykrecic serwomechanizm srubkami do balsowych klockow i potem wkleic owe klocki razem z serwem do gniazda sie nie da? W razie koniecznosci wymiany balse zawsze da sie latwo dlutkiem wydlubac, jesli dostep do srubek utrudniony.  To wygladaloby czysciej, anizeli wneka grubo zasmarkana klejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kuba r. napisał:

Serwa wyjęte - ostatecznie przykryłem statecznik spożywczą folią aluminiową (błyszcząca/odbijająca strona od góry), wyciąłem w niej tylko otwór na serwo i podgrzałem ostrożnie opalarką. Po chwili grzania klej zmiękł i serwa dało się wyjąć :)

Teraz zastanawiam się, czy nowe zamontować w ten sam sposób - na pewno tak będzie najszybciej, ale chyba nie będzie to najpewniejsze rozwiązanie :P

Zrób tak jak radzi Jarek,dawno temu przejechałem się na glutku,wgięła się od temperatury obudowa serwa i od tego czasu nie stosuję tej metody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, zapomnialem cos dodac, wiec robie to teraz.

Kuba, byc moze to wiesz, ale napisze. Otworki na gwinty srubek w balsowych klockach mozna dodatkowo wzmocnic nasaczajac je klejem CA. Srubki wkreca sie naturalnie juz po calkowitym wyschnieciu kleju. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :) model raczej do wożenia się po niebie, ale jakaś beczka i pętla się trafi ;) 

Zobaczę jak tam z miejscem i łatwością wmontowania ewentualnej ramki, no i najważniejsza kwestia - czy czas pozwoli :P

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozgrzewam wkrętak płaski na gazie oczywiście nie do czerwoności i używam go jak skrobaka usuwam klej tam gdzie mam dostęp i po sprawie, jeśli jest przyklejone od spodu to już jest cieniutka warstwa która trzeba rozruszać i puszcza, nie proponuję podgrzewania gdyż łatwo można przegiąć z temperaturą i uszkodzić skrzydło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.