Skocz do zawartości

Skrzydełko "Insomniac - 15cu"


Aeron1

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też zbudowałem takiego w 2005 roku

Mam do ciebie pytanie czy robiłeś skłon i wykłon silnika, bo na planach nic na ten temat nie jest napisane i czy wystarczy jak obie sterolotki będą wychylone po 3mm do góry, aby zapewnić stateczność.

 

Wstępnie tak ustawiłem.

 

dsc01867zd1.jpg

 

dsc01864di1.jpg

 

 

Wychodzi 800g z paliwem, co jak na model skrzydełka z motorkiem 2,5ccm nie jest rewelacją

Może to nie rewelacja ale mój exTRIM z ASP 15 też ważył 800 g i wisiał na śmigle :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

O żesz kurdesz ależ to fajne! :-)

 

Od jakiegoś czasu szukam planów fajnego skrzydełka z napędem spalinowym i widzę, że już znalazłem :-)

 

Co do skłonu, to pewnie Japim odpowie szczegółowo bo miał ten model, ale moim zdaniem na zerowych kątach powinien latać. Trzeba będzie tylko wytrymować lotkami, żeby go nie kręciło w lewo. W każdym razie w moim skrzydełku tak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wykłonu to będę musiał sprawdzić. Model przeszedł totalną rozwałkę i ocalały tylko skrzydła. O ile pamiętam wręga była na zero - ale dałem podkładki. Mój na MVVSie 3.5 ważył ok 1 kg. Nie da się ukryć, że był diabel :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jeśli można wtrące swoje 3grosze. Moje insomniaki były powiększone do 100 cm rozpiętości i latały na os25la. Silnik miał 0` wdół i 2`w prawo. Model latał bardzo pewnie,bardzo szybko.Podniesienie sterolotek do góry nawet tylko 3 mm jest błędem gdyż model jest bardzo czuły na lotki i w tym ustawieniu wykona pętle przy starcie. Radzę (jesli mogę) na oblot przesunąc SC bardziej do przodu ,to bardziej ustabilizuje model. Jak sobie przypominam ja miałem ustawiony SC wg planów i przy oblocie musiałem to korygować. Poza tym proponuję na oblot zmniejszyć czułość drążków nawet o 50%.

128ea8d6cd8e2b2bmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie sterolotek do góry nawet tylko 3 mm jest błędem

Dzięki za tą informację uratowałeś mi model ustawie na zero czyli równo ze spodem

 

 

jak zrobiłeś zawiasy w lotkach

 

Zawias na lotce jest robiony podczas oklejania folią pokryciową i jest możliwy do zrobienia, jeżeli lotkę klei się na krawędzi, tak miałem w speedzie i rozwiązania sprawdziło się model nawet po krecie całkowicie skasowany skrzydło pękło na pół a lotki się trzymały.

Klei się tak samo jak taśmą samoprzylepną koniecznie musi wyjść przerwa około 0,5mm tak, aby folia z dołu przykleiła się do pokrycia górnego.

 

Tak to wygląda pod światło

 

dsc00004wa7.jpg

 

dsc00005lt4.jpg

 

dsc00009ie1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może EXPO na sterach też trochę go uspokoi.

Ja małem chyba 60% expo i dopiero dobrze się latało.Film z lotu mojego insomniaca zamiesciłem w dziale filmy. Twój film Leszku przypomnin mi mój pierwszy lot, był dokładnie taki sam, dziobowanie i niestabilność modelu.Pomogło przesunięcie środka ciężkości do przodu i model latał jak po sznurku.Wspominając ten model postanowiłem (dzięki Tobie) zbudować go ponownie ale tym razem na OS15LA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(dzięki Tobie) zbudować go ponownie ale tym razem na OS15LA.

 

OS15la i koniecznie śmigło APC 7/4 latałem w dniu dzisiejszym, lecz nie było operatora skłon zrobiłem ze 2' w dół expo 50% i latało się zupełnie fajnie i bardzo szybko, muszę jeszcze przesunąć SC ze 2cm do przodu, bo jeszcze trochę myszkował.

Koniecznie duży kontrast kolorów wierzch i spód, bo ja miałem problem model szybko oddala się i przy takiej pogodzie jak dziś chwilami zlewał się z niebem tylko były trzy kropki :lol::lol:

Pełne możliwości modelu będzie można wykorzystać przy pięknej słonecznej pogodzie.

 

Jestem w pełni usatysfakcjonowany tym modelem i będę go polecał każdemu, kto chce sobie podnieść poziom adrenalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzewam temat bo właśnie mija rok jak postanowiłem ponownie budować insomniaca. Tym razem zgodnie z planem, pod silnik 15. I właśnie zakończyłem "struganie". Maleńki to model. Poprzednie moje insomniaki miały 100 cm rozpiętości to jakoś je było widać na niebie a ten, to strach pomyśleć. Dziś model w stanie nie oklejonym. Niebawem zdjęcia finalne.

a14e28440f924a73med.jpg

f06540c179590a09med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.