Skocz do zawartości

Skrzydełko "Insomniac - 15cu"


Aeron1

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy projekt, ponieważ nie miałem nigdy skrzydełka, a przez przypadek przeglądałem stronę z planami http://www.willingtons.com/mymac/Plans_Download.htm i wpadły mi w oko plany „Insomniac - 15cu - DWG File - Chris Samoila”.

Ponieważ nie mam wycinarki do styro dogadałem się z kolegą z forum Jacqubes i po trzech dniach miałem gotowe skrzydełka, więc można było zacząć budowę.

Skrzydła oklejone balsą 1,5 mm trochę za gruba, ale akurat taką miałem.

 

dsc01793je5.th.jpg

dsc01792hp8.th.jpg

 

Jak schły skrzydła powstał kadłub baza balsa 5 mm .

 

dsc01796mk3.th.jpg

dsc01801mp2.th.jpg

 

I jednostka napędowa wpasowana we wręgę

 

dsc01800sm9.th.jpg

dsc01803ms4.th.jpg

 

Skrzydła po obróbce

 

dsc01806xk6.th.jpg

dsc01804ls4.th.jpg

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Panowie proszę o podpowiedź;

Na planie sterolotki wykonane są z balsy 5 mm mają 30 mm szerokośći i proste zakończenia a ja miałem krawędź spływu 30x5x1 i zniej zrobiłem sterolotki.

Nie mam doświadczenia w skrzydełkach i nie wiem czy to nie będzie miało wpływu na parametry sterowania.

Serwa jakie przewiduję HS 81.

 

dsc01814wk1.th.jpg

dsc01817ux4.th.jpg

dsc01825oh4.th.jpg

dsc01830ql0.th.jpg

dsc01832to3.th.jpg

 

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na planach lotki masz celowo zrobione z plaskiej plytki poniewaz dolna plaszczyzna lotki jest przedluzeniem dolnej plaszczyzny profilu,a gora lotki jest jak by uniesiona do gory w zgledem profilu co czyni ten profil profilem samostatecznym co jest bardzo wazne przy bezogonowcach.Proponuje to przerobic zgodnie z planem,poniewaz model moze w ten sposob miec pogorszona statecznosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje to przerobic zgodnie z planem,poniewaz model moze w ten sposob miec pogorszona statecznosc.

Dzięki za podpowiedź.

Tak mi się wydawało i sterolotki będę musiał przerobić :evil: :evil: .

 

Będzie oklejany folią, czy malowany

Chyba pójdę na łatwiznę i okleję folią bo pozostawał kawałki z oklejania różnych modeli to przydało by się tego pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pana Insomniac ma pewnie rozpiętość 1m?

 

Mój jest zgodny z planami 32 cale, czyli 81,5cm i jest pod silnik OS 15la.

model wychodzi dość ciężko (styro+balsa) proponował bym abyś skrzydło zrobił konstrukcyjne ( będzie trudno bo jest duże zwichrzenie końców skrzydeł i żeberka trzeba wykonać z podpórkami) i zachował oryginalne wymiary .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze ze wydaje mi sie ten silnik troche za mocny do takiego malego modelu.

Mialem identycznej wielkosc modelik na ASP 15 i latal z predkoscia 120km/h,a oto zdiecie i krótki filmik.Prosze ogladac uwaznie gdyz ciezko bylo uchwycic go w kadr.

http://video.google.pl/videoplay?docid=5956258199958476279

 

sn853117ar2.jpg

sn853124iv9.jpg

w800.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze ze wydaje mi sie ten silnik troche za mocny do takiego malego modelu. Mialem identycznej wielkosc modelik na ASP 15 i latal z predkoscia 120km/h

 

Bo ten modelik ma szybko latać do oblotu dostanie APC 8/4 a póżniej APC 7/6 i dopiero wtedy powinien zacząć :lol::lol: latać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model doczekał się skórki i dostał barwy Kanadyjskich Królewskich Sił Powietrznych w celu uhonorowania kraju w którym ten model powstał.

 

Zabrakło mi koncepcji jak ubarwić spód mam resztki folii z szachownicą biało granatową 2,5 cm x 2,5 cm i miałem jakieś paski nakleić ale nie wiem jak czy prosto czy ukośnie może jakiś sugestie?

 

dsc01834ne6.th.jpg

 

dsc01836ne9.th.jpg

 

dsc01838mq0.jpg

 

dsc01839va4.jpg

 

dsc01850qn9.jpg

 

dsc01853gk2.jpg

 

dsc01859cq1.jpg

 

w640.png

 

dsc01858gq8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy montażu silnika wyniknął mały problem, ponieważ tłumik od OSA 15 jest za długi i wgniata się w skrzydło. Przymierzyłem tłumik od ASP 15 i akurat pasuje idealnie.

Jest małe, „Ale" czy ktoś robił taką konfigurację OSA i czy będzie poprawnie działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj z tego co wiem tłumiki od ASP pasują do OS maxa i MDS-ów ja np po rozbiciu tłumika co prawda od silnika MDS 4,5 cmm musiałem kupić nowy w związku z tym że takich nie było a jedynym jaki pasował był właśnie tłumik od ASP ale od 3,5 a ja go dałem do 4,5 i silnik pracuje idealnie tak jak wcześniej w sklepie modelarskim tak mi poradzono że jedyne co muszę zrobić to podpiłować troszkę wlot do tłumika by była jednakowa średnica otworów w silniku i tłumiku w miejscu styku tak właśnie uczyniłem i jestem zadowolony. Tak że myślę że śmiało możesz zastosować tłumik od ASP do OS max'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny model.

 

Ja też zbudowałem takiego w 2005 roku.

Tylko, że ja swojego powiększyłem do rozpiętości 1m i dałem mu silnik MVVS 3,5 cm3.

Model rozmazałem po tym jak widząc, że modelem szarpie w pewnym obszarze nieba, przeleciałem tamtędy jeszcze parę razy - o jeden raz za dużo. Przy próbie wyjścia z pętli model zamiast zaciągnąć drążka - oddał...

 

Tak się prezentował w czasie budowy i gotowy do lotu. W moim egzemplarzu zrezygnowałem z bocznych wyprowadzeń dookoła silnika - w ten sposób wyrobiłem się z kadłubem na jednym arkuszu balsy.

 

insomniac_5.jpg

insomniac_7.jpg

insomniac_8.jpg

 

Cały opis mojego modelu na mojej stronie:

http://japim.acn.waw.pl/modelarstwo/ w dziale Moje modele.

 

Udanego oblotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj i jak zamontowałeś tłumik od ASP czy zostawiłeś oryginalny ??

Na zdjęciu jest od ASP 15 i pasuje idealnie, ale jeszcze nie odpalałem silnika, bo dopiero w dniu dzisiejszym dotarła paczka z NASTIKA, w której był zbiornik 110ml i serwa HS 81. Wszystko zamontowane musiałem dociążyć ogon 50g aby był wyważony zgodnie z planami i wagowo wyszedł 694g bez paliwa.

 

dsc01862hk0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.