Skocz do zawartości

Pierwszy raz z FPV


cinekjo112
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widzę żadnego powodu do kupowania TBSowych nadajników, innych niż start w zawodach i chęć posiadania pewności, ze mocniej jak 25mW nie nadaję.

 

Przetrzepałem całą flotyllę różnych VTxów i autorytarnie stwierdzę, że jeden dziad.

Kup coś co ma po prostu dużo mocy i nie jest Boscamem.

 

A co do jetów FPV - posiadam FunJeta MPXa przerobionego na FPV.

Pędzony silnikiem z quąda i z pakietem 4s2p Li-Ion.

Jak już się tym wystartuje to się leci (ale sam wyrzut - miodzio. Przez pierwsze sekundy lotu leci jak bardzo zacny kamień i się tylko czeka i zastanawia , czy złapie najpierw powietrze, czy najpierw ziemia złapie Funjeta).

Ogólnie - zabawa fajna, ale nie poelcam nikomu kto nie ma dużo doświadczenia z FPV, bo lądowania i starty są bardzo trudne, krajobraz ucieka momentalnie, a dodatkowo nie jest to specjalnie zwrotne i zakręty trzeba serio planować.

 

A co w zamian? Do godziny lotu i prędkość przelotowa do 140km//a, a maksymalna pod 200km/h.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki setup :D

 

To jest Funjet Ultra (czyli już nieprodukowany, ale spodziewam się, że nowe się wiele nie różnią), zaopatrzony w taki silnik:
https://pl.aliexpress.com/i/32963846092.html

W wersji 2400kV

Do tego posiada śmigło APC 6x6

A jako zasilanie klasyk - 4s2p pakiet VTC5a

 

Istotny jest też ESC, bo jest to regler na BLHeli32 z pomiarem poboru prądu.

Na pełnym gazie silnik jest przeciążony, więc ma założony kaganiec na 30A. Dzięki temu jak pakiet się rozładowuje i napięcie spada, to nie mam aż tak paskudnego dropa mocy, jak zwykle na Li-Ionach.

 

W gratisie macie nagranie z DVRki:

 

Jeśli komuś się podoba mój opis niech zwróci uwagę na start i ten przechył zanim zyskałem kontrolę nad modelem (przez pewien czas lotki po prostu nie działają) i zobaczy jak wygląda lądowanie :D

Na filmie wciąż jeszcze na śmigle 5x4.3 z quada, więc napęd nie był jeszcze tak sprawny, jak po zmianie śmigła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem pierwszego funjeta krotko po tym jak sie pojawily na rynku, z helikopterowym silnikiem chyba 3800kv i smilem 5x5. Wiem, ze starty tym to byla masakra, ale za to roll rate mialo niesamowity. Ze tez sila odsrodkowa kabinki nie wyssala ;)

Trzeba bedzie odkurzyć temat jak sie pojawia jakies wolne fundusze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marcin napisał:

Mialem pierwszego funjeta krotko po tym jak sie pojawily na rynku, z helikopterowym silnikiem chyba 3800kv i smilem 5x5. Wiem, ze starty tym to byla masakra, ale za to roll rate mialo niesamowity. Ze tez sila odsrodkowa kabinki nie wyssala ;)

Trzeba bedzie odkurzyć temat jak sie pojawia jakies wolne fundusze...

 

Z kabinką w Funjecie jest ten problem, że przód kadłuba się nieco spłaszcza i odkształca do góry. W efekcie w nawet nie bitym Funjecie kabinka zaczyna się trzymać słabo i najpierw odpada przy lądowania, a w końcu odpada w locie.

W obu moich Funjetach kabinki zasiałem w zbożu przez ten efekt.

 

A swoją droga nie wiem czy zauważyliście - Funjet jest plankiem (czyli latającym skrzydłem bez skosu).

To jest niesamowicie egzotyczny układ aerodynamiczny w modelach, tak bardzo, że aż się dziwię że ot tak sobie lata w mainstreamowym Funjecie i nikt na to uwagi nie zwraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie stopi mi styropianu jak go umieszcze w samolocie i zaczne latać ? czy trzeba go odpowiednio zamontować żeby nie miał bezpośredniego dotyku z materiałem samolotu ?

EDIT: I jeszcze taka sprawa na ekranie googli pokazuje na srodku 5,04 V co to oznacza zasilanie przez balanser jest na 3S ustawione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłeś skubańca o wielkiej mocy - gdzieś te mW musza się rozproszyć. Proponowałem max 200mW w normalnej obudowie - przynajmniej by miał gdzie promieniować. Wiele modeli DEDYKOWANYCH do FPW ma specjalne wycięcia w skrzydłach/kadłubie z kratkowym zamknięciem aby zapewnić przepływ powietrza chłodzącego. Do testów na biurku zmniejsz moc do 25mW. Jak będziesz już latał to ustawiasz 100mW (lub więcej) i w ciągu 30 sekund ruszasz. Inaczej zagotujesz sobie VTX i efektem tego jest odcięcie obrazu. Wyłącza się z przegrzania.

 

Kamera zasilana jest z BECa z VTX. A to napięcie niezależnie od tego ile podasz na VTX to będzie wynosiło 5V. Chcesz mieć wyświetlane napięcie pakietu - musisz kamerę zasilić prosto z pakietu - O ILE TO WYTRZYMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.