Skocz do zawartości

Proxxon KS 230 tarczowa piła stołowa


grafvader
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy macie coś takiego w warsztacie? Zastanawiam się nad zakupem i ciekaw jestem jak wam się sprawuje w modelarstwie. 

Docinanie pod dowolnym kątem listewek, balsy, ogólnie różnych elementów drewnianych w ten obszar głównie celuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem że drogie i że są ok :) Mam już w warsztacie wyrzynarkę stołową DSH PR28092 i wiertarko frezarkę MICROMOT 230/E i obydwa urządzenia sprawują się wyśmienicie ale warto zapytać bo nie wszystko zawsze musi być dobre tylko dlatego że to proxon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką. Używam głównie do cięcia desek na listewki.
To jest dosyć małe urządzenie, dlatego jest w stanie za jednym razem przeciąć deskę o grubości do (chyba) 12mm.
Ogólnie jestem zadowolony. Wiele razy mi się przydawała. Sklejkę też da się ciąć, ale już przy grubości 6mm czuć, że przydałoby się więcej mocy. Z perspektywy czasu nie wiem czy nie lepiej było wziąć Proxxona FET (do którego cały czas się przymierzam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam tę piłę. Używam jej już kilka lat. Mogę powiedzieć, że jestem z niej zadowolony. Zapewnia dość precyzyjne cięci - głównie balsy. Do sklejki, zwłaszcza o grubości powyżej 3mm przydałoby się tak, jak pidał kolega powyżej więcej mocy. Są do niej tarcze normalne oraz z widią. Mówiąc prosto - u mnie się sprawdza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem o tym proxonie jak i proxonie Fet.

Ze względu na moc proponowałbym np : Piła stołowa Bosch Home and Garden 0603B12000 

jest dużo mocniejsza i daje dużo możliwości za znacznie mniejsze pieniądze. (Ale jest większa więc to może być problem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest pełnowymiarowa piła. Duża i gruba tarcza więc i precyzja słabsza (przy drobnych elementach) i materiału dużo się traci ze względu na grubość tarczy. Sumarycznie duże narzędzia do obróbki drewna jak piła stołowa i ukośnica to mam. Bardziej mi chodziło o zastosowania typowo modelarskie związane z cięciem z dużą precyzja małych elementów. Prędzej Proxon FET bo wygląda na to że można założyć do niego małe i cienkie tarcze jak do KS 230 ale ktoś z naszego forum odradzał akurat ten model. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem piłę i już do mnie dotarła. Jak to Proxon, wygląda i działa świetnie. Po pierwszych próbach z cięciem jestem mega zadowolony. Piłę zamówiłem z dodatkowymi dwiema tarczami które proponował Adam.

Jest cicha, nawet w trakcie cięcia nie ma tego "tnącego uszy" dźwięku jak przy dużych stołowych piłach. Dodatkowo ilość wytwarzanego pyłu jest znikoma i mam wrażenie że większość tego pyłu znika w obudowie a nie jest rozpylona w powietrzu. Do obudowy można podłączyć odkurzacz i wysysać cały pył na bieżąco :)

Wiem że to złudne i trzeba uważać ale w czasie precyzyjnego cięcia prowadząc element rękoma nie powoduje strachu że utnie od razu palce.

Kultura pracy dla mnie na duży plus. Narzędzie przeznaczone typowo do prac modelarskich. Żeby ktoś nie pomyślał że może tym urządzeniem ciąć jakieś duże dechy czy grubą sklejkę. Do takich celów nawet gdyby grubościowo udało się je ciąć po prostu szkoda tej piły.

Cięcie balsy 3mm, 5mm, sklejki lotniczej 3, 4, 5mm bez problemu jak laserem. Kąty trzyma ok nie mam problemów o których niektórzy pisali że 45 stopni nie wychodzi 45 albo 90 stopni to nie 90.

Z czystym sumieniem mogę polecić do prac modelarskich, sprawdzi się również w mieszkaniu w bloku. Jak będziecie ciąć nie pobudzicie sąsiadów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.