Skocz do zawartości

Rozładowywanie Li-Pol


kabanosik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zakupiłem ładowarkę Turingy Accucell-6 i postanowiłem sprawdzić pojemność mojego pakietu.Jest to ten pakiet(1300mAh 3S1P). Na początek naładowałem pakiet z funkcją balansowania.Cele wyszły równo według wskazań ładowarki (wskazania kiepskiej jakości miernika podobny wynik).Włączyłem rozładowanie(0.5A do 9V) i po oddaniu 1098mAh ładowarka zasygnalizowała koniec procesu rozładowywania.Sprawdziłem napięcia na calach (ładowarką) i okazało się ,że cele mają: 3.62 , 2.68 i 2.66 V ! 1V różnicy na celach.Różnica ta zrobiła się dopiero pod koniec rozładowywania,wcześniej szły równo. Ze strachu ,że zniszcze pakiet odrazu zacząłem ładowanie.Po kilku chwilach ładowania napięcia się wyrównały na wszystkich celach.

Czy pakiety tak się zachowują przy rozładowaniu czy mam wybitnie kiepski pakiet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym ,że nie wolno rozładowywać pakietu poniżej 3v na celę to wiem.

W ładowarce da się tylko ustawić łącznę napięcie na wszystkich celach czyli dla 3s 9v i do tylu rozładowała. Gdyby pod koniec tak się pakiet nie rozjechał to zatrzymało by się na 3v na cele.

Dodam że ładowarka standardowo jest ustawiona na rozładowanie do 3v na celę i to samo mówi instrukcja więc wydaje mi się ,że błędu nie popełniłem.

Zresztą regulator też odcina przy 9v (przy 3s) więc to samo by się stało w modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą regulator też odcina przy 9v (przy 3s) więc to samo by się stało w modelu.

Bzdura. W przypadku normalnej pracy z silnikiem obciążasz pakiet większym prądem, więc spadek napięcia jest większy i odcięcie następuje wcześniej, niż przy rozładowywaniu tak małym prądem, jaki ustawiłeś. Po odcięciu przez regulator napięcie ustala się grubo powyżej 3V/celę.

Na pewno przeczytałeś mój pierwszy wpis oraz link podany przez kolegę gładkilot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post podany przez gładkilot przeczytałem.

Napięcia jakie podałem (czyli poniżej 3v) są to napięcia jakie odczytałem z ładowarki które były mierzone w momencie wyłączenia rozładowania,czyli pod obciążeniem więc po chwili napięcie w pakiecie napewno troche poszło do góry.Ile nie wiem bo nie mierzyłem ale przy ładowaniu było już ok.Rozładowywałem tak małym prądem(0,5A) bo więcej się nie da tą ładowarką.

 

Co do odpowiedzi Fokkera to żeczywiście nie wybiera się 9v a 11,1 ale to jest wybór napięcia nominalnego pakietu po wyborze którego ładowarka będzie rozładowywała do 9v(cały czas mowa o pakiecie 3s).

 

Ładowarka ma możliwość zmiany napięcia nominalnego ale przecież 11.1 jest chyba ok.

 

Na to wychodzi ,że funkcja rozładowania w tej ładowarce jest bezsęsowna (max prąd dla pakietu 3s 0,5A) ? Czy poprostu pakiet mi się trafił felerny?Mi się wydaje że to wina pakietu bo przecież wyłączyło się przy 9v z tym że ogniwa powinny trzymać równo napięcie po 3v.

Załatwie porządny miernik i po rozładowaniu zmierze napięcia zewnętrznym miernikiem.

I tak jak pisał Meteor pakiet jest nowy więc zrobie jeszcze ze dwa cykle może pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem napięcia na calach (ładowarką) i okazało się ,że cele mają: 3.62 , 2.68 i 2.66 V

 

 

No i dobrze Ci odciął przy 9V zrób sobie sumę tych napięć to Ci wyjdzie 8.96!!!!

Ale nie koniecznie musi być po 3V na cele. Dlatego należy ustawić 11,1 i przy jakimś tam procencie zróżnicowaniu i tak nie wyjdzie poniżej 3V ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Discharge current range: .1~1.0A" Ładowarka może rozładowywać 1A.

 

mtk rozładowanie 1A to jest dla jednej celi.Przy 3 już tylko 0.5 a dla 6s już tylko 0,2A

Tak samo zresztą jak ładowanie 5A to jest 1-2 cele a dla 3s 4,5A 6s już tylko 2,3A

co i tak nic nie wnosi do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabanosik, to załatwiłeś sobie pakiet

Pewnie Paweł ma rację ,ale możesz spróbować użytkować taki pakiet. Mi się zdarzyło trzykrotnie ten sam pakiet nie odłączyć od UBEC-a i rozładował się z 7,4 na 2V ( ! ) czyli po 1V na celę.

Wynikało to z emocjii po zawodach i no chyba sklerozy :?

Przestawiłem ładowarkę na tryb Pb i podniosłem "ręcznie " napięcie do 6V ,następnie włączyłem tryb Lipol balans i okazało się że ładowarka wpakowała 98 % pojemności a po trzecim "eksperymencie" weszło 95%. Był to pakiet f-my KOKAM.

Podobny przypadek z pakietem ARCS skutkował ładnym nadęciem się pakietu i spadkiem pojemności o ok 30 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabanosik, to załatwiłeś sobie pakiet

Pewnie Paweł ma rację ,ale możesz spróbować użytkować taki pakiet. Mi się zdarzyło trzykrotnie ten sam pakiet nie odłączyć od UBEC-a i rozładował się z 7,4 na 2V ( ! ) czyli po 1V na celę.

Wynikało to z emocjii po zawodach i no chyba sklerozy :?

Przestawiłem ładowarkę na tryb Pb i podniosłem "ręcznie " napięcie do 6V ,następnie włączyłem tryb Lipol balans i okazało się że ładowarka wpakowała 98 % pojemności a po trzecim "eksperymencie" weszło 95%. Był to pakiet f-my KOKAM.

Podobny przypadek z pakietem ARCS skutkował ładnym nadęciem się pakietu i spadkiem pojemności o ok 30 %.

 

Pakietowi raczej nic się nie stało bo bez problemów się naładował.Te napięcia jakie podałem były odczytane z ładowarki kiedy pakiet był rozładowywany w ostatniej sekundzie przed odłączeniem. Przy ładowaniu już miały po ponad 3v i wszystkie cele jrdnakowo.

 

Chodziło mi o to czy nowy pakiet w ostatniej fazie rozładowania może choć na chwile tak się rozjechać żeby była 1v różnica na celi.

Rozładowywałem ładowarką dlatego ,że urzytkownik tego forum prosił o opinie na temat tego pakietu więc chciałem zmierzyć jego pojemność.

 

Dziś Postaram się jeszcze raz rozładować pakiet z dokładnym pomiarem miernika zewnętrznego.

 

 

Jestem już po wykonaniu pomiarów przy rozładowaniu.Pakiet nie stracił pojemności nadal ma 1100mAh (pakiet 1300mAh 3s1p).

Tym razem ręcznie wyłączyłem rozładowanie tak aby żadna cela nie spadła poniżej 3v.

Zewnętrzny miernik wykazał napięcie 3v na dwóch celach i 3.6v na trzeciej celi no i brakujące 200mAh względem pojemności jaką podał producent.

Czy Waszym zdaniem pakiet kwalifikuje się do reklamacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam dołączę się do posta mam mianowicie taki problem:

 

Dziś dotarła do mnie nowiutka ładowarka Turningy Accucell 6 z racji tego ze wcześniej lądowałem pakiety prosta ładowarką z balanserem podobna do esky EK2-0851 / 000152 postanowilem skorzystać z funkcji rozładowania pakietu oto co mnie spotkało :

 

Pakiet 1

 

c29b8517cbd38411m.jpg

 

Pakiet 2

 

9918a82a0e2225fdm.jpg

 

i teraz pytanie czy funkcja rozładowywania w tej ładowarce jest tak głupia ze nie rozładowuje wszystkich cel pakietów po równo w celu optymalnego przygotowania do procesu ładowania??

Po rozładowaniu pierwszego pakietu pomyślałem może pakiet pada i tak ma być ale z drugim wyszło prawie dokładnie tak samo - mam jeszcze dwa kolejne ale boje się teraz korzystać z tej funkcji !

 

Włączając ja miałem nadzieje ze balancer działa w dwie strony - lądując wyrównuje elegancko do 4.2 V na cele rozładowując do 3 V na cele jak się jednak okazuje podpinanie balancera w procesie rozładowywania to tak zwany pic na wodę ładowarka i tak nie patrzy na napięcie na poszczególnych celach tylko na napięcie całego pakietu.

 

Teraz pytania - czy właśnie moja nowa ładowarka rozjechała mi pakiety?? jeśli tak to co z tym zrobić??

Czy z racji tego ze jest nowa wymaga jakiejś specjalnej konfiguracji?? - nie mam na myśli tej podstawowej bo tą zrobiłem zanim podłączyłem jakikolwiek pakiet do ładowarki.

 

Poradźcie proszę co z tym fantem zrobić ?? Jak wyrównać napięcia na poszczególnych celach pakietów?? (Odcięcie na regulatorze mam ustawione na 3.1 V turningy Plush 30A odciecie na High jesli to w czym pomoże w diagnozie problemu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, załatwiłeś sobie pakiety. Balanser działa tylko przy ładowaniu. Jeżeli pakiety są starsze, wyeksploatowane, to nierównomierne rozładowanie jest normalnym objawem. Tym bardziej, że poniżej niecałych 3V rozładowanie następuje lawinowo.

Dlatego też jak mantrę powtarzam: nie rozładowywać całkowicie pakietów, zwłaszcza małymi prądami, czyli w ładowarkach. Bo co to da, poza zniszczeniem pakietu? Realnej pojemności na pewno nie poda, bo w modelu pakiet pracuje pod większym obciążeniem. Osiągnięcie granicznego napięcia nastąpi więc dużo wcześniej, zaś po zdjęciu obciążenia - nawet przy napięciach jak na foto - pakiet spokojnie wróci do powyżej 3V/celę.

Jak chciałeś sprawdzić pojemność, to trzeba było rozładować pakiet podczas normalnej eksploatacji w modelu, naładować i odczytać wynik - realną pojemność. Do tego można doliczyć 10-20% na "resztkę" prądu pozostałą w pakiecie, żeby mieć pojemność całkowitą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia ostatnio z kilkoma pakietami 3s (swoimi i kolegów). Wszystkie dosyć tanie Flightmax (nowe, niebieskie). W każdym przypadku (sic!) jedna cela była dużo gorsza od pozostałych. Przy rozładowywaniu (wszystko jedno-silnikiem czy ładowarką) jedna cela osiągała 2,7V, przy np. 3,64 pozostałych (mierzone dobrym miernikiem cyfrowym Fluke). Zjawisko nie występuje przy akumulatorach droższych. Po prostu chińczycy tak robią. Dwie cele lepsze, jedna gorsza. Nie polecam tych akumulatorów. Zbyt wiele egzemplarzy, by był to przypadek. Sprawdzane naprawdę dokładnie, nie ładowarką. Co ciekawe, trzy dosyć tanie Transmetic (1800 mAh i jeden 2200) zachowują się idealnie, nie trzeba balansować. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.