Skocz do zawartości

Holownik projektu 90600


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, tytan12 napisał:

No,niestety z żywicami tak jest,najlepiej w temp.20 st. a i tak całkowite utwardzenie następuje po ok.7 dniach?.

No nie dokońca bym się zgodził.

Żywice epoksydowe zgodnie z kartą techniczną maja na utwardzenie 24 godziny czasu ( nie mylić z czasem pracy żywicy - systemu ).

Potem po 48 godzinach uzyskują pełne technologiczne właściwości.

 

Są trzy najważniejsze czynniki powyższego - 1. Proporcja 2. Temperatura 3.Czystość systemu

 

Pozwalamy sobie dość często na stosowanie proporcji z przymrużeniem oka a już najczęściej ( sam popełniam taki grzech ) z dużą dozą wiary w system podchodzimy to kwestii temperatury....

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MaciekK napisał:

No nie dokońca bym się zgodził.

Żywice epoksydowe zgodnie z kartą techniczną maja na utwardzenie 24 godziny czasu ( nie mylić z czasem pracy żywicy - systemu ).

Potem po 48 godzinach uzyskują pełne technologiczne właściwości.

 

Są trzy najważniejsze czynniki powyższego - 1. Proporcja 2. Temperatura 3.Czystość systemu

 

Pozwalamy sobie dość często na stosowanie proporcji z przymrużeniem oka a już najczęściej ( sam popełniam taki grzech ) z dużą dozą wiary w system podchodzimy to kwestii temperatury....

 

Maciek

Czas ten zależy od kilku czynników: temperatury, ilości mieszaniny, itp. i będzie różnił się w indywidualnych warunkach.
Czas żelowania wynosi około 35 minut w temperaturze pokojowej.
Wstępne utwardzenie uzyskuje się po upływie 48 godzin - stopień utwardzenia wynosi około 80-90%.
Całkowite utwardzenie trwa 7-14 dni.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od 20 września do wczoraj trwało schnięcie laminatu. Ale jeszcze nie szpachluję. Zrobiłem wewnątrz miejsce na napęd i przymiarka.

 

IMG_20211006_182703.thumb.jpg.2e33cd0535e6e98f65f66c436b57f05d.jpg

 

Kupiłem na Aliexpress uchwyt tokarski 63.  Jak będzie dorobiona oś z gwintem 14x1 i zmontowane w tokarce, będę dalej robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2021 o 20:09, mjs napisał:

Tak, zimno.  Ja kleiłem w tym czasie pokład do modelu Olimpijki Plucińskiego (1,77 m długości) i Epidian  5 + PAC chwytał trzy dni. Aż chwycił.

 

czy możesz coś więcej napisać o mieszaniu dwóch składników ile Żywicy , ile PAC i czy wagowo rozrabiałeś ilości czy objętościowo ?

Dodam od siebie, dla mnie sytuacja jest dziwna bo az  3 dni na utwardzenie .

Duże znaczenie, ma sposób wymieszanie obydwóch składników i  ważenie  proporcji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszałem wagowo na Chińskiej wadze do setki grama. 4:1 Ponieważ w poprzednim kadłubie były miejsca nie wyschnięte to teraz dłużej mieszałem. Już następnego dnia ogólnie się nie kleił ale były miejsca, na dziobie i na rufie gdzie długo się kleił do palców. Być może styropian, płyta pcv, klej polimerowy oddziaływują. W poprzednim kadłubie po szpachlowaniu i malowaniu były dziureczki i przeciekało. Ta sama żywica L 285

Zwlekam ze szpachlowaniem i dlatego zacząłem wklejać pokład. 4 deseczki na dziobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2021 o 08:37, Artur Lis napisał:

Epidian 5  + PAC  

np. 7gr E5 : 3 gr Pac ,wyjdzie mocna spoina , na drugi dzień będzie utwardzona .

 

To chyba nie do końca prawidłowa proporcja. Tu jest link do strony producenta:  https://www.zywicesarzyna.pl/epidian-5-utwardacz-pac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epidian 5 to jest klej. Za gęsty na tkaninę szklaną. Stosowałem ale rozcieńczałem denaturatem. Stosowałem też właściwą żywicę Epidian 53. Te żywice śmierdzą więc przerzuciłem się na L285.

Dokleiłem 2 deseczki na pokład i wyciąłem orczyk  i przylutowałem podkładkę do zewnętrznej rurki, do napędu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.