Skocz do zawartości

Linka stalowa 1mm


Irek M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z miesiąc czy dwa temu pytałem o linkę stalową plecionkę na odciągi czy do napędów sterów. Na alledrogo jest tego trochę ale żaden sprzedający nie chciał określić jak bardzo są miękkie te plecionki. No bo co oznacza zapis miękka o średniej elastyczności. Ale zdecydowałem się na linkę 7x7x1mm, która dziś przyszła. Jest tak miękka, że aż idealna do naszych modelarskich celów.

Piszę to tylko po to by ułatwić poszukiwania komuś kto poszukuje takowej :-). Tylko nie wiem czy w takim kontekście mogę umieścić link by nie być posądzonym o reklamę produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz korzyści ani nie jesteś w żaden sposób powiązany ze sprzedawcą to jest to nornalna recenzja konkretnego produktu który kupiłeś za swoje pieniadze. Nie ma nic zdrożnego w podaniu linka.

A jak bardzo jest miękka? Czyli jak małą pętle możesz nią zawiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto link -    https://allegro.pl/oferta/lina-linka-nierdzewna-nierdzewka-7x7-1mm-5m-8462202478?snapshot=MjAyMS0wOS0xNFQxODoyMTo0NS4wMjBaO2J1eWVyO2JkMDU3ODU0ZTkyMGY5OThmZDc1ZWE1NWU4MTVjZWQ3NDVjZDBhZDU5ZGY4YzVkYzI1NGYwYWY3YjRhNzI0NGQ%3D 

Zapytałem czy mają mniejsze średnice ale niestety nie mają.

Pętelka na pręcie 2,5mm, następna to wyprostowany ten sam odcinek i "oczko" na pręcie 2,5mm

20210917_215035[1].jpg

20210917_215133[1].jpg

20210917_215218[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, też przeglądałem oferty tych jubilerskich. Tyle, że nikt z nas jeszcze chyba nie używał ich więc nie wiemy czy się nadają. Jednak zaryzykuję i kupię wtedy dam znać. Możesz też kupić mniejszej średnicy niż 0,8mm za 2,7zł za 5m ale tylko w takich odcinkach w RBhandel. Już kiedyś kupowałem u nich 0,3  0,6 i 0,8 są doskonałe ale w takich krótkich odcinkach, nie ma możliwości kupienia wielokrotności w jednym kawałku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest mocniejsza bo wytrzymałość na rozciąganie to 57 kg. Ale czy to dużo czy nie to trudno powiedzieć. W Pfalz o rozp. jakieś 170cm przy twardym lądowaniu wygięły się krętliki morskie o wytrzymałości niby 60kg.

Wspominając o sklepie RB pomyliłem się - ma być https://www.rbmodel.pl/index.php?action=products&group=084  akurat mają 0,8mm 3zł/5m. Ich wyroby sprzedają inne sklepy. Natomiast jeśli masz sklep wędkarski blisko to masz całą gamę plecionek jak z fotki. Tyle, że konfekcjonowane w odcinkach 2,5m do tego o wiele droższe niż kilka lat temu gdy kupowałem :-)

20210918_110850[1].jpg

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły linki 0,45  0,6 i 0,8mm. Wszystkie one mają "pamięć" tzn. po nawinięciu na zapałkę zwój przy zwoju i ściągnięciu z zapałki w 0,45 najmniej widać , że był równo zwój przy zwoju w 0,6mm lepiej widać, a w 0,8 praktycznie została sprężynka.  Oczywiście można to wyrównać kilkakrotnie "przeczesując" kawałkiem czegoś twardego. Generalnie 0,8 czuć w dłoniach, że nie jest tak mięciutka jak ta moja 1mm ale tragedii nie ma. Co do wytrzymałości; nawinąłem kilka zwojów na uchwyt odważnika 25kg zamiast pętelek zrobiłem pare półsztyków - to pętelki bez zaciskania. drugi koniec nawinąłem na trzonek młotka i tak próbowałem unieść te 25kg. Nie udało się ale nie dlatego, że pękła tylko dlatego, że pętelki rozwiązały się.

Tak więc Mariusz myślę, że śmiało możesz użyć. Tych linek - jubilerskich ze stali chirurgicznej mają kilka średnic w ofercie więc możesz wybierać. Teraz to i ja się zastanawiam czy na olinowanie nie wybrać tej 0,8mm. Na napędy sterów z całą pewnością użyję tej 0,8 lub 0,6mm

Jeśli chciałbyś jakiś konkretny test to pisz.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 17.10.2021 o 21:06, Irek M napisał:

Linkę np 10mm też zerwę gdy przyłożę odpowiednią siłę :-)Przed chwilą w ten sam sposób zerwałem jubilerską plecionkę  0,45mm. Tylko czy takie siły wystąpią w modelu. Natomiast 0,8mm już nie dałem rady zerwać.

No ja bym się nie odważył takiej linki uzyć w modelu w celach wytrzymałościowo-konstrukcyjnych.Dla dekoracji owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.