Skocz do zawartości

Zakupy w Chinach Cło i Vat


mar_io
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Mam pytanie dla osób, które ostatnio zamawiały z magazynów sklepowych znajdujących się w Chinach. Konkretnie chodzi mi o to w jaki sposób wg nowych przepisów są pobierane opłaty celne oraz naliczany Vat za zakupu elektroniki modelarskiej.  Ceny w magazynach chińskich są niższe nie tylko ze względu na miejsce magazynu ale również na równicę w przewalutowaniu (stosunek Dolara do Euro) stąd wydaje mi się że często można taniej kupić nawet doliczając opłaty celno/skarbowe w chinach niż europejskich magazynach. 
Chciałbym się upewnić i sprawdzić to na konkretnym przykładzie. Dajmy na to dla zakupów za 1k zł. (w Internecie różnie interpretują cło od 6-8%, a vat od 18-23) stąd moje wątpliwości jak to faktycznie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najlepsze to jest to , że prosto z Chin można kupić dużo taniej niż w kraju.

Od niedawna zacząłem sprowadzać z Chin różne podzespoły i oszczędzać w ten sposób pieniądze.

Ostatnio zamówiłem dwa odbiorniki do Flysky Fs-T6, dwa za cenę jednego kupionego w kraju.

Wielki plus to , jak to w ogóle możliwe , że z Chin można dostarczyć paczkę za darmo nawet jak wartość jest niewielka.

Można ? Można.

Ciekawe jak długo to jeszcze będzie możliwe...?

Można znaleźć śmieszne promocje podzespołów modelarskich za 0,50zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczta dowala opłatę 8,50 + vat+ cło od wartości towaru plus kosztu przesyłki , rozliczenia i podstawy prawnej brak! Idziesz na pocztę i albo płacisz i dostajesz albo? Przy przesyłkach powyżej 150 euro możesz albo poprosić o wysłanie do zewnętrznej firmy clącej albo musisz dać upoważnienie poczcie. Z UK zatrzymali mi i zniszczyli paczkę w lublinie i udają strusia. Leżała tam miesiąc,  nikt tam nigdy nie odbiera telefonów a na maila dostajesz odpowiedź po tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z jakiego sklepu :). W tym momencie Aliexpress czy Banggood naliczają już VAT przy płatności i i tak sporo rzeczy wychodzi taniej - no i są, a u nas wybór często kiepski :). Później przychodzi to u nas normalnie bez żadnych dodatkowych opłat. Aczkolwiek moje doświadczenie tyczy się przesyłek wartych nie 1000 zł, a 100-150 zł. Stąd w kwestii rzeczy droższych mam nadzieję, że podpowie ktoś inny. W każdym razie te tańsze rzeczy z powyższych serwisów na pewno przyjdą bez opłat.
W innych sklepach może być różnie. Ja się czuję lekko oszukany, bo zamawiałem drobiazg za jakieś 6zł w lutym, przyszedł w wakacje (czyli kupiłem sporo przed wprowadzeniem nowych przepisów, a przyszło po) i musiałem dać listonoszowi jakieś 15zł, nie dostając w sumie żadnego dokumentu. Także, jeśli sklep nie opłaca automatycznie VATu, to trzeba spodziewać się opłaty od Poczty Polskiej i VATu (w przypadku tych tańszych rzeczy).

 

2 godziny temu, Atomizer napisał:

Najlepsze to jest to , że prosto z Chin można kupić dużo taniej niż w kraju.

Od niedawna zacząłem sprowadzać z Chin różne podzespoły i oszczędzać w ten sposób pieniądze.

Ostatnio zamówiłem dwa odbiorniki do Flysky Fs-T6, dwa za cenę jednego kupionego w kraju.

Wielki plus to , jak to w ogóle możliwe , że z Chin można dostarczyć paczkę za darmo nawet jak wartość jest niewielka.

Można ? Można.

Ciekawe jak długo to jeszcze będzie możliwe...?


Tak, czasem tak, niestety obecnie troszkę się to popsuło w przypadku niektórych produktów i już bardziej opłaca się wziąć u nas. Ogólnie - wszystko zależy :). Choćby odbiorniki FrSky strasznie podrożały (poprzednio RX6R kupiłem za 112zł, teraz kosztuje 180 ?), u nas też niestety podnieśli ceny, ale teraz bardziej opłaca się kupić w Polsce. 
Darmowe przesyłki z Chin też już nie są takie darmowe, w zasadzie moim zdaniem nie warto zamawiać inaczej niż przez Aliexpress Standard Shipping - albo do paczkomatu, albo kurierem PP. Czasem trzeba za przesyłkę dopłacić, czasem jest zawarta w cenie na Ali.

Także opłacalność się pogorszyła już, ale część rzeczy dalej da się dorwać dużo taniej (lub w ogóle kupić) - trzeba po prostu zawsze sprawdzać :).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. W sierpniu kupiłem na Ali serwa i silnik DLE w dwóch różnych sklepach. Do ceny serw Vat został doliczony już w sklepie, a za silnik, pomimo że szedł z magazynu w Holandii, w Polsce też został naliczony Vat, który zapłaciłem u doręczyciela. Oczywiście przedtem dostałem informację aby przesłać skan zakupu i potwierdzenie zapłaty. Ostatecznie silnik kosztował mnie praktycznie prawie tyle ile w Polsce, różnica była rzędu kilku zł, ale wówczas był on u nas niedostępny w żadnym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki bo trochę może nieczytelnie napisałem o co mi chodzi. Znam bardzo dobrze zasady samych zakupów i doręczania. Kupuję tam dużo rzeczy zazwyczaj już z zaliczonym vatem na BG czy Aliexpress. Jednak chodzi mi o to jaki jest Vat i Cło dla np aparatury modelarskich czyli elektroniki modelarskiej. Konkretnie o liczby. Tutaj nie umiem znaleźć wiarygodnej odpowiedzi. Konkretnie chodzi mi o sklep horusrc.com gdzie jest kilka magazynów i np x20 kosztuje o wiele taniej w Chinach niż w europie (oprócz samego doliczenia vatu w europie dochodzi jeszcze różnica na przewalutowaniu wynikając z innego stosunku euro do dolara). Pisałem do nich maila, jednak nie umią oni określić jakie cło oraz vat zostaną naliczone w polsce i odsyłają do magazynu w europie żeby mieć wszystko czarne na białym bo wtedy przychodzi bez opłat. Dlatego chodzi mi o liczby ile wynosi vat i cło na naszych artykułów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, d9Jacek napisał:

Witek,

nioe opowiadaj bajek :), przepisy obowiązuja od 1go lipca br ?

 w ponizszym temacie Jarek wyjaśnił  co i dlaczego

 

Nie opowiadam bajek ale czytaj ze zrozumieniem. Nałożenie cła jest jakąś tam decyzją administracyjną, jak nie dostajesz bumagi gdzie jest napisane co za co jest nałożone i na jakiej podstawie prawnej to nawet nie możesz się od tego odwołać ani sprawdzić prawidłowości wysokości należności celnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, mar_io napisał:

Jednak chodzi mi o to jaki jest Vat i Cło dla np aparatury modelarskich czyli elektroniki modelarskiej.

https://pchig.pl/blog/aliexpress-vat/

25 minut temu, witold_pi napisał:

co za co jest nałożone i na jakiej podstawie prawnej ......

podstawą prawna sa obowiązujące przepisy...i to są przepisy które, obowiązują w całej UE... stawki celne  w każym kraju unijnym sa takie same  ale stawki VAT-u już nie. I to na tobie jako importerze bo zakup  w Alliex to import, spoczywa  obowiązek znajomości przepisów jak i sposobu naliczania VAT-u i cła

i tyle lub aż tyle....

nieznajomośc  przepisów  boli (czasami_)

od  1go lipca  VAT  musisz zapłacic od kazdej wartości  celnej  a cło juz niekoniecznie, 

wartośc celna = koszt towaru+ koszt transportu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, d9Jacek napisał:

https://pchig.pl/blog/aliexpress-vat/

podstawą prawna sa obowiązujące przepisy...i to są przepisy które, obowiązują w całej UE... stawki celne  w każym kraju unijnym sa takie same  ale stawki VAT-u już nie. I to na tobie jako importerze bo zakup  w Alliex to import, spoczywa  obowiązek znajomości przepisów jak i sposobu naliczania VAT-u i cła

i tyle lub aż tyle....

nieznajomośc  przepisów  boli (czasami_)

od  1go lipca  VAT  musisz zapłacic od kazdej wartości  celnej  a cło juz niekoniecznie, 

wartośc celna = koszt towaru+ koszt transportu

według ciebie vat jest stały i stawka celna też? Były też sytuacje że z ebay.co.uk ludzie dostawali drugi raz do zapłacenia vat i cło. Jak nie masz decyzji to nie masz się jak odwołać. To tak jakbyś dostał 200 pln mandatu od drogówki za wykroczenie bez wypisanego mandatu . Ale jakie ? Tu jest sedno sprawy.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, witold_pi napisał:

według ciebie vat jest stały

nie , nic takiego nie napisałem.... napisałem, że stawka VAT-u  jest rózna w zależności od  kraju

natomiast stawka celna w kazdym z krajów Uni na ten sam  towar jest taka sama

stawki VAT w krajach Uni

 

Kraj członkowski Kod kraju Stawka normalna Stawka obniżona Stawka super obniżona
Austria AT 20% 10%, 13%  
Belgia BE 21% 6%, 12%  
Bułgaria BG 20% 9%  
Chorwacja HR 25% 5%, 13%  
Cypr CY 19% 5%, 9%  
Dania DK 25%    
Estonia EE 20% 9%  
Finlandia FI 24% 10%, 14%  
Francja FR 20% 5,5%, 10% 2,10%
Grecja EL 24% 6%, 13%  
Hiszpania ES 21% 10% 4%
Holandia NL 21% 9%  
Irlandia IE 23% (21% do 02/28/21) 9%, 13,5% 4,80%
Litwa LT 21% 5%, 9%  
Łotwa LV 21% 5%, 12%  
Luksemburg LU 17% 8% 3%
Malta MT 18% 5%, 7%  
Niemcy DE 19% 7%  
Polska PL 23% 5%, 8%  
Portugalia PT 23% 6%, 13%  
Republika Czeska CZ 21% 10%, 15%  
Rumunia RO 19% 5%, 9%  
Słowacja SK 20% 10%  
Słowenia SI 22% 5%, 9,5%  
Szwecja SE 25% 6%, 12%  
Węgry HU 27% 5%, 18%  
Wielka Brytania UK 20% 5%  
Włochy IT 22% 5%, 10% 4,80%

 o eBay nie pytaj   bo tam  jest jeden wielki kant...o tym pisałem w odrębnym temacie

Fakturowo.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, d9Jacek napisał:

Widziałem ten artykuł jednak ciągle nie jest jasno napisane że np za elektronikę płacimy 23 vat i np 5 cła. Tutaj jest pies pogrzebany. Mam w koszyku zakupy za prawie 2 tys złotych i można nieźle popłynąć jeśli nie policzy się dokładnie tych opłat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, mar_io napisał:

za elektronikę płacimy 23 vat

tak,

za elektronike płacimy 23 %  VAT bo to jest stawka podstawowa

stawka celna na  elektronike  to 0% ale są i wyjątki

poniżej możliwośc  dokładnego sprawdzenie (wiarygodna)

https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl

 

no więc jezęli masz zakupy  za 2k , to dodaj  koszt transportu , to będzie wartość celna i od tego  zapłaciśz 23% VAT-u....

ale jeżeli będzie naliczone cło ( ???)  to liczy sie tak......( wartość celna  + % cło )  i od tej  wartości liczy sie  23% VAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę Jacku że z uporem maniaka bronisz okopanej choć beznadziejnej pozycji. Podstawowym prawem w demokratycznych krajach jest odwołanie się od decyzji, wyroku itd.. . Jak mam się odwołać od widzimisię nieznanego urzędnika której nie dostałem? Jak zinterpretujesz koszt transportu kiedy przesyłam paypalem 15 funtów a na znaczku widnieje 11? Cło i Vat powinienem zapłacić od X + 11 czy X + 15 funtów (X to koszt towaru)? Silniczek modelarski jest silnikiem, zabawką, etc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, witold_pi napisał:

Jak zinterpretujesz koszt transportu kiedy przesyłam paypalem 15 funtów a na znaczku widnieje 11? Cło i Vat powinienem zapłacić od X + 11 czy ....

juz Ci odpowiadam....15 funtów to jest P&P , no i niestety od 15;)

5 godzin temu, witold_pi napisał:

Podstawowym prawem w demokratycznych krajach jest odwołanie się od decyzji,

absolutnie masz rację....za tym , ze nie dostałes tej decyzji stoi konkretna osoba  a nie system naliczania

5 godzin temu, witold_pi napisał:

Silniczek modelarski jest silnikiem, zabawką, etc?

wystąp do GUC-u z konkretnym zapytaniem i prosbą o interpretację...muszą odpowiedziec w ciągu 30 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"absolutnie masz rację....za tym , ze nie dostałes tej decyzji stoi konkretna osoba  a nie system naliczania" to nie osoba to system poczty polskiej, kiedyś (2015?) zapłaciłem cło i podatek za silniki z chin firmie kurierskiej i ich agencja celna dołączyła bumagę, gdzie wszystko było wyliczone co do grosza. 

Problem jest taki czy na forum należy usuwać wątki dotyczące zapytań jak bezkarnie złamać prawo? Bo większość tego typu zapytań dotyczy odnośnie importu z chin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, witold_pi napisał:

Problem jest

całkiem inny   ale ja juz o tym nie  będę pisał....robisz dym Witek

temat  jest "zakupy z Chin"  a  nie co robi czy nie robi konkretna osoba  pracująca w PP , odpowiedzialna za to że nie dostałęs kompletu dokumentów, które powinieneś dostać....

Tylko nie napisz ,że to wina Kaczora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, d9Jacek napisał:

tak,

za elektronike płacimy 23 %  VAT bo to jest stawka podstawowa

stawka celna na  elektronike  to 0% ale są i wyjątki

poniżej możliwośc  dokładnego sprawdzenie (wiarygodna)

https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl

 

 

Dzięki Jacek, takiego czegoś szukałem.

Po lekturze strony stwierdziłem że jednak warto kupować z magazynu w Europie bądź np z Bangood gdzie jest to jasno napisane przy zakupie ile płacisz do kupy (są już opłaty w cenie) jak to idzie z chin. Z typowo chińskich magazynów jak np w horusrc.com bo jest loteria. Nie wiadomo jak ktoś zinterpretuje zawartość i obliczy cło.  Tym bardziej że na Bangood są promocje i nie raz kupony rabatowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2021 o 19:55, witold_pi napisał:

 Były też sytuacje że z ebay.co.uk ludzie dostawali drugi raz do zapłacenia vat i cło. Jak nie masz decyzji to nie masz się jak odwołać. To tak jakbyś dostał 200 pln mandatu od drogówki za wykroczenie bez wypisanego mandatu . Ale jakie ? Tu jest sedno sprawy.

 

W przypadku zakupu od sprzedawcy, którego siedziba jest na terenie Anglii lub gdy zakupu dokonujesz na angielskim ebay od sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą, należy poinformować tę firmę że importujesz do Polski i prosisz o usunięcie angielskiego VATu. Sprzedawca powinien wówczas zdjąć angielski VAT z ceny oferowanego Tobie towaru. Gdy o to nie poprosisz, wówczas Twoja strata -- płacisz za towar z angielskim VAT, a później do tego nalicza się VAT kraju docelowego importu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.