Skocz do zawartości

Sterownaie dwoma odbiornikami za pomocą jednego nadajnika rc.


ewipan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak, wiem że idea sterowania nowoczesną aparaturą RC powstała aby nie można było sterować modelem kolegi i swoim na raz.

Jednak natknąłem się na post

Wiem że można zbindować kilka odbiorników do jednego nadajnika i wybierać w nadajniku który ma być aktualnie sterowany. Ale czy istnieje możliwość aby sterować jednym nadajnikiem na dwa odbiorniki w tym samym czasie, coś jak latanie symultaniczne dwoma modelami za pomocą jednego nadajnika?

 

Nie mam jeszcze wybranej aparatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz szukać radia z jednokierunkowym nadawaniem - bez telemetrii.

Chyba FRsky w trybie bez telemetrii - czyli odbiorniki typu V w starym trybie D8 powinien umożliwić sterowanie dowolna ilością sparowanych odbiorników.

Wiem ze moduł Assan lub starsze Flysky, które są jednokierunkowe powinny tez dać rade bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ewipan napisał:

...  aby sterować jednym nadajnikiem na dwa odbiorniki w tym samym czasie ...

Da się na FrSky-ach w D16. Bindujesz jeden odbiornik na kanały PWM 1-8 a drugi na 9-16. W nadajniku klonujesz kanały 1-8 na 9-16. Tak uzyskasz dwa odbiorniki działające synchronicznie dla 8 kanałów, jak chciałeś. Jeden może być z telemetrią.
Myślę, że w trybie ACCESS da się to zrobić prościej, ale nie testowałem. Piszą, że można użyć do trzech odbiorników, a telemetria na razie tylko z jednego odbiornika, ale docelowo OpenTX ma obsługiwać telemetrię ze wszystkich trzech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam TG9X z modułem FrSky DJT.

Podłączyłem jednocześnie:

- 2 sztuki D8R-II PLUS (czyli z telemetrią)

- D8R-XP (też z telemetrią)

- D6FR (telemetria)

- V8R7-II (bez telemetrii)

Czyli razem 5 sztuk odbiorników różnych (i z telemetrią i bez) i wszystkie z powodzeniem i bezproblemowo pracowały równolegle.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Market napisał:

Mam TG9X z modułem FrSky DJT.

Podłączyłem jednocześnie:

- 2 sztuki D8R-II PLUS (czyli z telemetrią)

- D8R-XP (też z telemetrią)

- D6FR (telemetria)

- V8R7-II (bez telemetrii)

Czyli razem 5 sztuk odbiorników różnych (i z telemetrią i bez) i wszystkie z powodzeniem i bezproblemowo pracowały równolegle.

 

Chesz powiedziec ze wszystkie 5 odbiornikow wysylaly telemetrie do nadajnika na raz jednoczesnie? I nie pogubil sie? 

Czy po prostu telemetrie miales wylaczona?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę powiedzieć, że w aparaturze TG9X z modułem FrSky DJT jednocześnie 5 odbiorników mogło być sterowanych jednym nadajnikiem - tak jak było zapytanie autora wątku.

Telemetria w odbiornikach była włączona, ale nie sprawdzałem, jak jest odbierana po stronie aparatury. W każdym razie telemetria w odbiornikach w niczym nie przeszkadzała w sterowaniu 5 odbiornikami na raz.

Więc dla poprawności sterowania niekoniecznie trzeba szukać radia z jednokierunkowym nadawaniem, bez telemetrii.

Natomiast wiem, że nowsze nadajniki mają parowanie odbiornika z modelem z pamięci - jak się wybiera dany model, to aparatura chce gadać tylko z tym odbiornikiem, który jest sparowany dla tego modelu. Więc w takich nowszych aparaturach taka sztuka się raczej nie uda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy mamy moduł zewnętrzny który jest autonomiczny i nie jest pod kontrolą systemu nadajnika to tak jest ale z modułem wewnętrznym już nie. Oprogramowanie pilnuje aby nadajnik połączył się tylko z przypisanym odbiornikiem do danego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D i V to już zabytki, nie ma co się cofać technologicznie.
Na teraz to FrSky z ACCESS, a przy biedzie co najmniej z ACCST.  Jak pisałem wcześniej, system ACCESS pozwala na jednoczesną pracę z trzema odbiornikami, a starszy ACCST z dwoma. Wybór już konkretnego sprzętu jest całkiem dobry - pod względem możliwości jak i ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2022 o 17:54, komarkus napisał:

D i V to już zabytki, nie ma co się cofać technologicznie.
Na teraz to FrSky z ACCESS, a przy biedzie co najmniej z ACCST.  Jak pisałem wcześniej, system ACCESS pozwala na jednoczesną pracę z trzema odbiornikami, a starszy ACCST z dwoma. Wybór już konkretnego sprzętu jest całkiem dobry - pod względem możliwości jak i ceny.

To ciekawe bo ja mam zbindowane 3 i działaja jednoczesnie.2 seria D i jeden V 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego twierdzisz ze przestażałe?Są w sprzedaży,bardzo dużo ludzi z tego kożysta,mają telemetrie seria D .A najważniejsze bezawaryjne.Nie tracą linku.Mam już wiekową futabe ff 9  z modułem XJT frysky i nie zamienił bym jej za nic na jakieś chiński guwno typu turnigy lub tplinka i wiele innych podobnych klonów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nazwałem, bo po serii D i V pojawiła się seria X z ACCST 2.x a teraz ACCESS. Są różnice w możliwościach (np. ilość kanałów, czujniki SmartPort, protokół komunikacyjny).  Nie ma sensu na dziś kupować starszą technologię, skoro jest dostępna nowsza i lepsza, a pieniądze prawie te same.  Niektórzy do dziś użytkują 35MHz i nie zamierzają rezygnować, bo tak im pasuje i wystarcza.  Założyciel wątku zastanawia się co kupić pod swoje potrzeby, więc nie ma co mu polecać sprzętu schodzącego z areny. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.