Skocz do zawartości

Rozszerzenie o kolejne kanały odbiornika Futaba R7008SB FASSTest


kuba r.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś z Was próbował takiego rozwiązania jak rozszerzenie liczby odbiorników o kolejne 3?

Znalazłem coś takiego - https://profimodel.cz/pl/sbus/256689-futaba-sbus-sbc-hub-10cm-4513886305481.html ale zastanawiam się, czy to działa i czym to się je :) widziałem w necie filmik z programowaniem tego rozgałęźnika przez jakiś adapter USB.

Potrzebuję 11 kanałów i chyba by to było ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, TomTech napisał:

A te 11 kanałów PWM? Bo to co podałeś to Rozgałęźnik / przedłużacz S.BUS / S.BUS2 10 cm z 3 gniazdami do urządzeń S.BUS / S.BUS2.

Daj linka do tego filmiku.

Właśnie nie mogę go znaleźć. Chociaż jak sobie teraz myślę to jednak chyba nie sprawdzi się to u mnie, bo mam teraz zajęte kanały 1-8, a wolne kanały potrzebuję na zasilanie (UBEC ma dwa wyjścia z prądem) oraz na wariometr, który chcę kupić (jakiś Futaba FASSTest) i jeszcze ewentualnie jedno serwo wyczepu do holowania za samolotem.

PWM to 'zwykłe kanały dla serw' ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Ostatecznie dokupiłem drugi odbiornik i połączę je w trybie DUAL zgodnie z filmikiem - liczyłem, że przy dwóch odbiornikach będę mógł użyć dwóch kabli CA-RVIN-700 (wpina się je bezpośrednio do odbiornika) do mierzenia napięcia osobno na pakiecie zasilania serw (li-pol 2S z UBEC) i drugi na pakiecie silnika 4S. Okazuje się, że to chyba niemożliwe, bo w trybie DUAL telemetria jest odbierana tylko z pierwszego odbiornika. No, ale cóż - mam dwa odbiorniki, więc już pójdę w tą stronę i będę mierzył napięcie na pakiecie serw, na pakiecie silnika dodam jakiś buzzer, który będzie krzyczał jak napięcie za bardzo spadnie (sprawdzone w innych modelach). Jeśli to się nie sprawdzi dokupię sensor napięcia i natężenia Futaba SBS-01C do pakietu silnika.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jakubie!

Zakup 8 - kanałowego dekodera S-Bus na PWM  firmy Futaba słusznie uznałeś za mało ekonomiczny.

Ja proponuję dużo tańsze i przyszłościowe rozwiązanie:

 

1. Zakup 4 - kanałowego dekodera S-Bus na PWM  firmy FrSky za 115,-PLN:

https://www.banggood.com/Frsky-SBUS-To-PWM-Decoder-For-FrSky-Futabas-p-919086.html?utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_organic&gmcCountry=PL&utm_content=minha&utm_campaign=aceng-pmax-pl-en-pc&currency=PLN&cur_warehouse=CN&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_eu&utm_content=dcr&utm_campaign=aceng-pmax-pl-en-ca1-3-220728&ad_id=&gclid=Cj0KCQiA2-2eBhClARIsAGLQ2RnW2i1oPGWRrtJftI8PoBsd0dbdfJZM9Is_f98kal5pF4i6znU112kaAj7pEALw_wcB

Można połączyć szeregowo dwa takie dekodery i uzyskać rozszerzenie do ośmiu kanałów PWM. Oczywiście ten dekoder jest kompatybilny z odbiornikami Futaba i zostało to sprawdzone w praktyce.

 

2. Celem ustawienia numerów kanałów PWM w powyższym dekoderze należy zakupić programator FrSky za 165,-PLN:

https://pl.banggood.com/Frsky-Servo-Channel-Changer-For-Futaba-SBUS-CPPM-p-919081.html?cur_warehouse=CN

 

3. Poniżej podaję film pokazujący ustawienie numerów kanałów PWM:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2022 o 22:16, TomTech napisał:

A zobacz to  https://github.com/MikeBland/SbusToPWM działa bo sprawdzałem.

Najtaniej to chyba ten proponowany przez Tomka. Całościowy koszt to około 50zł  jak sam wykonasz. Bardzo fajne, programowalne dekodery robił również modelarz i elektronik z forum FPV o nicku "Miś" ale to były dekodery 12 kanałowe.

20230203_123838.thumb.jpg.a57a58ecfcf2cbef422452df551db311.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ryszard_I napisał:

Najtaniej to chyba ten proponowany przez Tomka. Całościowy koszt to około 50zł  jak sam wykonasz. Bardzo fajne, programowalne dekodery robił również modelarz i elektronik z forum FPV o nicku "Miś" ale to były dekodery 12 kanałowe.

 

Nie jest to dobra propozycja. Uzasadnienie poniżej:

1. Widziałem wiele rozbitych modeli wyposażonych po taniości.

2. Nie każdy modelarz posiada kompetencje, aby wykonać takie "druciarstwo".

3. Jeżeli zleci się profesjonalne wykonanie takiego dekodera, to 500,-PLN nie wystarczy.

4. Taki dekoder jest mało poręczny do zamontowania w modelu latającym.

5. Wygodniej, taniej i bezpieczniej jest kupić dodatkowy odbiornik Futaba i zaprogramować na dodatkowe kanały PWM. Kuba już to zrobił.

pozdrawiam

P.S.

W przypadku modeli wysokobudżetowych, wyposażonych serwa wysokoprądowe, najbezpieczniej jest zakupić:

https://modelemax.pl/pl/powerbox-system/32421-futaba-power-hub-dlph-1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dariuszj napisał:

Chyba się nie opłaca, bo za 68 zł z przesyłką można kupić gotowy z fajną obudową:

Darek masz całkowitą rację. Z Twoich linków wnioskuję, że samodzielne zrobienie dekodera kompletnie się nie opłaca. Tak nawiązując do drogich modeli a  wyposażenia "po taniości" to 10 krotne przepłacenie nie jest żadną gwarancją bezawaryjnej pracy. Wszystko robione jest na chińskich elementach. O jakości urządzenia decyduje jakość wykonania oraz stabilność oprogramowania a nie napis na obudowie czy cena . No może komfort psychiczny będzie większy gdy na obudowie dekodera będzie duży napis FUTABA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Ryszard_I napisał:

Tak nawiązując do drogich modeli a  wyposażenia "po taniości" to 10 krotne przepłacenie nie jest żadną gwarancją bezawaryjnej pracy. Wszystko robione jest na chińskich elementach. O jakości urządzenia decyduje jakość wykonania oraz stabilność oprogramowania a nie napis na obudowie czy cena . No może komfort psychiczny będzie większy gdy na obudowie dekodera będzie duży napis FUTABA :)

 

Całkowicie się zgadzam. Sam kiedyś korzystałem tylko z drogiego markowego sprzętu, bo po prostu innego nie było. Teraz korzystam z tego "po umiarkowanej taniości" i przynajmniej na razie bilans awarii jest na plus dla tego tańszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.